Booking.com Official Search box ver 2.0 - en to ja_JP translation catalogue (113 entries)

en: Settings
ja_JP: 個人情報設定

en: Search hotels and more...
ja_JP: ホテル・宿を検索する

en: Destination
ja_JP: 目的地

en: Check-in date
ja_JP: チェックイン日

en: Check-out date
ja_JP: チェックアウト日

en: Search
ja_JP: 検索

en: January
ja_JP: 1月

en: February
ja_JP: 2月

en: March
ja_JP: 3月

en: April
ja_JP: 4月

en: May
ja_JP: 5月

en: June
ja_JP: 6月

en: July
ja_JP: 7月

en: August
ja_JP: 8月

en: September
ja_JP: 9月

en: October
ja_JP: 10月

en: November
ja_JP: 11月

en: December
ja_JP: 12月

en: Jan
ja_JP: 1月

en: Feb
ja_JP: 2月

en: Mar
ja_JP: 3月

en: Apr
ja_JP: 4月

en: May
ja_JP: 5月

en: Jun
ja_JP: 6月

en: Jul
ja_JP: 7月

en: Aug
ja_JP: 8月

en: Sept
ja_JP: 9月

en: Oct
ja_JP: 10月

en: Nov
ja_JP: 11月

en: Dec
ja_JP: 12月

en: Open calendar and pick a date
ja_JP: カレンダーから選択

en: Your affiliate ID
ja_JP: アフィリエイトID

en: Your affiliate ID is a unique number that allows Booking.com to track commission. If you are not an affiliate yet, <a href="http://www.booking.com/content/affiliates.html" target="_blank">check our affiliate programme</a> and get an affiliate ID. It's easy and fast. Start earning money, <a href="https://secure.booking.com/partnerreg.html" target="_blank">sign up now!</a>
ja_JP: アフィリエイトIDは貴施設固有の番号で、Booking.comではコミッションを算出する際にこの番号を使用しています。まだアフィリエイト登録をされていない場合は
    <a href="http://www.booking.com/content/affiliates.html" target="_blank">弊社アフィリエイトパートナープログラム</a>
    をご確認の上、アフィリエイトIDを取得してください。登録や設定は簡単です。
    <a href="https://secure.booking.com/partnerreg.html" target="_blank">今すぐご登録ください！</a>

en: e.g.
ja_JP: 例：

en: Width
ja_JP: 幅

en: Need a specific width (e.g. 150px)? You can customise the width of your search box easily - just fill in your pixel requirements. If you leave this field empty, you'll get default settings.
ja_JP: 検索ボックスの幅を指定する場合は、幅をピクセル数で入力してください。この項目を空白にすると既定の幅が使用されます。

en: Need a calendar?
ja_JP: カレンダーを表示しますか？

en: Cname
ja_JP: CNAME

en: Set your cname if you have one. Remember to point it to www.booking.com and to inform our support team.
ja_JP: CNAMEを定義している場合は、これを設定します。必ずwww.booking.comにマッピングした上で、弊社サポートチームにお問い合わせください。

en: e.g. hotels.mydomain.com
ja_JP: 例：hotels.mydomain.com

en: Month format
ja_JP: 月フォーマット

en: Add a &quot;flexible-date&quot; check box
ja_JP: 日付未定のオプションを追加する

en: Select which logo and dimension you prefer
ja_JP: ロゴと寸法を選択してください

en: Button position
ja_JP: ボタンの位置

en: Logo position
ja_JP: ロゴの位置

en: You can pre-fill this field with a specific destination ( e.g. Amsterdam )
ja_JP: この項目に「アムステルダム」など特定の目的地を表示させておくことができます。

en: e.g. Amsterdam
ja_JP: 例：Amsterdam

en: Destination type
ja_JP: 目的地のカテゴリー

en: Destination ID ( e.g. -2140479 for Amsterdam )
ja_JP: 目的地ID（例：アムステルダムの場合は「-2140479」

en: e.g. -2140479 for Amsterdam
ja_JP: 例：アムステルダムの場合は「-2140479」

en: Enable meta boxes for these Custom Post Type ( use the slug )
ja_JP: カスタム投稿タイプのメタボックスを有効にします（スラッグを使用）

en: If you have multiple posts, use a "," (comma) to separate them. i.e.: cpt1, cpt2, cpt3
ja_JP: 複数の投稿がある場合は、カンマ（,）で区切ります（例：cpt1, cpt2, cpt3）。

en: Background colour
ja_JP: 背景色

en: Text colour
ja_JP: 文字の色

en: Button background colour
ja_JP: ボタンの背景色

en: Button border colour
ja_JP: ボタンの枠の色

en: Button text colour
ja_JP: ボタンの文字の色

en: Default title ( e.g. Search hotels and more... )
ja_JP: ホテル・宿を検索...

en: Destination ( e.g. Destination )
ja_JP: 目的地（例：目的地)

en: Check-in ( e.g. Check-in date )
ja_JP: チェックイン（例：チェックイン日）

en: Check-out ( e.g. Check-out date )
ja_JP: チェックアウト（例：チェックアウト日）

en: Submit button ( e.g. Search )
ja_JP: 送信ボタン（例：検索）

en: Customise your Booking.com search box below, or use the default search box by navigating to <strong>Appearance &gt; Widgets</strong> now.
ja_JP: Booking.com検索ボックスをカスタマイズするか、「外観」 > 「ウィジェット」に移動して既定の検索ボックスを使用してください。

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Save Changes
ja_JP:  変更を保存

en: Reset to default
ja_JP: リセット

en: Main settings
ja_JP: 設定

en: Preset destination
ja_JP: 目的地の事前設定

en: Colour scheme
ja_JP: 配色

en: Search box text
ja_JP: 検索ボックスの文字列

en: Use these settings to customise your search box.
ja_JP: 以下の設定で検索ボックスをカスタマイズできます。

en: Use the following fields to select a specific destination. <em>Destination types</em> and <em>IDs</em> make guest searches more accurate.
ja_JP: 以下の項目を設定することで特定の目的地を指定できます。目的地のカテゴリーやIDを指定すると、ユーザーの検索結果がより正確になります。

en: Enter your colour scheme settings here.
ja_JP: 配色を設定してください。

en: Customise the search box text here.
ja_JP: 検索ボックスの文字列をカスタマイズできます。

en: For more info on your destination ID, login to the <a href="https://admin.booking.com/partner/" target="_blank">Partner Center</a>. Check <em>&quot;URL constructor&quot;</em> section to find your destination ID. These IDs, also known as UFIs, are usually a negative number ( e.g. <strong>-2140479 is for Amsterdam</strong> , but can be positive ones in the US ) while regions, district and landmarks are always positive ( e.g. <strong>1408 is for Ibiza</strong> ).
ja_JP: 目的地IDの詳細については
    <a href="https://admin.booking.com/partner/" target="_blank">アフィリエイトセンター</a>
    にアクセスしてください。目的地IDは「リンクジェネレータ」から確認できます。こららのIDは「UFI」とも呼ばれ、通常はマイナス記号から始まります（アメリカの場合は例外あり）。地域、地区、ランドマークは必ず正の値です（例：イビサは「1408」）。

en: long
ja_JP: 長いです

en: short
ja_JP: ショート

en: Left
ja_JP: 左

en: Centre
ja_JP: 中央

en: Right
ja_JP: 右

en: select...
ja_JP: 選択…

en: city
ja_JP: 都市

en: landmark
ja_JP: ランドマーク

en: region
ja_JP: 地域

en: airport
ja_JP: 空港

en: needs to be an integer
ja_JP: 整数でなければならない

en: affiliate ID is different from partner ID: should start with a 1, 3, 8 or 9. Please change it.
ja_JP: アフィリエイトIDはパートナーIDとは異なり、必ず1、3、8または9から始まります。もう一度お試しください。

en: Use only alphanumeric strings and commas for multiple slugs
ja_JP: 複数のスラッグには英数字やカンマのみを使用してください

en: Cname format is incorrect
ja_JP: CNAMEの形式が無効です

en: Missing or incorrect information
ja_JP: 不足情報または不正確な情報

en: Booking.com search box destination
ja_JP: Booking.com検索ボックスの目的地

en: Use the following fields to select a location for your Booking.com search box widget for this specific post or page
ja_JP: この投稿・ページに追加するBooking.com検索ボックスのウィジェット用の1箇所の目的地を以下から設定してください。

en: district
ja_JP: 地区

en: Click the lock icon to choose another destination
ja_JP: 南京錠のアイコンをクリックすると別の目的地を選択できます

en: e.g. city, region, district or specific hotel
ja_JP: 例：都市、地方、地区またはホテル名など

en:  I don't have specific dates yet
ja_JP: 宿泊日未定

en: Sorry, we need at least part of the name to start searching.
ja_JP: 検索ボックスにキーワードを入力してください。

en: Your check-out date is more than 30 nights after your check-in date. Bookings can only be made for a maximum period of 30 nights. Please enter alternative dates and try again.
ja_JP: チェックアウト日がチェックイン日より30日を超えています。最長予約期間は30日です。日程を変更してもう一度お試しください。

en: Your check-in date is in the past. Please check your dates and try again.
ja_JP: チェックイン日が過去の日付です。

en: Please check your dates, the check-out date appears to be earlier than the check-in date.
ja_JP: チェックアウト日の欄にチェックイン日以降の日にちが入力されているかをご確認ください。

en: Next month
ja_JP: 翌月

en: Prev month
ja_JP: 前月

en: Close calendar
ja_JP: カレンダーを閉じる

en: Mo
ja_JP: (月)

en: Tu
ja_JP: (火)

en: We
ja_JP: (水)

en: Th
ja_JP: (木)

en: Fr
ja_JP: (金)

en: Sa
ja_JP: (土)

en: Su
ja_JP: (日)

en: Updating...
ja_JP: 更新しています...

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Display an accomodation search box
ja_JP: 宿泊施設の検索ボックスが追加されます
