MailPoet - en to tr_TR translation catalogue (1377 entries)

en:  %1$s email(s) scheduled.
tr_TR: %1$s eposta zamanlandı.

en:  %1$s subscriber have been deleted.
tr_TR: %1$s abone silindi.

en:  %1$s subscribers have been deleted.
tr_TR:  %1$s abone silindi.

en: "%2$s" imported from %1$s
tr_TR: "%2$s" %1$s'den aktarıldı

en: "Read more" text
tr_TR: "Read more" metni

en: "View in browser"
tr_TR: "Tarayıcıda görüntüle"

en: %1$s click | %1$s clicks
tr_TR[0]: %1$s tıklama
tr_TR[1]: %1$s tıklama

en: %1$s day | %1$s days
tr_TR[0]: %1$s gün
tr_TR[1]: %1$s gün

en: %1$s emails appear more than once in your file : %2$s.
tr_TR: %1$s email adresi, %2$s adlı dosyada birden fazla bulunuyor.

en: %1$s emails are not valid : %2$s.
tr_TR: %1$s email adresi geçersiz bulundu : %2$s.

en: %1$s emails every %2$s
tr_TR: her %2$s sürede %1$s eposta

en: %1$s emails received.
tr_TR: %1$s email alındı.

en: %1$s hour | %1$s hours
tr_TR[0]: %1$s saat
tr_TR[1]: %1$s saat

en: %1$s minute | %1$s minutes
tr_TR[0]: %1$s dakika
tr_TR[1]: %1$s dakika

en: %1$s out of %2$s sent.
tr_TR: %2$s'in %1$s'i gönderildi.

en: %1$s second | %1$s seconds
tr_TR[0]: %1$s saniye
tr_TR[1]: %1$s saniye

en: %1$s subscriber have been added to "%2$s".
tr_TR: %1$s abone "%2$s" üzerine eklendi.

en: %1$s subscriber have been confirmed.
tr_TR: %1$s abone onaylandı.

en: %1$s subscriber have been moved to "%2$s".
tr_TR: %1$s abone "%2$s" üzerine taşındı.

en: %1$s subscriber have been removed from "%2$s".
tr_TR: %1$s abone "%2$s" üzerinden kaldırıldı.

en: %1$s subscriber have been removed from all existing lists.
tr_TR: %1$s abone mevcut bütün listelerden çıkarıldı.

en: %1$s subscribers added to %2$s.
tr_TR: %1$s aboneleri %2$s listesine eklendi.

en: %1$s subscribers have been added to "%2$s".
tr_TR: "%2$s" listesine %1$s sayıda abone eklendi.

en: %1$s subscribers have been confirmed.
tr_TR: %1$s abone onaylandı.

en: %1$s subscribers have been moved to "%2$s".
tr_TR: %1$s abone "%2$s" üzerine taşındı.

en: %1$s subscribers have been removed from "%2$s".
tr_TR: %1$s abone "%2$s" üzerinden kaldırıldı.

en: %1$s subscribers have been removed from all existing lists.
tr_TR: %1$s abone mevcut bütün listelerden çıkarıldı.

en: %1$s subscribers were exported. Get the exported file [link]here[/link].
tr_TR: %1$s abone dışa aktarıldı. Aktarılan dosyaya ulaşmak için [link]tıklayınız[/link].

en: %1$s week | %1$s weeks
tr_TR[0]: %1$s hafta
tr_TR[1]: %1$s hafta

en: %1$s year | %1$s years
tr_TR[0]: %1$s yıl
tr_TR[1]: %1$s yıl

en: %1$s's import list
tr_TR: %1$s'in aktarım listesi

en: %1$sth
tr_TR: %1$s.

en: %d file(s) have been successfully uploaded.
tr_TR: %d dosya başarıyla yüklendi.

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
tr_TR: %s, çoklu-dosya yükleyici maksimum sınırını aşıyor.

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
tr_TR: %s bu sitenin maksimum dosya yükleme boyutunu aşıyor.

en: %sTo edit%s, mouse over to show edit button below.
tr_TR: %sDüzenlemek için%s, fareyle üzerine geldiğinizde görünen "düzenle" butonunu tıklayın.

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
tr_TR: &#8220;%s&#8221; yükleme başarısız oldu.

en: &laquo;
tr_TR: Yeni

en: &lt; Prev
tr_TR: &lt; Önceki

en: &raquo;
tr_TR: Eski

en: (%1$s votes)
tr_TR: (%1$s oy)

en: , %1$s of which were %2$s
tr_TR: , bunlardan %1$s adedi %2$s idi

en: ... or [link]setup a cron job on your server[/link] instead.
tr_TR: ... veya alternatif olarak [link]sunucunuz üzerinde bir cron görevi oluşturabilirsiniz.[/link]

en: ... or duplicate one below to copy its design.
tr_TR: ... ya da aşağıdaki bültenlerlerin birinden tasarımıyla birlikte yeni bir kopya oluşturun.

en: 1 hour
tr_TR: 1 saat

en: 1 line | %d lines
tr_TR[0]: %d satır
tr_TR[1]: %d satır

en: 15 minutes
tr_TR: 15 dakika

en: 1st
tr_TR: 1.

en: 2 hours
tr_TR: 2 saat

en: 2nd
tr_TR: 2.

en: 30 day money back
tr_TR: 30 gün geri iade garantisi

en: 30 days happiness guarantee
tr_TR: 30 gün mutluluk garanti

en: 30 minutes
tr_TR: 30 dakika

en: 3rd
tr_TR: 3.

en: 5 Minute User Guide
tr_TR: 5 dakikalık kullanıcı rehberi

en: 5 minute newbie guide
tr_TR: 5 dakikalık acemi rehberi

en: << Back
tr_TR: << Geri

en: A Brand New MailPoet. Let the Fun Begin.
tr_TR: Yepyeni Bir MailPoet. Eğlence Başlasın.

en: A checkbox is added as option for your customers to signup for your newsletter while purchasing from your digital store.
tr_TR: Dijital dükkanınızdan alışveriş yapan müşterilerin bülteninize abone olmasına olanak sağlayan bir onay kutucuğu ekler.

en: A great way to try the Premium. No one should be locked in, ever.
tr_TR: Premium'u denemek için harika bir yok! Kimse kısıtlı seçeneklere mahkum edilmemeli, asla.

en: A new list "%1$s" has been created out of this segment.
tr_TR: Bu bölümden "%1$s" adlı yeni bir liste oluşturuldu.

en: A subscriber is directed to a page of your choice after clicking on the unsubscribe link, at the bottom of a newsletter.
tr_TR: E-postanın altındaki abonelikten ayrılma bağlantısına tıklayan abone seçeceğiniz bir sayfaya yönlenecektir.

en: A theme called %1$s exists already. To overwrite it, tick the corresponding checkbox before uploading.
tr_TR: %1$s adında bir tema zaten mevcut. Üzerine yazmak için yükleme öncesinde ilgili kutucuğu işaretleyin.

en: A well designed plugin for a simple idea.
tr_TR: Basit bir fikir için iyi tasarlanmış bir eklenti.

en: API Key
tr_TR: API anahtarı

en: Action Required
tr_TR: Yanıt Bekleniyor

en: Actions & Notifications
tr_TR: İşlemler ve Bildirimler

en: Actions will be executed after %1$s messages
tr_TR: İşlemler %1$s mesajdan sonra devreye alınacak.

en: Activate
tr_TR: Etkinleştir

en: Activate MailPoet Premium Version
tr_TR: Mailpoet Premium Sürümünü Aktifleştir

en: Activate bounce and check every...
tr_TR: Karşılıksızı etkinleştir ve kontrol et...

en: Activate if your SMTP ports are blocked.
tr_TR: Eğer SMTP bağlantı noktalarız bloke olduysa etkinleştirin.

en: Activate now
tr_TR: Hemen etkinleştir

en: Activated!
tr_TR: Etkinleştirildi!

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Add / Edit group of posts
tr_TR: Yazı grubu Ekle / Düzenle

en: Add Images
tr_TR: Resim ekle

en: Add Link & Alternative text
tr_TR: Bağlantı ve Alternatif metin ekleyin

en: Add List
tr_TR: Liste Ekle

en: Add New Field
tr_TR: Yeni Alan Ekle

en: Add Subscriber
tr_TR: Abone Ekle

en: Add a DKIM signature to your newsletters to increase the deliverability of your newsletters. [link]Read the setup guide.[/link]
tr_TR: Bültenlerinize DKIM imzası ekleyerek bültenlerinizi alıcısına ulaşma oranını arttırın.  [link]Kurulum rehberini okuyun.[/link]

en: Add a checkbox in your forms, and choose which lists the user gets added to.
tr_TR: Formlarınıza yeni bir onay kutucuğu ekleyip, kullanıcının hangi listelere eklendiğini seçin.

en: Add a checkbox on checkout page for your customers to subscribe to your MailPoet newsletters.
tr_TR: Müşterilerinizin MailPoet bültenlerinize abone olabilmeleri için siparişi tamamlama sayfasına bir onay kutucuğu ekle.

en: Add a checkbox on the registration form of this plugin so your new users join a list of your choice.
tr_TR: Bu eklentinin kayıt formuna bir seçim kutusu ekleyerek yeni kullanıcılarınızın sizin seçtiğiniz bir listeye katılabilmelerini sağlayın.

en: Add a link in the footer of all your newsletters so subscribers can edit their profile and lists. [link]See your own subscriber profile page.[/link]
tr_TR: Bültenlerinizin alt bilgi alanına abonelerinizin profillerini ve listelerini düzenlemeleri için bir bağlantı ekleyin. [link]Abone profilinizi görüntülemek için tıklayın.[/link]

en: Add a new field to add to your forms so your visitors can subscribe to your MailPoet newsletters.
tr_TR: Ziyaretçilerinizin MailPoet bültenlerine abone olabilmesi için formlarınıza yeni bir alan ekleyin.

en: Add item
tr_TR: Öğe Ekle

en: Add link / Alternative text
tr_TR: Bağlantı ekle / Alternatif metin

en: Add list
tr_TR: Liste ekle

en: Add more themes
tr_TR: Tema ekleyin

en: Add new field
tr_TR: Yen alan ekle

en: Add to list
tr_TR: Listeye ekle

en: Add your [stars] on [link]wordpress.org[/link] and keep this plugin essentially free.
tr_TR: [link]wordpress.org[/link] üzerinde [stars] ekleyin ve bu eklentiyi temelde ücretsiz tutun.

en: Added
tr_TR: Eklendi

en: Address:
tr_TR: Adres:

en: After submit...
tr_TR: Gönderdikten sonra...

en: Agency
tr_TR: Ajans

en: Align center
tr_TR: Merkeze ortala

en: Align left
tr_TR: Sola daya

en: Align right
tr_TR: Sağa daya

en: All
tr_TR: Tümü

en: All %1$s subscribers are selected.
tr_TR: %1$s abonenin tamamı seçildi.

en: All Newsletters
tr_TR: Tüm bültenler

en: All Sent
tr_TR: Tüm Gönderilenler

en: All Your Stats in a Single Dashboard
tr_TR: Tüm İstatistikleriniz Tek Bir Panelde

en: All subscribers on this page are selected.
tr_TR: Bu sayfadaki tüm aboneler seçildi.

en: Allow HTML edits
tr_TR: HTML düzenlemelerine izin ver

en: Allow site admins to change the sending method
tr_TR: Sitesi yöneticilerinin gönderme yöntemini değiştirmelerine izin ver

en: Allow site admins to deactivate Signup Confirmation
tr_TR: Sitesi yöneticilerinin Kayıt Onayını devre dışı bırakmalarına izin ver

en: Allow users who register to your site to subscribe on a list of your choice.
tr_TR: Sitenize kaydolan kullanıcıların sizin seçtiğiniz bir listeye abone olmalarına izin verin.

en: Allowed Files
tr_TR: İzin verilen dosyalar

en: Alphanumerical
tr_TR: Alfanümerik

en: Already paid?
tr_TR: Ödeme yaptınız mı?

en: Already paid? Click here to activate
tr_TR: Halihazırda ödeme yapıldı mı? Etkinleştirmek için burayı tıklayın

en: Alternative text:
tr_TR: Alternatif metin:

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
tr_TR: Dosya yüklemede bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

en: An error occurred. [link]Show more details.[/link]
tr_TR: Bir hata oluştu. [link]Detayları göster.[/link]

en: And more...
tr_TR: Ve dahası...

en: And taxonomies as well...
tr_TR: Ve taxonomiler de...

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: April
tr_TR: Nisan

en: Archive page shortcode
tr_TR: Arşiv sayfası kısa kodu

en: Are you doing better now than 3 months ago? Select a date range to reveal changes in your results.
tr_TR: Üç ay öncesine göre daha iyi bir performans gösteriyor musunuz? Bir tarih aralığı seçin ve sonuçlarınızdaki değişimi ortaya çıkarın.

en: Are you sure you selected the right port? You can leave it empty if you do not know what to specify
tr_TR: Doğru portu seçtiğinizden emin misiniz? Ne yazılacağından emin değilseniz boş bırakabilirsiniz.

en: Are you sure you want to delete this custom field?
tr_TR: Özel alanı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this form?
tr_TR: Bu formu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to ignore the %1$s subscribers of the list %2$s?
tr_TR: %2$s listesinin %1$s abonesini yoksaymak istediğinizden emin misiniz?

en: Ask for:
tr_TR: Şunu da iste:

en: August
tr_TR: Ağustos

en: Authentication
tr_TR: Kimlik doğrulama

en: Author:
tr_TR: Yazar:

en: Auto Newsletters
tr_TR: Otomatik Bültenler

en: Automate the boring stuff
tr_TR: Sıkıcı işleri otomatiğe alın

en: Automatic latest content
tr_TR: Otomatik son içerik

en: Automatic newsletter
tr_TR: Otomatik Bülten

en: Automatically add paragraphs
tr_TR: Paragrafları otomatik olarak ekle

en: Automatically sent...
tr_TR: Otomatik gönderim...

en: Average rating: %1$s
tr_TR: Oy sayısı: %1$s

en: Back
tr_TR: Geri

en: Back to "Settings" page
tr_TR: "Ayarlar" sayfasına dön

en: Back to lists
tr_TR: Listelere geri dön

en: Back to selection
tr_TR: Seçime geri dön

en: Background
tr_TR: Arkaplan

en: Background color
tr_TR: Arkaplan rengi

en: Background color with alternate
tr_TR: Alternatif arkaplan rengi

en: Batch insert options
tr_TR: Toplu ekleme seçenekleri

en: Be creative! It's the first thing your subscribers see. Tempt them to open your email.
tr_TR: Yaratıcı olun! Bu, üyelerinizin göreceği ilk şeydir. Emailinizi açmalarına teşvik etmelisiniz.

en: Be productive thanks to Premium!
tr_TR: Premium sayesinde üretken olun!

en: Blocked IP
tr_TR: Bloke edilmiş IP

en: Bookmarks Selection
tr_TR: İm Seçimi

en: Bounce
tr_TR: Geri dönen

en: Bounce Email
tr_TR: Karşılıksızlık kontrol adresi (örn: bounce@sitenizinadi.com)

en: Bounce Handling
tr_TR: Karşılıksızlık Denetimi

en: Bounce handling
tr_TR: Geri dönen mesajların işlenmesi

en: Bounce handling connection test
tr_TR: Karşılıksızlık denetimi bağlantı testi

en: Bounce handling processing
tr_TR: Karşılıksızlık denetimi işleniyor

en: Bounce handling routine starts in:
tr_TR: Geri dönen mesajların işlenmesine kalan zaman:

en: Bounced
tr_TR: Karşılıksız

en: Bulk Actions
tr_TR: Toplu İşlemler

en: Button label:
tr_TR: Buton etiketi:

en: Buy Now
tr_TR: Şimdi Satın Al

en: CSV file
tr_TR: CSV dosyası

en: Can you confirm that this column is corresponding to that field?
tr_TR: Bu kolonun o alana denk geldiğini konfirme edebilir misiniz?

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Cancel Upload
tr_TR: Yüklemeyi İptal Et

en: Cannot access CSV file. Verify access rights to this directory "%1$s"
tr_TR: CSV dosyasına ulaşılamıyor. Bu klasörün yazma izinlerini kontrol ediniz "%1$s"

en: Categories and tags
tr_TR: Kategoriler ve etiketler

en: Categories:
tr_TR: Kategoriler:

en: Change log
tr_TR: Değişiklikler

en: Change the footer's content in MailPoet's %1$sSettings%2$s page.
tr_TR: Alt bilgi alanının içeriğini MailPoet'in %1$sAyarlar%2$s sayfasından değiştirin.

en: Charset
tr_TR: Karakter setiniz?

en: Check again what you're trying to import.
tr_TR: İçeri aktarmak istediğiniz listeyi tekrar kontrol edin.

en: Check now.
tr_TR: Şimdi kontrol et.

en: Check out [link]our guide[/link] on how to fill out the form.
tr_TR: Formun nasıl doldurulduğu ile ilgili daha geniş bilgi almak için [link]tıklayın[/link] (İngilizce).

en: Check this box if you want transparency
tr_TR: Transparan olmasını istiyorsanız bu kutucuğu işaretleyin

en: Check your inbox now to confirm your subscription.
tr_TR: Email adresinize gönderilen doğrulama postasını kontrol ediniz!

en: Check your inbox or spam folder now to confirm your subscription.
tr_TR: Aboneliğinizi onaylamak için gelen kutunuzu veya çöp posta kutunuzu kontrol edin.

en: Checkbox
tr_TR: Onaykutusu

en: Checking license
tr_TR: Lisans kontrol ediliyor

en: Cheers, your MailPoet Newsletter Plugin
tr_TR: Tebrikler, MailPoet Bülten Eklentiniz

en: Choose a FROM name and email address for notifications emails.
tr_TR: bildirim emailleri için bir KİMDEN adı ve email adresi seçin.

en: Choose a list
tr_TR: Bir liste seç

en: Choose files to upload
tr_TR: Yüklenecek dosyaları seç

en: Clean automatically your mailing list
tr_TR: Posta listelerinizi otomatik olarak temizleyi

en: Clear selection
tr_TR: Seçimi sil

en: Click here to add a title or text.
tr_TR: Bir başlık ya da bir metin eklemek için burayı tıklayın.

en: Click here to subscribe
tr_TR: Abone olmak için burayı tıklayın

en: Click here to unsubscribe
tr_TR: Abonelikten çıkmak için buraya tıklayın.

en: Click here to view media.
tr_TR: Ortamı görüntülemek için buraya tıklayınız.

en: Click rate (based on opened newsletters)
tr_TR: Tıklama oranı (açılan bültenlere dayanmaktadır)

en: Clicked
tr_TR: Tıkladı

en: Clicked on
tr_TR: Tıklanan

en: Clicks
tr_TR: Tıklanma

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Compare past & present
tr_TR: Geçmiş ve Şimdiyi Kıyasla

en: Configuration and Permissions
tr_TR: Yapılandırma ve İzinler

en: Configure
tr_TR: Ayarla

en: Configure SPF and DKIM independently for each site.
tr_TR: Her site için SPF ve DKIM'i bağımsız olarak yapılandır.

en: Configure each site manually
tr_TR: Her siteyi el ile yapılandırın

en: Configure your DNS by adding a key/value record in TXT as shown below.
tr_TR: Bir metin dosyasına aşağıda gösterildiği şekilde bir anahtar/değer kaydı ekleyerek DNS'inizi konfigüre edin.

en: Confirm Reinstallation
tr_TR: Yeniden Kurulumu Onaylayın

en: Confirm activating the MailPoet Premium Plugin?
tr_TR: MailPoet Premium Eklentisinin aktivasyonunu onaylıyor musunuz?

en: Confirm installing the MailPoet Premium Plugin?
tr_TR: MailPoet Premium Eklentisinin kurulumunu onaylıyor musunuz?

en: Confirm unconfirmed subscribers
tr_TR: Onaylanmamış aboneleri onaylayın

en: Confirm your subscription to %1$s
tr_TR: %1$s aboneliğinizi onaylayınız

en: Confirmation page
tr_TR: Doğrulama sayfası

en: Conflict
tr_TR: Uyuşmazlık

en: Congrats, your Premium license is active. One last step...
tr_TR: Tebrikler, Premium lisansınız etkin. Son bir adım...

en: Connection method
tr_TR: Bağlantı metodu

en: Contact Support
tr_TR: Destek ile Temasa Geçin

en: Contact your administrator to modify that, it should be configurable.
tr_TR: Konfigüre edilebilir. Düzenlemek için yöneticinize başvurunuz.

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Copy
tr_TR: Kopyala

en: Copy of
tr_TR: Kopyası -

en: Copy paste in a text box
tr_TR: Dışarıdan kopyalayıp aşağıdaki metin kutusuna yapıştırarak

en: Coupons
tr_TR: Kuponlar

en: Create a new email
tr_TR: Yeni bir email oluştur

en: Create a new form
tr_TR: Yeni bir form oluştur

en: Create a new list
tr_TR: Yeni bir liste oluştur

en: Create an email account dedicated solely to bounce handling.
tr_TR: Sadece geri dönenleri işlemek için bir eposta hesabı oluşturun.

en: Created on
tr_TR: Oluşturulduğu tarih:

en: Current day of the month in ordinal, ie. 2nd, 3rd, etc.
tr_TR: Ayın mevcut günü sıralı sayısı, örn. 2., 3., vb. gibi

en: Current day of the month number
tr_TR: Ayın mevcut günü numarası

en: Current month number
tr_TR: Mevcut ay numarası

en: Currently viewing
tr_TR: Şu anda görüntülenen

en: Custom Fields
tr_TR: Özel Alanlar

en: Custom dates
tr_TR: Kişiselel tarihler

en: Custom horizontal line
tr_TR: Özel yatay çizgi

en: DKIM signature
tr_TR: DKIM imzası

en: Daily
tr_TR: Günlük

en: Daily routine starts in:
tr_TR: Günlük rutinin başlamasına kalan zaman:

en: Daily summary of emails sent
tr_TR: Gönderilen emaillerin günlük özeti

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date created
tr_TR: Oluşturma tarihi

en: Date sent
tr_TR: Gönderim Tarihi

en: Day
tr_TR: Gün

en: Debug mode
tr_TR: Hata ayıklama kipi?

en: December
tr_TR: Aralık

en: Decide which emails a new customer gets automatically, based on the product he just purchased. This a Premium add-on for WooCommerce.
tr_TR: Yeni bir müşterinin yaptığı alışverişten yola çıkarak hangi e-postaları otomatik olarak alacağına karar verin. Bu, WooCommerce için ücretli bir eklentidir.

en: Default style saved.
tr_TR: Varsayılan stil kaydedildi.

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete field
tr_TR: Alanı sil

en: Delete image for all newsletters?
tr_TR: Resmi tüm bültenlerden kaldır?

en: Delete subscribers
tr_TR: Aboneleri sil

en: Delete the user
tr_TR: Kullanıcıyı sil

en: Delete these newsletters for ever?
tr_TR: Bu bültenler sonsuza dek silinsin mi?

en: Delete these subscribers forever?
tr_TR: Bu aboneleri sonsuza dek sil?

en: Delete this newsletter for ever?
tr_TR: Bu bülten kalıcı olarak silinsin mi?

en: Delete this subscriber forever?
tr_TR: Aboneyi sonsuza dek sil?

en: Deleting a list will not delete any subscribers.
tr_TR: Liste silindiğinde içerdiği aboneler silinmeyecektir.

en: Delivery method
tr_TR: Gönderim metodu

en: Description
tr_TR: Tanım

en: Detailed stats for each subscriber
tr_TR: Her abone için detaylı istatistikler

en: Details & PSD
tr_TR: Detay ve PSD

en: Device
tr_TR: Aygıt

en: Did these subscribers ask to be in your list?
tr_TR: Bu aboneler listenizde olmak istedi mi?

en: Did you know? It's better to send fewer emails at higher frequencies. Become Premium and we'll ping your site each 15 minutes making sure your emails are sent smoothly at this frequency. [link]Send better with Premium.[/link]
tr_TR: Daha az sayıda epostayı daha sık göndermenin daha iyi olduğunu biliyor muydunuz? Premium sürüme geçtiğinizde sitenize her 15 dakikada bir ping göndererek epostalarınızın bu sıklıkla gönderildiğinden emin oluyoruz. [link]Premium ile daha iyi gönderin.[/link]

en: Did you renew already?
tr_TR: Yenilediniz mi?

en: Disable it.
tr_TR: Etkisiz hale getir.

en: Discover which links are the top hits in each newsletter. Find out which subscribers are your number one fans and get advanced details about them. [link]Get more data with Premium.[/link]
tr_TR: Her bir bülteninizde hangi bağlantıların en çok tıklandığını öğrenin. Hangi abonelerin en büyük hayranlarınız olduğunu ve detaylarını keşfedin. [link]Daha fazla veri için Premium'a terfi edin.[/link]

en: Dismiss
tr_TR: Reddet

en: Display and insert options
tr_TR: Seçenekleri görüntüleyin ve ekleyin

en: Display label within input:
tr_TR: Bilgi içinde etiket görüntüle:

en: Display labels in inputs
tr_TR: Alanlarda etiketleri göster

en: Display problems? [link]View this newsletter in your browser.[/link]
tr_TR: Bu bülteni düzgün görüntüleyemiyorsanız [link]TIKLAYIN[/link]

en: Display...
tr_TR: Görüntüle...

en: Displays at the top of your newsletters. Don't forget to include the link tag, ie: [link]The link[/link]
tr_TR: Bültenlerinizin üst kısmında görüntülenir. Link etiketini kullanmayı unutmayın, örnek: [link]Bağlantı[/link]

en: Divider
tr_TR: Ayıraç

en: Divider Selection
tr_TR: Ayıraç seçimi

en: Dividers Selection
tr_TR: Ayıraçlar Bölümü

en: Do not match as a 'date field' if most of the rows for that column return the same error.
tr_TR: Eğer kolon aynı hatayı birden fazla satır için dönder 'tarih alanı'nı satılardan biriyle eşleştirme.

en: Do nothing
tr_TR: Hiçbir şey yapma

en: Do or do not. There is no try.
tr_TR: Ya yap ya yapma. Denemek yok

en: Do you want to install that version?
tr_TR: Bu sürümü yüklemek istiyor musunuz?

en: Does it work? Try to connect.
tr_TR: Çalışıyor mu? Bağlanmayı deneyin.

en: Does my sidebar form get more subscribers than the one in the footer? It's time to find out.
tr_TR: Yan çubuğumdaki form mu, yoksa dipnottaki form mu daha çok abone topluyor? Öğrenme zamanı geldi.

en: Don't forget to include: <br><br>[activation_link]Confirm your subscription.[/activation_link]. <br><br>Optional: [lists_to_confirm].
tr_TR: Bunu eklemeyi unutmayın: <br><br>[activation_link]Aboneliğinizi onaylayın.[/activation_link]. <br><br>İsteğe bağlı: [lists_to_confirm].

en: Don't see the add-on you're looking for? <a href="%s">Submit it</a> in our contact form.
tr_TR: Aradığınız eki bulamıyor musunuz? İletişim formumuz ile <a href="%s">gönderin</a>.

en: Don't send late
tr_TR: Geç gönderme

en: Don't send to existing subscribers, only to future ones.
tr_TR: Mevcut abonelere gönderme, sadece gelecek olanlara gönder.

en: Don't wait & send right now.
tr_TR: Bekleme, hemen gönder.

en: Done
tr_TR: Tamam

en: Download
tr_TR: İndir

en: Download as .zip
tr_TR: .zip dosyası olarak indir

en: Download original Photoshop file
tr_TR: Orjinal Photoshop dosyasını indir

en: Download the Premium plugin.
tr_TR: Premium eklentiyi indir

en: Downloads: %1$s
tr_TR: İndirme sayısı: %1$s

en: Draft
tr_TR: Taslaklar

en: Drag and drop %1$stext, posts, dividers.%2$s Look on the right!
tr_TR: %1$smetinleri, wordpress yazılarını, ayıraçları sürükle-bırak desteğiyle kolayca ekleyin.%2$s Sağa bakın!

en: Drag the widgets below into your newsletter.
tr_TR: Aşağıdaki bileşenleri bülteninize eklemek için sürükleyiniz.

en: Drop files here
tr_TR: Dosyaları sürükleyip buraya bırakın

en: Drop your footer image here.
tr_TR: Alt bilgi resiminizi bu alana sürükleyin.

en: Drop your logo in this header.
tr_TR: Logonuzu bu üst bilgi alanına sürükleyin.

en: Duplicate
tr_TR: Kopya oluştur

en: Each time one of our users forgets to write a review, a kitten dies. It's sad and breaks our hearts. [link]Add your own review[/link] and save a kitten today.
tr_TR: Kullanıcılarımızın bir görüş yazmayı unuttuğu her zaman bir yavru kedi ölür. Bu çok üzücü ve kalbimizi kırar. [link]Kendi görüşünü ekle[/link] ve bugün bir kedi yavrusunu kurtar.

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit Automatic latest content
tr_TR: Otomatik son konuları düzenle

en: Edit Lists
tr_TR: Listeleri düzenle

en: Edit custom field
tr_TR: Özel alanı düzenle

en: Edit display
tr_TR: Görünümü düzenle

en: Edit field
tr_TR: Alanı düzenle

en: Edit form
tr_TR: Formu düzenle

en: Edit lists
tr_TR: Listeleri düzenle

en: Edit name
tr_TR: İsmi düzenle

en: Edit subscription page link
tr_TR: Aboneliği düzenle sayfasının bağlantısı

en: Edit text
tr_TR: Metni düzenle

en: Edit your subscriber profile: %1$s
tr_TR: Abone profilinizi düzenleyin: %1$s

en: Edit your subscription
tr_TR: Aboneliğini düzenle

en: Editing list %1$s
tr_TR: %1$s listesi düzenleniyor

en: Element has been deleted.
tr_TR: Öğe silindi.

en: Elements deleted
tr_TR: Öğeler silindi

en: Email
tr_TR: E-Posta

en: Email %1$s already exists.
tr_TR: E-posta %1$s zaten mevcut.

en: Email Address
tr_TR: E-Posta Adresi

en: Email Status
tr_TR: Email durumu

en: Email content
tr_TR: Emailin içeriği

en: Email notifications
tr_TR: Email bildirimleri

en: Email subject
tr_TR: Emailin konusu

en: Email will be sent to %1$s at %2$s
tr_TR: Email, şu kişiye: %1$s şu saatte: %2$s gönderilecektir.

en: Enable MailPoet's Cron
tr_TR: MailPoet otomasyonunu etkinleştir

en: Enable signup confirmation
tr_TR: Üyelik doğrulamayı etkinleştir

en: Enable this to show MailPoet's errors. Our support might ask you to enable this if you seek their help.
tr_TR: MailPoet'in hataları göstermesi için bunu aktifleştirin. Destek ekibimiz de yardım talep ettiğinizde bu ayarı açmanızı isteyebilir.

en: Enabled
tr_TR: Aktif

en: Enforce all sites to send with a unique FROM email address. You only need to configure the Automated Bounce Handling (Premium), SPF & DKIM only once.
tr_TR: Benzersiz bir KİMDEN eposta adresi ile göndermeleri için tüm siteleri zorla. Sadece bir kez Otomatik Geri Sekme İşlemi (Premium), SPF & DKIM yapılandırmanız gerekir.

en: Enter the email addresses that should receive notifications (separate by comma).
tr_TR: Bildirimleri alacak email adreslerini girin (virgülle ayırın).

en: Error Saving newsletter...
tr_TR: Hata! Bülten kaydedilemedi.

en: Error Sending Message <b><i>%s</i></b> to <b><i>%s</i></b>
tr_TR: <b><i>%s</i></b> mesajı, <b><i>%s</i></b> alıcısına iletilemedi.

en: Error Validating the fields
tr_TR: Alan doğrulamada hata

en: Error matching date.
tr_TR: Tarih uyuşma hatası

en: Error when inserting emails.
tr_TR: Email ekleme hatası.

en: Error when inserting list.
tr_TR: Liste ekleme hatası.

en: Excel for Windows
tr_TR: Windows için Excel

en: Exit popup will appear when your cursor leaves the window.
tr_TR: Çıkış açılır penceresi imleç pencereyi terketteiğinde ortaya çıkacak.

en: Export
tr_TR: Dışa Aktar

en: Export Subscribers
tr_TR: Aboneleri dışa aktar

en: Export confirmed subscribers only
tr_TR: Onaylanmış aboneleri dışa aktar

en: Export to CSV
tr_TR: Dışa aktar (CSV)

en: Exporting %1$s subscribers
tr_TR: %1$s abone dışa aktarılıyor

en: FROM email address for sites using this method
tr_TR: Bu metodu kullanan siteler için KİMDEN (FROM) email adresi

en: Failed Permanently
tr_TR: Kalıcı olarak başarısızlıkla sonuçlandı

en: Failed Send
tr_TR: Gönderim Başarısız

en: February
tr_TR: Şubat

en: Field "%1$s" is required in table "%2$s".
tr_TR: "%1$s" alanı "%2$s" tablosu için gereklidir.

en: Field "%1$s" needs to be a valid Email.
tr_TR: "%1$s" alanı geçerli bir email adresi içermelidir.

en: Field's name:
tr_TR: Alan adı:

en: File canceled.
tr_TR: Dosya iptal edildi.

en: Fill out the form below so we can connect to it.
tr_TR: Bağlantı kurabilmemiz için aşağıdaki formu doldurun.

en: Filter
tr_TR: Filtre

en: Filter by status
tr_TR: Duruma göre filtrele

en: Filter by type
tr_TR: Türe göre filtrele

en: Final step: last details
tr_TR: Son adım: Son detaylar

en: Find out what happens to your subscribers once they arrive on your site, thanks to Google Analytics campaign tracking
tr_TR: Google Analytics campaing tracking kullanarak aboneleriniz sitenize ulaştıktan sonra onlara ne olduğunu öğrenin.

en: First Name
tr_TR: İsim

en: First Time? See it in Action
tr_TR: İlk Kez mi? Onu Çalışırken görün

en: First name
tr_TR: Ad

en: First step: main details
tr_TR: İlk adım: ana detaylar

en: First, set up a command on your server to visit our scheduled routines URL:
tr_TR: Öncelikle sunucunuzda planlı rutin URL'mizi ziyaret edecek bir komut oluşturun:

en: Follow us and don't miss anything!
tr_TR: Bizi takip edin ve hiçbir şey kaçırmayın!

en: Footer
tr_TR: Alt bilgi

en: Footer background
tr_TR: Alt bilgi arkaplanı

en: Footer text
tr_TR: Alt bilgi metni

en: For %s per year, get 1 site covered with Premium.
tr_TR: Senelik %s karşılığında, 1 sitede Premium kullanabilirsiniz.

en: For %s per year, get 4 of your sites covered with Premium.
tr_TR: Senelik %s karşılığında, 4 sitede Premium kullanabilirsiniz.

en: For %s per year, get all of your sites covered with Premium.
tr_TR: Senelik %s karşılığında, tüm sitelerinizde Premium kullanabilirsiniz.

en: For better control, you can set one cron job per routine
tr_TR: Daha iyi kontrol için her bir rutin için bir cron görevi oluşturabilirsiniz

en: For example, "Spring email". [link]Read the guide.[/link]
tr_TR: Örnek: "Spring email". [link]Rehberi okuyun.[/link]

en: For other commands examples, check [link]this article[/link].
tr_TR: Diğer komutlar için lütfen [link]bu makaleye[/link] gözatın.

en: For your own use and never shown to your subscribers.
tr_TR: Kendi kullanımınız içindir ve aboneleriniz göremez.

en: Forget about limits
tr_TR: Kısıtlamaları unutun

en: Format
tr_TR: Biçim

en: Four Sites
tr_TR: Dört Site

en: Free
tr_TR: Ücretsiz

en: Friday
tr_TR: Cuma

en: From
tr_TR: Kimden (From)

en: Full name of current day
tr_TR: Mevcut günün tam adı

en: Full name of current month
tr_TR: Mevcut ayın tam adı

en: Geeky Options
tr_TR: Geekler için Seçenekler

en: Get Help!
tr_TR: Yardım!

en: Get Premium now
tr_TR: Hemen Premium versiyonunu satın alın

en: Get [link]MailPoet Premium[/link] to see the link.
tr_TR: Bağlantıyı görmek için [link]MailPoet Premium[/link] edinin.

en: Get all MS users
tr_TR: Tüm MS kullanıcılarını alın

en: Get faster support
tr_TR: Daha hızlı destek alın

en: Get it now!
tr_TR: Şimdi alın!

en: Get more themes
tr_TR: Daha fazla tema edin

en: Get your spam score in 1 click while you're designing your newsletter thanks to [link]mail-tester[/link], our own popular in-house tool.
tr_TR: Kendi bünyemizde geliştirdiğimiz popüler [link]mail-tester[/link] sayesinde spam skorunuza tek tıkla ulaşın.

en: Go Premium!
tr_TR: Premium versiyona geç!

en: Go premium, you cannot send anymore!
tr_TR: Daha fazla göndermek için Premium versiyona geçin!

en: Google Analytics Campaign
tr_TR: Google Analytics Kampanyası

en: Got a sales question? [link]Get in touch[/link].
tr_TR: Satışla ilgili sorularınız mı var? [link]İletişime geçin[/link].

en: Great, you'll never hear from us again!
tr_TR: Üzüldük doğrusu, yine de siz tekrar istemedikçe bir daha sizi rahatsız etmeyeceğiz!

en: HTTP error.
tr_TR: HTTP hatası.

en: Have fun improving
tr_TR: İyileştirirken iyi eğlenceler dileriz

en: Header
tr_TR: Üst bilgi

en: Header background
tr_TR: Üst bilgi arkaplanı

en: Heading 1
tr_TR: Başlık 1

en: Heading 2
tr_TR: Başlık 2

en: Heading 3
tr_TR: Başlık 3

en: Hello!
    
    Hurray! You've subscribed to our site.
    We need you to activate your subscription to the list(s): [lists_to_confirm] by clicking the link below: 
    
    [activation_link]Click here to confirm your subscription.[/activation_link]
    
    Thank you,
    
     The team!
tr_TR: Merhaba!
    
    [lists_to_confirm] için e-bülten aboneliği talebinde bulunduğunuzu görüyoruz.
    Aboneliğinizin onaylanması için lütfen aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız: 
    
    [activation_link]ONAYLIYORUM[/activation_link]
    
    Teşekkürler,
    
     (Wysija!)

en: Help yourself. Or let us help you.
tr_TR: Kendi kendinize yardım edin. Ya da yardımcı olmamıza izin verin.

en: Here is an example of a command to setup on your server:
tr_TR: Sunucunuzda oluşturacağınız komutun bir örneği:

en: Here is the list of bounced emails.
tr_TR: Karşılıksız emaillerin listesi:

en: Hey! %1$s has an update (version %2$s), <a href="%3$s">click here to update</a>.
tr_TR: Hey! %1$s için bir güncelleme var (sürüm %2$s), <a href="%3$s">güncellemek için tıklayın</a>.

en: Hey! We have a quick question for you:
tr_TR: Hey! Size küçük bir sorumuz var:

en: Hide
tr_TR: Gizle

en: Hide display options
tr_TR: Görünüm seçeneklerini gizle

en: Hide this message
tr_TR: Bu mesajı gizle

en: Hide!
tr_TR: Gizle!

en: Horizontal line
tr_TR: Yatay çizgi

en: Hostname
tr_TR: Sunucu adı (örn: smtp.sitenizinadi.com)

en: Hover your mouse over the bars to discover the forms' names.
tr_TR: Farenizin imlecini çubukların üzerinde gezdirerek formların isimlerini keşfedin.

en: How about a new list?
tr_TR: Yeni bir liste oluşturmaya ne dersiniz?

en: How do you want to import?
tr_TR: Nasıl aktarmak istersiniz?

en: How does it work?
tr_TR: Nasıl çalışır?

en: How spammy is this newsletter?
tr_TR: Bu bülten ne kadar spam içerikli?

en: Howdy,
    
     The subscriber %1$s has just subscribed to your list '%2$s' 
    
     Cheers,
    
     The MailPoet Plugin
tr_TR: Selamlar,
    
    %1$s kullanıcısı az önce '%2$s' listenize abone oldu
    
    Sevgiler,
    
    MailPoet eklentisi

en: I'll setup a cron job on my server to execute at the frequency I want. Read about [link]setting up a cron job yourself[/link].
tr_TR: İstediğim frekansta yürütmek için sunucumda bir cron görevi kurulumu yapacağım. [link]Kendi başınıza bir cron görevi kurmak[/link] hakkında bilgi edinin.

en: I'm a premium user, MailPoet.com will make sure my emails get sent on time.
tr_TR: Ben bir premium kullanıcıyım, MailPoet.com epostalarımın zamanında gönderildiğinden emin olacaktır.

en: IO error.
tr_TR: IO hatası.

en: IP address
tr_TR: IP adresi

en: If I want I can [link]create an additional cron job[/link] on my end to increase the sending frequency.
tr_TR: Ben eğer istersem, gönderme sıklığını artırmak için kendi tarafımda [link]ek bir cron görevi oluşturabilirim[/link].

en: If a theme with the same name exists, overwrite it.
tr_TR: Aynı isimle bir tema mevcutsa, üzerine yaz.

en: If the answer is "no", consider yourself a spammer.
tr_TR: Eğer cevap "hayır" ise, bir spamcı olduğunu düşünebilirsiniz.

en: If you confirm the theme switch, it will override your header, footer, dividers and styles
tr_TR: Tema değişikliğini onaylanmanız halinde, üst bilgi, alt bilgi, ayıraçlar ve stillerde yaptığınız tüm değişiklikleri kaybedeceksiz.

en: If you confirm this, all your current MailPoet data will be erased (newsletters, themes, statistics, lists, subscribers, etc.)
tr_TR: Eğer bunu onaylarsanız, tüm mevcut MailPoet verileri silinecektir (bültenler, temalar, istatistikler, listeler, aboneler vs.)

en: If you have this problem, then this is your solution. Totally free too.
tr_TR: Böyle bir problemle karşı karşıya iseniz bu bir çözüm olabilir. Ayrıca tamamen ücretsizdir.

en: If you leave this area empty, it will not display once you send your email
tr_TR: Bu alanı boş bırakırsanız, emailde görünmeyecektir.

en: If you recently, successfully, sent a lot of emails, those errors may also be due to your server limitations.
tr_TR: Eğer yakın zamanda birçok mesajı başarıyla göndermişseniz, bu hataların kaynağı sunucunuzun belirlediği sınırlar olabilir.

en: If you want to use a Gmail address, you need to send with Gmail. Check <a id="tip-send-with" href="%s">sending settings</a>.
tr_TR: Eğer bir Gmail adresi kullanmak istiyorsanız Gmail ile gönderim yapmalısınız. Lütfen <a id="tip-send-with" href="%s">gönderim ayarları</a>'na gözatın.

en: If you want to use all capabilities of the uploader, like uploading multiple files at once, please upgrade to lighttpd 1.5.
tr_TR: Yükleyicinin, aynı anda birçok dosya yüklemek gibi tüm özelliklerini kullanmak istiyorsanız, lüften  lighttpd 1.5'a yükseltin.

en: Ignore column...
tr_TR: Sütunu yoksay...

en: Ignore current subscribers
tr_TR: Mevcut aboneleri yoksay

en: Image
tr_TR: Resim

en: Image Parameters
tr_TR: Resim Parametreleri

en: Image alignment
tr_TR: Resim hizalama

en: Image has been deleted.
tr_TR: Resim silindi.

en: Image selection has been saved.
tr_TR: Resim seçimi kaydedildi.

en: Image selection has not been saved.
tr_TR: Resim seçimi kaydedilemedi.

en: Image width
tr_TR: Resim genişliği

en: Images
tr_TR: Resimler

en: Import
tr_TR: İçe Aktar

en: Import "%1$s" as date field
tr_TR: "%1$s" verisini tarih olarak içe aktar

en: Import Subscribers
tr_TR: Aboneleri içe aktar

en: Import as "%1$s"
tr_TR: "%1$s" olarak içe aktar

en: Import from %1$s
tr_TR: Şuradan içe aktar: %1$s

en: Import from plugin %1$s has been cancelled.
tr_TR: %1$s eklentisinden aktarım iptal edildi.

en: Import from plugin %1$s has been completed.
tr_TR: %1$s eklentisinden aktarım tamamlandı.

en: Import subscribers from plugins
tr_TR: Eklentiden abone aktar

en: Import the %1$s subscribers from the plugin: %2$s
tr_TR: %2$s  adlı eklentiden %1$s abone aktar

en: Important plugin updates
tr_TR: Önemli eklenti güncellemeleri

en: Improve your spam score. Mailpoet can sign all your emails with DKIM. [link]Read more.[/link]
tr_TR: Spam puanınızı geliştirin. Mailpoet tüm e-postalarınızı DKIM ile imzalayabilir. [link]Daha fazlası.[/link]

en: In Queue
tr_TR: Kuyruktakiler

en: In a few minutes, you'll see the time of our last visit here.
tr_TR: Birkaç dakika içinde, buraya ilk ziyaretimizin zamanını göreceksiniz.

en: In queue
tr_TR: Kuyrukta

en: Include author
tr_TR: Yazarı dahil et

en: Include categories
tr_TR: Kategorileri dahil et

en: Includes: %1$s
tr_TR: İçerir: %1$s

en: Increase your subscribers
tr_TR: Takipçilerini arttır

en: Industry
tr_TR: Sektör

en: Information is missing.
tr_TR: Bilgi eksiği var.

en: Insert Subscription Form
tr_TR: Abonelik Formu Ekle

en: Insert [newsletter:total] to show number of posts, [newsletter:post_title] to show the latest post's title & [newsletter:number] to display the issue number.
tr_TR: Yazı sayısını göstermek için [newsletter:total], son yazı başlığını göstermek için [newsletter:post_title] ve konu sayısını görüntülemek için [newsletter:number] ekleyin.

en: Insert block here
tr_TR: Buraya blok ekle

en: Insert dynamic data about your subscribers, the newsletter, today's date, etc...
tr_TR: Aboneleriniz, bültenler, bugünün tarihi gibi dinamik veri ekleyin...

en: Insert form
tr_TR: Form ekle

en: Insert selected
tr_TR: Seçileni ekle

en: Inserting selected articles...
tr_TR: Seçilen makaleler ekleniyor...

en: Install Themes
tr_TR: Tema Kur

en: Install from WordPress.org
tr_TR: WordPress.org sitesinden kur

en: Installing MailPoet Newsletter Premium plugin
tr_TR: MailPoet Newsletter Premium eklentisini yükleme

en: Installing MailPoet Premium Version
tr_TR: MailPoet Premium Sürüm kuruluyor

en: Investigate your top subscribers
tr_TR: Zirvedeki abonelerinizi araştırın

en: Is this field mandatory?
tr_TR: Bu alan zorunlu mu?

en: Issue number
tr_TR: Konu numarası

en: It doesn't always work the way we want it to, doesn't it? We have a [link]dedicated support website[/link] with documentation and a ticketing system.
tr_TR: İşler her zaman umduğumuz gibi gitmiyor, değil mi? Bu sebeple, belgeler ve sor-öğren sistemini de içeren bir [link]destek sitesi[/link] kurduk.

en: It seems your widget has been deleted from the WordPress' [link]widgets area[/link].
tr_TR: Bileşeninizin Wordpress [link]Bileşenler alanı[/link]nızdan silindiği görülüyor.

en: It's free, and has proven popular with our users.
tr_TR: Ücretsiz ve popülaritesi yüksek bir eklentidir.

en: January
tr_TR: Ocak

en: July
tr_TR: Temmuz

en: June
tr_TR: Haziran

en: Keep this plugin essentially free
tr_TR: Bu eklentiyi temelde ücretsiz tutun

en: Key
tr_TR: Anahtar

en: Label:
tr_TR: Etiket:

en: Last
tr_TR: Son

en: Last 180 days
tr_TR: Son 180 gün

en: Last 30 days
tr_TR: Son 30 gün

en: Last 365 days
tr_TR: Son 365 gün

en: Last 7 days
tr_TR: Son 7 gün

en: Last 90 days
tr_TR: Son 90 gün

en: Last Name
tr_TR: Soyisim

en: Last click
tr_TR: Son tıklama

en: Last month
tr_TR: Geçen ay

en: Last name
tr_TR: Soyad

en: Last open
tr_TR: Son açılma

en: Last updated: %1$s
tr_TR: Son güncelleme: %1$s

en: Last visit was %1$s minute ago.
tr_TR: Son ziyaret %1$s dakika önceydi.

en: Last visit was %1$s minutes ago.
tr_TR: Son ziyaret %1$s dakika önceydi.

en: Last visit was a few seconds ago.
tr_TR: Son ziyaret birkaç saniye önceydi.

en: Latest batch was sent %1$s ago.
tr_TR: Son toplu gönderim %1$s önceydi

en: Latest content already sent.
tr_TR: En son içerik zaten gönderildi.

en: Latest post title
tr_TR: En son yayınlanan yazı başlıkları

en: Leaky Paywall is a Premium plugin to put content behind a paywall. This add-on manages your customers' customers subscriptions.
tr_TR: Leaky Paywall, içeriğinizin bir ödeme duvarı arkasına alınmasını sağlayan ücretli bir eklentidir. Bu eklenti müşteri aboneliklerini yönetir.

en: Learn more.
tr_TR: Detaylı bilgi.

en: Leave this option to Yes. Only a tiny portion of SMTP services ask Authentication to be turned off.
tr_TR: Bu seçeneği evet olarak bırakın. Oldukça az sayıda SMTP servisi Kimlik doğrulamanın kapatılmasını ister.

en: Let subscribers select their lists:
tr_TR: Abonelerinizin kendi listelerini seçmelerine izin verin:

en: Let the plugin remove the <strong>bounced and invalid addresses</strong> automatically. [link]See the guide.[/link]
tr_TR: Eklentinin <strong>geri dönen ve geçersiz adresleri</strong> otomatik olarak silmesine izin verin. [link]Rehbere gözatın.[/link]

en: Let us configure it
tr_TR: Haydi yapılandıralım

en: Letters only
tr_TR: Sadece harfler

en: Line is empty
tr_TR: Satır boş

en: Link
tr_TR: Bağlantı

en: Link to browser version
tr_TR: Tarayıcı versiyonu bağlantısı

en: Links
tr_TR: Bağlantılar

en: List "%1$s" has been deleted.
tr_TR: "%1$s" Listesi silindi.

en: List "%1$s" has been duplicated.
tr_TR: "%1$s" listesi kopyalandı.

en: List "%1$s" has been synchronised.
tr_TR: "%1$s" listesi senkronize edildi.

en: List created based on a newsletter segment.
tr_TR: Bülten belli bir bölümüne göre oluşturulan liste.

en: List has been updated.
tr_TR: Liste güncellendi.

en: List of fields to export
tr_TR: Dışa aktarılacak alanların listesi

en: List of forms
tr_TR: Formların listesi

en: List selection
tr_TR: Liste seçimi

en: Lists
tr_TR: Listeler

en: Lists and Subscribers
tr_TR: Listeler ve Aboneler

en: Lists to which the subscriber was subscribed.
tr_TR: Hangi abonenin abone olduğunu listeler.

en: Loading more Results...
tr_TR: Daha Fazla Sonuç Yükleniyor

en: Loading results...
tr_TR: Sonuçlar yükleniyor...

en: Loading...
tr_TR: Yükleniyor...

en: Local time is <code>%1$s</code>
tr_TR: Yerel zamanı <code>%1$s</code>

en: Login
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Looking for a faster method to send? [link]Read more[/link] on sending with a professional SMTP.
tr_TR: Daha hızlı gönderim mi yapmak istiyorsun? Profesyonel bir SMTP ile göndermek için [link]Tıkla[/link].

en: Looking for answers? Why such and such campaign worked so well? Which is your most efficient subscription form? Get a clear picture with our brand new stats dashboard! [link]Get the stats dashboard in Premium.[/link]
tr_TR: Sorularınıza yanıtlar mı arıyorsunuz? Neden şu kampanya çok iyi iş yaptı? En başarılı abone formunuz hangisi? Yepyeni istatistik paneli ile büyük resmi görün. [link]İstatstik paneli için Premium'a terfi edin.[/link]

en: Love kittens?
tr_TR: Yavru kedi seviyor musunuz?

en: MailPoet Subscription Form
tr_TR: Mailpoet Abonelik Formu

en: MailPoet Version
tr_TR: MailPoet Sürümü:

en: MailPoet Version:
tr_TR: MailPoet Sürümü:

en: MailPoet cannot be reinstalled because your folder <em>wp-content/uploads/wysija</em> needs to be writable. Change your permissions and reinstall.
tr_TR: <em>wp-content/uploads/wysija</em> klasörünüzün yazılabilir olması gerektiğnden dolayı MailPoet tekrar yüklenemez. Yazma izinlerinizi değiştirin ve yeniden yükleyin.

en: MailPoet has been reinstalled successfully using the same version. Settings and data have been deleted.
tr_TR: MailPoet, aynı sürüm kullanılarak başarıyla tekrar kuruldu. Ayarlar ve veri silindi.

en: MailPoet has been uninstalled. Your site is now cleared of MailPoet.
tr_TR: MailPoet kaldırıldı. Siteniz şu an MailPoet'den temizlendi.

en: MailPoet page
tr_TR: MailPoet sayfası

en: MailPoet says:
tr_TR: MailPoet derki:

en: MailPoet.com can visit your site every 15 minutes, just like a "cron job", to make sure your emails are being sent on time.
tr_TR: MailPoet.com tıpkı bir cron görevi gibi sitenizi 15 dakikada bir ziyaret ederek epostalarınızın zamanında gönderildiğinden emin olabilir.

en: Mailbox Full
tr_TR: Mail kutusu dolu

en: Mailbox not available
tr_TR: Mail kutusu bulunamadı

en: March
tr_TR: Mart

en: Match data
tr_TR: Veri eşleştir

en: Maximum of posts to show
tr_TR: Gösterilecek maximum yazı adedi

en: Maximum upload file size: %d%s
tr_TR: Maksimum yükleme boyutu: %d%s

en: Maximum upload file size: %d%s.
tr_TR: Maksimum dosya yükleme boyutu: %d%s.

en: May
tr_TR: Mayıs

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
tr_TR: Hafıza aşıldı. Lütfen daha küçük bir dosya deneyiniz.

en: Message delayed
tr_TR: Mesaj ertelendi

en: Method set by the network admin.
tr_TR: Ağ yöneticisi tarafından belirlenen yöntem.

en: Modified On
tr_TR: Değiştirildiği tarih:

en: Modify
tr_TR: Düzenle

en: Module
tr_TR: Modül

en: Monday
tr_TR: Pazartesi

en: Monitor everything with more stats
tr_TR: Daha fazla istatistik ile herşeyi takip edin

en: Month
tr_TR: Ay

en: Month (January, February,...)
tr_TR: Ay (Ocak, Şubat vb.)

en: Monthly
tr_TR: Aylık

en: Monthly routine starts in:
tr_TR: Aylık rutinin başlamasına kalan zaman:

en: Moreover, MailPoet checks every 15 minutes your site, <strong>just like a "cron" job</strong>, to make sure your emails are being sent on time. No setup involved!
tr_TR: Dahası, MailPoet her onbeş dakikada bir <stron>tıpkı bir cron görevi gibi</strong> sitenizi kontrol ederek epostalarınızın zamanında gönderildiğinden emin olur. Kurulum gerektirmez!

en: Move to list
tr_TR: Listeye taşı

en: Multisite ready.
tr_TR: Çoklu-siteye hazır.

en: My first list
tr_TR: İlk listem

en: My rating: %1$s
tr_TR: Benim derecem: %1$s

en: N/A
tr_TR: Yanıtsız

en: Name
tr_TR: Ad

en: Name & email of yourself or your company.
tr_TR: Sizin ya da şirketinizin isim ve e-posta adresi

en: Need help?
tr_TR: Yardıma mı ihtiyacınız var?

en: Network's Default Sending Method
tr_TR: Ağın Varsayılan Gönderme Yöntemi

en: Network's Method
tr_TR: Ağ Yöntemi

en: Never opened or clicked
tr_TR: Hiç bir zaman açılmadı ya da tıklanmadı

en: New Form
tr_TR: Yeni Form

en: New form
tr_TR: Yeni form

en: New list
tr_TR: Yeni liste

en: New subscriber to %1$s
tr_TR: %1$s listesinde yeni bir abonelik var

en: News from us, the team
tr_TR: Bizden haberler, takım

en: Newsletter
tr_TR: Bülten

en: Newsletter Images
tr_TR: Bülten Resimleri

en: Newsletter Pro (by Satollo)
tr_TR: Pro Bülten (sunan Satollo)

en: Newsletter Subject
tr_TR: Bülten Konusu

en: Newsletter can't be deleted.
tr_TR: Bülten silinemedi.

en: Newsletter deleted.
tr_TR: Bülten silindi.

en: Newsletter has been saved as a draft.
tr_TR: Bülten taslak olarak kaydedildi.

en: Newsletter has been saved.
tr_TR: Bülten kaydedildi.

en: Newsletter has been scheduled.
tr_TR: Bülten zamanlanmış gönderime alındı.

en: Newsletter profile has been updated.
tr_TR: Bülten profili güncellendi.

en: Newsletter successfully created.
tr_TR: Bülten başarıyla oluşturuldu.

en: Newsletters
tr_TR: Bültenler

en: Newsletters (by Tribulant)
tr_TR: Bülten (sunan Tribulant)

en: Newsletters are already being sent. Your latest newsletter will be sent afterwards.
tr_TR: Bültenler zaten gönderiliyor. Son bülteniniz bu işlemin ardından gönderilecektir.

en: Next &gt;
tr_TR: Sonraki &gt;

en: Next send out in %1$s
tr_TR: Bir sonraki gönderim %1$s'de

en: Next send out on %1$s
tr_TR: Bir sonraki gönderim %1$s'de

en: Next step
tr_TR: Sonraki adım

en: Next try in %s minutes.
tr_TR: %s dakika içinde tekrar denenecektir.

en: No
tr_TR: Hayır

en: No Results were found
tr_TR: Sonuç Bulunamadı

en: No email sent.
tr_TR: Hiçbir eposta gönderilmedi.

en: No list specified
tr_TR: Herhangi bir liste belirtilmedi

en: No more limits of 2000 subscribers
tr_TR: 2000 takipçi limitiniz bulunmuyor

en: No subscriber found, most probably because he was deleted.
tr_TR: Hiç bir abone bulunamadı, silinmiş olma ihtimali yüksek.

en: No thanks! I have enough visitors on my site. Their visits will trigger MailPoet's cron automatically.
tr_TR: Hayır teşekkürler! Sitemde yeterli ziyaretçi var. Onların ziyaretleri otomatik olarak MailPoet cron görevini tetikler.

en: No, thanks!
tr_TR: Hayır, teşekkürler!

en: None of your queued emails have been sent? Then activate this option.
tr_TR: Kuyruğa alınmış epostalarınızın hiçbiri gönderilmedi mi? O zaman bu seçeneği etkinleştirin.

en: Not Configured!
tr_TR: Yapılandırılmamış!

en: Not active.
tr_TR: Etkin değil.

en: Not good at matching colors? Don't worry, we work with top notch designers to provide you plenty of themes, the newest are Premium exclusives. [link]Get more themes in Premium.[/link]
tr_TR: Renkleri eşleştirmekte iyi değil misiniz? Endişelenmeyin zirvedeki tasarımcılarla çalışarak sizin için bolca tema ürettik ve bunların en yenileri sadece Premium sürümde. [link]Daha fazla tema için Premium'a terfi edin.[/link]

en: Not sent
tr_TR: Gönderilmedi

en: Not sent yet.
tr_TR: Henüz gönderilmedi.

en: Note:
tr_TR: Not:

en: Note: Find out what this subscriber opened and clicked with our [link]Premium version.[/link]
tr_TR: Not: Bu abonenin neyi açtığını ve tıkladığını öğrenmek için [link]Premium versiyonumuzu[/link] satın alın.

en: Nothing
tr_TR: Hiçbir şey

en: November
tr_TR: Kasım

en: Number of lines:
tr_TR: Satır sayısı:

en: Numbers only
tr_TR: Sadece rakamlar

en: October
tr_TR: Ekim

en: Ok, I've set it up
tr_TR: Tamam, kurdum.

en: Once a week
tr_TR: Haftada 1

en: Once every 28 days
tr_TR: 28 günde 1

en: Once every fifteen minutes
tr_TR: 15 dakikada 1

en: Once every five minutes
tr_TR: 5 dakikada 1

en: Once every minute
tr_TR: Dakikada bir

en: Once every ten minutes
tr_TR: 10 dakikada 1

en: Once every thirty minutes
tr_TR: 30 dakikada 1

en: Once every two hours
tr_TR: 2 saatte 1

en: Once every two minutes
tr_TR: 2 dakikada 1

en: One configuration for all sites
tr_TR: Tüm siteler için tek yapılandırma

en: One email has been sent. | %d emails have been sent to unconfirmed subscribers.
tr_TR[0]: Onay bekleyen abonelere %d e-posta gönderildi.
tr_TR[1]: Onay bekleyen abonelere %d e-posta gönderildi.

en: One less subscriber to %1$s
tr_TR: %1$s listesinden bir abone eksildi.

en: One quick question...
tr_TR: Kısa bir soru...

en: Oops! There are no newsletters to display.
tr_TR: Üzgünüz! Gösterilecek herhangi bir bülten yok.

en: Oops! We can't connect to MailPoet's server right now. We might be down or you're behind a proxy or firewall.
tr_TR: Hata! MailPoet sunucularına şu anda ulaşamıyoruz. Sunucuda bir hata gelişmiş olabilir ya da siz bir proxy veya güvenlik duvar gerisinde olabilirsiniz.

en: Oops! We could not add you!
tr_TR: Sizi ekleyemedik!

en: Oops! You're already subscribed.
tr_TR: Hoop! Zaten abonesiniz.

en: Open rate (based on received newsletters)
tr_TR: Açılma oranı (alınan bültenlere dayanmaktadır)

en: Open, clicks, unsubscribed
tr_TR: Açan, Tıklayan, Ayrılan

en: Opened
tr_TR: Açtı

en: Opened & Clicked
tr_TR: Açıldı & Tıklandı

en: Opened & Unsubscribed
tr_TR: Açıldı & Abonelikten ayrıldı

en: Opened date
tr_TR: Açılma tarihi

en: Opened newsletters
tr_TR: Açılan bültenler

en: Opened only
tr_TR: Sadece açılan

en: Opens
tr_TR: Açılma

en: Opps! Something goes wrong while activating Mailpoet cron.
tr_TR: Hata! MailPoet cron etkinleştirilirken bir hata oluştu.

en: Opps! Something goes wrong while deactivating Mailpoet cron.
tr_TR: Hata! MailPoet cron etkisizleştirilirken bir hata oluştu.

en: Opps, something goes wrong.
tr_TR: Birşeyler yolunda gitmiyor.

en: Or ask your webmaster for help!
tr_TR: Veya yardım için webmasterınıza danışabilirsiniz.

en: Order:
tr_TR: Sıra:

en: Ordering
tr_TR: Sıralama

en: Our international and friendly team will help you optimize your settings in details, and make sure you're all good to go. We answer questions under 10h on average. Pretty fast!
tr_TR: Uluslararası ve dostcanlısı ekibimiz ayarlarınızı detaylı biçimde optimize etmenize yardım ederek işlerinizin yolunda gitmesini sağlayacak. Ortalama 10 saatten kısa sürede sorularınızı yanıtlıyoruz. Oldukça hızlı!

en: Our toolbar doesn't load?
tr_TR: Araç çubuğumuz yüklenmiyor mu?

en: POP3 without imap extension
tr_TR: Imap uzantısı olmadan POP3

en: Page %1$s
tr_TR: Sayfa %1$s

en: Page does not exist.
tr_TR: Sayfa bulunamadı.

en: Page is not accessible.
tr_TR: Sayfa erişilebilir değil.

en: Pages
tr_TR: Sayfalar

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Paste this shortcode in a page to display a list of past newsletters.
tr_TR: Son haber bültenlerinin bir listesini göstermek için bir sayfaya bu kısa kodu yapıştırın.

en: Paste this shortcode to display the number of confirmed subscribers in post or page.
tr_TR: Yazı veya sayfanızda onaylanmış abonelerin sayısını görüntülemek için bu kodu yapıştırın.

en: Pause
tr_TR: Duraksat

en: Paused
tr_TR: Duraksatılanlar

en: Phone number, (+,-,#,(,) and spaces allowed)
tr_TR: Telefon numarası, (+,-,#,(,) boşluk karakterlerine izin var)

en: Photoshop file available as part of [link]Premium features[/link].
tr_TR: [link]Premium özelliklerin[/link] bir parçası olarak Photoshop dosyası mevcuttur.

en: Pick a date
tr_TR: Tarih seç

en: Pick a list
tr_TR: Liste seç

en: Pick one or many lists
tr_TR: Bir veya daha fazla liste seçin

en: Pick the lists you want to import those subscribers to.
tr_TR: Bu aboneleri aktarmak istediğiniz listeleri seçiniz.

en: Pick your prefered configuration?
tr_TR: Tercih ettiğiniz yapılandırma seçin?

en: Please contact your host or server administrator to fix this.
tr_TR: Bunu düzeltmek için ana bilgisayar veya sunucu yöneticisine başvurun lütfen.

en: Please delete <%= chars %> character<%= plural %>
tr_TR: Lütfen <%= chars %> karakter silin

en: Please enter <%= chars %> more character<%= plural %>
tr_TR: Lütfen <%= chars %> karakter daha girin

en: Please enter first name
tr_TR: Lütfen adınızı girin

en: Please enter last name
tr_TR: Lütfen soyadınızı girin

en: Please make a selection first!
tr_TR: Lütfen bir seçim yapın!

en: Please select a newsletter.
tr_TR: Lütfen bir bülten seçin.

en: Please select an article.
tr_TR: Lütfen bir makale seçin

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
tr_TR: Lütfen bu dosyayı %1$starayıcınızın yükleyicisi%2$s ile yüklemeyi deneyiniz.

en: Please update your WordPress to the latest version, in order to get the latest uploading system.
tr_TR: En yeni yükleme sistemine sahip olmak için Wordpress sitenizi son versiyonuna yükseltiniz.

en: Please verify your link to this page.
tr_TR: Lütfen bu sayfaya verdiğiniz bağlantıyı kontrol edin.

en: Please verify your mail configuration and make sure you can send a test of this email.
tr_TR: Lütfen mail konfigürasyonunuzu gözden geçirin ve test etmek için bu emaili gönderebilip gönderemediğinizi  kontrol edin.

en: Port
tr_TR: Bağlantı noktası (örn: 587)

en: Position your mouse over the image to the left.
tr_TR: Farenizi soldaki resmin üzerine götürün.

en: Post Notifications
tr_TR: Gönderi Uyarıları

en: Post Selection
tr_TR: Yazı Seçimi

en: Post type
tr_TR: Yazı türü

en: Posts
tr_TR: Yazılar

en: Preceded by:
tr_TR: Başlatan:

en: Premium licence does not exist for your site. Purchase it [link]here[/link].
tr_TR: Sitenizde Premium lisans bulunmamaktadır. [link]Buradan[/link] satın alabilirsiniz.

en: Premium users get visited every 5 minutes.
tr_TR: Premium kullanıcılar 5 dakikada bir ziyaret edilirler.

en: Premium users save 20% with this coupon: MAILPOET20
tr_TR: Premium kullanıcılar bu kuponla %20 tasarruf ediyor: MAILPOET20

en: Premium users save 20% with this coupon: MP20
tr_TR: Premium kullanıcılar bu kuponla %20 tasarruf ediyor: MP20

en: Premium users save 25% with this coupon: mailpoet25
tr_TR: Premium kullanıcılar bu kuponla %25 tasarruf ediyor: mailpoet25

en: Premium version is valid for your site.
tr_TR: Premium sürümü siteniz için geçerlidir.

en: Preselect today's date:
tr_TR: Bugünün tarihini önceden seçin:

en: Prevent people from being subscribed to your list unwillingly, this option ensures you to keep a clean list.
tr_TR: Kişilerin listenize istem dışı abone olmasını engelleyin. Bu seçenek listenizin temiz olmasını sağlar.

en: Preview
tr_TR: Önizleme

en: Preview in new tab
tr_TR: Önizlemeyi yeni sekmede aç

en: Preview page
tr_TR: Sayfa önizleme

en: Preview without images
tr_TR: Resimsiz önizleme

en: Process bounce handling now!
tr_TR: Karşılıksızlık denetimini uygula!

en: Process refreshed to avoid a possible loss of connection.
tr_TR: Olası bir bağlantı kopması problemi yaşanmaması için işlem tazelendi.

en: Process refreshed to avoid a time limit.
tr_TR: Zaman limitine takılmamak için işlem tazelendi.

en: Purchase
tr_TR: Satın al

en: Purchase the premium version.
tr_TR: Premium versiyonu satın al.

en: Put a form in a top or bottom bar of your site, or in a nice box within your posts with GetConversion's free plugins. Connect them to MailPoet with this add-on.<br/></br>Get 30% off the Premium version of their add-on by clicking <a href="http://getconversion.com/products/gc-mailpoet-ex-pro/?coupon=MAILPOET">here</a>.
tr_TR: GetConversions tarafından hazırlanan ücretsiz eklentileri kullanarak sitenizin üst veya alt barına ya da yazılarınızın içerisinde güzel bir kutu için bir form koyun. Bunları bu eklenti ile MailPoet'e bağlayın.<br/></br><a href="http://getconversion.com/products/gc-mailpoet-ex-pro/?coupon=MAILPOET">Burayı tıklayın</a> ve GetConversion'ın Premium eklentisini 30% off indirimli alın.

en: Put a subscription form in a popup, footer bar or slide-in to add subscribers with this Premium plugin.
tr_TR: Bu ücretli eklenti sayesinde abonelik formunuzu bir popup ya da footer bara yerleştirebilir veya kaydırarak aboneler ekleyebilirsiniz.

en: Queue is empty!
tr_TR: Kuyruk boş!

en: Quickly create newsletter signup forms for your MailPoet mailing lists using the power and flexibility that Ninja Forms provides.
tr_TR: MailPoet posta listeleriniz için Ninja Forms'un gücü ve esnekliğinden yararlanarak hızlıca abonelik formları oluşturun.

en: Radio buttons
tr_TR: Seçenek düğmeleri

en: Random text or HTML
tr_TR: Rastgele metin veya HTML

en: Random text or instructions
tr_TR: Rastgele metin ya da talimatlar

en: Rate
tr_TR: Oran

en: Rates
tr_TR: Oranlar

en: Reach their inboxes
tr_TR: Gelen kutularına ulaşın

en: Read More
tr_TR: Devamını okuyun

en: Read documentation
tr_TR: Yardım belgesini okuyun

en: Read more
tr_TR: Devamını okuyun

en: Read more.
tr_TR: Devamını okuyun

en: Read online.
tr_TR: Çevrimiçi okuyun.

en: Read our simple and easy [link]terms and conditions.[/link]
tr_TR: Basit ve kolay anlaşılır [link]kullanım koşulları ve şartları[/link] belgemizi okumak ister misiniz?

en: Refresh the page you current are!
tr_TR: Bulunduğunuz sayfayı yenileyin!

en: Registration is disabled on this site.
tr_TR: Bu sitede kayıt olma devre dışıdır.

en: Reinstall
tr_TR: Tekrar kur

en: Reinstall MailPoet?
tr_TR: MailPoet yeniden kurulsun mu?

en: Reinstall from scratch
tr_TR: Sıfırdan yeniden kur?

en: Reinstall now...
tr_TR: Tekrar kur...

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Remove from all lists
tr_TR: Tüm listelerden kaldır

en: Remove from list
tr_TR: Listeden çıkart

en: Remove from the queue
tr_TR: Kuyruktan kaldır

en: Remove image
tr_TR: Resmi kaldır

en: Remove link
tr_TR: Bağlantıyı kaldır

en: Remove text
tr_TR: Metni kaldır

en: Remove the 2000 subscribers limit of the free version, and send to as many subscribers as you wish. [link]Get rid of that limit![/link]
tr_TR: Ücretsiz sürümün 2000 abone sınırını kaldırın ve dilediğiniz kadar sayıda aboneye gönderim yapın. [link]Şu kısıtlamayı kaldırın![/link]

en: Renew my license now.
tr_TR: Lisansımı şimdi yenile.

en: Renew now.
tr_TR: Şimdi yenile.

en: Reply-to
tr_TR: Cevap adresi

en: Reply-to name & email
tr_TR: Yanıtla alanında görülecek ad ve email?

en: Request successful
tr_TR: Talep başarılı

en: Resend confirmation email
tr_TR: Onay epostasını tekrar gönder

en: Resume
tr_TR: Sürdür

en: Return to MailPoet
tr_TR: MailPoet'e dön

en: Roles and permissions
tr_TR: Roller ve izinler

en: SMTP Hostname
tr_TR: SMTP sunucu adı

en: SMTP port
tr_TR: SMTP portu

en: SPF and DKIM
tr_TR: SPF ve DKIM

en: Saturday
tr_TR: Cumartesi

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save & close
tr_TR: Kaydet ve kapat

en: Save and reactivate
tr_TR: Kaydet ve tekrar aktifleştir

en: Save as draft and close
tr_TR: Taslak olarak kaydet ve kapat.

en: Save changes
tr_TR: Ayarları kaydet

en: Save settings
tr_TR: Ayarları kaydet

en: Saved! Add this form to [link_widget]a widget[/link_widget].
tr_TR: Kaydedildi! Bu formu [link_widget]bir bileşene[/link_widget] ekleyin.

en: Saved! The changes are already active in your widget.
tr_TR: Kaydedildi! Değişiklikler bileşeninizde şu an aktif haldedir.

en: Saved.
tr_TR: Kaydedildi.

en: Saving default style...
tr_TR: Varsayılan stil kaydediliyor...

en: Saving form...
tr_TR: Form kaydediliyor...

en: Saving newsletter...
tr_TR: Bülten kaydediliyor...

en: Schedule
tr_TR: Zamanla

en: Schedule it
tr_TR: Zamanla

en: Scheduled
tr_TR: Zamanlananlar

en: Scheduled to be sent in %1$s
tr_TR: %1$s'te gönderilmek üzere zamanlandı

en: Scheduled to be sent on %1$s
tr_TR: %1$s'te gönderilmek üzere zamanlandı

en: Search
tr_TR: Ara

en: Search newsletters
tr_TR: Bülten ara

en: Search recipients
tr_TR: Alıcı ara

en: Search subscribers
tr_TR: Abone ara

en: Searching...
tr_TR: Arıyor...

en: Second step:  "%1$s"
tr_TR: İkinci adım:  "%1$s"

en: Secure connection
tr_TR: Güvenli bağlantı

en: Secure connection(SSL)
tr_TR: Güvenli bağlantı (SSL)

en: Security Problem
tr_TR: Güvenlik Problemi

en: Security error.
tr_TR: Güvenlik hatası.

en: Security failure during request
tr_TR: Talep sırasında güvenlik hatası

en: See detailed stats
tr_TR: Detaylı istatistikleri görüntüleyin

en: See your top newsletters, top subscribers, top links, top lists, and top domains on one screen. Can you beat your past newsletters?
tr_TR: En aktif bültenlerinizi, aboneleriniz, listelerinizi ve alan adlarınızı tek ekranda görün. Geçmiş bültenlerinizden daha iyisini yapabilir misiniz?

en: Segment of %1$s
tr_TR: %1$s bölümü

en: Select
tr_TR: Seç

en: Select Files
tr_TR: Dosya seç

en: Select a field type:
tr_TR: Alan türünü seçin:

en: Select a form:
tr_TR: Bir form seçin:

en: Select all %1$s subscribers.
tr_TR: %1$s abonenin tamamını seç.

en: Select at least 1 subscriber!
tr_TR: En az bir abone seçiniz!

en: Select list(s):
tr_TR: Liste(ler) seçin:

en: Select the list you want to add:
tr_TR: Eklemek istediğiniz listeyi seçin:

en: Select the page to display the subscriber's profile.
tr_TR: Abonenin profilinde görüntülenecek sayfayı seçin.

en: Select your industry.
tr_TR: Sektörünüzü seçin.

en: Select...
tr_TR: Seç...

en: Selection options
tr_TR: Tercih Ayarları

en: Self-signed certificates
tr_TR: Kişisel imzalı sertifikalar

en: Send
tr_TR: Gönder

en: Send Process
tr_TR: Gönderim İşlemi

en: Send a test mail
tr_TR: Test mesajı gönder

en: Send at a higher frequency
tr_TR: Daha sık gönder

en: Send immediately.
tr_TR: Hemen gönder.

en: Send later
tr_TR: Daha sonra gönder

en: Send like a PRO and keep your server's sending reputation HIGH. Thanks to our advanced list cleaning tool, you can finally avoid sending to old or invalid email addresses. [link]Keep your list clean with Premium.[/link]
tr_TR: Bir PROFESYONEL gibi gönderim yapın ve sunucunuzun itibarını YÜKSEK tutun. İleri liste temizleme aracımız sayesinde eski veya geçersiz eposta adreslerine gönderim yapmayacaksınız. [link]Listenizi temiz tutmak için Premium'a terfi edin.[/link]

en: Send preview
tr_TR: Önizleme gönder

en: Send with a professional SMTP provider, a great choice for big and small lists. We've negotiated promotional offers with a few providers for you.
tr_TR: Büyük küçük tüm listeler için harika bir seçim olan profesyonel bir SMTP sağlayıcı ile gönderin. Sizin için bir kaç tanesiyle özel fiyatlı anlaşmalar yaptık.

en: Send yourself some test emails to confirm which method works with your server.
tr_TR: Sunucunuzla uyum sağlayan metodu tespit edebilmek için kendinize test amaçlı birkaç email gönderin.

en: Send...
tr_TR: Gönder...

en: Sender
tr_TR: Gönderen

en: Sender of notifications
tr_TR: Bildirimleri gönderen

en: Sending
tr_TR: Gönderilmekte olanlar

en: Sending a test email
tr_TR: Test mesajı gönderiliyor

en: Sending batch of emails...
tr_TR: Emailler gönderiliyor...

en: Sending has resumed.
tr_TR: Gönderim işlemine kaldığı yerden devam ediliyor.

en: Sending immediately after someone subscribes to the mailing list %1$s
tr_TR: %1$s listesine abone olunduğunda hemen gönderiliyor

en: Sending is now paused.
tr_TR: Gönderim işlemi duraksatıldı.

en: Sending per event
tr_TR: Etkinlik başına gönderim

en: Sending preview...
tr_TR: Önizleme gönderiliyor...

en: Sending routine starts in:
tr_TR: Rutinin gönderimine kalan zaman:

en: Sending suspended.
tr_TR: Gönderim askıya alındı.

en: Sendmail path
tr_TR: Mail gönderim yolu

en: Sent
tr_TR: Gönderilenler

en: Sent %2$s after a new user is added to your site as %1$s.
tr_TR: Yeni bir kullanıcı %1$s olarak sitenize eklendikten sonra %2$s gönder.

en: Sent %2$s after someone subscribes to the mailing list %1$s
tr_TR: %1$s listesine abone olunduğunda %2$s gönderildi.

en: Sent On
tr_TR: Gönderilme Tarihi

en: Sent daily at %1$s.
tr_TR: Hergün şu zamanda: %1$s gönderildi.

en: Sent immediately after a new user is added to your site as %1$s.
tr_TR: Yeni bir kullanıcı %1$s olarak sitenize eklendikten sonra hemen gönder.

en: Sent monthly on the %1$s %2$s at %3$s
tr_TR: Hergün şu zamanda: %1$s, %2$s, %3$s gönderildi.

en: Sent monthly on the %1$s at %2$s
tr_TR: Her ay şu zamanda: %1$s, %2$s gönderildi.

en: Sent on
tr_TR: Gönderilme Tarihi

en: Sent to %1$s out of %2$s
tr_TR: Gönderilen abone sayısı: %2$s, ulaştırılabilen: %1$s

en: Sent to %1$s subscribers.
tr_TR: %1$s aboneye gönderildi.

en: Sent weekly on %1$s at %2$s
tr_TR: Her hafta şu zamanda: %1$s, %2$s gönderildi.

en: September
tr_TR: Eylül

en: Server side cron setup
tr_TR: Sunucu taraflı cron kurulumu

en: Set as default style.
tr_TR: Varsayılan stil olarak ayarla.

en: Set up [link]your own cron job[/link] instead.
tr_TR: Alternatif olarak [link]kendi cron görevinizi[/link] kurabilirsiniz

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Share anonymous data
tr_TR: Anonim verilerinizi paylaşın

en: Share anonymous data and help us improve the plugin. [link]Read more[/link].
tr_TR: Anonim verileri paylaşın ve eklentiyi geliştirmemize yardımcı olun. [link]Devamını oku[/link].

en: Share your data
tr_TR: Verilerinizi paylaşın

en: Shortcode to display total number of subscribers
tr_TR: Abone toplamını görüntülemek için kısakod

en: Show
tr_TR: Göster

en: Show all months
tr_TR: Tüm ayları göster

en: Show all themes
tr_TR: Tüm temaları göster

en: Show display options
tr_TR: Görünüm seçeneklerini görüntüle

en: Show divider between posts
tr_TR: Yazılar arasında ayıraç göster

en: Single Site
tr_TR: Tek Site

en: Size:
tr_TR: Boyut:

en: Skip the queue, go straight to our priority inbox. [link]Get faster support with Premium.[/link]
tr_TR: Sırayı atlayın, doğrudan öncelikli gelen kutusuna ulaşın. [link]Daha hızlı destek için Premium'a terfi edin.[/link]

en: Social Bookmark Selection
tr_TR: Sosyal Medya İmleri

en: Social bookmarks
tr_TR: Sosyal medya imleri

en: Sorry, you have filled your storage quota (%s MB).
tr_TR: Üzgünüm, kotanız doldu (%s MB).

en: Sort by
tr_TR: Sıralama kriteri

en: Spam filters love DKIM
tr_TR: Spam filtreleri DKIM'i sever

en: Spam test results
tr_TR: Spam test sonuçları

en: Split subscribers into %1$s pages.
tr_TR: Aboneleri %1$s sayfaya böl.

en: Squares or weird characters are displayed in your emails? Select the encoding for your language.
tr_TR: Emaillerinizde kare ya da tuhaf karakterler mi görünüyor? Dil kodlamanızı seçerek bu durumdan kurtulabilirsiniz.

en: Standard Newsletters
tr_TR: Standart Bültenler

en: Standard newsletter
tr_TR: Standart bülten

en: Statistics
tr_TR: İstatistikler

en: Stats
tr_TR: İstatistikler

en: Stats : %1$s
tr_TR: İstatistikler: %1$s

en: Stats dashboard
tr_TR: İstatistik bilgi paneli

en: Stats of clicked links for each newsletter
tr_TR: Her bülten için tıklanan bağlantılara ait istatistikler

en: Status
tr_TR: Durum

en: Stay up to date! Subscribe to our newsletters
tr_TR: Bültenlerimize abone olun

en: Step %1$s
tr_TR: Adım %1$s

en: Step 1:
tr_TR: Adım 1:

en: Step 2:
tr_TR: Adım 2:

en: Step 3:
tr_TR: Adım 3:

en: Step 4:
tr_TR: Adım 4:

en: Still having doubts about our product and our team of 9? No stress, we're confident enough to give you 30 days to try it out. We'll refund you in an instant if you are not happy. [link]Become Premium now without stress.[/link]
tr_TR: Ürünlerimiz ve 9 kişilik ekibimiz ile ilgili hala şüpheleriniz mi var? Stres yapmayın, size bizi denemeniz için 30 gün veriyoruz. Eğer mutlu değilseniz paranızı anında iade ediyoruz. [link]Stres yapmadan şimdi Premium'lu olun.[/link]

en: Stop fake signups by robots with WangGuard, a free white listing service, and plugin.
tr_TR: WanGuard'ı (ücretsiz bir güvenli liste hizmeti ve eklentisi) kullanarak robotlar tarafından sahte abonelikler oluşturulmasını engelleyin.

en: Styles
tr_TR: Stiller

en: Styles could not be saved
tr_TR: Stiller kaydedilemedi

en: Styles have been saved
tr_TR: Stiller kaydedildi

en: Subject
tr_TR: Konu

en: Subject line
tr_TR: Konu başlığı?

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: Subscribe in comments
tr_TR: Yorumlara abone olun

en: Subscribe in registration form
tr_TR: Kayıt formunda abone ol

en: Subscribe to our Newsletter
tr_TR: Bültenimize abone olun

en: Subscribe to our newsletter and join our [total_subscribers] subscribers.
tr_TR: Bültenimize abone olun ve [total_subscribers] abonemiz arasına katılın.

en: Subscribe to our newsletters
tr_TR: Bültenimize katılın

en: Subscribe!
tr_TR: Abone ol!

en: Subscribed
tr_TR: Mevcut abone

en: Subscribed on
tr_TR: Abone olunan tarih:

en: Subscribed since
tr_TR: Şu tarihten itibaren abone olanlar

en: Subscriber
tr_TR: Abone

en: Subscriber Status
tr_TR: Abonelik durumu

en: Subscriber already exists. [link]Click to edit[/link].
tr_TR: Bu abone zaten mevcut. [link]Düzenlemek için tıklayın[/link].

en: Subscriber has been modified. [link]Edit again[/link].
tr_TR: Abone değiştirildi. [link]Tekrar düzenle[/link].

en: Subscriber has been saved.
tr_TR: Abone kaydedildi.

en: Subscriber has not been modified.
tr_TR: Abone bilgileri düzenlenemedi.

en: Subscriber has not been saved.
tr_TR: Abone kaydedilemedi.

en: Subscriber not found : <b><i>%s</i></b>
tr_TR: Abone bulunamadı : <b><i>%s</i></b>

en: Subscriber opened %1$s of %2$s email
tr_TR: Abone %2$s e-posta üzerinden %1$s e-postayı açtı

en: Subscriber opened %1$s of %2$s emails
tr_TR: Abone %2$s e-posta üzerinden %1$s e-postayı açtı

en: Subscriber profile page
tr_TR: Abone profil sayfası

en: Subscriber stats
tr_TR: Abone istatistikleri

en: Subscribers
tr_TR: Aboneler

en: Subscribers can choose from these lists :
tr_TR: Aboneler şu listelerin arasından seçim yapabilir :

en: Subscribers can edit their profile
tr_TR: Aboneler kendi profillerini düzenleyebilirler

en: Subscribers in no list
tr_TR: Herhangi bir listede abone yok

en: Subscribers per page:
tr_TR: Sayfa başına görüntülenecek abone sayısı:

en: Subscribers to show per page:
tr_TR: Sayfa başına görüntülenecek abone sayısı:

en: Subscribers will now need to activate their subscription by email in order to receive your newsletters. This is recommended.
tr_TR: Aboneleriniz, email ile gönderilen aktivasyon işlemini gerçekleştirmedikçe göndereceğiniz emailleri alamayacaklar. Önerilir.

en: Subscription MailPoet
tr_TR: MailPoet Aboneliği

en: Subscription confirmation
tr_TR: Abonelik doğrulama

en: Subscription date
tr_TR: Abonelik tarihi

en: Subscription form for your newsletters.
tr_TR: Bültenleriniz için abonelik formu.

en: Subscription without JavaScript is disabled.
tr_TR: JavaScript kullanımı etkin.

en: Subscriptions by form
tr_TR: Form üzerinden abonelikler

en: Subscriptions by list
tr_TR: Liste üzerinden abonelikler

en: Success message:
tr_TR: Başarım mesajı:

en: Successfully connected to %1$s
tr_TR: %1$s bağlantısı başarıyla gerçekleşmiştir.

en: Successfully sent to <b><i>%s</i></b>
tr_TR: <b><i>%s</i></b> için başarıyla gönderildi

en: Sunday
tr_TR: Pazar

en: Tags: %1$s
tr_TR: Etiketler: %1$s

en: Take it easy, the plugin does the rest.
tr_TR: Rahat olun, gerisini eklentimiz halleder.

en: Test email successfully sent to %s
tr_TR: Test epostası %s için başarıyla gönderildi

en: Test method
tr_TR: Test metodu

en: Test the statistics page.
tr_TR: İstatistik sayfasını test et.

en: Text
tr_TR: Metin

en: Text Area
tr_TR: Metin Alanı

en: Text Input
tr_TR: Yazı Alanı

en: Text of "Unsubscribe" link
tr_TR: "Aboneliten çık" bağlantısı metni?

en: Thanks!
tr_TR: Teşekkürler!

en: Thanks! Now take me to MailPoet.
tr_TR: Teşekkürler! Beni şimdi MailPoet ile tanıştır.

en: The <strong>from email</strong> value you have entered (%1$s) is not a valid email address.
tr_TR: Girmiş olduğunuz (%1$s) <strong>kimden</strong> adresi geçerli bir email adresi değil.

en: The <strong>reply to</strong> email value you have entered (%1$s) is not a valid email address.
tr_TR: Girmiş olduğunuz (%1$s) <strong>kime</strong> adresi geçerli bir email adresi değil.

en: The MySQL user you have setup on your WordPress site (wp-config.php) doesn't have enough privileges to CREATE MySQL tables. Please change this user yourself or contact the administrator of your site in order to complete MailPoet's installation. mysql errors:(%1$s)
tr_TR: WordPress siteniz için kullanmakta olduğunuz (wp-config.php) MySQL kullanıcısının MySQL tabloları YARATMA (CREATE) yetkisi yok. Lütfen bu kullanıcıyı değiştirin veya sitenizin yöneticisi ile temas kurarak MailPoet kurulumunuzu tamamlayın. mysql errors:(%1$s)

en: The PHP Extension openssl is not enabled on your server. Ask your host to enable it if you want to use an SSL connection.
tr_TR: Sunucunuzda PHP uzantısı openssl devre dışı. SSL bağlantıyı kullanmak istiyorsanız hostunuz (hizmez sağlayıcı) ile temasa geçiniz.

en: The Send Process stopped because there are too many errors.
tr_TR: Birden fazla hata oluştuğu için gönderim işlemi durduruldu.

en: The Sweeter Experience of our Premium
tr_TR: Premium Sürümümüzün Enfes Deneyimi

en: The address will be added to your newsletter's footer. This helps avoid spam filters.
tr_TR: Adres, bülteninizin alt bilgi alanına eklenecektir. Spam filtrelerine takılmamanız için öneriyoruz.

en: The authors have done a pretty awesome job.
tr_TR: Bu eklentiyi yazanlar müthiş bir iş başarmışlar.

en: The bounce email address "%1$s" might actually cause the problem. Leave the field empty and try again.
tr_TR: Bu karşılıksız email adresi: "%1$s" sorunun kaynağı olabilir. Alanı boş bırakarak tekrar deneyin.

en: The data you are trying to import doesn't appear to be in the CSV format (Comma Separated Values).
tr_TR: İçe aktarmaya çalıştığınız dosya CSV formatında olmalıdır.

en: The email ID %s is not published
tr_TR: Email ID %s yayınlanmadı

en: The email is not valid!
tr_TR: Eposta geçerli değil!

en: The first line of a CSV file should be the column headers : "email","lastname","firstname".
tr_TR: CSV dosyasının ilk satırı sütun başlıklarından oluşmalıdır: "email","soyad","ad".

en: The first thing your subscribers see. Be creative and increase your open rate!
tr_TR: Abonelerinizin görecekleri ilk şeydir bu. Yaratıcı olun ve popülaritenizi arttırın!

en: The folder "%1$s" is not writable, please change the access rights to this folder so that MailPoet can setup itself properly.
tr_TR: "%1$s" klasörü yazılabilir değil. Bu klasöre olan erişim haklarını değiştirin ve böylece MailPoet düzgün bir şekilde kurulabilsin.

en: The folder "%1$s" is not writable, please change the access rights to this folder so that Mailpoet can setup itself properly.
tr_TR: "%1$s" klasörü yazılabilir değil, Mailpoet'in düzgün şekilde kurulabilmesi için lütfen yazma ayarlarını değiştirin.

en: The form named "%1$s" has been created.
tr_TR: "%1$s" adlı form oluşturuldu.

en: The form named "%1$s" has been deleted.
tr_TR: "%1$s" adlı form silindi.

en: The free version blocks the sending of your newsletters when you have 2000 confirmed subscribers. The Premium removes this limit.
tr_TR: Ücretsiz sürüm 2000 onaylı aboneniz olduğunda bülten gönderimini bloke eder. Premium sürüm bu sınırı kaldırır.

en: The kitten is just to fill the blank space. He looks hungry, no? We love kittens.
tr_TR: Kedi yavrusu sadece boşluğu doldurmak için. Aç görünüyor, değil mi? Kedi yavrularını seviyoruz.

en: The last batch of emails should start sending automatically in the next few minutes.
tr_TR: Son toplu eposta gönderimi önümüzdeki birkaç dakika içinde otomatik olarak başlayacak

en: The list created automatically on import of the plugin's subscribers : "%1$s
tr_TR: Liste, eklentiden aktarım esnasında otomatik olarak oluşturuldu : "%1$s

en: The list created automatically on install of the MailPoet.
tr_TR: Liste, MailPoet kurulumunda otomatik olarak oluşturuldu.

en: The list does not exists or cannot be deleted.
tr_TR: Bu liste yok ya da silinemiyor.

en: The list does not exists or cannot be synched.
tr_TR: Liste mevcut değil ya da senkronize edilemiyor.

en: The list existed in "%1$s" and has been imported automatically.
tr_TR: Liste "%1$s" de mevcuttu ve otomatik olarak aktarıldı.

en: The list has been deleted.
tr_TR: Liste silindi.

en: The list you've pasted is too big for the browser. <strong>Upload the file</strong> instead.
tr_TR: Yapıştırdığınız liste bir tarayıcı için aşırı büyük. Bunun yerine <strong>dosyayı yülemeyi</strong> deneyin.

en: The magic is happening...
tr_TR: Mucize gerçekleşiyor...

en: The newsletter doesn't exist.
tr_TR: Bülten bulunamadı.

en: The newsletter has been duplicated.
tr_TR: Bülten kopyalandı.

en: The newsletter will be deactivated, you will need to reactivate it once you're over editing it. Do you want to proceed?
tr_TR: Bülten pasifleştirilecektir, düzenlemeyi bitirdiğinizde tekrar aktifleştirmeniz gerekecektir. Devam etmek istediğinizden emin misiniz?

en: The posts below were added with the widget %sAutomatic latest content%s
tr_TR: Aşağıdaki konular %sSon Konular%s bileşeni ile eklenmiştir

en: The second line of a CSV file should be a set of values : "joeeg@example.com","Average","Joe".
tr_TR: CSV dosyasının ikinci satırı değerler içermelidir: "ahmetvaran@ornek.com","Varan","Ahmet".

en: The segment cannot be unsubscribed from an [IMPORT] list.
tr_TR: Segment bir [IMPORT] listesi aboneliğinden çıkarılamadı.

en: The segment has been removed from the queue of this newsletter.
tr_TR: Bölüm, bu bültenin kuyruğundan kaldırıldı.

en: The segment has been unsubscribed from all the lists.
tr_TR: Bu segmentin tüm abonelikleri sonlandırıldı.

en: The segment has been unsubscribed from the list "%1$s".
tr_TR: Bu segment "%1$s" listesi aboneliğinden çıkarıldı.

en: The selected value is already matched to another column.
tr_TR: Seçilen değer başka bir sütunla ilişkilendirilmiş.

en: The simplest solution for small lists. Your web host sets a daily email limit.
tr_TR: Küçük listeler için en basit çözüm. Web servis sağlayıcınızın günlük email limiti bulunmaktadır. Servis sağlayıcınız ile bağlantı kurarak öğrenebilirsiniz.

en: The subscriber list that will be used for this campaign.
tr_TR: Bu kampanya için kullanılacak abone listesi.

en: The theme %1$s has been installed on your site.
tr_TR: %1$s teması başarıyla kuruldu.

en: The theme is available in Premium version only. [link]12 good reasons to upgrade.[/link]
tr_TR: Tema sadece Premium sürümde mevcuttur. [link]Yükseltmek için 12 iyi neden.[/link]

en: The theme you selected could not be loaded.
tr_TR: Seçtiğiniz tema yüklenemedi.

en: The two first lines of the file you've uploaded are as follow:
tr_TR: Yüklediğiniz dosyanın ilk iki satırı şu şekildedir:

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="http://wordpress.org/extend/mobile/">native app for your device</a> instead.
tr_TR: Kullanmakta olduğunuz araçtaki internet tarayıcınız dosya yüklemesi yapmak için kullanılamıyor. Bunun yerine <a href="http://wordpress.org/extend/mobile/">buradan</a> indireceğiniz uygulamayı kullanabilirsiniz.

en: Theme %1$s could not be deleted.
tr_TR: %1$s teması silinemedi.

en: Theme %1$s has been deleted.
tr_TR: %1$s teması silindi.

en: Themes
tr_TR: Temalar

en: Then paste your list here
tr_TR: Listenizi buraya yapıştırın

en: There are %1$s messages in your mailbox
tr_TR: Posta kutunuzda %1$s mesaj bulunmaktadır

en: There are %1$s pending email(s)
tr_TR: %1$s adet bekleyen eposta var

en: There are no bounced messages to process right now!
tr_TR: Şu anda işleme alınacak karşılıksız mesaj bulunmamaktadır.

en: There are no list to send to.
tr_TR: Göndermek için herhangi bir liste yok.

en: There are no messages
tr_TR: Herhangi bir mesaj yok

en: There are no newsletters.
tr_TR: Herhangi bir bülten yok

en: There are no posts corresponding to that search.
tr_TR: Bu sorguyla ilişkili bir yazı bulunamadı.

en: There are plenty of reasons for bounces. Configure what to do in each scenario.
tr_TR: Karşılıksız emaillerin birçok sebebi vardır. Herbir senaryo için yapılacak işlemi ayarlayın.

en: There is a problem! Mailpoet.com couldn't visit your site, because:
tr_TR: Bir sorun var! Mailpoet.com sitenizi şu nedenle ziyaret edemedi:

en: There is no plugin to import from.
tr_TR: İçinden aktarılacak bir eklenti bulunamadı.

en: There is no subject or body in this email
tr_TR: Bu emailde konu ya da gövde metni yok

en: There must be an active 3rd party plugin or theme breaking our interface. [link]Read more.[/link]
tr_TR: Ara yüzümüzü bozan etkin bir 3. parti eklenti veya tema olmalı. [link]Devamını oku.[/link]

en: There seems to be an error with the list you're trying to import.
tr_TR: İçe aktarmaya çalıştığınız liste hatalı.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
tr_TR: Konfigürasyon hatası oluştu. Lütfen sunucu yöneticinizle temasa geçiniz.

en: There's no license for "%1$s". If you're Premium, add this domain in your [link]account manager[/link].
tr_TR: "%1$s" için herhangi bir lisans yok. Eğer Premium üye iseniz, bu etki alanını [link]hesap yöneticinize[/link] ekleyin.

en: There's no stats to load!
tr_TR: Yüklenecek herhangi bir istatistik yok!

en: These tables could not be created on installation: %1$s
tr_TR: Bu tablolar kurulumda oluşturulamadı: %1$s

en: Third party
tr_TR: Üçüncü parti

en: This Premium plugin allows you to add MailPoet's forms in many places, and in Facebook.
tr_TR: Bu ücretli eklenti ile MailPoet formunuzu bir çok yere ve Facebook'a yerleştirebilirsiniz.

en: This Premium plugin allows you to add a MailPoet form in a popup.
tr_TR: Bu ücretli eklenti ile MailPoet formunuzu bir popup içine alabilirsiniz.

en: This Premium plugin allows you to put a pretty form right below the header. Nothing more, nothing less.
tr_TR: Bu Premium eklenti başlığın altına güzel bir form koymanızı sağlıyor. Ne eksiği, ne fazlası.

en: This allows you to modify the HTML of text blocks in the visual editor.
tr_TR: Bu, görsel düzenleyicide metin bloklarının HTML kodlarını değiştirmenize olanak sağlar.

en: This changes the label for the unsubscribe link in the footer of your newsletters.
tr_TR: Bülteninizin alt bilgi alanındaki abonelikten çıkış bağlantısının varsayılan etiketi olacaktır.

en: This email engine works on 95&#37; of servers
tr_TR: Bu email motoru, sunucularda 95&#37; oranında çalışır.

en: This feature cannot work because the "Comments" feature of the plugin JetPack is enabled.
tr_TR: JetPack eklentisinin "Yorumlar" özelliği etkin olduğu için bu özellik çalışamaz.

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
tr_TR: Bu özellik iframe gerektirir. Iframe devre dışı ya da tarayıcınız tarafından desteklenmiyor.

en: This field contains no values
tr_TR: Bu alan değer içermiyor

en: This field does not exist
tr_TR: Bu alan mevcut değil

en: This file is empty. Please try another.
tr_TR: Bu dosya boş. Lütfen başka bir dosya deneyiniz.

en: This file is not an image. Please try another.
tr_TR: Bu bir resim dosyası değil. Lütfen başka bir dosya deneyiniz.

en: This file type is not allowed. Please try another.
tr_TR: Bu dosya türü desteklenmiyor. Lütfen başka bir dosya deneyiniz.

en: This form adds subscribers to these lists:
tr_TR: Bu form aboneleri bu listelere ekler:

en: This form does not exist
tr_TR: Bu form mevcut değil

en: This form does not exist.
tr_TR: Bu form mevcut değil.

en: This form has already been deleted.
tr_TR: Bu form zaten silinmiş.

en: This free plugin allows you to design and position a form at the beginning or bottom of a post.
tr_TR: Bu ücretsiz eklenti sayesinde formunuzu bir yazının başına ya da sonuna ekleyebilirsiniz.

en: This free plugin allows you to put a form in a popup, that's it.
tr_TR: Bu ücretsiz eklentinin yaptığı tek şey formunuzu bir popup içine yerleştirmektir.

en: This image might be in an article. Delete anyway?
tr_TR: Bu resim makalelerin birinde yer alıyor olabilir. Yine de silinsin mi?

en: This is fast!
tr_TR: Bu hızlıdır!

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
tr_TR: Bu, maksimum dosya boyutundan daha yüksek. Lütfen başka bir dosya deneyiniz.

en: This is the free version of a more powerful Premium version.
tr_TR: Çok daha güçlü Premium sürümün ücretsiz versiyonunu kullanmaktasınız.

en: This is the subject of the email. Be creative since it's the first thing your subscribers will see.
tr_TR: Bu, emailinizin konu başlığıdır. Yaratıcılığınızı konuşturun çünkü abonelerinizin ilk görecekleri şey bu.

en: This method works on 5&#37; of servers
tr_TR: Bumetod, sunucularda 5&#37; oranında çalışır.

en: This needs to be in CSV style or a simple paste from Gmail, Hotmail or Yahoo. See [link]examples in our support site[/link].
tr_TR: CSV formatında ya da Gmail, Hotmail, Yahoo gibi hizmet sağlayıcıların sunduğu formatta olması gerekmektedir. [link]Destek sayfamızdaki[/link] (İngilizce) örnekleri inceleyebilirsiniz.

en: This needs to be in CSV style. See [link]examples in our support site[/link].
tr_TR: CSV formatında ya da Gmail, Hotmail, Yahoo gibi hizmet sağlayıcıların sunduğu formatta olması gerekmektedir. [link]Destek sayfamızdaki[/link] örnekleri inceleyebilirsiniz.

en: This tab will be filled with images from your WordPress Posts.
tr_TR: Bu sekme WordPress yazılarınızdan resimler ile doldurulacak

en: This tab will be filled with images from your current and previous newsletters.
tr_TR: Bu sekmede mevcut ve önceki bültenlerinizde bulunan resimler görüntülenecektir.

en: This text is displayed when email clients block images, which is most of the time.
tr_TR: Bu metin, alıcılarınız gönderdiğiniz emaillerdeki resimleri çoğunlukla bloke ettiğinde görüntülenir.

en: Thursday
tr_TR: Perşembe

en: Time remaining: %1$s
tr_TR: Kalan zaman: %1$s

en: Tip
tr_TR: İpucu

en: Tips for you, or your customers
tr_TR: Sizin veya müşterileriniz için ipuçları

en: Title alignment
tr_TR: Başlık hizalama

en: Title format
tr_TR: Başlık biçimi

en: Title position
tr_TR: Başlık konumu

en: Title:
tr_TR: Başlık:

en: Titles & text
tr_TR: Başlıklar & metin

en: To
tr_TR: Kime (To)

en: To edit, simply click on this block of text.
tr_TR: Düzenlemek için, sadece bu metin blokunu tıklamanız yeterli.

en: To resume send [link]Go premium now![/link]
tr_TR: Gönderim işleminin duraksatılarak kaldığı yerden devam edebilmesini sağlamak için [link]Ppremium üyeliğe geçin.[/link]

en: To subscribe to our dandy newsletter simply add your email below. A confirmation email will be sent to you!
tr_TR: Bültenimize abone olmak için aşağıdaki bilgi(ler)i girmeniz yeterli. Email adresinize gönderilen doğrulama postasını kontrol etmeyi unutmayınız!

en: To which address should all the bounced emails go? Get the [link]Premium version[/link] to automatically handle these.
tr_TR: Karşılıksız emaillerin gönderilmesini istediğiniz adresi belirleyin. [link]Premium versiyonda[/link] bu işlem otomatik olarak yapılır.

en: Today you have sent %1$s emails
tr_TR: Bugün %1$s email gönderdiniz

en: Today's statistics
tr_TR: Bugünün istatistikleri

en: Toggle Geeky Options
tr_TR: Geekler için Seçenekleri Aç/Kapa

en: Top auto-responders
tr_TR: En çok otomatik cevap verenler

en: Top domains
tr_TR: En iyi alan adları

en: Top links
tr_TR: En iyi linkler

en: Top newsletters
tr_TR: Popüler bültenler

en: Top subscribers
tr_TR: En aktif aboneler

en: Total clicks
tr_TR: Toplam Tıklanma

en: Total number of posts or pages
tr_TR: Toplam sayfa ya da yazı sayısı

en: Total of %1$s clicks:
tr_TR: %1$s tıklama toplam sayısı:

en: Total of batch
tr_TR: Toplam yığın

en: Total of subscribers
tr_TR: Toplam abone

en: Track your readers within Google Analytics
tr_TR: Okuyucularınızı Google Analytics ile takip edin

en: Try it yourself, we were impressed by the free versions.
tr_TR: Kendiniz deneyin, ücretsiz sürümleri bizi etkiledi.

en: Tuesday
tr_TR: Salı

en: Twice daily
tr_TR: Gün 2 kez

en: Type name of your new list
tr_TR: Yeni listenizin adını yazın

en: Type of date:
tr_TR: Gün tipi:

en: Un-clicked
tr_TR: Tıklanmayan

en: Unconfirmed
tr_TR: Onaylanmamış

en: Unconfirmed subscribers will receive your newsletters from now on without the need to activate their subscriptions.
tr_TR: Onaylanmamış aboneler bundan böyle aboneliklerini aktive etmeleri gerekmeden bültenleri alacaklar.

en: Unique clicks
tr_TR: Tekil tıklamalar

en: Unlimited Sites
tr_TR: Limitsiz

en: Unlisted
tr_TR: Listelenmeyenler

en: Unopened
tr_TR: Açmadı

en: Unsubscribe
tr_TR: Abonelikten çık

en: Unsubscribe from all lists
tr_TR: Tüm listelerdeki aboneliklerden çık

en: Unsubscribe from list: %1$s
tr_TR: %1$s listesindeki abonelikten çık

en: Unsubscribe link
tr_TR: Abonelikten çık bağlantısı

en: Unsubscribe page
tr_TR: Abonelikten çık

en: Unsubscribe the user
tr_TR: Kullanıcıyı abolikten çıkar

en: Unsubscribe the user and add him to the list "%1$s"
tr_TR: Kullanıcıyı abonelikten çıkar ve "%1$s" listesine ekle

en: Unsubscribed
tr_TR: Abonelikten ayrılmış

en: Unsubscribed on %1$s
tr_TR: %1$s için abonelikten çıkıldı

en: Unsubscribes
tr_TR: Abonelik ipalleri

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Update Plugin
tr_TR: Eklentiyi Güncelle

en: Update list
tr_TR: Listeyi güncelle

en: Update procedure to MailPoet version "%1$s" failed!
tr_TR: MailPoet "%1$s" sürümüne güncelleme işlemi başarısız oldu!

en: Upgrade DKIM key
tr_TR: DKIM anahtarını yükselt

en: Upload
tr_TR: Yükle

en: Upload Theme (.zip)
tr_TR: Tema yükle (.zip)

en: Upload a file
tr_TR: Dosyadan

en: Upload error, file %1$s is too large! (MAX:%2$s)
tr_TR: Yükleme hatası, %1$s dosyası izin verilen dosya boyutunu aşıyor! (Maksimum: %2$s)

en: Upload failed.
tr_TR: Yükleme başarısız oldu.

en: Upload stopped.
tr_TR: Yükleme durduruldu.

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
tr_TR: ya da

en: Use `view_in_browser_link` instead.
tr_TR: Onun yerine `view_in_browser_link` kullanın.

en: Use an email from your domain, like <strong>info@%s</strong> to avoid the spam folder, or even be blocked.
tr_TR: Alan adınızdan bir eposta adresi kullanarak, örneğin <strong>info@%s</strong>, gönderilerinizin spam klasörüne düşmesini hatta bloke edilmesini engelleyin.

en: Use the same method as the one used for your WP site.
tr_TR: WP sitenize kullandığınız metodlardan birini kullanın.

en: Use this URL in your cron job: [cron_url]
tr_TR: Cron görevinizde bu URL'i kullanın: [cron_url]

en: User choice: %s
tr_TR: Kullanıcı seçimi: %s

en: User has been inserted.
tr_TR: Kullanıcı eklendi.

en: User has been updated.
tr_TR: Kullanıcı güncellendi.

en: User has not been inserted.
tr_TR: Kullanıcı eklenmedi.

en: User has not been updated.
tr_TR: Kullanıcı güncellenmedi.

en: Users can still change their reply-to address for their newsletter. Network admins can still edit sending method for each site.
tr_TR: Kullanıcılar hala bültenleri için kendi yanıtla adresini değiştirebilirler. Ağ yöneticileri hala her site için gönderme yöntemini düzenleyebilirler.

en: Valid until %s
tr_TR: %s'e kadar geçerli

en: Validate for:
tr_TR: Onaylama:

en: Value
tr_TR: Değer

en: Verify that the date in blue matches the original one.
tr_TR: Mavi eşleşmelerdeki tarihleri orjinallerle eşleştirin.

en: Verify what your subscribers do once you drove them onto your site and improve your retention rate. [link]Track your readers with GA in Premium.[/link]
tr_TR: Abonelerinizin sitenize ulaştıktan sonra neler yaptıklarını öğrenin ve onların sitenizde daha uzun kalmalarını sağlayın. [link]Okuyucularınızı GA ile takip etmek için Premium'a terfi edin.[/link]

en: Verify your license again.
tr_TR: Lisansınızı tekrar onaylayınız.

en: Very powerful, if not a quirky user interface.
tr_TR: Karmaşık kullanıcı ara birimini saymazsak çok güçlü.

en: View
tr_TR: Görüntüle

en: View all
tr_TR: Tamamını görüntüle

en: View all lists
tr_TR: Tüm listeleri görün

en: View all themes by %1$s
tr_TR: %1$s adlı kullanıcının diğer temalarına gözat

en: View author's website
tr_TR: Yazarın websitesini görüntüle

en: View by lists
tr_TR: Liste bazında görüntüle

en: View details.
tr_TR: Detayları görüntüle

en: View full screenshot
tr_TR: Tüm ekran resmini görüntüle

en: View in browser link
tr_TR: Tarayıcıda görüntüle bağlantısı

en: View newsletter
tr_TR: Bülteni görüntüle

en: View setup instructions
tr_TR: Kurulum yönergelerine gözat.

en: View stats & edit
tr_TR: İstatistikleri görüntüle ve düzenle

en: View stats or edit
tr_TR: İstatistikleri görüntüle ya da düzenle

en: View subscribers
tr_TR: Aboneleri gör

en: View your score
tr_TR: Skorunuzu görüntüleyi

en: Visitors who submit a comment on a post can click on a checkbox to subscribe.
tr_TR: Bir yazıya yorum ekleyen ziyaretçiler abone olmak için bir seçenek kutusunu işaretleyebilirler.

en: Visual
tr_TR: Görsel

en: Waiting for the first visit of your cron job!
tr_TR: Cron görevinizin ilk ziyaretini bekliyoruz!

en: Waiting for the first visit!
tr_TR: İlk ziyaret bekleniyor!

en: Want to start all over again? This will wipe out MailPoet and reinstall anew.
tr_TR: Baştan başlamak ister misiniz? MailPoet tamamen kaldırılarak tekrar kurulacaktır.

en: Watch out! If you reinstall this theme all the files which are in the folder:/wp-content/uploads/wysija/themes/%1$s will be overwritten. Are you sure you want to reinstall?
tr_TR: Dikkat! Bu temayı tekrar kurmanız halinde /wp-content/uploads/wysija/themes/%1$s klasöründeki tüm dosyalar silinecek ve yeni dosyalar eklenecektir. Kurmak istediğinizden emin misiniz?

en: We could not install your theme. It appears it's not in the valid format.
tr_TR: Temanızı kurulamadı. Format geçerli değil.

en: We couldn't find any valid addresses in the first 10 rows.
tr_TR: İlk 10 satırda geçerli e-posta adresine rastlayamadık.

en: We got documentation and a ticket system on [link]support.mailpoet.com[/link]. We answer within 24h.
tr_TR: [link]support.mailpoet.com[/link] üzerinde dokümantasyon ve bir bilet sistemimiz var. 24 saat içinde cevap veririz.

en: We have 3 different licences available to fit your needs:
tr_TR: İhtiyaçlarınızı karşılayacak üç farklı lisans sunuyoruz!

en: We kept all non delivered emails in the queue, so you will be able to resume the send process later.
tr_TR: İletilmeyen tüm emailleri kuyruğa aktardık, bu sayede  gönderme işlemine daha sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

en: We know too little about our users. We're looking for [link]anonymous data[/link] to build a better plugin. Thanks, you're already sharing!
tr_TR: Kullanıcılarımız hakkında çok az şey biliyoruz. Daha iyi bir eklenti için [link]anonim bağlantılar[/link] rica ediyoruz. Paylaştığınız için teşekkürler.

en: We know too little about our users. We're looking for [link]anonymous data[/link] to build a better plugin. [ajaxlink]Yes, count me in![/ajaxlink]
tr_TR: Biz kullanıcılarımız hakkında çok az şey biliyoruz. Daha iyi bir eklenti oluşturmak için [link]anonim veriler[/link] arıyoruz. [ajaxlink]Evet, beni de dahil et![/ajaxlink]

en: We love stars...
tr_TR: Biz yıldızları severiz...

en: We received %1$s messages from the user %2$s
tr_TR: %2$s adlı kullanıcıdan %1$s mesaj aldık

en: We send a monthly newsletter with the following:
tr_TR: Şunlarla ilgili aylık haber bülteni gönderiyoruz:

en: We suggest you setup a cron job. [link]Read more[/link] on support.mailpoet.com
tr_TR: Bir cron görevi ayarlamanızı öneririz. support.mailpoet.com üzerinden [link]devamını okuyun[/link].

en: We were unable to contact the API, the site may be down. Please try again later.
tr_TR: API ile bağlantı kurulamadı, site geçici olarak hizmet vermiyor olabilir. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

en: Website
tr_TR: Web sitesi

en: Wednesday
tr_TR: Çarşamba

en: Weekly
tr_TR: Haftalık

en: Weekly routine starts in:
tr_TR: Haftalık rutinin başlamasına kalan zaman:

en: Welcome Page!
tr_TR: Karşılama Sayfası!

en: Welcome to %1$s
tr_TR: %1$s'a Hoşgeldiniz

en: What You Can Do
tr_TR: Ne yapabilirsin

en: What type of newsletter is this?
tr_TR: Bültenin türü?

en: What we’re working on
tr_TR: Üzerinde çalıştığımız şey

en: What's new?
tr_TR: Neler yeni?

en: When a new WordPress user is added to your site...
tr_TR: Yeni bir WordPress kullanıcısı siteye eklendiğinde...

en: When failed permanently
tr_TR: Kalıcı olarak başarısızlıkla sonuçlandığında

en: When mailbox is full
tr_TR: Mail kutusu dolduğunda

en: When mailbox is not available
tr_TR: Mail kutusu bulunamadığında

en: When message is delayed
tr_TR: Mesaj ertelendiğinde

en: When setting up the bounce system, you need to have a different address for the bounce email and the forward to address
tr_TR: Karşılıksızlık Denetimi Sistemimini kurarken bu tür emaillere ve yönlendirilecekleri adrese özel farklı bir adres belirtmeniz gerekecektir.

en: When someone subscribes
tr_TR: Abone olunduğunda

en: When someone subscribes to the list...
tr_TR: Biri listeye abone olduğunda...

en: When someone unsubscribes
tr_TR: Abonelikten çıkıldığında

en: When subscribers click on the activation link, they are redirected to a page of your choice.
tr_TR: Aboneler doğrulama bağlantısına tıkladığında, seçtiğiniz sayfaya yönlenirler.

en: When the bounce is weird and we're not sure what to do, forward to:
tr_TR: Sebebi anlaşılamadığında ve ne yapılacağı bilinemediğinde, şuraya gönder:

en: When the subscribers hit "reply" this is who will receive their email.
tr_TR: Abonelerin emaillerini okuduktan sonra "yanıtla" yaptıklarında gönderilecek email adresi.

en: When there's new content...
tr_TR: Yeni içerik olduğunda...

en: When you are flagged as a spammer forward the bounced message to
tr_TR: Spam (çöp posta) gönderici olarak işaretlendiğinde, karşılıksız mesajı şuraya gönder:

en: When you need to confirm you're a human being, forward to:
tr_TR: Gönderenin bir robot operatör olmadığını belirtmek için, şuraya yönlendir:

en: When...
tr_TR: Ne zaman...?

en: Which excerpt does it use? [link]Read more[/link]
tr_TR: Hangi özeti kullanıyor? [link]Detayları okuyun (İngilizce)[/link]

en: Who can change MailPoet's settings?
tr_TR: MailPoet ayarlarını kimler değiştirebilir?

en: Who can create newsletters?
tr_TR: Kimler bülten oluşturabilir?

en: Who can manage subscribers?
tr_TR: Kimler aboneleri yönetebilir?

en: Who can see the styles tab in the visual editor?
tr_TR: Görsel düzenleyicide stiller sekmesini kimler görebilir?

en: Who can see the themes tab in the visual editor?
tr_TR: Görsel düzenleyicide temalar sekmesini kimler görebilir?

en: Who can view the statistics page?
tr_TR: İstatistik sayfasını kimler görebilir?

en: Widget Settings
tr_TR: Bileşen Ayarları

en: With this segment
tr_TR: Bu bölüm ile

en: WordPress Posts' Images
tr_TR: Wordpress Yazılarındaki Resimler

en: WordPress Users
tr_TR: Wordpress Kullanıcıları

en: WordPress post
tr_TR: Wordpress yazısı

en: WordPress user display name
tr_TR: WordPress kullanıcısı ekran ismi

en: Wow! Thanks for being part of our community for so long.
tr_TR: Harika! Bu kadar süredir grubumuzun üyesi olduğunuz için teşekkürler.

en: Year
tr_TR: Yıl

en: Year, month
tr_TR: Yıl, ay

en: Year, month, day
tr_TR: Yıl, ay, gün

en: Yes
tr_TR: Evet

en: Yes, add me to your mailing list.
tr_TR: Evet, beni mail listenize ekleyin.

en: Yikes! Couldn't find any subscribers.
tr_TR: Üzgünüm! Herhangi bir abone bulunamadı.

en: Yikes! To edit a form, you need to have at least 1 list.
tr_TR: Bir formu düzenleyebilmeniz için en az 1 listeniz olması gerekir.

en: Yikes! You're near the limit of %1$s subscribers for MailPoet's free version. Upgrade to [link]Premium[/link] to send without limits, and more.
tr_TR: Eyvah! MailPoet ücretsiz sürümünün %1$s abone sınırına yaklaştınız. Sınırsız gönderim ve daha fazlası için [link]Premium[/link] sürümüne yükseltin.

en: Yikes! Your browser might not be supported. Get the latest [linkchrome]Chrome[/linkchrome], [linkff]Firefox[/linkff], [linkie]Internet Explorer[/linkie] or [linksafari]Safari[/linksafari]. It seems to work?[link_ignore]Dismiss[/link_ignore].
tr_TR: İnternet tarayıcınız desteklenmiyor olabilir. En son  [linkchrome]Chrome[/linkchrome], [linkff]Firefox[/linkff], [linkie]Internet Explorer[/linkie] ya da [linksafari]Safari[/linksafari] tarayıcılarının en son sürümlerini yükleyin. Çalışıyor mu?[link_ignore]Bu bildirimi dikkate almayın[/link_ignore].

en: Yikes. You're over the limit of 2000 subscribers for the free version of MailPoet (%1$s in total). Sending is disabled now. Please upgrade your version to [link]premium[/link] to send without limits.
tr_TR: Eyvah. MailPoet ücretsiz sürümünün 2000 abone sınırını aştınız (toplamda %1$s). Gönderim şu an devre dışı bırakıldı. Sınırsız gönderim için lütfen [link]Premium[/link] sürümüne yükseltin.

en: You are about to delete the theme : %1$s. Do you really want to do that?
tr_TR: Şu temayı silmek üzeresiniz : %1$s. Bunu yapmak istediğinizden emin misiniz?

en: You are about to send this newsletter. Please confirm.
tr_TR: Bu bülteni göndermek üzeresiniz. Lütfen doğrulayın.

en: You are already subscribed to : %1$s
tr_TR: %1$s bültenine aboneliğiniz zaten mevcut.

en: You are already subscribed.
tr_TR: Halihazırda mevcut bir aboneliğiniz bulunmaktadır.

en: You are already unsubscribed.
tr_TR: Mevcut aboneliğinizi zaten sonlandırmış durumdasınız.

en: You can add this domain to your [link]account manager[/link].
tr_TR: [link]Hesap yöneticine[/link] bu etki alanını ekleyebilirsin.

en: You can change the default reply-to name and email for your newsletters. This option is also used for the activation emails and Admin notifications (in Basics).
tr_TR: Yanıtla alanında görülecek olan varsayılan ad ve email adresini belirleyebilirsiniz. Bu seçenek aynı zamanda aktivasyon emailleri ve yönetici bildirimlerinde de (Temel Ayarlar) kullanılacaktır.

en: You can easily add this form to your theme's [link]Widgets areas[/link].
tr_TR: Temanızın [link]Bileşen alanlarına[/link] bu formu kolayca ekleyebilirsiniz.

en: You can even %1$ssocial bookmarks%2$s like these:
tr_TR: Hatta şöyle %1$ssosyal imler%2$s dahi ekleyebilirsiniz:

en: You can only add one widget when designing a post notification sent immediately after an article is published
tr_TR: Makale yayınlandığı anda gönderilecek bir yazı bildirimi tasarlarken sadece tek bir widget ekleyebilirsin

en: You can only select <%= chars %> item<%= plural %>
tr_TR: Yalnızca <%= chars %> öğe seçebilirsiniz

en: You can start by watching this video by one of our users.
tr_TR: Kullanıcılarımızın biri tarafından oluşturulan bu videoyu izleyerek başlayabilirsiniz.

en: You cannot use the DKIM signature option...
tr_TR: DKIM imza seçeneğini kullanamazsınız...

en: You have attempted to queue too many files.
tr_TR: Kuyruğa aldığınız dosya sayısı çok yüksek.

en: You have been a MailPoet user for %s.
tr_TR: %s boyunca MailPoet kullanıcısıymışsınız.

en: You have feedback on these stats? [link]Contact us[/link] directly to let us know.
tr_TR: İstatistikler hakkında geri bildiriminiz mi var? [link]Bizimle irtibata geçin[/link].

en: You have to select at least 1 list
tr_TR: En az 1 liste seçmelisiniz.

en: You made a mistake? [link]Undo unsubscribe[/link].
tr_TR: Bir hata mı yaptınız? [link]Abonelikten çıkmayı geri al[/link].

en: You may need to turn ON the option <i>Self-signed certificates</i>
tr_TR: <i>Kendinden-imzalı sertifikalar<i> seçeneğini aktifleştirmeniz gerekebilir.

en: You may only upload 1 file.
tr_TR: Sadece 1 dosya yükleyebilirsiniz.

en: You need to activate the MailPoet Premium plugin.
tr_TR: MailPoet Premium eklentisini etkinleştirmelisiniz.

en: You need to select a type for this field
tr_TR: Bu alan için tip seçimi yapmalısınız

en: You need to select at least one list.
tr_TR: En azından 1 liste seçmeniz gerekmektedir.

en: You need to specify a name for this field
tr_TR: Bu alan için isim belirlemelisiniz.

en: You need to specify a value for your checkbox
tr_TR: Onay kutusu için bir değer belirlemelisiniz

en: You specified an SMTP password but you don't require an authentication, you might want to turn the SMTP authentication ON.
tr_TR: Bir SMTP parolası belirttiniz ancak doğrulama metodu belirtmediniz, SMTP doğrulamayı AÇIK konuma getirmek isteyebilirsiniz.

en: You updated! It's like having the next gadget, but better.
tr_TR: Güncellediniz! Bu, yeni bir cihaz almak gibi fakat daha da iyi.

en: You'll need to know CSS to design it to your taste.
tr_TR: Zevkinize göre tasarlamak için CSS bilgisine sahip olmanız gerekir.

en: You'll need to update your DNS if you upgrade.
tr_TR: Eğer yükseltme yaparsanız DNS'inizi güncellemeniz gerekir.

en: You're all setup! You've successfully sent with Gmail.
tr_TR: İşlem tamamlandı! Gmail ile başarılı bir şekilde gönderdin.

en: You're almost there. Click this [link]link[/link] to activate the licence you have just purchased.
tr_TR: İşlem tamamlanmak üzere. Satın aldığınız lisansı etkinleştirmek için [link]TIKLAYINIZ[/link].

en: You're import file is not valid.
tr_TR: İçeri aktarmak istediğiniz dosya geçerli değil

en: You're on an intranet. You'll need to set your own cron job.
tr_TR: Intranet üzerindesiniz. Kendi cron görevinizi kurmanız gerekiyor.

en: You're using an older DKIM key which is unsupported by Gmail.
tr_TR: Gmail tarafından desteklenmeyen eski bir DKIM anahtarı kullanıyorsunuz.

en: You've been subscribed!
tr_TR: Abone oldunuz!

en: You've subscribed to: %1$s
tr_TR: %1$s bültenine abone oldunuz.

en: You've successfully subscribed.
tr_TR: Abonelik işleminiz başarıyla gerçekleşmiştir.

en: You've unsubscribed!
tr_TR: Abonelikten başarıyla çıktınız!

en: You've updated to %1$s
tr_TR: %1$s sürümüne güncellediniz.

en: Your .htaccess, firewall or server is blocking our IP (%1$s).
tr_TR: .htaccess dosyanız, güvenlik duvarınız veya sunucubuz IP (%1$s) adresimize erişimi engelliyor.

en: Your Google Campaign can only contain latin characters, numbers, spaces and hyphens!
tr_TR: Google Kampanyanız sadece latin alfabesinden karakterler, rakamlar, boşluklar ve tire içerebilir!

en: Your MailPoet Premium license has expired.
tr_TR: Premium lisansınızın süresi doldu.

en: Your MailPoet Premium license is expiring in %s day(s).
tr_TR: MailPoet lisansınız % gün içinde sona eriyor.

en: Your MailPoet comes with an example newsletter. You'll see it when you close this welcome page. Edit it to start playing with it.
tr_TR: MailPoet, örnek bir bülten ile birlikte gelir. Bu karşılama sayfasını kapattığınız zaman onu göreceksiniz. Onunla çalışmaya başlamak için onu düzenleyin.

en: Your Premium is activated.
tr_TR: Premium sürümünüz etkinleştirildi

en: Your Premium licence has expired.
tr_TR: Premium lisansınızın süresi doldu.

en: Your SPF record
tr_TR: SPF kaydınız

en: Your auto newsletter has been activated.
tr_TR: Otomatik bülteniniz aktifleştirildi.

en: Your brand-new list awaits its first subscriber.
tr_TR: Yeni listeniz ilk abonesini bekliyor.

en: Your browser has some limitations uploading large files with the multi-file uploader. Please use the browser uploader for files over 100MB.
tr_TR: Tarayıcınız yüksek boyutlu çoklu-dosya yükleyicisi ile yüklenen dosyaları sınırlıyor. Lütfen 100 MB üzeri dosyalar için tarayıcı yükleyicisini kullanın.

en: Your company's address
tr_TR: Firmanızın adresi

en: Your confirmation link expired, please subscribe again.
tr_TR: Etkinleştirme bağlantısının süresi geçti, lütfen yeniden katılın.

en: Your cron job is working!
tr_TR: Cron göreviniz çalışıyor!

en: Your daily newsletter stats
tr_TR: Günlük bülten istatistiğiniz

en: Your email could not be saved
tr_TR: Epostanız kaydedilemedi

en: Your email has been saved
tr_TR: Epostanız kaydedildi

en: Your email preview has been sent to %1$s
tr_TR: Eposta önizlemeniz %1$s adresine gönderildi

en: Your form could not be saved.
tr_TR: Formunuz kaydedilemedi.

en: Your form has been saved.
tr_TR: Formunuz kayedildi.

en: Your latest newsletter is being sent.
tr_TR: Son bülteniniz gönderiliyor.

en: Your licence doesn't allow more domains. Upgrade from your [link]account manager[/link].
tr_TR: Lisansınız daha fazla etki alanına izin vermiyor. [link]Hesap yöneticinizden[/link] yükseltin.

en: Your lists
tr_TR: Listeleriniz

en: Your localhost may not have a mail server. To verify, please log out and click on the "Lost your password?" link on the login page. Do you receive the reset password email from your WordPress?
tr_TR: Yerel sunucunuzda mail sunucusu olmayabilir. Doğrulama için, önce çıkış yapıp ardından giriş sayfasındaki "Şifrenizi mi unuttunuz?" bağlantısına tıklayın. Wordpressten şifre sıfırlama emaili aldınız mı?

en: Your new site is not yet launched? Put a coming soon page with a form to capture emails with this Premium plugin.
tr_TR: Yeni siteniz henüz açılmadı mı? Bir form içeren "çok yakında" sayfası oluşturun ve bu premium eklenti ile eposta adreslerini toplamaya başlayın.

en: Your own website
tr_TR: Kendi websiteniz

en: Your request can't retrieve any subscribers. Change your filters!
tr_TR: İsteğiniz aboneler alınamıyor. Filtrelerinizi değiştirin!

en: Your request has failed
tr_TR: Talebiniz başarısız oldu

en: Your sending settings ([settings]) can't send that quickly to [number] subscribers. Expect delivery delays. [link]Read more[/link]
tr_TR: Gönderim ayarlarınız ([settings]), [number] aboneye bu kadar hızlı bir şekilde gönderim yapamaz. Gönderim gecikmeleri yaşayabilirsiniz. [link]Detaylar için tıklayın (İngilizce)[/link]

en: Your server apparently refuses to send more emails.
tr_TR: Sunucunuz daha fazla email gönderimine izin vermiyor.

en: Your server cannot run MailPoet.
tr_TR: Sunucunuz MailPoet çalıştıramaz.

en: Your server doesn't support remote exchanges.
tr_TR: Sunucunuz uzak dosya transferini desteklemiyor.

en: Your server is missing one or many important PHP functions to run properly :  %1$s
tr_TR: Sunucuzda bir veya daha fazla PHP fonksiyonu eksik olduğu için düzgün bir şekilde bunu çalıştıramaz : %1$s

en: Your server's configuration doesn't allow us to complete MailPoet's Installation!
tr_TR: Sunucunuzun yapılandırması MailPoet kurulumunu tamamlamamıza izin vermiyor!

en: Your settings are saved.
tr_TR: Ayarlarınız kaydedildi.

en: Your subscriber needs at least 2 options to select from
tr_TR: Aboneniz en az 2 opsiyonu seçmelidir.

en: Your version of PHP is outdated. If you don't upgrade soon, new versions of MailPoet won't work.
tr_TR: PHP sürümüzün güncel değil. Yakın süre içinde güncellemezseniz, MailPet'in yeni sürümleri çalışmayacak.

en: Your vote could not be recorded.
tr_TR: Oyunuz kaydedilemedi.

en: Your vote has been recorded.
tr_TR: Oyunuz kaydedildi.

en: Your web host has limits. We suggest 70 emails per hour to be safe. [link]Find out more[/link].
tr_TR: Web servis sağlayıcınızın limitleri vardır. Saatte 70 email gönderimi önerilir. [link]Detaylı bilgi için tıklayın -İngilizce-[/link].

en: Your website doesn't seem to have a license! Log into your [link]account manager[/link] to add a license for this website.
tr_TR: Sitenizin geçerli bir lisansı yokmuş gibi görünüyor! [link]account manager[/link]'a giriş yapın ve bu site için bir lisans ekleyin.

en: Yup, it works. You can start blasting away emails to the moon.
tr_TR: Süper, çalışıyor. Artık dilediğiniz her yere email gönderebilirsiniz.

en: Yup, we've added you to our list. You'll hear from us shortly.
tr_TR: Abonelik işleminiz başarıyla tamamlanmıştır.

en: [link]Dismiss[/link] this notice.
tr_TR: Bu bildirimi [link]gizleyin[/link].

en: [link]Guide[/link] to create your own theme.
tr_TR: Kendi temanızı oluşturmanız için [link]rehber[/link].

en: [link]Read how to update your version of PHP.[/link]
tr_TR: [link]PHP sürümünüzü nasıl güncelleyeceğinizi okuyun.[/link]

en: [link]Read more on support.mailpoet.com[/link].
tr_TR: [link]support.mailpoet.com üzerinden devamını okuyun[/link].

en: [link]Show more details.[/link]
tr_TR: [link]Detayları görüntülemek için tıklayınız[/link]

en: [link_html]HTML[/link_html], [link_php]PHP[/link_php], [link_iframe]iframe[/link_iframe] and [link_shortcode]shortcode[/link_shortcode] versions are also available.
tr_TR: [link_html]HTML[/link_html], [link_php]PHP[/link_php], [link_iframe]iframe[/link_iframe] ve [link_shortcode]shortcode[/link_shortcode] versiyonları da mevcuttur.

en: [send_method] works with MailPoet
tr_TR: [send_method] MailPoet ile çalışır

en: above content
tr_TR: içeriğin üzerinde

en: above text block and image
tr_TR: metin bloğunun ve resmim üzerinde

en: after %1$s try | after %1$s tries
tr_TR[0]: %1$s denemeden sonra
tr_TR[1]: %1$s denemeden sonra

en: alternate left & right
tr_TR: alternatif sol - sağ

en: and the footer?
tr_TR: ya sayfa alt bilgisi ?

en: any role
tr_TR: herhangi bir rol

en: art
tr_TR: sanat

en: below content
tr_TR: içeriğin altında

en: bounced
tr_TR: karşılıksız

en: business
tr_TR: iş

en: center
tr_TR: merkez

en: clicked
tr_TR: tıklanan

en: day(s)
tr_TR: gün

en: day(s) after.
tr_TR: gün sonra.

en: drop content here
tr_TR: içeriği buraya bırakın

en: e-commerce
tr_TR: e-ticaret

en: e.g.:smtp.mydomain.com
tr_TR: örn.:smtp.siteadi.com

en: education
tr_TR: eğitim

en: emails
tr_TR: epostalar

en: empty
tr_TR: boş

en: every 10 minutes
tr_TR: 10 dakikada bir

en: every 15 minutes
tr_TR: 15 dakikada bir

en: every 2 hours
tr_TR: 2 saatte bir

en: every 2 minutes
tr_TR: 2 dakikada bir

en: every 30 minutes
tr_TR: 30 dakikada bir

en: every 5 minutes
tr_TR: 5 dakikada bir

en: every hour
tr_TR: her saat

en: every minute
tr_TR: her dakika

en: excerpt
tr_TR: özet

en: food
tr_TR: yiyecek

en: full post
tr_TR: tüm yazı

en: go back to Step 1
tr_TR: Birinci adıma dön

en: go to page
tr_TR: sayfaya git

en: government
tr_TR: hükümet

en: has been activated.
tr_TR: etkinleştirildi.

en: has been de-activated.
tr_TR: devre dışı bırakıldı.

en: heading 1
tr_TR: başlık 1

en: heading 2
tr_TR: başlık 2

en: heading 3
tr_TR: başlık 3

en: health and sports
tr_TR: sağlık ve spor

en: hey, click on this text!
tr_TR: hey, bu metni tıkla!

en: hour(s)
tr_TR: saat

en: hour(s) after.
tr_TR: saat sonra.

en: if there's new content
tr_TR: yeni bir içerik varsa

en: iframe version
tr_TR: iframe versiyonu

en: immediately
tr_TR: hemen

en: immediately.
tr_TR: hemen.

en: in any WordPress role
tr_TR: herhangi bir WordPress rolünde

en: in text block
tr_TR: metin bloğunda

en: insurance
tr_TR: sigorta

en: left
tr_TR: sol

en: manufacturing
tr_TR: imalat

en: marketing and media
tr_TR: pazarlama ve medya

en: medium
tr_TR: orta

en: monthly every...
tr_TR: aylık olarak her:

en: monthly on the...
tr_TR: aylık olarak şu günde:

en: moved to the trash.
tr_TR: çöp kutusuna taşındı.

en: new subscriber
tr_TR: yeni abone

en: new subscribers
tr_TR: yeni aboneler

en: newest
tr_TR: en yeni

en: no
tr_TR: hayır

en: no image
tr_TR: resim yok

en: non profit
tr_TR: kar amacı gütmeyen

en: of
tr_TR: -

en: of %1$s
tr_TR: - %1$s

en: oldest
tr_TR: en eski

en: once a day at...
tr_TR: günde 1 kez şu saatte:

en: opened
tr_TR: açılan

en: or simply [link]go back to design[/link].
tr_TR: ya da [link]tasarıma geri dön[/link].

en: other
tr_TR: diğer

en: per year
tr_TR: yıllık

en: photography
tr_TR: fotoğrafçılık

en: play with this image
tr_TR: bu resimle oynayın

en: real estate
tr_TR: gayrimenkul

en: religious
tr_TR: dini

en: right
tr_TR: sağ

en: see links with a [link]Premium licence[/link].
tr_TR: [link]Premium lisans[/link] ile bağlantıları görebilirsiniz.

en: selected
tr_TR: seçildi

[ctx: settings tab title]
en: Add-ons
tr_TR: Eklentiler

[ctx: settings tab title]
en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

[ctx: settings tab title]
en: Basics
tr_TR: Temel Ayarlar

[ctx: settings tab title]
en: Forms
tr_TR: Formlar

[ctx: settings tab title]
en: Send With...
tr_TR: İle Gönder...

[ctx: settings tab title]
en: Signup Confirmation
tr_TR: Kayıt Onayı

en: show as list
tr_TR: liste olarak göster

en: show message
tr_TR: Mesajı göster

en: small
tr_TR: küçük

en: subscribers will receive "%1$s" after import.
tr_TR: içe aktarımdan sonra aboneler "%1$s" alacaklar.

en: technology
tr_TR: teknoloji

en: title only
tr_TR: sadece başlık

en: total max upload file size : %1$s
tr_TR: maksimum yükleme boyutu: %1$s

en: travel
tr_TR: seyahat

en: undelivered
tr_TR: iletilemeyen

en: underline
tr_TR: altını çiz

en: unopened
tr_TR: açılmayan

en: unsubscribed
tr_TR: abonelikten çıkanlar

en: was not activated as it requires <strong><a href="%s">%s</a></strong> to be installed and active first.
tr_TR: öncelikle <strong><a href="%s">%s</a></strong> kurulumu ve aktivasyonu gerektirdiği için etkinleştirilemedi.

en: week(s)
tr_TR: hafta

en: week(s) after.
tr_TR: hafta sonra.

en: weekly on...
tr_TR: haftalık olarak şu günde:

en: which you have pasted
tr_TR: yapıştırdığınız

en: yes
tr_TR: evet

en: you can send as fast as every 15 minutes since Mailpoet guarantees Premium users can send this fast.
tr_TR: En fazla her 15 dakikada bir gönderim yapabilirsiniz fakat Mailpoet Premium abonelere hızlı gönderimi garantiler.
