USP 20180511 - en to sv translation catalogue (303 entries)

note: Name of the plugin
en: User Submitted Posts
sv: Användarens inlägg

en: requires WordPress
sv: kräver WordPress

en:  or higher, and has been deactivated!
sv:  eller högre, och har avaktiverats!

en: Please return to the
sv: Vänligen återgå till

en: to upgrade WordPress and try again.
sv: att uppgradera WordPress och försök igen.

en: User Submitted Post
sv: Användarens inskickade inlägg

en: User Submitted Post Info
sv: Användarens inlämnad postinfo

en: Submitter Name:
sv: Sändarens namn:

en: Submitter Email:
sv: E-postadress:

en: Submitter URL:
sv: URL för sändare:

en: Submitter IP:
sv: Inmitter IP:

en: Show USP Posts
sv: Visa USP-inlägg

en:  files required
sv:  filer som krävs

en:  file required
sv:  fil krävs

en:  files
sv:  filer

en:  file
sv:  fil

en:  pixels
sv:  pixlar

en: Custom Field
sv: Anpassat fält

en: Custom checkbox required
sv: Anpassad kryssruta krävs

en: An error occurred. Please go back and try again.
sv: Ett fel uppstod. Vänligen gå tillbaka och försök igen.

en: User login required
sv: Användarinloggning krävs

en: User name required
sv: Användarnamn krävs

en: Post title required
sv: Posttitel krävs

en: User URL required
sv: Användaradress krävs

en: Post tags required
sv: Postmarkeringar krävs

en: Post category required
sv: Postkategori krävs

en: Post content required
sv: Inläggets innehåll krävs

en: Correct captcha required
sv: Korrekt captcha krävs

en: User email required
sv: Användar e-post krävs

en: Please check your email and try again
sv: Kontrollera din e-postadress och försök igen

en: Non-empty value for hidden field
sv: Ej tomt värde för doldt fält

en: Minimum number of images not met
sv: Minsta antal bilder som inte uppfyllts

en: Maximum number of images exceeded
sv: Maximalt antal bilder överskridits

en: Minimum image width not met
sv: Minimal bildbredd inte uppfylld

en: Image width exceeds maximum
sv: Bildbredden överstiger maximalt

en: Minimum image height not met
sv: Minimal bildhöjd inte uppfylld

en: Image height exceeds maximum
sv: Bildhöjd överstiger maximalt

en: File type not allowed (please upload images only)
sv: Filtyp inte tillåtet (var god ladda bara upp bilder)

en:  required
sv:  nödvändig

en: File not uploaded. Please check the file and try again.
sv: Filen är inte uppladdad. Kontrollera filen och försök igen.

en: The file(s) could not be uploaded
sv: Filerna kunde inte laddas upp

en: Post not created. Please contact the site administrator for help.
sv: Inlägget skapades inte. Kontakta webbplatsadministratören för hjälp.

en: Duplicate post title. Please try again.
sv: Dubbla in posttitel. Var god försök igen.

en: Error:
sv: Fel:

en: Return to form
sv: Återgå till formuläret

en: Please
sv: Snälla du

en: log in
sv: logga in

en: to submit content!
sv: att skicka in innehåll!

en: Please complete the required fields.
sv: Vänligen fyll i de obligatoriska fälten.

en: Your Name
sv: Ditt namn

en: Your URL
sv: Din webbadress

en: Your Email
sv: Din email

en: Post Title
sv: Post titel

en: Post Tags
sv: Inläggstaggar

en: Antispam Question
sv: Antispam Fråga

en: Post Category
sv: Post kategori

en: Please select a category..
sv: Var god välj en kategori ..

en: Post Content
sv: Inlägg Innehåll

en: Verification
sv: Verifiering

en: Upload an Image
sv: Ladda upp en bild

en: Add another image
sv: Lägg till en annan bild

en: Human verification: leave this field empty.
sv: Mänsklig verifiering: lämna det här fältet tomt.

en: Submit Post
sv: Skicka inlägg

en: Reset form
sv: Återställ formulär

en: View full post
sv: Visa hela inlägget

en: Get USP Pro for unlimited forms!
sv: Få USP Pro för obegränsade blanketter!

en: Settings
sv: inställningar

en: Give USP a 5-star rating at WordPress.org
sv: Ge USP ett 5-stjärnigt betyg på WordPress.org

en: Rate this plugin&nbsp;&raquo;
sv: Betygsätt detta plugin & nbsp; & raquo;

en: WP Post (recommended)
sv: WP Post (rekommenderas)

en: WP Page
sv: WP-sida

en: HTML5 Form + Default CSS
sv: HTML5 Form + Standard CSS

en: (Recommended)
sv: (Rekommenderad)

en: HTML5 Form + Disable CSS
sv: HTML5 Form + Inaktivera CSS

en: (Provide your own styles)
sv: (Ge dina egna stilar)

en: Custom Form + Custom CSS
sv: Anpassad blankett + anpassad CSS

en: (Provide your own form template &amp; styles)
sv: (Ange din egen formulärmall och stilar)

en: Auto-display before post content
sv: Automatisk visning före inläggsinnehåll

en: Auto-display after post content
sv: Automatisk visning efter inläggsinnehåll

en: Do not auto-display submitted images
sv: Visa inte inlämnade bilder automatiskt

en: Do not auto-display submitted email
sv: Visa inte inlämnat e-post automatiskt

en: Do not auto-display submitted URL
sv: Visa inte inlämnad webbadress automatiskt

en: Do not auto-display the Custom Field
sv: Visa inte det anpassade fältet automatiskt

en: Display and require
sv: Visa och kräva

en: Display but do not require
sv: Display men behöver inte

en: Disable this field
sv: Inaktivera det här fältet

en: (Visit
sv: (Besök

en: to configure options)
sv: för att konfigurera alternativ)

en: Challenge Question
sv: Utmaningsfråga

en: Post Images
sv: Postbilder

en: Display
sv: Visa

en: Disable
sv: inaktivera

en: Image Uploads
sv: Bilduppladdningar

en: Draft
sv: Förslag

en: Pending (default)
sv: Väntar (standard)

en: Publish immediately
sv: Publicera omedelbart

en: Publish after 1 approved post
sv: Publicera efter 1 godkänd inlägg

en: Publish after
sv: Publicera efter

en:  approved posts
sv:  godkända inlägg

en: There was an error. Please ensure that you have added a title, some content, and that you have uploaded only images.
sv: Det var ett problem. Se till att du har lagt till en titel, något innehåll och att du bara har laddat upp bilder.

en: Please select your image(s) to upload.
sv: Välj din bild (er) för att ladda upp.

en: Success! Thank you for your submission.
sv: Framgång! Tack för ditt inlägg.

en: Email
sv: E-post

en: Toggle all panels
sv: Byt alla paneler

en: We need your support!
sv: Vi behöver ditt stöd!

en: Make a donation via PayPal
sv: Gör en donation via PayPal

en: make a donation
sv: donera

en: and/or
sv: och / eller

en: Rate and review at the Plugin Directory
sv: Betygsätt och granska på Plugin Directory

en: give this plugin a 5-star rating
sv: ge denna plugin ett 5-stjärnigt betyg

en: Your generous support enables continued development of this free plugin. Thank you!
sv: Ditt generösa stöd möjliggör fortsatt utveckling av denna gratis plugin. Tack!

en: Check this box if you have shown support
sv: Markera den här rutan om du har visat stöd

en: Overview
sv: Översikt

en: enables your visitors to submit posts and upload images from the front-end of your site.
sv: gör att dina besökare kan skicka in inlägg och ladda upp bilder från fronten på din webbplats.

en: For advanced functionality and unlimited forms, check out
sv: För avancerad funktionalitet och obegränsade blanketter, kolla in

en: &mdash; the ultimate solution for user-generated content.
sv: & Ndash; Den ultimata lösningen för användargenererat innehåll.

en: Plugin Settings
sv: Insticksinställningar

en: Display the form
sv: Visa formuläret

en: Plugin Homepage
sv: Plugins hemsida

en: If you like this plugin, please
sv: Om du gillar det här pluginet, tack

en: THANK YOU for your support!
sv: Tack för ditt stöd!

en: give it a 5-star rating
sv: ge det ett 5-stjärnigt betyg

en: Unlimited front-end forms
sv: Obegränsad front-end-formulär

en: Get USP Pro
sv: Få USP Pro

en: Configure your settings for User Submitted Posts.
sv: Konfigurera dina inställningar för användarens inlägg.

en: Form Fields
sv: Formfält

en: User Name
sv: Användarnamn

en: User Email
sv: Användar Email

en: User URL
sv: Användaradress

en: General Settings
sv: Allmänna Inställningar

en: Note that the default settings work fine for most cases.
sv: Observera att standardinställningarna fungerar bra för de flesta fall.

en: With this option, you can copy the plugin&rsquo;s default templates:
sv: Med det här alternativet kan du kopiera pluginets standardmallar:

en: ..and upload them into a directory named
sv: .. och ladda upp dem till en katalog som heter

en: in your theme:
sv: i ditt tema:

en: That will enable you to customize the form and styles as desired. For more info, check out the "Custom Submission Form" section in the
sv: Det gör det möjligt för dig att anpassa form och stilar efter önskemål. För mer information, kolla in avsnittet "Anpassad inlämningsformulär" i

en: Installation Docs
sv: Installationsdokument

en: FYI: here is a
sv: FYI: här är en

en: list of USP CSS selectors
sv: lista över USP CSS-väljare

en: Include JavaScript
sv: Inkludera JavaScript

en: Check this box if you want to include the external JavaScript files (recommended).
sv: Markera den här rutan om du vill inkludera externa JavaScript-filer (rekommenderas).

en: Targeted Loading
sv: Målriktad laddning

en: By default, external CSS &amp; JavaScript files are loaded on every page. Here you may specify the URL of the USP form to load resources only on that page. Note: leave blank to load on all pages.
sv: Som standard är extern CSS & amp; JavaScript-filer laddas på varje sida. Här kan du ange webbadressen till USP-formuläret för att bara ladda in resurser på den sidan. Obs! Lämna tomt för att ladda på alla sidor.

en: Post Type
sv: Posttyp

en: Submit posts as WP Posts or Pages
sv: Skicka inlägg som WP-inlägg eller sidor

en: Post Status
sv: Poststatus

en: Post Status for submitted posts
sv: Inlägg Status för inlämnade inlägg

en: Redirect URL
sv: Omdirigeringsadress

en: Specify a URL to redirect the user after post-submission. Leave blank to redirect back to current page.
sv: Ange en URL för att omdirigera användaren efter inlämningen. Lämna tomma för att omdirigera tillbaka till aktuell sida.

en: Success Message
sv: Succesmeddelande

en: Success message that is displayed if post-submission is successful. Basic markup is allowed.
sv: Succesmeddelande som visas om efter inlämning lyckas. Grundläggande markering är tillåten.

en: Error Message
sv: Felmeddelande

en: General error message that is displayed if post-submission fails. Basic markup is allowed.
sv: Allmänt felmeddelande som visas om efter inlämning misslyckas. Grundläggande markering är tillåten.

en: Custom Content
sv: Anpassat innehåll

en: Custom text/markup to be included before the submission form. Leave blank to disable.
sv: Anpassad text / markering som ska ingå före inlämningsformuläret. Lämna tomma för att inaktivera.

en: Check this box if you want to enable WP rich text editing for submitted posts.
sv: Markera den här rutan om du vill aktivera WP-rik textredigering för inlämnade inlägg.

en: Unique Titles
sv: Unika titlar

en: Require submitted post titles to be unique (useful for preventing multiple/duplicate submitted posts).
sv: Kräver inlämnade posttitel för att vara unika (användbart för att förhindra flera / dubbla inlämnade inlägg).

en: Disable Required
sv: Inaktivera krävs

en: Disable all required attributes on default form fields (useful for troubleshooting error messages).
sv: Inaktivera alla nödvändiga attribut i standardformulärfält (användbart för felsökning av felmeddelanden).

en: Enable Shortcodes
sv: Aktivera kortnummer

en: Enable shortcodes in widgets. By default, WordPress does not enable shortcodes in widgets.
sv: Aktivera kortnummer i widgets. Som standard aktiverar WordPress inte kortnummer i widgets.

en: This setting enables any/all shortcodes in widgets (even shortcodes from other plugins).
sv: Den här inställningen möjliggör några / alla kortkoder i widgets (även kortnummer från andra plugins).

en: GDPR
sv: BRP

en: Disable IP Tracking
sv: Inaktivera IP-spårning

en: By default USP records the IP address with each submitted post. Check this box to disable all IP tracking.
sv: USP registrerar som standard IP-adressen med varje inlagd post. Markera den här rutan för att inaktivera all IP-spårning.

en: Display Checkbox
sv: Visa kryssrutan

en: Display custom checkbox on your form (useful for GDPR, agree to terms, etc.)
sv: Visa anpassad kryssruta i din formulär (användbar för GDPR, godkänna villkor etc.)

en: Checkbox Name
sv: Namn på kryssrutan

en: Use only alphanumeric, underscores, and dashes. If unsure, use the default name:
sv: Använd endast alfanumeriska, understreck och bindestreck. Om du är osäker, använd standardnamnet:

en: Checkbox Error
sv: Fel i kryssrutan

en: Error message displayed if user does not check the box.
sv: Felmeddelande visas om användaren inte markerar rutan.

en: Text displayed next to checkbox. Tip: use curly brackets to output angle brackets, for example:
sv: Text som visas bredvid kryssrutan. Tips: använd krökningsfästen till utgångsvinkelbeslag, till exempel:

en: Categories
sv: kategorier

en: Select which categories may be assigned to submitted posts (click to toggle)
sv: Välj vilka kategorier som kan tilldelas inlämnade inlägg (klicka för att växla)

en: Hidden/Default Category
sv: Dold / Standard kategori

en: Use a hidden field for the post category. This may be used to specify a default category when the category field is disabled.
sv: Använd ett dolt fält för postkategorin. Det här kan användas för att ange en standardkategori när kategorifältet är inaktiverat.

en: Category ID for Hidden Field
sv: Kategori ID för Hidden Field

en: Specify the ID of the category to use for the &ldquo;Hidden/Default Category&rdquo; option.
sv: Ange ID för kategorin som ska användas för "Dold / Standard kategori & rdquo; alternativ.

en: Users
sv: användare

en: Assigned Author
sv: Tilldelad författare

en: Specify the user that should be assigned as author for submitted posts.
sv: Ange användaren som ska tilldelas som författare för inlämnade inlägg.

en: Registered Username
sv: Registrerat användarnamn

en: Use registered username as post author. Valid when the person submitting the form is logged in to WordPress.
sv: Använd registrerat användarnamn som författare. Giltig när den person som skickar formuläret är inloggad på WordPress.

en: User Profile URL
sv: Användarprofiladress

en: Use registered user&rsquo;s Profile URL as the value of the URL field. Valid when the person submitting the form is logged in to WordPress.
sv: Använd den registrerade användarens profiladress som värdet för URL-fältet. Giltig när den person som skickar formuläret är inloggad på WordPress.

en: Require User Login
sv: Kräv användarinloggning

en: Require users to be logged in to WordPress to view/submit the form
sv: Kräv användare att vara inloggad på WordPress för att visa / skicka in formuläret

en: Disable Replace Author
sv: Inaktivera ersätt författare

en: Do not replace post author with submitted user name
sv: Byt inte ut författare med inlämnat användarnamn

en: Here you may change the name and label used by the Custom Field. You can enable this field via the Form Fields setting, above.
sv: Här kan du ändra namn och etikett som används av det anpassade fältet. Du kan aktivera det här fältet via inställningsfältet Inställningar ovan.

en: Custom Field Name
sv: Anpassat fältnamn

en: Custom Field Label
sv: Anpassad fältetikett

en: This will be displayed as the field label on the form. Default: Custom Field
sv: Detta kommer att visas som fältetikett på formuläret. Standard: Anpassat fält

en: To prevent spam, enter a question that users must answer before submitting the form.
sv: För att förhindra skräppost, ange en fråga som användare måste svara innan du skickar formuläret.

en: Challenge Response
sv: Utmaningssvar

en: Enter the *only* correct answer to the challenge question.
sv: Ange det enda * korrekta svaret på utmaningsfrågan.

en: Case-sensitivity
sv: Case-känslighet

en: Check this box if you want the challenge response to be case-sensitive.
sv: Markera den här rutan om du vill att utmaningssvaret ska vara skiftlägeskänsligt.

en: To enable Google reCAPTCHA, enter your public and private keys.
sv: För att aktivera Google reCAPTCHA anger du dina offentliga och privata nycklar.

en: Enter your Public Key
sv: Ange din offentliga nyckel

en: Private Key
sv: Privat nyckel

en: Enter your Private Key
sv: Ange din privata nyckel

en: Email Alerts
sv: E-postvarningar

en: Receive Email Alert
sv: Ta emot e-postvarning

en: Check this box if you want to be notified via email for new post submissions.
sv: Markera den här rutan om du vill bli underrättad via e-post för nya inlägg.

en: Enable HTML Format
sv: Aktivera HTML-format

en: Check this box to enable HTML format for email alerts.
sv: Markera den här rutan för att aktivera HTML-format för e-postmeddelanden.

en: Email Address for Alerts
sv: E-postadress för varningar

en: If you checked the box to receive email alerts, indicate here the address(es) to which the emails should be sent.
sv: Om du markerade rutan för att ta emot e-postmeddelanden, ange här adressen (er) som e-postmeddelandena ska skickas till.

en: Multiple recipients may be included using a comma, like so:
sv: Flera mottagare kan inkluderas med kommatecken, så här:

en: Email &ldquo;From&rdquo; Address
sv: Email & ldquo; Från & rdquo; Adress

en: Here you may customize the address(es) used for the &ldquo;From&rdquo; header (see plugin FAQs for info).
sv: Här kan du anpassa adress (er) som används för & ldquo; Från & rdquo; header (se plugin FAQs för info).

en: If multiple addresses are specified in the previous setting, include an equal number of &ldquo;From&rdquo; addresses for this setting (in the same order).
sv: Om flera adresser anges i föregående inställning, inkludera ett lika stort antal & ldquo; Från & rdquo; adresser för denna inställning (i samma ordning).

en: Subject line for email alerts. Leave blank to use the default subject line. Note: you can use the following variables:
sv: Ämnesrad för e-postmeddelanden. Lämna tomma om du vill använda standardfältet. Obs! Du kan använda följande variabler:

en: Email Alert Message
sv: E-postmeddelande

en: Message for email alerts. Leave blank to use the default message. Note: you can use the following variables:
sv: Meddelande för e-postmeddelanden. Lämna tomt för att använda standardmeddelandet. Obs! Du kan använda följande variabler:

en: Featured Image
sv: Utvald bild

en: Set submitted images as Featured Images. Requires theme support for Featured Images (aka Post Thumbnails).
sv: Ange inlämnade bilder som Utvalda bilder. Kräver tema stöd för Utvalda bilder (aka Post miniatyrbilder).

en: Upload Message
sv: Ladda upp meddelande

en: Message that appears next to the upload field. Useful for stating your upload guidelines/policy/etc. Basic markup allowed.
sv: Meddelande som visas bredvid uppladdningsfältet. Användbar för att ange dina uppladdningsriktlinjer / policy / etc. Enkel markering tillåten.

en: &ldquo;Add another image&rdquo; link
sv: & Lägg till en annan bild & rdquo; länk

en: Custom markup for the &ldquo;Add another image&rdquo; link. Leave blank to use the default markup (recommended).
sv: Anpassad markering för & ldquo; Lägg till en annan bild & rdquo; länk. Lämna tomt för att använda standardmarkeringen (rekommenderas).

en: Minimum number of images
sv: Minsta antal bilder

en: Specify the minimum number of images.
sv: Ange minimalt antal bilder.

en: Maximum number of images
sv: Maximalt antal bilder

en: Specify the maximum number of images.
sv: Ange maximalt antal bilder.

en: Minimum image width
sv: Minimal bildbredd

en: Specify a minimum width (in pixels) for uploaded images.
sv: Ange en minsta bredd (i pixlar) för uppladdade bilder.

en: Minimum image height
sv: Minimal bildhöjd

en: Specify a minimum height (in pixels) for uploaded images.
sv: Ange en minsta höjd (i pixlar) för uppladdade bilder.

en: Maximum image width
sv: Maximal bildbredd

en: Specify a maximum width (in pixels) for uploaded images.
sv: Ange en maximal bredd (i pixlar) för uppladdade bilder.

en: Maximum image height
sv: Maximal bildhöjd

en: Specify a maximum height (in pixels) for uploaded images.
sv: Ange en högsta höjd (i pixlar) för uppladdade bilder.

en: More Options
sv: Fler alternativ

en: For more options, like the ability to upload other file types (like PDF, Word, Zip, videos, and more), check out
sv: För fler alternativ, t ex möjligheten att ladda upp andra filtyper (som PDF, Word, Zip, videor och mer), kolla in

en: Auto-Display Content
sv: Automatisk visning av innehåll

en: Auto-Display Images
sv: Automatisk bildvisning

en: Auto-display user-submitted images:
sv: Automatisk visning av användare inlämnade bilder:

en: Image Markup
sv: Bildmarkering

en: Markup to use for each submitted image (when auto-display is enabled). Can use
sv: Markup att använda för varje inlagd bild (när automatisk visning är aktiverad). Kan använda

en: and
sv: och

en: Auto-display user-submitted email:
sv: Automatisk visning av användarinsignerat e-postmeddelande:

en: Markup to use for the submitted email address (when auto-display is enabled). Can use
sv: Markera för att använda den inlämnade e-postadressen (när automatisk visning är aktiverad). Kan använda

en: Auto-Display URL
sv: Automatiskt visningsadress

en: Auto-display user-submitted URL:
sv: Automatisk visning av användarinlämnad URL:

en: Markup to use for the submitted URL (when auto-display is enabled). Can use
sv: Markera för att använda för den inlämnade webbadressen (när automatisk visning är aktiverad). Kan använda

en: Auto-Display Custom Field
sv: Automatisk skärm anpassad fält

en: Auto-display user-submitted Custom Field:
sv: Automatisk visning av användarinställda anpassade fält:

en: Custom Field Markup
sv: Anpassad fältmarkering

en: Markup to use for the submitted Custom Field (when auto-display is enabled). Can use
sv: Markera för att använda för det inlämnade anpassade fältet (när automatisk visning är aktiverad). Kan använda

en: Save Settings
sv: Spara inställningar

en: Display the Form
sv: Visa formuläret

en: Post-Submit Form
sv: Inlämningsformulär

en: USP enables you to display a post-submission form anywhere on your site.
sv: USP gör att du kan visa en formulär efter inlämning var som helst på din webbplats.

en: Use the shortcode to display the form on any WP Post or Page:
sv: Använd kortnumret för att visa formuläret på WP-post eller Sida:

en: Or, use the template tag to display the form anywhere in your theme template:
sv: Eller använd malltaggen för att visa formuläret var som helst i tememalmallen:

en: Login/Register Form
sv: Logga in / Registrera formulär

en: You also can display a form that enables users to log in, register, or reset their password.
sv: Du kan också visa ett formulär som gör det möjligt för användare att logga in, registrera eller återställa sitt lösenord.

en: Display Submitted Posts
sv: Visa inlämnade inlägg

en: Use this shortcode to display a list of submitted posts on any WP Post or Page:
sv: Använd denna kortnummer för att visa en lista över inlagda inlägg på WP-post eller Sida:

en: Or, use the template tag to display a list of submitted posts anywhere in your theme template:
sv: Eller använd malltaggen för att visa en lista med inlagda inlägg var som helst i tememalmallen:

en: Here are some examples showing how to configure this shortcode:
sv: Här är några exempel som visar hur du konfigurerar denna kortnummer:

en: Display Image Gallery
sv: Visa bildgalleri

en: Use this shortcode to display a gallery of uploaded images for each submitted post:
sv: Använd den här kortnumret för att visa ett galleri med uppladdade bilder för varje inlagd post:

en: Or, use the template tag to display an image gallery anywhere in your theme template:
sv: Eller använd malltaggen för att visa ett bildgalleri var som helst i tememalmallen:

en: You can customize using any of the follwing attributes:
sv: Du kan anpassa med någon av följande attribut:

en: Reset Form Button
sv: Återställ formulärknapp

en: This shortcode displays a link that resets the form to its original state:
sv: Denna kortnummer visar en länk som återställer formuläret till dess ursprungliga tillstånd:

en: This shortcode accepts the following attributes:
sv: Denna kortnummer accepterar följande attribut:

en: Note that the url attribute accepts
sv: Observera att urlattributet accepterar

en: to get the current URL.
sv: för att få den aktuella webbadressen.

en: Access Control
sv: Åtkomstkontroll

en: USP provides three shortcodes to control access and restrict content.
sv: USP tillhandahåller tre kortkoder för att styra åtkomst och begränsa innehåll.

en: Display content only to users with a specific capability:
sv: Visa innehåll endast för användare med en viss förmåga:

en: Display content to logged-in users:
sv: Visa innehåll till inloggade användare:

en: Display content to visitors only:
sv: Visa endast innehåll till besökare:

en: Tip:
sv: Tips:

en: to include markup in the deny message, you can use
sv: att inkludera markering i neka meddelandet, du kan använda

en: to output
sv: att mata ut

en: Example
sv: Exempel

en: If the user is logged in, display the post-submit form; or if the user is not logged in, display the login form:
sv: Om användaren är inloggad, visa formuläret efter inlämning eller om användaren inte är inloggad, visa inloggningsformuläret:

en: Restore Defaults
sv: Återgå till grundinställningarna

en: Leave this option disabled to remember your settings. Or, to go ahead and restore the default plugin options: check the box, save your settings, and then deactivate/reactivate the plugin.
sv: Lämna det här alternativet avaktiverat för att komma ihåg dina inställningar. Eller, för att fortsätta och återställ standardinställningarna: Markera rutan, spara dina inställningar och avaktivera / återaktivera pluginet.

en: Restore default options upon plugin deactivation/reactivation.
sv: Återställ standardalternativ vid instängning / återaktivering av plugin.

en: Show Support
sv: Visa support

en: by
sv: av

en: Jeff Starr on Twitter
sv: Jeff Starr på Twitter

en: Obsessive Web Design &amp; Development
sv: Obsessiv webbdesign & amp; Utveckling

en: Save Preference
sv: Spara preferens

en: Are you sure you want to restore all default options? (this action cannot be undone)
sv: Är du säker på att du vill återställa alla standardalternativ? (den här åtgärden kan inte ångras)

en: Perishable Press Books
sv: Förgängliga pressböcker

en: Donate via PayPal
sv: Donera via PayPal

en: books
sv: böcker

en: plugins
sv: plugin-program

en: Thank you for using
sv: Tack för att du använder

en: Please show support by purchasing one of my
sv: Vänligen visa support genom att köpa en av mina

en: or
sv: eller

en: or by making a
sv: eller genom att göra en

en: Your generous support helps to ensure future development of
sv: Ditt generösa stöd hjälper till att säkerställa framtida utveckling av

en: and is greatly appreciated.
sv: och uppskattas mycket.

en: Any size donation helps me to continue developing this free plugin and other awesome WordPress resources.
sv: Alla storlekar donation hjälper mig att fortsätta utveckla detta gratis plugin och andra awesome WordPress resurser.

note: Description of the plugin
en: Enables your visitors to submit posts and images from anywhere on your site.
sv: Gör det möjligt för dina besökare att skicka in inlägg och bilder från var som helst på din webbplats.
