MailPoet - MP2 - en to pl_PL translation catalogue (1170 entries)

en:  %1$s email(s) scheduled.
pl_PL:  %1$s e-mail(i) zaplanowanych.

en:  %1$s subscribers have been deleted.
pl_PL: %1$s odbiorców zostało skasowanych.

en: "%2$s" imported from %1$s
pl_PL: &bdquo;%2$s&rdquo; zaimportowane z %1$s

en: "Read more" text
pl_PL: Tekst "Czytaj więcej"

en: "View in browser"
pl_PL: "Zobacz w przeglądarce"

en: %1$s day | %1$s days
pl_PL[0]: %1$s dzień
pl_PL[1]: %1$s dni
pl_PL[2]: %1$s dni
pl_PL[3]: %1$s dni

en: %1$s emails appear more than once in your file : %2$s.
pl_PL: %1$s adresów e-mail występuje więcej niż raz w Twoim pliku: %2$s.

en: %1$s emails are not valid : %2$s.
pl_PL: %1$s nieprawisłowych adresów e-mail: %2$s.

en: %1$s emails every %2$s
pl_PL: %1$s emaili co %2$s

en: %1$s hour | %1$s hours
pl_PL[0]: %1$s godzina
pl_PL[1]: %1$s godziny
pl_PL[2]: %1$s godzin
pl_PL[3]: %1$s godzin

en: %1$s minute | %1$s minutes
pl_PL[0]: %1$s minuta
pl_PL[1]: %1$s minuty
pl_PL[2]: %1$s minut
pl_PL[3]: %1$s minut

en: %1$s out of %2$s sent.
pl_PL: Wysłano %1$s z %2$s.

en: %1$s second | %1$s seconds
pl_PL[0]: %1$s sekunda
pl_PL[1]: %1$s sekundy
pl_PL[2]: %1$s sekund
pl_PL[3]: %1$s sekund

en: %1$s subscribers added to %2$s.
pl_PL: %1$s odbiorców zostało dodanych do %2$s.

en: %1$s subscribers have been added to "%2$s".
pl_PL: Do &bdquo;%2$s&rdquo; dodano %1$s odbiorców.

en: %1$s subscribers have been confirmed.
pl_PL: %1$s odbiorca został potwierdzony.

en: %1$s subscribers have been moved to "%2$s".
pl_PL: %1$s odbiorców zostało przeniesionych do "%2$s".

en: %1$s subscribers have been removed from "%2$s".
pl_PL: %1$s odbiorców zostało usuniętych z "%2$s".

en: %1$s subscribers have been removed from all existing lists.
pl_PL: %1$s abonentów zostało usuniętych ze wszystkich istniejących list.

en: %1$s subscribers were exported. Get the exported file [link]here[/link].
pl_PL: Wyeksportowano %1$s odbiorców. Pobierz plik [link]tutaj[/link].

en: %1$s week | %1$s weeks
pl_PL[0]: %1$s tydzień
pl_PL[1]: %1$s tygodnie
pl_PL[2]: %1$s tygodni
pl_PL[3]: %1$s tygodni

en: %1$s year | %1$s years
pl_PL[0]: %1$s rok
pl_PL[1]: %1$s lata
pl_PL[2]: %1$s lat
pl_PL[3]: %1$s lat

en: %1$s's import list
pl_PL: Lista importowana %1$s

en: %1$sth
pl_PL: %1$s

en: %d file(s) have been successfully uploaded.
pl_PL: %d plik(i) został pomyślnie załadowany.

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
pl_PL: %s przekracza limit maksymalnego rozmiaru dla wysyłu wielu plików przy użyciu przeglądarki.

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
pl_PL: %s przekracza limit maksymalnego rozmiaru pliku do wysłania dla tej strony.

en: %sTo edit%s, mouse over to show edit button below.
pl_PL: %sTo edit%s, najedź myszką aby wyświetlić poniżej przycisk edytuj.

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
pl_PL: &#8220;%s&#8221; nie udało się wysłać.

en: &lt; Prev
pl_PL: &lt; Poprzedni

en: (%1$s votes)
pl_PL: (%1$s głosów)

en: , %1$s of which were %2$s
pl_PL: , w tym %1$s o statusie %2$s

en: ... or duplicate one below to copy its design.
pl_PL: ...albo skopiuj jeden z poniższych, żeby wykorzystać gotowy projekt.

en: 1 line | %d lines
pl_PL[0]: 1 linia
pl_PL[1]: %d linii
pl_PL[2]: $d linii
pl_PL[3]: $d linii

en: 1st
pl_PL: 1-szy

en: 2nd
pl_PL: 2-gi

en: 3rd
pl_PL: 3-ci

en: 5 Minute User Guide
pl_PL: 5 minutowy przewodnik użytkownika

en: << Back
pl_PL: << Wstecz

en: A Brand New MailPoet. Let the Fun Begin.
pl_PL: Nowiutki MailPoet. Niech zabawa się rozpocznie.

en: A checkbox is added as option for your customers to signup for your newsletter while purchasing from your digital store.
pl_PL: Pole wyboru jest dodane jako opcja umożliwiająca twoim klientom zamawianie newslettera przy zakupach realizowanych w twoim internetowym sklepie.

en: A new list "%1$s" has been created out of this segment.
pl_PL: Nowa lista &bdquo;%1$s&rdquo; została utworzona na bazie tego segmentu odbiorców.

en: A subscriber is directed to a page of your choice after clicking on the unsubscribe link, at the bottom of a newsletter.
pl_PL: Po kliknięciu w odnośnik anulowania subskrypcji na dole biuletynu, abonent jest kierowany na wskazaną przez ciebie stronę.

en: A theme called %1$s exists already. To overwrite it, tick the corresponding checkbox before uploading.
pl_PL: Motyw o nazwie %1$s już istnieje. Aby nadpisać istniejący motyw, zaznacz odpowiednie pole podczas wgrywania plików.

en: A well designed plugin for a simple idea.
pl_PL: Dobrze zaprojektowana wtyczka dla prostych pomysłów.

en: API Key
pl_PL: Klucz API

en: Action Required
pl_PL: Wymagane działanie

en: Actions will be executed after %1$s messages
pl_PL: Działania zostaną wykonane po %1$s wiadomościach

en: Activate
pl_PL: Aktywuj

en: Activate MailPoet Premium Version
pl_PL: Uaktywnij wersję Premium wtyczki MailPoet.

en: Activate if your SMTP ports are blocked.
pl_PL: Włącz jeśli Twoje porty SMTP są zablokowane.

en: Activate now
pl_PL: Aktuwuj teraz

en: Add
pl_PL: Dodaj

en: Add / Edit group of posts
pl_PL: Dodaj / edytuj grupę wpisów

en: Add Images
pl_PL: Dodaj zdjęcia

en: Add Link & Alternative text
pl_PL: Dodaj odnośnik i tekst alternatywny

en: Add List
pl_PL: Dodaj listę

en: Add New Field
pl_PL: Dodaj Nowe Pole

en: Add Subscriber
pl_PL: Dodaj odbiorcę

en: Add a checkbox in your forms, and choose which lists the user gets added to.
pl_PL: Dodaj pole wyboru w swoich formularzach i wybierz, do których list użytkownik zostanie dodany.

en: Add a checkbox on checkout page for your customers to subscribe to your MailPoet newsletters.
pl_PL: Dodaj pole wyboru na stronie wyborów dla swoich klientów, aby zamówić subskrypcję newslettera MailPoet.

en: Add a checkbox on the registration form of this plugin so your new users join a list of your choice.
pl_PL: Dodaj pole wyboru do formularza rejestracyjnego tej wtyczki, umożliwiając nowym użytkownikom zapisanie się na listę według twojego wyboru.

en: Add a link in the footer of all your newsletters so subscribers can edit their profile and lists. [link]See your own subscriber profile page.[/link]
pl_PL: Dodaje linka na dole każdego newslettera, dzięki któremu odbiorcy mogą edytować ich profile oraz subskrybowane listy. 
    [link]Zobacz swój profil odbiorcy.[/link]

en: Add a new field to add to your forms so your visitors can subscribe to your MailPoet newsletters.
pl_PL: Dodaj nowe pole, aby dodać je do formularzy, umożliwiając odwiedzającym zamawianie newsletterów MailPoet.

en: Add item
pl_PL: Dodaj pozycję

en: Add link / Alternative text
pl_PL: Dodaj odnośnik / tekst alternatywny

en: Add list
pl_PL: Dodaj listę

en: Add more themes
pl_PL: Dodaj więcej motywów

en: Add new field
pl_PL: Dodaj nowe pole

en: Add to list
pl_PL: Dodaj do listy

en: Added
pl_PL: Dodano

en: Address:
pl_PL: Adres:

en: After submit...
pl_PL: Po wysłaniu formularza...

en: Align center
pl_PL: Wyrównaj do środka

en: Align left
pl_PL: Wyrównaj do lewej

en: Align right
pl_PL: Wyrównaj do prawej

en: All
pl_PL: Wszystko

en: All %1$s subscribers are selected.
pl_PL: %1$s wszystkich odbiorców zostało zaznaczonych.

en: All Newsletters
pl_PL: Wszystkie newslettery

en: All Sent
pl_PL: Wszystkie wysłane

en: All subscribers on this page are selected.
pl_PL: Wszyscy odbiorcy na tej stronie są zaznaczeni.

en: Allow HTML edits
pl_PL: Zezwól na edytowanie kodu HTML

en: Allow site admins to change the sending method
pl_PL: Zezwól administratorom stron na zmianę metory wysyłania

en: Allow site admins to deactivate Signup Confirmation
pl_PL: Zezwól administratorom stron na wyłączenie Potwierdzenia Zapisu

en: Allow users who register to your site to subscribe on a list of your choice.
pl_PL: Zezwala użytkownikom rejestrującym się na stronie aby zapisali się na subskrupcję do wybranej przez Ciebie listy.

en: Allowed Files
pl_PL: Dozwolone pliki

en: Alphanumerical
pl_PL: Alfanumeryczne

en: Already paid?
pl_PL: Już zapłaciłeś?

en: Alternative text:
pl_PL: Tekst alternatywny:

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
pl_PL: Wystąpił błąd podczas wysyłania. Spróbuj ponownie później.

en: An error occurred. [link]Show more details.[/link]
pl_PL: Wystąpił błąd. [link]Pokaż więcej szczegółów.[/link]

en: And taxonomies as well...
pl_PL: I także taksonomii...

en: Apply
pl_PL: Zastosuj

en: April
pl_PL: Kwiecień

en: Archive page shortcode
pl_PL: Zarchiwizuj stronę shortcode

en: Are you sure you selected the right port? You can leave it empty if you do not know what to specify
pl_PL: Jesteś pewien że wybrałeś prawidłowy port? Możesz zostawić to pole puste jeśli nie wiesz co wpisać.

en: Are you sure you want to delete this custom field?
pl_PL: Jesteś pewien, że chcesz usunąć to niestandardowe pole?

en: Are you sure you want to delete this form?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć ten formularz?

en: Are you sure you want to ignore the %1$s subscribers of the list %2$s?
pl_PL: Jesteś pewien że chcesz ignorować %1$s użytkowników z listy %2$s?

en: Ask for:
pl_PL: Zapytaj o:

en: August
pl_PL: Sierpień

en: Authentication
pl_PL: Uwierzytelnianie

en: Author:
pl_PL: Autor:

en: Auto Newsletters
pl_PL: Automatyczne Newslettery

en: Automatic latest content
pl_PL: Automatyczna ostatnia treść

en: Automatic newsletter
pl_PL: Automatyczny newsletter

en: Automatically add paragraphs
pl_PL: Automatycznie dodaj akapity

en: Automatically sent...
pl_PL: Wysłane automatycznie...

en: Average rating: %1$s
pl_PL: Średnia ocena: %1$s

en: Back
pl_PL: Wstecz

en: Back to lists
pl_PL: Powrót do list

en: Back to selection
pl_PL: Powrót do wyboru

en: Background
pl_PL: Tło

en: Background color
pl_PL: Tło wiadomości

en: Background color with alternate
pl_PL: Kolor tła (na zmianę)

en: Batch insert options
pl_PL: Opcje wstawiania pakietu.

en: Be creative! It's the first thing your subscribers see. Tempt them to open your email.
pl_PL: Bądź kreatywny! To jest pierwsza rzecz jaką widzą Twoi czytelnicy. Zachęć ich do przeczytania Twojego e-maila.

en: Blocked IP
pl_PL: Zablokowane IP

en: Bookmarks Selection
pl_PL: Wybór zakładek

en: Bounce
pl_PL: Zwrot

en: Bounce Email
pl_PL: Wiadomość odrzucona

en: Bounce Handling
pl_PL: Obsługa wiadomości odrzuconych

en: Bounce handling connection test
pl_PL: Test łączności obsługi odrzuceń

en: Bounce handling processing
pl_PL: Obsługa odrzuceń aktywowana

en: Bounced
pl_PL: Zwrócone

en: Bulk Actions
pl_PL: Masowe działania

en: Button label:
pl_PL: Etykieta:

en: CSV file
pl_PL: Plik CSV

en: Can you confirm that this column is corresponding to that field?
pl_PL: Czy możesz potwierdzić, że ta kolumna jest odpowiednia dla tego pola?

en: Cancel
pl_PL: Anuluj

en: Cannot access CSV file. Verify access rights to this directory "%1$s"
pl_PL: Dostęp do pliku CSV zablokowany. Sprawdź prawa dostępu do tego katalogu "%1$s"

en: Categories and tags
pl_PL: Kategorie i tagi

en: Categories:
pl_PL: Kategorie:

en: Change log
pl_PL: Changelog

en: Change the footer's content in MailPoet's %1$sSettings%2$s page.
pl_PL: Zmień zawartość stopki na stronie %1$sUstawienia%2$s systemu MailPoet.

en: Charset
pl_PL: Kodowanie znaków

en: Check again what you're trying to import.
pl_PL: Sprawdź ponownie importowany plik.

en: Check this box if you want transparency
pl_PL: Zaznacz to pole, by uzyskać przezroczystość.

en: Check your inbox now to confirm your subscription.
pl_PL: Sprawdź skrzynkę, by potwierdzić subskrypcję.

en: Check your inbox or spam folder now to confirm your subscription.
pl_PL: Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą lub katalog spamu, aby potwierdzić subskrypcję.

en: Checkbox
pl_PL: Pole wyboru

en: Checking license
pl_PL: Sprawdzanie licencji

en: Cheers, your MailPoet Newsletter Plugin
pl_PL: Pozdrawiam, Twoja wtyczka MailPoet Newsletter

en: Choose a FROM name and email address for notifications emails.
pl_PL: Podaj nazwę nadawcy oraz adres e-mail, dla ustawień wysyłanych powiadomień.

en: Choose a list
pl_PL: Wybierz listę

en: Clear selection
pl_PL: Wyczyść zaznaczenie

en: Click here to add a title or text.
pl_PL: Kliknij, aby dodać tytuł lub tekst

en: Click here to subscribe
pl_PL: Kliknij tutaj, by subskrybować newsletter.

en: Click here to unsubscribe
pl_PL: Kliknij tutaj aby zrezygnować z subskrypcji

en: Click here to view media.
pl_PL: Kliknij, żeby przeglądać media.

en: Clicked
pl_PL: Kliknięte

en: Clicked on
pl_PL: Kliknięto na

en: Clicks
pl_PL: Klika

en: Close
pl_PL: Zamknij

en: Configuration and Permissions
pl_PL: Ustawienia oraz Uprawnienia

en: Configure
pl_PL: Konfiguruj

en: Configure SPF and DKIM independently for each site.
pl_PL: Skonfiguruj SPF i DKIM niezależnie dla każdej strony.

en: Configure each site manually
pl_PL: Ręczna konfiguracja każdej strony

en: Configure your DNS by adding a key/value record in TXT as shown below.
pl_PL: Skonfiguruj Twoje DNS poprzez dodanie klucza/wartości w TXT jak pokazano poniżej.

en: Confirm Reinstallation
pl_PL: Potwierdź usunięcie danych

en: Confirm activating the MailPoet Premium Plugin?
pl_PL: Potwierdź uaktywnienie wtyczki MailPoet Premium.

en: Confirm installing the MailPoet Premium Plugin?
pl_PL: Czy potwierdzić instalację wersji Premium wtyczki MailPoet?

en: Confirm unconfirmed subscribers
pl_PL: Potwierdź niepotwierdzonych odbiorców

en: Confirm your subscription to %1$s
pl_PL: Potwierdź subskrypcję %1$s

en: Confirmation page
pl_PL: Strona potwierdzenia subskrypcji

en: Conflict
pl_PL: Konflikt

en: Congrats, your Premium license is active. One last step...
pl_PL: Gratulację, Twoja licancja Premium jest aktywna. Jeszcze jeden ostatni krok...

en: Contact Support
pl_PL: Skontaktuj się z serwisem.

en: Contact your administrator to modify that, it should be configurable.
pl_PL: Skontaktuj się z administratorem, by to zmienić.

en: Content
pl_PL: Treść

en: Copy
pl_PL: Kopiuj

en: Copy of
pl_PL: Kopia

en: Copy paste in a text box
pl_PL: Skopiuj i wklej w pole tekstowe.

en: Create a new email
pl_PL: Stwórz nowy e-mail

en: Create a new form
pl_PL: Utwórz nowy formularz

en: Create a new list
pl_PL: Utwórz nową listę

en: Create and send newsletters. Import and manage your lists. Add subscription forms in widgets, articles and pages. MailPoet (formerly Wysija) is a freemium plugin updated regularly with new features.
pl_PL: Stwórz i wyślij newsletter. Importuj i zarządzaj listami. Dodaj formularze subskrypcji do widgetów, artykułów i stron. MailPoet (dawniej Wysija) jest darmową wtyczką regularnie aktualizowaną o nowe funkcje.

en: Created on
pl_PL: Utworzony

en: Crunching&hellip;
pl_PL: Chrupanie&hellip;

en: Current day of the month in ordinal, ie. 2nd, 3rd, etc.
pl_PL: Numer obecnego dnia miesiaca, np. 1-szy, 2-gi, itd.

en: Current day of the month number
pl_PL: Numer obecnego dnia miesiąca

en: Current month number
pl_PL: Numer obecnego miesiąca

en: Currently viewing
pl_PL: Aktualnie oglada

en: Custom Fields
pl_PL: Pole niestandardowe

en: Custom dates
pl_PL: Niestandardowe daty

en: Custom horizontal line
pl_PL: Niestandardowa linia pozioma

en: Daily summary of emails sent
pl_PL: Dzienne podsumowanie wysłanych wiadomości

en: Date
pl_PL: Data

en: Date created
pl_PL: Data utworzenia

en: Date sent
pl_PL: Data wysłana

en: Day
pl_PL: dobę

en: Debug mode
pl_PL: Tryb programisty

en: December
pl_PL: Grudzień

en: Decide which emails a new customer gets automatically, based on the product he just purchased. This a Premium add-on for WooCommerce.
pl_PL: Zdecyduj, które wiadomości nowy klient otrzymuje automatycznie na podstawie transakcji zakupu produktu. To jest dodatek Premium dla WooCommerce.

en: Default style saved.
pl_PL: Domyślny styl zapisany.

en: Delete
pl_PL: Usuń

en: Delete field
pl_PL: Skasuj pole

en: Delete image for all newsletters?
pl_PL: Usunąć obrazek ze wszystkich newsletterów?

en: Delete subscribers
pl_PL: Usuń odbiorców

en: Delete these newsletters for ever?
pl_PL: Czy usunąć te newslettery na zawsze?

en: Delete these subscribers forever?
pl_PL: Usunąć tych subskrybentów  na zawsze?

en: Delete this newsletter for ever?
pl_PL: Na pewno usunąć ten newsletter?

en: Delete this subscriber forever?
pl_PL: Usunąć tego subskrybenta  na zawsze?

en: Deleting a list will not delete any subscribers.
pl_PL: Usunięcie listy nie spowoduje usunięcia odbiorców.

en: Delivery method
pl_PL: Sposób dostarczania

en: Description
pl_PL: Opis

en: Details & PSD
pl_PL: Pokaż więcej

en: Device
pl_PL: Urządzenie

en: Did these subscribers ask to be in your list?
pl_PL: Czy użytkownicy sami się zapisują lub proszą aby znaleźć się na Twojej liście?

en: Dismiss
pl_PL: Anuluj

en: Display and insert options
pl_PL: Wyświetl i wstaw opcje

en: Display label within input:
pl_PL: Wyświetlaj etykietę wewnąrz pola:

en: Display labels in inputs
pl_PL: Wyświetlaj etykiety pól tekstowych

en: Display problems? [link]View this newsletter in your browser.[/link]
pl_PL: Problemy z wyświetlaniem? [link]Zobacz ten newsletter w przeglądarce.[/link]

en: Display...
pl_PL: Wyświetl...

en: Displays at the top of your newsletters. Don't forget to include the link tag, ie: [link]The link[/link]
pl_PL: Dodaje tą opcję na górze Twoich newsletterów. Nie zapomnij aby zamieścić taga z linkiem, np: [link]Klik[/link]

en: Divider
pl_PL: Separator

en: Divider Selection
pl_PL: Wybór linii podziału

en: Dividers Selection
pl_PL: Wybór linii podziału

en: Do not match as a 'date field' if most of the rows for that column return the same error.
pl_PL: Nie dopasowuj jako "pole daty", jeśli większość wierszy dla danej kolumny zwraca ten sam błąd.

en: Do or do not. There is no try.
pl_PL: Zrób, albo nie rób. Nie można próbować.

en: Do you want to install that version?
pl_PL: Czy chcesz zainstalować tę wersję?

en: Domain
pl_PL: Domena

en: Don't forget to include: <br><br>[activation_link]Confirm your subscription.[/activation_link]. <br><br>Optional: [lists_to_confirm].
pl_PL: Nie zapomnij: <br><br>[activation_link]zatwierdzić Twoją subskrypcję.[/activation_link]. <br><br>Opcjonalnie: [lists_to_confirm].

en: Don't see the add-on you're looking for? <a href="%s">Submit it</a> in our contact form.
pl_PL: Nie widzisz dodatku, którego szukasz? Wprowadź linię: <a href="%s">Submit it</a>  w naszym formularzu kontaktowym.

en: Don't send to existing subscribers, only to future ones.
pl_PL: Nie wysyłaj do obecnych odbiorców, tylko do tych nowych.

en: Don't wait & send right now.
pl_PL: Nie czekaj i wyślij teraz.

en: Done
pl_PL: Wykonaj

en: Download
pl_PL: Pobierz

en: Download as .zip
pl_PL: Pobierz jako .zip

en: Download original Photoshop file
pl_PL: Pobierz oryginalny plik Photoshopa

en: Download the Premium plugin.
pl_PL: Pobierz wersję Premium wtyczki.

en: Downloads: %1$s
pl_PL: Pobrania: %1$s

en: Draft
pl_PL: Szkic

en: Drag and drop %1$stext, posts, dividers.%2$s Look on the right!
pl_PL: Przeciągnij i upiść %1$stekst, wpisy, separatory.%2$s Patrz na prawo!

en: Drag the widgets below into your newsletter.
pl_PL: Przeciągnij poniższe elementy do newslettera.

en: Drop files here
pl_PL: Upuść pliki tutaj

en: Drop your footer image here.
pl_PL: Przeciągnij tutaj obrazek stopki.

en: Drop your logo in this header.
pl_PL: Przeciągnij logo do tego nagłówka.

en: Duplicate
pl_PL: Kopiuj

en: Edit
pl_PL: Edytuj

en: Edit Automatic latest content
pl_PL: Edytuj Automatyczną ostatnią treść

en: Edit Lists
pl_PL: Edytuj listy

en: Edit custom field
pl_PL: Edytuj pole niestandardowe

en: Edit display
pl_PL: Edytuj wyświetlanie

en: Edit field
pl_PL: Edytuj pole

en: Edit form
pl_PL: Edytuj formularz...

en: Edit lists
pl_PL: Edytuj listy

en: Edit name
pl_PL: Edytuj nazwę

en: Edit subscription page link
pl_PL: Edytuj link strony subskrypcji

en: Edit text
pl_PL: Edytuj tekst

en: Edit your subscriber profile: %1$s
pl_PL: Edytuj swój profil odbiorcy: %1$s

en: Edit your subscription
pl_PL: Edytuj swoją subskrypcję

en: Editing list %1$s
pl_PL: Edytujesz listę %1$s

en: Element has been deleted.
pl_PL: Element został usunięty.

en: Elements deleted
pl_PL: Elementy usunięte

en: Email %1$s already exists.
pl_PL: E-mail %1$s już istnieje.

en: Email Address
pl_PL: Adres email

en: Email Status
pl_PL: Stan wiadomości

en: Email content
pl_PL: Zawartość wiadomości

en: Email notifications
pl_PL: Powiadomienia email

en: Email subject
pl_PL: Tytuł wiadomości

en: Email will be sent to %1$s at %2$s
pl_PL: E-mail zostanie wysłany do %1$s o %2$s

en: Enable MailPoet's Cron
pl_PL: Włącz MailPoet's Cron

en: Enable reCAPTCHA
pl_PL: Włącz reCAPTCHA

en: Enable signup confirmation
pl_PL: Uaktywnij opcję potwierdzenia subskrypcji

en: Enable this to show MailPoet's errors. Our support might ask you to enable this if you seek their help.
pl_PL: Włącz tę opcję, aby pokazać błędy MailPoet. Nasz serwis może poprosić cię, aby włączyć tę opcję, jeśli będziesz chciał skorzystać z jego pomocy.

en: Enabled
pl_PL: Włączony

en: Enforce all sites to send with a unique FROM email address. You only need to configure the Automated Bounce Handling (Premium), SPF & DKIM only once.
pl_PL: Wymuś na wszystkich stronach, aby wysyłać z unikalnym OD adresem email. Wystarczy tylko raz skonfigurować Zautomatyzowaną Obsługę Odrzuceń (Premium), SPF i DKIM.

en: Enter the email addresses that should receive notifications (separate by comma).
pl_PL: Podaj adresy e-mail na które mają być wysyłane powiadomienia (oddzielone przecinkami).

en: Error Saving newsletter...
pl_PL: Błąd podczas zachowywania...

en: Error Sending Message <b><i>%s</i></b> to <b><i>%s</i></b>
pl_PL: Błąd podczas wysyłania wiadomości <b><i>%s</i></b> do <b><i>%s</i></b>

en: Error Validating the fields
pl_PL: Błąd podczas walidacji pól

en: Error matching date.
pl_PL: Błąd dopasowania daty

en: Error when inserting emails.
pl_PL: Podczas generowania wiadomości wystąpił błąd.

en: Error when inserting list.
pl_PL: Błąd w trakcie wstawiania listy.

en: Excel for Windows
pl_PL: Excel dla Wundowsa

en: Exit popup will appear when your cursor leaves the window.
pl_PL: Okienko wyjścia popup pojawi się wówczas, gdy kursor opuści okno.

en: Exit popups are not only "in vogue", they are provably increasing conversions and therefore boost marketing, signups and sales. wBounce displays an inline popup before the user leaves your site.
pl_PL: Wyskakujące okienka wyjścia są nie tylko "w modzie", ale bez wątpienia zwiększają liczbę konwersji, a zatem efekt marketingowy, liczbę rejestracji i sprzedaż. wBounce wyświetla okienko zanim użytkownik opuści witrynę.

en: Export
pl_PL: Eksportuj

en: Export Subscribers
pl_PL: Eksportuj odbiorców

en: Export confirmed subscribers only
pl_PL: Eksportuj tylko potwierdzonych odbiorców

en: Export to CSV
pl_PL: Eksportuj do CSV

en: Exporting %1$s subscribers
pl_PL: Eksportuję %1$s odbiorców

en: Extended functionalities to the free version.
pl_PL: Poszerz zakres funkcjonalny w stosunku do darmowej wersji wtyczki

en: FROM email address for sites using this method
pl_PL: Z adresu e-mail na witrynach korzystających z tej metody

en: Failed Permanently
pl_PL: Trwały błąd

en: Failed Send
pl_PL: Wysyłanie nie powiodło się

en: February
pl_PL: Luty

en: Field "%1$s" is required in table "%2$s".
pl_PL: Pole &bdquo;%1$s&rdquo; jest wymagane dla tabeli &bdquo;%2$s&rdquo;.

en: Field "%1$s" needs to be a valid Email.
pl_PL: Pole &bdquo;%1$s&rdquo; musi być prawidłowym adresem email.

en: Field's name:
pl_PL: Nazwa pola

en: File canceled.
pl_PL: Plik anulowany.

en: Filter
pl_PL: Filtruj

en: Filter by status
pl_PL: Filtruj według statusu

en: Filter by type
pl_PL: Filtruj według typu

en: Final step: last details
pl_PL: Finalny krok: ostatnie detale

en: First Name
pl_PL: Imię

en: First name
pl_PL: Imię

en: First step: main details
pl_PL: Krok pierwszy: informacje główne

en: Footer
pl_PL: Stopka

en: Footer background
pl_PL: Tło stopki

en: Footer text
pl_PL: Tekst stopki

en: For your own use and never shown to your subscribers.
pl_PL: Dla własnego użytku, nigdy nie pokazuj odbiorcom.

en: Free
pl_PL: Darmowy

en: Friday
pl_PL: piątek

en: From
pl_PL: Od

en: Full name of current day
pl_PL: Nazwa obecnego dnia tygodnia

en: Full name of current month
pl_PL: Nazwa obecnego miesiąca

en: Geeky Options
pl_PL: Opcje Geeky

en: Get Help!
pl_PL: Pomoc

en: Get Premium now
pl_PL: Kup licencję Premium

en: Get [link]MailPoet Premium[/link] to see the link.
pl_PL: Pobierz [link]MailPoet Premium[/link] aby zobaczyć odnośnik.

en: Get all MS users
pl_PL: Pokaż wszystkich użytkowników MultiSite

en: Go Premium!
pl_PL: Kup Premium!

en: Great, you'll never hear from us again!
pl_PL: Dziękujemy za kontakt. Nie będziemy wysyłać więcej wiadomości.

en: HTTP error.
pl_PL: Błąd HTTP.

en: Header
pl_PL: Nagłówek

en: Header background
pl_PL: Tło nagłówka

en: Heading 1
pl_PL: Nagłówek 1

en: Heading 2
pl_PL: Nagłówek 2

en: Heading 3
pl_PL: Nagłówek 3

en: Hello!
    
    Hurray! You've subscribed to our site.
    We need you to activate your subscription to the list(s): [lists_to_confirm] by clicking the link below: 
    
    [activation_link]Click here to confirm your subscription.[/activation_link]
    
    Thank you,
    
     The team!
pl_PL: Witaj!⏎ ⏎ Cieszymy się że zapisałeś się do naszego newslettera.⏎ Teraz musisz jeszcze tylko potwierdzić swoją subskrypcję dla list(y): ⏎ [lists_to_confirm] ⏎ Klikając na poniższy odnośnik: ⏎ ⏎ [activation_link] kliknij tutaj aby potwierdzić swoją subskrypcję.[/activation_link] ⏎ ⏎ Dziękujemy! ⏎

en: Here is the list of bounced emails.
pl_PL: Oto lista odbijających emaili.

en: Hey! %1$s has an update (version %2$s), <a href="%3$s">click here to update</a>.
pl_PL: Hej! %1$s posiada aktualizację (wersja: %2$s), <a href="%3$s">Kliknij tutaj, aby zaktualizować.</a>.

en: Hey! We have a quick question for you:
pl_PL: Hej! Mamy szybkie pytanie do ciebie:

en: Hide
pl_PL: Ukryj

en: Hide display options
pl_PL: Ukryj opcje wyświetlania.

en: Hide this message
pl_PL: Ukryj ten komunikat.

en: Hide!
pl_PL: Ukryj!

en: Horizontal line
pl_PL: Linia pozioma

en: How about a new list?
pl_PL: Nowa lista?

en: How do you want to import?
pl_PL: W jaki sposób chcesz zaimportować?

en: Howdy,
    
     The subscriber %1$s has just subscribed to your list '%2$s' 
    
     Cheers,
    
     The MailPoet Plugin
pl_PL: Cześć, 
    Subskrybent %1$s właśnie zapisał się na Twoją listę '%2$s' 
    Pozdrawiam, 
    MailPoet

en: Howdy,
    
     The subscriber %1$s has just unsubscribed to your list '%2$s' 
    
     Cheers,
    
     The MailPoet Plugin
pl_PL: Cześć, 
    Subskrybent %1$s właśnie wypisał się z Twojej listy '%2$s' 
    Pozdrawiam, 
    MailPoet

en: I'll setup a cron job on my server to execute at the frequency I want. Read about [link]setting up a cron job yourself[/link].
pl_PL: Ustawię zadanie cron na moim serwerze, żeby wykonać je przy częstotliwości, jakiej chcę. Przeczytaj o [link]utworzeniu samodzielnie cron job[/link].

en: I'm a premium user, MailPoet.com will make sure my emails get sent on time.
pl_PL: Jestem użytkownikiem Premium. MailPoet.com zadba, aby moje e-maile były wysyłane na czas.

en: IO error.
pl_PL: Błąd wejścia/wyjścia.

en: IP address
pl_PL: Adres IP

en: If I want I can [link]create an additional cron job[/link] on my end to increase the frequency.
pl_PL: Jeśli chcę, mogę [link]utworzyć dodatkowy cron job[/link] na moim końcu, aby zwiększyć częstotliwość.

en: If I want I can [link]create an additional cron job[/link] on my end to increase the sending frequency.
pl_PL: Jeśli zechcę, to mogę [link]utworzyć dodatkowe zlecenie dla crona[/link] po mojej stronie, aby zwiększyć częstotliwości wysyłania biuletynu.

en: If a theme with the same name exists, overwrite it.
pl_PL: Jeśli motyw o tej samej nazwie istnieje, nadpisz go.

en: If the answer is "no", consider yourself a spammer.
pl_PL: Jeśli odpowiedź to  "nie", uznaj siebie jako spamera.

en: If you confirm the theme switch, it will override your header, footer, dividers and styles
pl_PL: Jeśli potwierdzisz zmianę motywu, nadpisze to twój nagłówek, stopkę, separatory oraz style.

en: If you confirm this, all your current MailPoet data will be erased (newsletters, themes, statistics, lists, subscribers, etc.)
pl_PL: Jeśli to potwierdzisz, wszystkie bieżące dane zostaną usunięte z MailPoet (biuletyny, motywy, statystyki, listy, subskrybenci, itp).

en: If you have this problem, then this is your solution. Totally free too.
pl_PL: Jeśli masz ten problem, tutaj jest rozwiązanie. Zupełnie bezpłatne.

en: If you leave this area empty, it will not display once you send your email
pl_PL: Jeśli zostawisz ten obszar pusty, nie zostanie on wyświetlony w wysłanym emailu

en: If you recently, successfully, sent a lot of emails, those errors may also be due to your server limitations.
pl_PL: Jeśli poprzednio wysłano pomyślnie dużą liczbę wiadomości, błędy mogą być wynikiem ograniczeń serwera.

en: If you want to use a Gmail address, you need to send with Gmail. Check <a id="tip-send-with" href="%s">sending settings</a>.
pl_PL: Jeśli chcesz użyć adresu Gmail, musisz wysłać pocztę z Gmail. 
    Sprawdź <a id="tip-send-with" href="%s">ustawienia wysyłania</a>.

en: Ignore column...
pl_PL: Ignoruj kolumnę...

en: Ignore current subscribers
pl_PL: Ignoruj obecnych odbiorców

en: Image
pl_PL: Obrazek

en: Image Parameters
pl_PL: Właściwości obrazka

en: Image alignment
pl_PL: Wyrównanie obrazka

en: Image has been deleted.
pl_PL: Obrazek został usunięty.

en: Image selection has been saved.
pl_PL: Wybór obrazka został zachowany.

en: Image selection has not been saved.
pl_PL: Wybór obrazka nie został zachowany.

en: Image width
pl_PL: Szerokość obrazka

en: Images
pl_PL: Obrazki

en: Import
pl_PL: Importuj

en: Import "%1$s" as date field
pl_PL: Importuj "%1$s" jako pole daty

en: Import Subscribers
pl_PL: Importuj odbiorców

en: Import as "%1$s"
pl_PL: Importuj jako "%1$s"

en: Import from %1$s
pl_PL: Importuj z %1$s

en: Import from plugin %1$s has been cancelled.
pl_PL: Anulowano import z wtyczki %1$s.

en: Import from plugin %1$s has been completed.
pl_PL: Zakończono import z wtyczki %1$s.

en: Import subscribers from plugins
pl_PL: Importuj odbiorców z wtyczek.

en: Import the %1$s subscribers from the plugin: %2$s
pl_PL: Importuj %1$s odbiorców z wtyczki %2$s

en: In Queue
pl_PL: W kolejce

en: In queue
pl_PL: W kolejce

en: Include author
pl_PL: Dołącz autora

en: Include categories
pl_PL: Dołącz kategorie

en: Includes: %1$s
pl_PL: Zawiera: %1$s

en: Industry
pl_PL: przemysł

en: Information is missing.
pl_PL: Brakuje danych

en: Insert Subscription Form
pl_PL: Wstaw Formularz Subskrypcji

en: Insert [newsletter:total] to show number of posts, [newsletter:post_title] to show the latest post's title & [newsletter:number] to display the issue number.
pl_PL: Wstaw [newsletter:total] aby wyświetlić liczbę wpisów, [newsletter:post_title] aby wyświetlić tytuł ostatniego wpisu & [newsletter:number] aby wyświetlić numer porządkowy newslettera.

en: Insert block here
pl_PL: Wprowadź blok tutaj

en: Insert dynamic data about your subscribers, the newsletter, today's date, etc...
pl_PL: Wprowadź zmieniające się dane dotyczące abonentów, biuletynu, dzisiejszej daty, itp ...

en: Insert form
pl_PL: Wstaw formularz

en: Insert selected
pl_PL: Wstaw wybrane

en: Inserting selected articles...
pl_PL: Wstawianie wybranych artykułów ...

en: Install Themes
pl_PL: Instaluj motywy

en: Install from WordPress.org
pl_PL: Zainstaluj z WordPress.org

en: Installing MailPoet Newsletter Premium plugin
pl_PL: Instalowanie wtyczki MailPoet Newsletter Premium.

en: Installing MailPoet Premium Version
pl_PL: Instalowanie wersji Premium wtyczki MailPoet.

en: Is this field mandatory?
pl_PL: Czy to pole jest obowiązkowe?

en: Issue number
pl_PL: Numer porządkowy

en: It doesn't always work the way we want it to, doesn't it? We have a [link]dedicated support website[/link] with documentation and a ticketing system.
pl_PL: Nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli, prawda? Mamy jednak [link]stronę wsparcia[/link] z dokumentacją i systemem obsługi zapytań (po angielsku).

en: It seems your widget has been deleted from the WordPress' [link]widgets area[/link].
pl_PL: Wygląda na to że Twój widget został usunięty z [link]ustawień widgetów[/link].

en: It's free, and has proven popular with our users.
pl_PL: To jest za darmo i cieszy się dużą popularnością naszych użytkowników.

en: January
pl_PL: Styczeń

en: July
pl_PL: Lipiec

en: June
pl_PL: Czerwiec

en: Key
pl_PL: Klucz

en: Label:
pl_PL: Etykieta:

en: Last
pl_PL: Ostatni

en: Last 180 days
pl_PL: Ostatnie 180 dni

en: Last 30 days
pl_PL: Ostatnie 30 dni

en: Last 365 days
pl_PL: Ostatnie 365 dni

en: Last 7 days
pl_PL: Ostatnie 7 dni

en: Last 90 days
pl_PL: Ostatnie 90 dni

en: Last Name
pl_PL: Nazwisko

en: Last click
pl_PL: Ostatnio kliknięte

en: Last month
pl_PL: Ostatni miesiąc

en: Last name
pl_PL: Nazwisko

en: Last open
pl_PL: Ostatnio otwarte

en: Last updated: %1$s
pl_PL: Ostatnia aktualizacja: %1$s

en: Latest batch was sent %1$s ago.
pl_PL: Ostatnia partia wiadomości została wysłana %1$s temu.

en: Latest content already sent.
pl_PL: Najnowsza treść została już wysłana.

en: Latest post title
pl_PL: Tytuł ostatniego wpisu

en: Leaky Paywall is a Premium plugin to put content behind a paywall. This add-on manages your customers' customers subscriptions.
pl_PL: Leaky Paywall jest wtyczką Premium, która zabezpiecza dostęp do zawartości strony web, bez zamówienia subskrypcji. Ten dodatek zarządza subskrypcjami twoich klientów.

en: Learn more.
pl_PL: Dowiedz się więcej.

en: Leave this option to Yes. Only a tiny portion of SMTP services ask Authentication to be turned off.
pl_PL: Zalecana opcja to Tak. Tylko niewielka liczba dostawców usług SMTP wymaga wyłączenia uwierzytelniania.

en: Let subscribers select their lists:
pl_PL: Pozwól odbiorcom wybrać ich listy:

en: Letters only
pl_PL: Tylko litery

en: Line is empty
pl_PL: Wiersz jest pusty

en: Link to browser version
pl_PL: Link do newslettera przez przeglądarkę

en: Links
pl_PL: Odnośniki

en: List "%1$s" has been deleted.
pl_PL: Lista &bdquo;%1$s&rdquo; została usunięta.

en: List "%1$s" has been duplicated.
pl_PL: Lista &bdquo;%1$s&rdquo; została skopiowana.

en: List "%1$s" has been synchronised.
pl_PL: Lista &bdquo;%1$s&rdquo; została zsynchronizowana.

en: List created based on a newsletter segment.
pl_PL: Lista utworzona na bazie segmentu odbiorców newslettera.

en: List has been updated.
pl_PL: Lista została zaktualizowana.

en: List of fields to export
pl_PL: Lista pól do wyeksportowania

en: List of forms
pl_PL: Lista formularzy

en: List selection
pl_PL: Wybór list

en: Lists
pl_PL: Listy

en: Lists and Subscribers
pl_PL: Odbiorcy i ich listy

en: Lists to which the subscriber was subscribed.
pl_PL: Listy do których czytelnik zostanie zapisany.

en: Loading more Results...
pl_PL: Załaduj więcej Wyników .....

en: Loading results...
pl_PL: Wyniki ładowania...

en: Loading...
pl_PL: Ładuję...

en: Local time is <code>%1$s</code>
pl_PL: Czas lokalny: <code>%1$s</code>

en: Login
pl_PL: Nazwa użytkownika

en: Looking for a faster method to send? [link]Read more[/link] on sending with a professional SMTP.
pl_PL: Szukasz szybszej metody wysyłki? [link]Poczytaj więcej[/link] o użyciu profesjonalnego serwera SMTP.

en: MailPoet Subscription Form
pl_PL: Formularz Subskrypcji MailPoet

en: MailPoet Version
pl_PL: Wersja MailPoet

en: MailPoet Version:
pl_PL: Wersja MailPoet :

en: MailPoet cannot be reinstalled because your folder <em>wp-content/uploads/wysija</em> needs to be writable. Change your permissions and reinstall.
pl_PL: MailPoet nie może być ponownie zainstalowany, ponieważ katalog <em>wp-content/uploads/wysija</em> musi mieć uprawnienia zapisu. Zmień uprawnienia i zainstaluj ponownie.

en: MailPoet has been reinstalled successfully using the same version. Settings and data have been deleted.
pl_PL: MailPoet został ponownie poprawnie zainstalowany używając tej samej wersji. Ustawienia i dane zostały usunięte.

en: MailPoet has been uninstalled. Your site is now cleared of MailPoet.
pl_PL: MailPoet został odinstalowany. Twoja strona jest teraz wolna od komponentów MailPoet.

en: MailPoet page
pl_PL: strona MailPoet

en: MailPoet says:
pl_PL: MailPoet mówi:

en: Mailbox Full
pl_PL: Skrzynka pełna

en: Mailbox not available
pl_PL: Skrzynka jest nieosiąglna

en: March
pl_PL: Marzec

en: Match data
pl_PL: Dopasuj dane

en: Maximum of posts to show
pl_PL: Maksymalna ilość wpisów do wyświetlenia

en: Maximum upload file size: %d%s.
pl_PL: Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: %d%s.

en: May
pl_PL: Maj

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
pl_PL: Przekroczony limit pamięci. Spróbuj użyć mniejszego pliku.

en: Message delayed
pl_PL: Wiadomość opóźniona

en: Method set by the network admin.
pl_PL: Metoda ustawiona przez administratora sieci.

en: Modified On
pl_PL: Zmodyfikowany

en: Modify
pl_PL: Zmień

en: Monday
pl_PL: poniedziałek

en: Month
pl_PL: Miesiąc

en: Month (January, February,...)
pl_PL: Miesiąc (Styczeń, Luty, .....)

en: Move to list
pl_PL: Przenieś do listy

en: My first list
pl_PL: Moja pierwsza lista

en: My rating: %1$s
pl_PL: Moja ocena: %1$s

en: N/A
pl_PL: N/D

en: Name
pl_PL: Nazwa

en: Name & email of yourself or your company.
pl_PL: Twoje imię i nazwisko, lub nazwa firmy, oraz adres e-mail. Te dane zostaną uzyte jako nadawca e-maila.

en: Network's Default Sending Method
pl_PL: Domyślna Metoda Wysyłania w Sieci

en: Network's Method
pl_PL: Metoda Sieci

en: Never opened or clicked
pl_PL: Nigdy nie otworzone, ani kliknięte

en: New Form
pl_PL: Nowy Formularz

en: New form
pl_PL: Nowy formularz

en: New list
pl_PL: Nowa lista

en: New subscriber to %1$s
pl_PL: Nowy odbiorca na liście %1$s

en: Newsletter Images
pl_PL: Obrazki newslettera

en: Newsletter Pro (by Satollo)
pl_PL: Newsletter Pro (autor: Satollo)

en: Newsletter Subject
pl_PL: Temat newslettera

en: Newsletter can't be deleted.
pl_PL: Newsletter nie może być usunięty.

en: Newsletter deleted.
pl_PL: Newsletter został usunięty.

en: Newsletter has been saved as a draft.
pl_PL: Newsletter zachowano jako szkic.

en: Newsletter has been saved.
pl_PL: Newsletter został zachowany.

en: Newsletter has been scheduled.
pl_PL: Newsletter został zaplanowany.

en: Newsletter profile has been updated.
pl_PL: Profil został zaktualizowany.

en: Newsletter successfully created.
pl_PL: Newsletter pomyślnie utworzony.

en: Newsletters
pl_PL: Newslettery

en: Newsletters (by Tribulant)
pl_PL: Newslettery (autor: Tribulant)

en: Newsletters are already being sent. Your latest newsletter will be sent afterwards.
pl_PL: Inne newslettery są właśnie wysyłane. Twój najnowszy newsletter zostanie wysłany zaraz po nich.

en: Next &gt;
pl_PL: Następny &gt;

en: Next send out in %1$s
pl_PL: Następna wysyłka za %1$s

en: Next send out on %1$s
pl_PL: Następna wysyłka: %1$s

en: Next step
pl_PL: Następny krok

en: Next try in %s minutes.
pl_PL: Kolejna próba za %s minut.

en: No
pl_PL: Nie

en: No Results were found
pl_PL: Nie znaleziono żadnych wyników

en: No email sent.
pl_PL: Nie wysłano wiadomości.

en: No list specified
pl_PL: Nie wybrano żadnej listy

en: No subscriber found, most probably because he was deleted.
pl_PL: Nie znaleziono odbiorcy, najprawdopodobniej jego dane zostały już usunięte.

en: No thanks! I have enough visitors on my site. Their visits will trigger MailPoet's cron automatically.
pl_PL: Nie, dziękuję! Mam wystarczająco dużo gości na mojej stronie. Ich wizyty automatycznie wyzwalają crona MailPoet.

en: None of your queued emails have been sent? Then activate this option.
pl_PL: Żaden z Twoich oczekujących e-maili nie został wysłany? Wtedy włącz tą opcję.

en: Not Configured!
pl_PL: Nie skonfigurowano!

en: Not active.
pl_PL: Nie aktywny.

en: Not sent
pl_PL: Nie wysłano

en: Not sent yet.
pl_PL: Jeszcze nie wysłany.

en: Note:
pl_PL: Uwaga:

en: Note: Find out what this subscriber opened and clicked with our [link]Premium version.[/link]
pl_PL: Uwaga: Dowiedz się, co ten subskrybent otworzył i kliknął korzystając z naszej [link]wersji Premium.[/link]

en: Nothing
pl_PL: Nic

en: November
pl_PL: Listopad

en: Number of lines:
pl_PL: Liczba linii:

en: Numbers only
pl_PL: Tylko cyfry

en: October
pl_PL: Październik

en: Once a week
pl_PL: Raz na tydzień

en: Once every 28 days
pl_PL: Raz na 28 dni

en: Once every fifteen minutes
pl_PL: Raz na kwadrans

en: Once every five minutes
pl_PL: Co pięć minut

en: Once every minute
pl_PL: Raz na minutę

en: Once every ten minutes
pl_PL: Co dziesięć minut

en: Once every thirty minutes
pl_PL: Raz na pół godziny

en: Once every two hours
pl_PL: Raz na dwie godziny

en: Once every two minutes
pl_PL: Co dwie minuty

en: One configuration for all sites
pl_PL: Te same ustawienia dla wszystkich stron.

en: One email has been sent. | %d emails have been sent to unconfirmed subscribers.
pl_PL[0]: Wysłano jedną wiadomość email.
pl_PL[1]: wysłano jedną wiadomość email. 
    %d wiadomości email wysłano do niepotwierdzonych subskrybentów.
pl_PL[2]: %d wiadomości email wysłano do niepotwierdzonych subskrybentów.
pl_PL[3]: %d wiadomości email wysłano do niepotwierdzonych subskrybentów.

en: One less subscriber to %1$s
pl_PL: Jeden odbiorca mniej na liście %1$s

en: Oops! There are no newsletters to display.
pl_PL: Ups! Nie ma biuletynów do wyświetlenia.

en: Oops! We could not add you!
pl_PL: Ups! Nie udało się dodać Ciebie.

en: Oops! You're already subscribed.
pl_PL: Jesteś już zapisany!

en: Open, clicks, unsubscribed
pl_PL: Otwarte, kliknięte, wypisano

en: Opened
pl_PL: Otwarte

en: Opened & Clicked
pl_PL: Otwarte i Kliknięte

en: Opened & Unsubscribed
pl_PL: Otwarte & Wypisane

en: Opened date
pl_PL: data otwarcia

en: Opened only
pl_PL: Tylko otwarto

en: Order:
pl_PL: Zamówienie:

en: Ordering
pl_PL: Porządkowanie

en: Our toolbar doesn't load?
pl_PL: Nasz pasek się nie załadował?

en: Page %1$s
pl_PL: Strona %1$s

en: Page does not exist.
pl_PL: Strona nie istnieje.

en: Page is not accessible.
pl_PL: Nie można otworzyć strony.

en: Pages
pl_PL: Strony

en: Password
pl_PL: Hasło

en: Paste this shortcode in a page to display a list of past newsletters.
pl_PL: Wklej ten shortcode na stronie, aby wyświetlić listę archiwalnych biuletynów.

en: Paste this shortcode to display the number of confirmed subscribers in post or page.
pl_PL: Wklej ten shortcode, aby wyświetlić liczbę potwierdzonych abonentów we wpisie lub na stronie.

en: Pause
pl_PL: Pauza

en: Paused
pl_PL: Pauza

en: Phone number, (+,-,#,(,) and spaces allowed)
pl_PL: Numer telefonu, (+,-,#,(,) i spacje dozwolone)

en: Photoshop file available as part of [link]Premium features[/link].
pl_PL: Plik Photoshopa jest dostępny jako jedna z opcji [link]wersji  Premium[/link].

en: Pick a date
pl_PL: Wybierz datę

en: Pick a list
pl_PL: Wybierz listę

en: Pick one or many lists
pl_PL: Wybierz jedną lub więcej list

en: Pick the lists you want to import those subscribers to.
pl_PL: Wybierz listy do których chcesz zaimportować odbiorców.

en: Pick your prefered configuration?
pl_PL: Użyć Twoich preferowanych ustawień?

en: Please contact your host or server administrator to fix this.
pl_PL: Skontaktuj się proszę z Twoim dostawcą serwera i poproś ich aby to naprawili.

en: Please delete <%= chars %> character<%= plural %>
pl_PL: Usuń proszę <%= chars %> literę<%= plural %>

en: Please enter <%= chars %> more character<%= plural %>
pl_PL: Wprowadź proszę <%= chars %> więcej znaków<%= plural %>

en: Please enter first name
pl_PL: Wpisz imię

en: Please enter last name
pl_PL: Wpisz nazwisko

en: Please make a selection first!
pl_PL: Najpierw wybierz element!

en: Please select a newsletter.
pl_PL: Wybierz newsletter

en: Please select an article.
pl_PL: Proszę wybrać artykuł.

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
pl_PL: Spróbuj proszę przesłać ten plik używając %1$sbrowser uploader%2$s.

en: Please verify your link to this page.
pl_PL: Sprawdź odnośnik do tej strony.

en: Please verify your mail configuration and make sure you can send a test of this email.
pl_PL: Sprawdź konfigurację wysyłania wiadomości i upewnij się, że możesz wysłać wiadomość testową.

en: Position your mouse over the image to the left.
pl_PL: Ustaw kursor myszy nad zdjęciem po lewej stronie.

en: Post Notifications
pl_PL: Powiadomienie o Wpisach

en: Post Selection
pl_PL: Wybór wpisów

en: Post type
pl_PL: Rodzaj wpisu

en: Posts
pl_PL: Wpisy

en: Preceded by:
pl_PL: Poprzednik

en: Premium licence does not exist for your site. Purchase it [link]here[/link].
pl_PL: Nie istnieje licencja premium dla Twojej strony. Kup ją [link]tutaj[/link].

en: Premium users save 20% with this coupon: MAILPOET20
pl_PL: MAILPOET20 pozwala użytkownikom Premium na zaoszczędzenie 20%

en: Premium users save 20% with this coupon: MP20
pl_PL: Z kuponem MP20, użytkownicy Premium oszczędzają 20%

en: Premium users save 25% with this coupon: mailpoet25
pl_PL: Z kuponem mailpoet25, użytkownicy Premium oszczędzają 25%

en: Premium version is valid for your site.
pl_PL: Wersja Premium aktywna

en: Preselect today's date:
pl_PL: Ustaw dzisiejszą datę:

en: Prevent people from being subscribed to your list unwillingly, this option ensures you to keep a clean list.
pl_PL: Chroń osoby przed nieświadomym i niechcianym dopisywaniem ich do list subskrybentów. Opcja ta zapewnia utrzymywanie list w czystości.

en: Preview
pl_PL: Podgląd

en: Preview in new tab
pl_PL: Podgląd w nowym oknie

en: Preview page
pl_PL: Podgląd strony

en: Preview without images
pl_PL: Podgląd bez obrazków

en: Process bounce handling now!
pl_PL: Aktywuj obsługę odrzuceń teraz!

en: Process refreshed to avoid a possible loss of connection.
pl_PL: Proces zaktualizowany, aby uniknąć możliwej utraty połączenia.

en: Process refreshed to avoid a time limit.
pl_PL: Proces zaktualizowany, aby uniknąć przekroczenia limitu czasu.

en: Purchase
pl_PL: Kup

en: Purchase the premium version.
pl_PL: Zakup licencję Premium

en: Put a form in a top or bottom bar of your site, or in a nice box within your posts with GetConversion's free plugins. Connect them to MailPoet with this add-on.<br/></br>Get 30% off the Premium version of their add-on by clicking <a href="http://getconversion.com/products/gc-mailpoet-ex-pro/?coupon=MAILPOET">here</a>.
pl_PL: Umieścić formularz na górnym lub dolnym pasku swojej strony lub w estetycznej ramce we wpisach, wykorzystując darmowe wtyczki GetConversion. Podłącz je do MailPoet dodając następujący fragment kodu: <br/></br>Get 30% off the Premium version of their add-on by clicking <a href="http://getconversion.com/products/gc-mailpoet-ex-pro/?coupon=MAILPOET">here</a>

en: Put a subscription form in a popup, footer bar or slide-in to add subscribers with this Premium plugin.
pl_PL: Wykorzystując tę wtyczkę Premium, umieścić formularz subskrypcji w okienku popup, na pasku stopki lub w wysuwanym formularzu przeznaczonym do dodawania subskrybentów.

en: Queue is empty!
pl_PL: Kolejka jest pusta!

en: Quickly create newsletter signup forms for your MailPoet mailing lists using the power and flexibility that Ninja Forms provides.
pl_PL: Szybko twórz formularze rejestracyjne newslettera dla list dystrybucyjnych MailPoet, wykorzystując moc i elastyczność oferowaną przez Ninja Forms.

en: Radio buttons
pl_PL: Przyciski opcji

en: Random text or HTML
pl_PL: Dowolny tekst lub kod HTML

en: Random text or instructions
pl_PL: Losowy tekst lub instrukcje

en: Rate
pl_PL: Oceń

en: Read More
pl_PL: Czytaj więcej

en: Read documentation
pl_PL: Dokumentacja

en: Read more
pl_PL: Czytaj dalej

en: Read more.
pl_PL: Czytaj więcej.

en: Read online.
pl_PL: Czytaj online.

en: Refresh the page you current are!
pl_PL: Odśwież stronę na której się znajdujesz!

en: Registration is disabled on this site.
pl_PL: Rejestracja jest wyłączona na tej stronie.

en: Reinstall
pl_PL: Instaluj ponownie

en: Reinstall MailPoet?
pl_PL: Reinstalować  MailPoet?

en: Reinstall from scratch
pl_PL: Instaluj od początku

en: Reinstall now...
pl_PL: Instaluj ponownie...

en: Remove
pl_PL: Usuń

en: Remove from all lists
pl_PL: Usuń ze wszystkich list

en: Remove from list
pl_PL: Usuń z listy

en: Remove from the queue
pl_PL: Usuń z kolejki

en: Remove image
pl_PL: Usuń obrazek

en: Remove link
pl_PL: Usuń odnośnik

en: Remove text
pl_PL: Usuń tekst

en: Renew now.
pl_PL: Odśwież teraz.

en: Reply-to
pl_PL: Odpowiedz do

en: Reply-to name & email
pl_PL: Odpowiedz-do imię oraz email

en: Request successful
pl_PL: Zapytanie odniosło sukces.

en: Resend confirmation email
pl_PL: Wyślij ponownie wiadomość e-mail z potwierdzeniem

en: Resume
pl_PL: Wznów

en: Return to MailPoet
pl_PL: Wróć do MailPoet

en: Roles and permissions
pl_PL: Role i uprawnienia

en: SMTP Hostname
pl_PL: Nazwa hosta SMTP

en: SMTP port
pl_PL: Port SMTP

en: SPF and DKIM
pl_PL: SPF oraz DKIM

en: Saturday
pl_PL: sobota

en: Save
pl_PL: Zachowaj

en: Save & close
pl_PL: Zapisz i zamknij

en: Save and reactivate
pl_PL: Zapisz i aktywuj ponownie

en: Save as draft and close
pl_PL: Zapisz jako szkic i zamknij

en: Save changes
pl_PL: Zapisano zmiany

en: Save settings
pl_PL: Zapisz ustawienia

en: Saved! Add this form to [link_widget]a widget[/link_widget].
pl_PL: Zapisane! Dodaj ten formularz do [link_widget]a widget[/link_widget].

en: Saved! The changes are already active in your widget.
pl_PL: Zapisano! Zmiany są już widoczne w Twoim widgecie.

en: Saving default style...
pl_PL: Zapisuję domyślny styl...

en: Saving form...
pl_PL: Zapisywanie formularza...

en: Saving newsletter...
pl_PL: Zachowuję newsletter

en: Schedule
pl_PL: Zaplanuj

en: Schedule it
pl_PL: Zaplanuj to

en: Scheduled
pl_PL: Zaplanowany

en: Scheduled to be sent in %1$s
pl_PL: Zaplanowany do wysłania za %1$s

en: Scheduled to be sent on %1$s
pl_PL: Zaplanowany do wysłania: %1$s

en: Search
pl_PL: Szukaj

en: Search newsletters
pl_PL: Szukaj newslettera

en: Search recipients
pl_PL: Szukaj odbiorców

en: Search subscribers
pl_PL: Szukaj odbiorców

en: Searching...
pl_PL: Szukam ....

en: Second step:  "%1$s"
pl_PL: Krok drugi: "%1$s"

en: Secure connection
pl_PL: Bezpieczne połączenie

en: Security Problem
pl_PL: Problem w zakresie bezpieczeństwa.

en: Security error.
pl_PL: Błąd bezpieczeństwa.

en: Security failure during request
pl_PL: Naruszenie bezpieczeństwa podczas zapytania.

en: Segment of %1$s
pl_PL: Segment odbiorców %1$s

en: Select
pl_PL: Wybierz

en: Select Files
pl_PL: Wybierz pliki

en: Select a field type:
pl_PL: Wybierz typ pola

en: Select a form:
pl_PL: Wybierz formularz:

en: Select all %1$s subscribers.
pl_PL: Zaznacz wszystkich %1$s odbiorców.

en: Select at least 1 subscriber!
pl_PL: Wybierz przynajmniej 1 czytelnika!

en: Select list(s):
pl_PL: Wybierz listę(y):

en: Select the list you want to add:
pl_PL: Wybierz listę którą chcesz dodać:

en: Select the page to display the subscriber's profile.
pl_PL: Wybierz stronę, aby wyświetlić profil subskrybenta.

en: Select your industry.
pl_PL: Wybierz swoją branżę.

en: Select...
pl_PL: Wybierz...

en: Selection options
pl_PL: Wybierz opcje

en: Send
pl_PL: Wyślij

en: Send Process
pl_PL: Proces wysyłania

en: Send a test mail
pl_PL: Wyślij wiadomość testową

en: Send immediately.
pl_PL: Wyślij natychmiast.

en: Send later
pl_PL: Wyślij później

en: Send preview
pl_PL: Wyślij podgląd

en: Send with a professional SMTP provider, a great choice for big and small lists. We've negotiated promotional offers with a few providers for you.
pl_PL: Wysyłaj z profesjonalnym usługodawcą SMTP, świetny wybór zarówno dla dużych jak i małych list. Z kilkoma usługodawcami mamy uzgodnione oferty promocyjne dla Was.

en: Send yourself some test emails to confirm which method works with your server.
pl_PL: Wyślij do siebie kilka wiadomości testowych, żeby sprawdzić, która metoda działa na twoim serwerze.

en: Send...
pl_PL: Limit wysyłania ...

en: Sender
pl_PL: Nadawca

en: Sender of notifications
pl_PL: Nadawca zgłoszeń

en: Sending
pl_PL: Wysyłanie

en: Sending a test email
pl_PL: Wysyłanie testowego emaila...

en: Sending batch of emails...
pl_PL: Wysyłanie emaili...

en: Sending has resumed.
pl_PL: Wysyłanie wznowione

en: Sending immediately after someone subscribes to the mailing list %1$s
pl_PL: Wyślij natychmiast jeśli ktoś zapisze się do listy %1$s

en: Sending is now paused.
pl_PL: Wysyłanie wstrzymane

en: Sending per event
pl_PL: Wysyłaj na zdarzenie

en: Sending preview...
pl_PL: Wysyłanie podglądu...

en: Sending suspended.
pl_PL: Wysyłanie zawieszone.

en: Sendmail path
pl_PL: Ścieżka Sendmail

en: Sent
pl_PL: Wysłane

en: Sent %2$s after a new user is added to your site as %1$s.
pl_PL: Wyślij %2$s po tym jak nowy użytkownik zostanie dodany do Twojej strony jako %1$s.

en: Sent %2$s after someone subscribes to the mailing list %1$s
pl_PL: Wyślij %2$s po tym jak ktoś zapisze się do listy %1$s

en: Sent On
pl_PL: Wysłany

en: Sent daily at %1$s.
pl_PL: Wysyłaj codziennie o %1$s.

en: Sent immediately after a new user is added to your site as %1$s.
pl_PL: Wyślij natychmiast po tym jak nowy użytkownik zostanie dodany do Twojej storny jako %1$s.

en: Sent monthly on the %1$s %2$s at %3$s
pl_PL: Wysyłaj co miesiąc, każdego %1$s %2$s o %3$s

en: Sent monthly on the %1$s at %2$s
pl_PL: Wysyłaj co miesiąc, dnia %1$s o %2$s

en: Sent on
pl_PL: Wysłany

en: Sent to %1$s out of %2$s
pl_PL: Wyślij do %1$s z %2$s

en: Sent to %1$s subscribers.
pl_PL: Wyślij do %1$s odbiorców.

en: Sent weekly on %1$s at %2$s
pl_PL: Wysyłaj co tydzień w %1$s o %2$s

en: September
pl_PL: Wrzesień

en: Set as default style.
pl_PL: Ustaw jako domyślny styl.

en: Settings
pl_PL: Ustawienia

en: Share anonymous data
pl_PL: Udostępniaj anonimowe statystyki

en: Share anonymous data and help us improve the plugin. [link]Read more[/link].
pl_PL: Udostępniaj anominowo statystyki aby pomóc nam ulepszać wtyczkę. [link]Czytaj więcej[/link].

en: Shortcode to display total number of subscribers
pl_PL: Krótki kod, aby wyświetlić całkowitą liczbę subskrybentów

en: Show
pl_PL: Pokaż

en: Show all months
pl_PL: Pokaż wszystkie miesiące

en: Show all themes
pl_PL: Pokaż wszystkie motywy

en: Show display options
pl_PL: Pokaż opcje wyświetlania.

en: Show divider between posts
pl_PL: Wyświetl separatory między wpisami

en: Size:
pl_PL: Rozmiar:

en: Social Bookmark Selection
pl_PL: Wybór zakładek społecznościowych

en: Social bookmarks
pl_PL: Zakładki społecznościowe

en: Sorry, you have filled your storage quota (%s MB).
pl_PL: Wygląda na to, że przekroczyłeś limit miejsca na serwerze (%s MB).

en: Sort by
pl_PL: Sortuj według

en: Spam test results
pl_PL: Wyniki testu spamu

en: Split subscribers into %1$s pages.
pl_PL: Podziel wykaz odbiorców na %1$s stron.

en: Squares or weird characters are displayed in your emails? Select the encoding for your language.
pl_PL: W Twoich e-mailach pojawiają się kwadraty lub dziwne znaki? Ustaw prawidłowe kodowanie dla Twojego języka.

en: Standard Newsletters
pl_PL: Zwykłe Newslettery

en: Standard newsletter
pl_PL: Zwykły Newsletter

en: Statistics
pl_PL: Statystyki

en: Stats
pl_PL: Statystyki

en: Stats : %1$s
pl_PL: Statystyka: %1$s

en: Stats dashboard
pl_PL: Statystyki kokpitu

en: Status
pl_PL: Stan

en: Step %1$s
pl_PL: Krok %1$s

en: Step 1:
pl_PL: Krok 1:

en: Step 2:
pl_PL: Krok 2:

en: Step 3:
pl_PL: Krok 3:

en: Step 4:
pl_PL: Krok 4:

en: Stop fake signups by robots with WangGuard, a free white listing service, and plugin.
pl_PL: Wstrzymaj fałszywe rejestracje dokonywane przez roboty wykorzystując WangGuard, darmową usługę oznaczania na białej liście i wtyczki.

en: Styles
pl_PL: Style

en: Styles could not be saved
pl_PL: Style nie mogły być zachowane.

en: Styles have been saved
pl_PL: Style zostały zachowane.

en: Subject
pl_PL: Temat

en: Subject line
pl_PL: Tytuł

en: Submit
pl_PL: Wyślij

en: Subscribe in comments
pl_PL: Subskrypcja poprzez komentarze

en: Subscribe in registration form
pl_PL: Subskrypcja w formularzu rejestracji

en: Subscribe to our Newsletter
pl_PL: Zapisz się do naszego newslettera

en: Subscribe to our newsletter and join our [total_subscribers] subscribers.
pl_PL: Zamów nasz newsletter i dołacz do [total_subscribers] subskrybentów.

en: Subscribe!
pl_PL: Zapisz się!

en: Subscribed
pl_PL: Potwierdzone

en: Subscribed on
pl_PL: Subskrybowano dnia

en: Subscriber
pl_PL: Odbiorca

en: Subscriber Status
pl_PL: Stan odbiorcy

en: Subscriber already exists. [link]Click to edit[/link].
pl_PL: Czetelnik już istnieje. [link]Kliknij aby edytować[/link].

en: Subscriber has been modified. [link]Edit again[/link].
pl_PL: Czytelnik został edytowany. [link]Edytuj ponownie[/link].

en: Subscriber has been saved.
pl_PL: Dane odbiorcy zostały zapisane.

en: Subscriber has not been modified.
pl_PL: Nie zmodyfikowano danych odbiorcy.

en: Subscriber has not been saved.
pl_PL: Dane odbiorcy nie zostały zapisane.

en: Subscriber not found : <b><i>%s</i></b>
pl_PL: Nie znaleziono odbiorcy: <b><i>%s</i></b>

en: Subscriber opened %1$s of %2$s email
pl_PL: Subskrybent otworzył %1$s z %2$s wiadomości

en: Subscriber opened %1$s of %2$s emails
pl_PL: Subskrybent otworzył %1$s z %2$s wiadomości

en: Subscriber profile page
pl_PL: Strona profilu subskrybenta

en: Subscribers
pl_PL: Odbiorcy

en: Subscribers can choose from these lists :
pl_PL: Odbiorcy mogą wybrać spośród tych list:

en: Subscribers can edit their profile
pl_PL: Subskrybencie mogą edytować swoje profile

en: Subscribers in no list
pl_PL: Odbiorcy bez listy

en: Subscribers per page:
pl_PL: Odbiorców na stronie:

en: Subscribers to show per page:
pl_PL: Odbiorców na stronie:

en: Subscribers will now need to activate their subscription by email in order to receive your newsletters. This is recommended.
pl_PL: Odbiorcy będą musieli potwierdzić subskrypcję, by otrzymać newsletter. Ta opcja jest zalecana.

en: Subscription MailPoet
pl_PL: Subskrypcja MailPoet

en: Subscription confirmation
pl_PL: Potwierdzenie subskrypcji

en: Subscription date
pl_PL: Data subskrypcji

en: Subscription form for your newsletters.
pl_PL: Formularz subskrypcji dla newsletterów

en: Subscription without JavaScript is disabled.
pl_PL: Subskrypcja bez JavaScriptu jest wyłączona.

en: Success message:
pl_PL: Informacja o powodzeniu operacji:

en: Successfully connected to %1$s
pl_PL: Połączono z %1$s

en: Successfully sent to <b><i>%s</i></b>
pl_PL: Pomyślnie wysłano do <b><i>%s</i></b>

en: Sunday
pl_PL: niedziela

en: Tags: %1$s
pl_PL: Tagi: %1$s

en: Test email successfully sent to %s
pl_PL: Emal testowy został pomyśnie wysłany do %s

en: Test method
pl_PL: Metoda testowania

en: Text
pl_PL: Tekst

en: Text Area
pl_PL: Obszar tekstowy

en: Text Input
pl_PL: Wprowadzanie tekstu

en: Text of "Unsubscribe" link
pl_PL: Etykieta odnośnika "Wypisz"

en: Thanks!
pl_PL: Dzięki!

en: Thanks! Now take me to MailPoet.
pl_PL: Dziękuję. Teraz zabierz mnie do MailPoet.

en: The <strong>from email</strong> value you have entered (%1$s) is not a valid email address.
pl_PL: Adres email wprowadzony w polu <strong>Email nadawcy</strong> (%1$s) nie jest prawidłowy.

en: The <strong>reply to</strong> email value you have entered (%1$s) is not a valid email address.
pl_PL: Adres email wprowadzony w polu <strong>Odpowiedź do</strong> (%1$s) nie jest prawidłowy.

en: The MySQL user you have setup on your WordPress site (wp-config.php) doesn't have enough privileges to CREATE MySQL tables. Please change this user yourself or contact the administrator of your site in order to complete MailPoet's installation. mysql errors:(%1$s)
pl_PL: Użytkowniku MySQL, ustawienia twojej witryny WordPress (wp-config.php) nie posiadają wystarczających uprawnień do tworzenia tabel - CREATE MySQL. Proszę zmienić ustawienia samodzielnie lub skontaktować się z administratorem witryny, aby zakończyć instalację MailPoet. mysql błędy: (%1$s)

en: The PHP Extension openssl is not enabled on your server. Ask your host to enable it if you want to use an SSL connection.
pl_PL: Rozszerzenie PHP openssl nie jest włączone na twoim serwerze. Poproś dostawcę usług o włączenie, jeśli chcesz używać połączenia SSL.

en: The Send Process stopped because there are too many errors.
pl_PL: Proces wysyłania zatrzymany, ponieważ wystąpiło zbyt wiele błędów.

en: The address will be added to your newsletter's footer. This helps avoid spam filters.
pl_PL: Adres który będzie dodany w stopce twoich newsletterów. Opcja ta pomaga unikać filtrów antyspamowych.

en: The authors have done a pretty awesome job.
pl_PL: Autorzy wykonali naprawdę niesamowite zadanie.

en: The bounce email address "%1$s" might actually cause the problem. Leave the field empty and try again.
pl_PL: Adres zwrotny &bdquo;%1$s&bdquo; mógł spowodować błąd. Pozostaw pole puste i spróbuj ponownie.

en: The data you are trying to import doesn't appear to be in the CSV format (Comma Separated Values).
pl_PL: Dane, które próbujesz zaimportować nie wyglądają na dane w formacie CSV (Comma Separated Values).

en: The email ID %s is not published
pl_PL: Wiadomość o ID %s nie jest opublikowana.

en: The email is not valid!
pl_PL: Ten adres email nie jest poprawny!

en: The first line of a CSV file should be the column headers : "email","lastname","firstname".
pl_PL: Pierwszy wiersz pliku CSV powinien zawierać nagłówki kolumn: "email", "nazwisko", "imię".

en: The first thing your subscribers see. Be creative and increase your open rate!
pl_PL: Pierwsza rzecz jaką widzą Twoi czytelnicy. Bądź kreatywny, i dzięki temu zwiększ współczynnik przeczytanych e-maili.

en: The folder "%1$s" is not writable, please change the access rights to this folder so that MailPoet can setup itself properly.
pl_PL: Katalog "%1$s" nie jest dostępny. Zmień proszę uprawnienia dostępu do tego katalogu, aby MailPoet mógł się poprawnie zainstalować.

en: The folder "%1$s" is not writable, please change the access rights to this folder so that Mailpoet can setup itself properly.
pl_PL: Katalog "%1$s" nie jest dostępny. Zmień proszę uprawnienia dostępu do tego katalogu, aby Mailpoet mógł poprawnie przeprowadzić swoją instalację.

en: The form named "%1$s" has been created.
pl_PL: Formularz o nazwie "%1$s" został utworzony.

en: The form named "%1$s" has been deleted.
pl_PL: Formularz o nazwie "%1$s" został usunięty.

en: The last batch of emails should start sending automatically in the next few minutes.
pl_PL: Automatyczna wysyłka ostatniej partii wiadomości powinna rozpocząć się w ciągu następnych kilku minut.

en: The list created automatically on import of the plugin's subscribers : "%1$s
pl_PL: Lista utworzona automatycznie podczas importu odbiorców wtyczki: &bdquo;%1$s

en: The list created automatically on install of the MailPoet.
pl_PL: Ta lista jest tworzona automatycznie w czasie instalacji MailPoet.

en: The list does not exists or cannot be deleted.
pl_PL: Lista nie istnieje albo nie może być usunięta.

en: The list does not exists or cannot be synched.
pl_PL: Lista nie istnieje albo nie może być zsynchronizowana.

en: The list existed in "%1$s" and has been imported automatically.
pl_PL: Lista znaleziona w &bdquo;%1$s&rdquo; została automatycznie zaimportowana.

en: The list has been deleted.
pl_PL: Lista została usunięta.

en: The list you've pasted is too big for the browser. <strong>Upload the file</strong> instead.
pl_PL: Lista, którą wkleiłeś, jest za duża dla przeglądarki. Wybierz raczej opcję <strong>Wgraj plik</strong>.

en: The newsletter doesn't exist.
pl_PL: Newsletter nie istnieje.

en: The newsletter has been duplicated.
pl_PL: Kopia newslettera wykonana.

en: The newsletter will be deactivated, you will need to reactivate it once you're over editing it. Do you want to proceed?
pl_PL: Ten newsletter zostanie dezaktywowany, będzie trzeba go ponownie aktywować po zakończeniu edycji. Chcesz kontynuować?

en: The posts below were added with the widget %sAutomatic latest content%s
pl_PL: Poniższe wpisy zostały dodane za pomocą widgetu %sAutomatic latest content%s

en: The second line of a CSV file should be a set of values : "joeeg@example.com","Average","Joe".
pl_PL: Drugi wiersz pliku CSV powinien być zestawem wartości: "jankowalski@przyklad.pl", "Kowalski", "Jan".

en: The segment cannot be unsubscribed from an [IMPORT] list.
pl_PL: Segment nie może być wypisany z listy [IMPORT].

en: The segment has been removed from the queue of this newsletter.
pl_PL: Segment odbiorców został usunięty z kolejki tego newslettera.

en: The segment has been unsubscribed from all the lists.
pl_PL: Segment został wypisany ze wszystkich list.

en: The segment has been unsubscribed from the list "%1$s".
pl_PL: Segment został wypisany z listy "%1$s".

en: The selected value is already matched to another column.
pl_PL: Wybrana wartość jest już dopasowana do innej kolumny.

en: The simplest solution for small lists. Your web host sets a daily email limit.
pl_PL: Najłatwiejsze rozwiązanie dla małych list. Administrator Twojego serwera ustala dzienny limit e-maili.

en: The subscriber list that will be used for this campaign.
pl_PL: Lista odbiorców która zostanie użyta w tej kampani.

en: The theme %1$s has been installed on your site.
pl_PL: Motyw %1$s został zainstalowany.

en: The theme you selected could not be loaded.
pl_PL: Wybrany motyw nie mógł być załadowany.

en: The two first lines of the file you've uploaded are as follow:
pl_PL: Dwa pierwsze wiersze w pliku, który wgrałeś, wyglądają tak:

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="http://wordpress.org/extend/mobile/">native app for your device</a> instead.
pl_PL: Przeglądarka internetowa w Twoim urządzeniu nie może zostać użyta do wysyłu plików. Być może będziesz w stanie użyć <a href="http://wordpress.org/extend/mobile/">dodatku dla urządzeń mobilnych</a>.

en: Theme %1$s could not be deleted.
pl_PL: Motyw %1$s nie mógł być załadowany.

en: Theme %1$s has been deleted.
pl_PL: Motyw  %1$s został usunięty.

en: Themes
pl_PL: Motywy

en: Then paste your list here
pl_PL: Wklej listę tutaj

en: There are %1$s messages in your mailbox
pl_PL: Liczba wiadomości w twojej skrzynce: %1$s

en: There are %1$s pending email(s)
pl_PL: Istnieje %1$s oczekujących maili.

en: There are no bounced messages to process right now!
pl_PL: W tej chwili nie ma żadnych odrzuconych wiadomości.

en: There are no list to send to.
pl_PL: Nie ma list do których wysłać.

en: There are no messages
pl_PL: Brak wiadomości

en: There are no newsletters.
pl_PL: Nie ma żadnych newsletterów.

en: There are no posts corresponding to that search.
pl_PL: Nie znaleziono wpisów.

en: There is no plugin to import from.
pl_PL: Nie ma wtyczki, z której można by zaimportować.

en: There is no subject or body in this email
pl_PL: Nie wpisano tematu lub treści w emailu

en: There must be an active 3rd party plugin or theme breaking our interface. [link]Read more.[/link]
pl_PL: Misi być jakiś konflikt z inną wtyczką lub szablonem co plsuje nasz interfejs. [link]Czytaj więcj.[/link]

en: There seems to be an error with the list you're trying to import.
pl_PL: W trakcie importowania listy wystąpił błąd.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
pl_PL: Wystąpił błąd konfiguracji. Skontaktuj się z administratorem serwera.

en: There's no license for "%1$s". If you're Premium, add this domain in your [link]account manager[/link].
pl_PL: Nie ma przypisanej żadnej licencji do "%1$s". Jeśli jesteś użytkownikiem pramium, dodaj tą domeną w ustawieniahch [link]Twojego konta[/link].

en: There's no stats to load!
pl_PL: Nie ma statystyk do załadowania!

en: These tables could not be created on installation: %1$s
pl_PL: Te tablice nie mogły być utworzone w trakcie instalacji: %1$s

en: Third party
pl_PL: Strony trzecie

en: This Premium plugin allows you to add MailPoet's forms in many places, and in Facebook.
pl_PL: Wtyczka Premium pozwala na dodawanie formularza MailPoet w wielu miejscach, także na koncie Facebook.

en: This Premium plugin allows you to add a MailPoet form in a popup.
pl_PL: Wtyczka Premium pozwala na dodawanie formularza MailPoet w okienku popup.

en: This Premium plugin allows you to put a pretty form right below the header. Nothing more, nothing less.
pl_PL: Wtyczka Premium pozwala umieścić estetyczny formularz tuż pod nagłówkiem. Ni więcej, ni mniej.

en: This allows you to modify the HTML of text blocks in the visual editor.
pl_PL: Pozwoli Ci to na edytowanie kodu HTML widgetów tekstowych w edytorze wizualnym.

en: This changes the label for the unsubscribe link in the footer of your newsletters.
pl_PL: Tutaj możesz zmienić etykietę odnośnika wypisania się z subskrypcji, umieszczonego w stopce newslettera. Zostaw to pole puste jeśli nie chcesz dodawać w stopce linka z opcją wypisania się.

en: This email engine works on 95&#37; of servers
pl_PL: Ten sposób wysyłki działa na 95&#37; serwerów

en: This feature cannot work because the "Comments" feature of the plugin JetPack is enabled.
pl_PL: Ta funkcja nie może zostać użyta ponieważ komentarze są obsługiwane przez wtyczkę JetPack.

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
pl_PL: Ta opcja wymaga zastosowania wewnętrznych ramek (inline frame). Ramki są wyłączone, albo przeglądarka ich nie obsługuje.

en: This field contains no values
pl_PL: To pole nie zawiera żadnych wartości

en: This field does not exist
pl_PL: Te pole nie istnieje

en: This file is empty. Please try another.
pl_PL: Ten plik jest pusty. Spróbuj użyć innego.

en: This file is not an image. Please try another.
pl_PL: Ten plik nie jest obrazkiem. Spróbuj innego.

en: This file type is not allowed. Please try another.
pl_PL: Ten typ pliku nie jest dozwolony. Spróbuj innego.

en: This form adds subscribers to these lists:
pl_PL: Ten formularz dodaje odbiorców do tych list:

en: This form does not exist
pl_PL: Ten formularz nie istnieje

en: This form does not exist.
pl_PL: Ten formularz nie istnieje.

en: This form has already been deleted.
pl_PL: Ten formularz został już usunięty.

en: This free plugin allows you to design and position a form at the beginning or bottom of a post.
pl_PL: Ta darmowa wtyczka pozwala na zaprojektowanie i umieszczenie formularza na początku lub na końcu wpisu.

en: This free plugin allows you to put a form in a popup, that's it.
pl_PL: Ta darmowa wtyczka pozwala tylko na umieszczenie formularza w okienku popup.

en: This image might be in an article. Delete anyway?
pl_PL: Ten obrazek może być dołączony do wpisu. Usunąć mimo to?

en: This is fast!
pl_PL: To jest naprawdę szybko!

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
pl_PL: To jest większe od maksymalnego dozwolonego rozmiaru. Spróbuj czegoś innego.

en: This is the free version of a more powerful Premium version.
pl_PL: To jest darmowa wersja znacznie bardziej zaawansowanej wersji Premium.

en: This is the subject of the email. Be creative since it's the first thing your subscribers will see.
pl_PL: To jest tytuł emaila. Bądź kreatywny, gdyż jest to pierwsza rzecz jaką zobaczą Twoi odbiorcy.

en: This method works on 5&#37; of servers
pl_PL: Ta metoda działa na 5&#37; serwerów

en: This needs to be in CSV style or a simple paste from Gmail, Hotmail or Yahoo. See [link]examples in our support site[/link].
pl_PL: Zawartość musi być sformatowana jako CSV albo pochodzić z listy usług Gmail, Hotmail lub Yahoo. Zobacz [link]przykłady na stronie wsparcia technicznego [/link].

en: This needs to be in CSV style. See [link]examples in our support site[/link].
pl_PL: Dane muszą być w formacie CSV. Zobacz [link]przykłady na stronie wsparcia technicznego[/link].

en: This tab will be filled with images from your WordPress Posts.
pl_PL: Ten tab będzie wypełniony obrazami z wpisów WordPressa.

en: This tab will be filled with images from your current and previous newsletters.
pl_PL: Ta zakładka będzie wypełniona obrazkami załączonymi do aktualnego i poprzednich newsletterów.

en: This text is displayed when email clients block images, which is most of the time.
pl_PL: Ten tekst jest wyświetlany zamiast obrazka, jeśli klient poczty odbiorcy blokuje jego pobranie (co zdarza się najczęściej).

en: Thursday
pl_PL: czwartek

en: Time remaining: %1$s
pl_PL: Pozostało: %1$s

en: Tired of waiting more than 48h to send your emails?
pl_PL: Zmęczony czekaniem ponad 48h na wysłanie Twoich e-maili?

en: Title alignment
pl_PL: Wyrównanie tytułu

en: Title format
pl_PL: Format tytułu

en: Title position
pl_PL: Pozycja tytułu

en: Title:
pl_PL: Tytuł:

en: Titles & text
pl_PL: Tytuł & tekst

en: To
pl_PL: Do

en: To edit, simply click on this block of text.
pl_PL: Aby edytować, po prostu kliknij na ten tekst.

en: To resume send [link]Go premium now![/link]
pl_PL: Aby wznowić wysyłanie [link]przejdź na wersję Premium![/link]

en: To subscribe to our dandy newsletter simply add your email below. A confirmation email will be sent to you!
pl_PL: Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

en: To which address should all the bounced emails go? Get the [link]Premium version[/link] to automatically handle these.
pl_PL: Adres, na który powinny trafiać odrzucone wiadomości. Zakup [link]licencję Premium[/link] aby włączyć automatyczną obsługę zwrotów.

en: Today you have sent %1$s emails
pl_PL: Dziś wysłano %1$s newsletterów

en: Today's statistics
pl_PL: Dzisiejsze statystyki

en: Toggle Geeky Options
pl_PL: Przełącz opcje Geeky

en: Top links
pl_PL: Najlepsze linki

en: Total clicks
pl_PL: Wszystkie kliknięcia

en: Total number of posts or pages
pl_PL: Całkowita liczba wpisów lub stron

en: Total of batch
pl_PL: Ilość partii

en: Total of subscribers
pl_PL: Liczba subskrybentów

en: Try it yourself, we were impressed by the free versions.
pl_PL: Wypróbuj sam. Byliśmy pod wrażeniem darmowych wersji.

en: Tuesday
pl_PL: wtorek

en: Type name of your new list
pl_PL: Wpisz nazwę Twojej nowej listy

en: Type of date:
pl_PL: Typ daty:

en: Unconfirmed
pl_PL: Niepotwierdzone

en: Unconfirmed subscribers will receive your newsletters from now on without the need to activate their subscriptions.
pl_PL: Niepotwierdzeni abonenci otrzymają twoje newslettery od tej chwili, bez konieczności uaktywnienia swoich subskrypcji.

en: Unique clicks
pl_PL: Unikalne kliknięcia

en: Unlisted
pl_PL: Niewymienione

en: Unopened
pl_PL: Nieotwarte

en: Unsubscribe
pl_PL: Wypisz

en: Unsubscribe from all lists
pl_PL: Wypisz ze wszystkich list

en: Unsubscribe from list: %1$s
pl_PL: Wypisz z listy %1$s

en: Unsubscribe link
pl_PL: Link do wypisania

en: Unsubscribe page
pl_PL: Strona anulowania subskrypcji

en: Unsubscribed
pl_PL: Wypisz

en: Unsubscribed on %1$s
pl_PL: Anulowano subskrybcję %1$s

en: Update
pl_PL: Aktualizuj

en: Update Plugin
pl_PL: Aktualizuj wtyczkę

en: Update list
pl_PL: Aktualizuj listę

en: Update procedure to MailPoet version "%1$s" failed!
pl_PL: Procedura aktualizacji MailPoet wersja "%1$s" nie powiodła się!

en: Upgrade DKIM key
pl_PL: Uaktualnij klucz DKIM

en: Upload
pl_PL: Wyślij

en: Upload Theme (.zip)
pl_PL: Wyślij motyw (.zip)

en: Upload a file
pl_PL: Załaduj plik na serwer

en: Upload error, file %1$s is too large! (MAX:%2$s)
pl_PL: Błąd wgrywania na serwer, plik %1$s jest zbyt duży! Dopuszczalny limit to %2$s .

en: Upload failed.
pl_PL: Wysyłanie nie powiodło się.

en: Upload stopped.
pl_PL: Wysyłanie zatrzymane.

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
pl_PL: lub

en: Use `view_in_browser_link` instead.
pl_PL: Użyj `view_in_browser_link` zamiast.

en: Use an email from your domain, like <strong>info@%s</strong> to avoid the spam folder, or even be blocked.
pl_PL: Użyj adresu e-mail w swojej domenie, jak np. <strong>info@%s</strong> aby uniknąć zakwalifikowania jako spam lub blokady.

en: Use the same method as the one used for your WP site.
pl_PL: Użyj tej samej metody, która została wykorzystana w twojej witrynie WordPressa.

en: Use this URL in your cron job: [cron_url]
pl_PL: Użyj tego adresu URL w Twojej pracy cron: [cron_url]

en: User choice: %s
pl_PL: Wybór użytkowników: %s

en: User has been inserted.
pl_PL: Odbiorca utworzony

en: User has been updated.
pl_PL: Dane odbiorcy zostały zaktualizowane

en: User has not been inserted.
pl_PL: Odbiorca nie został utworzony

en: User has not been updated.
pl_PL: Dane odbiorcy nie zostały zaktualizowane

en: Users can still change their reply-to address for their newsletter. Network admins can still edit sending method for each site.
pl_PL: Użytkownicy mogą wciąż zmienić adres zwrotny na ich newsletterze. Administratorzy sieci mogą nadal edytować metodę wysyłania dla każdej witryny.

en: Validate for:
pl_PL: Weryfikacja przez:

en: Value
pl_PL: Wartość

en: Verify that the date in blue matches the original one.
pl_PL: Upewnij się, że data na niebiesko pasuje do oryginalnej daty.

en: Very powerful, if not a quirky user interface.
pl_PL: Bardzo mocny, jeśli nie dziwaczny interfejs użytkownika.

en: View
pl_PL: Zobacz

en: View all
pl_PL: Pokaż wszystko

en: View all lists
pl_PL: Wyświetl wszyskie listy

en: View all themes by %1$s
pl_PL: Zobacz wszystkie motywy autorstwa %1$s

en: View author's website
pl_PL: Odwiedź stronę autora

en: View by lists
pl_PL: Pokaż według list

en: View in browser link
pl_PL: Link wyświetl w przeglądarce

en: View newsletter
pl_PL: Zobacz newsletter

en: View stats or edit
pl_PL: Zobacz statystyki lub edytuj

en: View subscribers
pl_PL: Zobacz subskrybentów

en: Visitors who submit a comment on a post can click on a checkbox to subscribe.
pl_PL: Odwiedzający którzy dodają komentarze do wpisów, będą mogli zaznaczyć pole wyboru aby się zapisać do newslettera.

en: Visual
pl_PL: Wizualny

en: Want to start all over again? This will wipe out MailPoet and reinstall anew.
pl_PL: Chcesz zacząć wszystko jeszcze raz? To wymaże MailPoet i zainstaluje go od nowa.

en: Watch out! If you reinstall this theme all the files which are in the folder:/wp-content/uploads/wysija/themes/%1$s will be overwritten. Are you sure you want to reinstall?
pl_PL: Uwaga! Jeśli ponownie zainstalujesz ten motyw, wszystkie pliki w folderze /wp-content/uploads/wysija/templates/%1$s zostaną nadpisane. Jesteś pewien?

en: We could not install your theme. It appears it's not in the valid format.
pl_PL: Instalacja motywu nie powiodła się. Najwyraźniej ma on nieprawidłowy format.

en: We couldn't find any valid addresses in the first 10 rows.
pl_PL: Nie udało się rozpoznać żadnego poprawnego adresu w pierwszych 10 liniach.

en: We kept all non delivered emails in the queue, so you will be able to resume the send process later.
pl_PL: Wszystkie niedoręczone wiadomości są umieszczane w kolejce, aby można było wznowić proces wysyłania później.

en: We received %1$s messages from the user %2$s
pl_PL: Otrzymano %1$s wiadomości od użytkownika %2$s

en: We recommend this plugin as the good alternative to WPML for multilingual sites. It's lean, straightforward, and leaves your site's core largely untouched. Each language has its own site in your WordPress Multisite install. Works great with MailPoet.
pl_PL: Polecamy tę wtyczkę jako dobrą alternatywę wobec WPML dla wielojęzycznych witryn. Jest lżejsza, prostsza i pozostawia strukturę twojej witryny prawie nienaruszoną. Każdy język ma swoją stronę w wielojęzykowych instalacjach WordPressia. WordPress bardzo dobrze współpracuje z MailPoet.

en: We suggest you setup a cron job. [link]Read more[/link] on support.mailpoet.com
pl_PL: Zalecamy ustawienie zlecenia dla crona. [link]Czytaj więcej[/link] na support.mailpoet.com

en: We were unable to contact the API, the site may be down. Please try again later.
pl_PL: Nie można połączyć się z API, strona może być wyłączona. Spróbuj ponownie za chwilę.

en: Website
pl_PL: Witryna

en: Wednesday
pl_PL: środa

en: Welcome Page!
pl_PL: Strona Powitalna!

en: What type of newsletter is this?
pl_PL: Jaki to rodzaj newslettera?

en: What's new?
pl_PL: Co nowego?

en: When a new WordPress user is added to your site...
pl_PL: Kiedy nowy użytkownik WordPress doda się  do twojej strony witryny ...

en: When failed permanently
pl_PL: Kiedy wystąpi trwały błąd doręczenia

en: When mailbox is full
pl_PL: Kiedy skrzynka jest pełna

en: When mailbox is not available
pl_PL: Kiedy skrzynka jest nieosiągalna

en: When message is delayed
pl_PL: Kiedy wiadomość jest opóźniona

en: When setting up the bounce system, you need to have a different address for the bounce email and the forward to address
pl_PL: Konfigurując obsługę odrzuceń, powinieneś podać odrębne adresy dla wysyłki i przekazywania.

en: When someone subscribes
pl_PL: Kiedy ktoś zapisze się do newslettera

en: When someone subscribes to the list...
pl_PL: Gdy ktoś dopisał się na listę

en: When someone unsubscribes
pl_PL: Kiedy ktoś wypisze się z newslettera

en: When subscribers click on the activation link, they are redirected to a page of your choice.
pl_PL: Kiedy zapisujący się kliknie w link aktywujący zostanie przekierowany na wybraną przez ciebie stronę

en: When the bounce is weird and we're not sure what to do, forward to:
pl_PL: Kiedy błędu nie można zidentyfikować, wyślij odrzuconą wiadomość do:

en: When the subscribers hit "reply" this is who will receive their email.
pl_PL: Kiedy Twój czytelnik kliknie w "odpowiedz", zostanie ona wysłana na tego e-maila.

en: When there's new content...
pl_PL: Kiedy pojawią się nowa treść/wpisy  ...

en: When you are flagged as a spammer forward the bounced message to
pl_PL: Kiedy zostaniesz oznaczony jako spamer, prześlij odrzuconą wiadomość do

en: When you need to confirm you're a human being, forward to:
pl_PL: Gdy trzeba potwierdzić, że nie jest się automatem wysyłkowym, prześlij do:

en: When...
pl_PL: Gdy...

en: Which excerpt does it use? [link]Read more[/link]
pl_PL: Który wypis jest używany? [link]Czytaj więcej[/link]

en: Who can change MailPoet's settings?
pl_PL: Kto może zmienić ustawienia MailPoet?

en: Who can create newsletters?
pl_PL: Kto może tworzyć newslettery?

en: Who can manage subscribers?
pl_PL: Kto może zarządzać odbiorcami?

en: Who can see the styles tab in the visual editor?
pl_PL: Kto może zoaczyć zakładkę style w edytorze wizualnym?

en: Who can see the themes tab in the visual editor?
pl_PL: Kto może zoaczyć zakładkę motywy w edytorze wizualnym?

en: Widget Settings
pl_PL: Ustwienia Widgeta

en: With this segment
pl_PL: Z tego segmentu

en: WordPress Posts' Images
pl_PL: Obrazki wpisów

en: WordPress Users
pl_PL: Użytkownicy WordPresa

en: WordPress post
pl_PL: Wpis

en: WordPress user display name
pl_PL: Wyświetl nazwę użytkownika WordPressa

en: Wow! Thanks for being part of our community for so long.
pl_PL: Wow! Dziękujemy, że tak długo byłeś częścią naszej społeczności.

en: Year
pl_PL: Rok

en: Year, month
pl_PL: Rok, miesiąc

en: Year, month, day
pl_PL: Rok, miesiąc, dzień

en: Yes
pl_PL: Tak

en: Yes, add me to your mailing list.
pl_PL: Zapisz mnie do listy mailingowej.

en: Yikes! Couldn't find any subscribers.
pl_PL: Yikes! Nie znaleziono żadnego odbiorcy.

en: Yikes! To edit a form, you need to have at least 1 list.
pl_PL: Stało się! Aby edytować formularz, musisz mieć co najmniej jedną listę.

en: Yikes! You're near the limit of %1$s subscribers for MailPoet's free version. Upgrade to [link]Premium[/link] to send without limits, and more.
pl_PL: Stało się! Jesteś blisko limitu %1$s abonentów określonego dla darmowej wersji MailPoet. Uaktualnij wtyczkę do wersji [link]Premium[/link], aby wysłać newsletter bez ograniczenia liczby odbiorców oraz uzyskać dostęp do wielu nowych funkcji.

en: Yikes! Your browser might not be supported. Get the latest [linkchrome]Chrome[/linkchrome], [linkff]Firefox[/linkff], [linkie]Internet Explorer[/linkie] or [linksafari]Safari[/linksafari]. It seems to work?[link_ignore]Dismiss[/link_ignore].
pl_PL: Yikes! Twoja przeglądarka może nie być wspierana. Pobierz najnowszą wersję przeglądarki [linkchrome]Chrome[/linkchrome], [linkff]Firefox[/linkff], [linksafari]Safari[/linksafari] lub ewentualnie [linkie]Internet Explorer[/linkie]. Wydaje się że działa? [link_ignore]Ignoruj[/link_ignore].

en: Yikes. You're over the limit of 2000 subscribers for the free version of MailPoet (%1$s in total). Sending is disabled now. Please upgrade your version to [link]premium[/link] to send without limits.
pl_PL: Stało się! Przekroczyłeś limit 2000 odbiorców dopuszczalny w bezpłatnej wersji MailPoet (%1$s ogółem). Funkcja wysyłania newslettera została wyłączona. Proszę uaktualnić wtyczkę MailPoet do wersji [link] Premium [/ link], aby móc wysyłać newsletter bez ograniczenia liczby odbiorców.

en: You are about to delete the theme : %1$s. Do you really want to do that?
pl_PL: Zamierzasz usunąć motyw: %1$s. Czy na pewno chcesz dokończyć tę operację?

en: You are about to send this newsletter. Please confirm.
pl_PL: Zamierzasz wysłać newsletter. Proszę potwierdź.

en: You are already subscribed to : %1$s
pl_PL: Jesteś już zapisany do: %1$s

en: You are already subscribed.
pl_PL: Już potwierdziłeś subskrypcję newslettera.

en: You are already unsubscribed.
pl_PL: Wypisałeś się już z listy odbiorców newslettera.

en: You can add this domain to your [link]account manager[/link].
pl_PL: Możesz dodać tę domenę w swoim [link]menadżerze konta[/link].

en: You can change the default reply-to name and email for your newsletters. This option is also used for the activation emails and Admin notifications (in Basics).
pl_PL: Możesz zmienić domyślną nazwę i adres nadawcy dla odpowiedzi. Te dane są wykorzystywane również do tworzenia wiadomości z odnośnikiem aktywującym subskrypcję i powiadomień (w zakładce Podstawy).

en: You can easily add this form to your theme's [link]Widgets areas[/link].
pl_PL: Możesz łatwo dodać ten formularz do Twoich [link]obszarów widżetów[/link] w szablonie.

en: You can even %1$ssocial bookmarks%2$s like these:
pl_PL: Możesz także użyć takie %1$ssocial bookmarks%2$s :

en: You can only add one widget when designing a post notification sent immediately after an article is published
pl_PL: Przy tworzeniu powiadomienia o opublikowanym wpisie, możesz dodać tylko jeden taki widget.

en: You can only select <%= chars %> item<%= plural %>
pl_PL: Możesz tylko wybrać <%= chars %> pozycję<%= plural %>

en: You cannot use the DKIM signature option...
pl_PL: Nie można korzystać z opcji podpisu DKIM...

en: You have attempted to queue too many files.
pl_PL: Próbowano dodać do kolejki zbyt wiele plików.

en: You have been a MailPoet user for %s.
pl_PL: Byłeś użytkownikiem MailPoet przez %s.

en: You have feedback on these stats? [link]Contact us[/link] directly to let us know.
pl_PL: Czy chcesz podzielić się opinia na temat tych statystyk? [link]Skontaktuj się z nami[/link] bezpośrednio i pozwól nam ją poznać.

en: You have to select at least 1 list
pl_PL: Musisz wybrać przynajmniej 1 listę

en: You made a mistake? [link]Undo unsubscribe[/link].
pl_PL: Popełniłeś(aś) błąd? [link]Cofnij wypisanie[/link].

en: You may need to turn ON the option <i>Self-signed certificates</i>
pl_PL: Możesz potrzebować włączyć opcję <i>Certyfikaty z własnym podpisem</i>

en: You may only upload 1 file.
pl_PL: Możesz wysłać tylko 1 plik.

en: You need to activate the MailPoet Premium plugin.
pl_PL: Musisz uaktywnić wtyczkę MailPoet Premium.

en: You need to select a type for this field
pl_PL: Musisz wybrać typ dla tego pola.

en: You need to select at least one list.
pl_PL: Musisz wybrać przynajmniej jedną listę.

en: You need to specify a name for this field
pl_PL: Musisz określić nazwę dla tego pola.

en: You need to specify a value for your checkbox
pl_PL: Musisz określić wartość dla pola wyboru

en: You specified an SMTP password but you don't require an authentication, you might want to turn the SMTP authentication ON.
pl_PL: Określiłeś hasło dla serwera SMTP, ale nie zaznaczyłeś opcji uwierzytelniania połączenia. Twój serwer SMTP może wymagać włączenia opcji uwierzytelniania.

en: You updated! It's like having the next gadget, but better.
pl_PL: Zaktualizowane! To tak, jakby mieć nowy, lepszy gadżet.

en: You'll need to know CSS to design it to your taste.
pl_PL: Aby zaprojektować to według własnego uznania, musisz znać zasady posługiwania się kaskadowymi arkuszami stylów CSS.

en: You'll need to update your DNS if you upgrade.
pl_PL: Będziesz musiał zaktualizować swoje DNSy po uaktualnieniu.

en: You're all setup! You've successfully sent with Gmail.
pl_PL: Wszystko gra! Email został pomyślnie wysłany przez Gmail.

en: You're almost there. Click this [link]link[/link] to activate the licence you have just purchased.
pl_PL: To już prawie koniec. Kliknij [link]tutaj[/link], aby aktywować zakupioną licencję.

en: You're import file is not valid.
pl_PL: Twój importowany plik nie jest poprawny.

en: You're using an older DKIM key which is unsupported by Gmail.
pl_PL: Uzywasz starszej wersji klucza DKIM która nie jest już wspierana przez Gmaila.

en: You've been subscribed!
pl_PL: Zostałeś zapisany(a)!

en: You've subscribed to: %1$s
pl_PL: Zostałeś zapisany do: %1$s

en: You've successfully subscribed.
pl_PL: Zostałeś zapisany.

en: You've unsubscribed!
pl_PL: Zostałeś usunięty z listy odbiorców!

en: You've updated to %1$s
pl_PL: Zaktualizowałeś do wersji %1$s

en: Your Google Campaign can only contain latin characters, numbers, spaces and hyphens!
pl_PL: Twoja kampania Google Campaign może zawierać tylko znaki łacińskie, cyfry, spacje i myślniki!

en: Your Premium licence has expired.
pl_PL: Twoja licencja Premium wygasła.

en: Your SPF record
pl_PL: Twój rekord SPF

en: Your auto newsletter has been activated.
pl_PL: Twój automatyczny newsletter został aktywowany.

en: Your brand-new list awaits its first subscriber.
pl_PL: Twoja nowa lista oczekuje na pierwszych odbiorców.

en: Your browser has some limitations uploading large files with the multi-file uploader. Please use the browser uploader for files over 100MB.
pl_PL: Twoja przeglądarka internetowa ma ograniczenia w wielkości przesyłanych plików. Użyj przeglądarki która zezwala na wysyłanie plików większych niż 100MB.

en: Your company's address
pl_PL: Twój adres

en: Your confirmation link expired, please subscribe again.
pl_PL: Twój odnośnik potwierdzający subskrypcję stracił ważność. Proszę zamówić subskrypcje ponownie.

en: Your daily newsletter stats
pl_PL: Statystyki Twojego codziennego newslettera.

en: Your email could not be saved
pl_PL: Twój email nie mógł być zachowany.

en: Your email has been saved
pl_PL: Twój newsletter został zachowany.

en: Your email preview has been sent to %1$s
pl_PL: Podgląd newslettera został wysłany do %1$s

en: Your form could not be saved.
pl_PL: Twój formularz  nie został zapisany.

en: Your form has been saved.
pl_PL: Twój formularz został zapisany.

en: Your latest newsletter is being sent.
pl_PL: Najnowszy newsletter jest właśnie wysyłany.

en: Your licence doesn't allow more domains. Upgrade from your [link]account manager[/link].
pl_PL: Twoja licencja nie pozwala posiadać Ci kolejnych domen. Ulepsz ją w ustawieniach [link]Twojego konta[/link].

en: Your lists
pl_PL: Twoje listy

en: Your localhost may not have a mail server. To verify, please log out and click on the "Lost your password?" link on the login page. Do you receive the reset password email from your WordPress?
pl_PL: Twój serwer może nie obsługiwać wysyłania wiadomości. Aby to sprawdzić, wyloguj się i kliknij odnośnik <strong>Nie pamiętasz hasła?</strong>. Zobacz, czy otrzymasz email z linkiem do resetowania hasła Wordpressa.

en: Your new site is not yet launched? Put a coming soon page with a form to capture emails with this Premium plugin.
pl_PL: Czy twoja nowa witryna internetowa nie jest jeszcze uruchomiona? Wykorzystaj wtyczkę Premium do umieszczenia formularza na nowych stronach, aby przechwytywać wiadomości e-mail.

en: Your own website
pl_PL: Twoja własna strona

en: Your request can't retrieve any subscribers. Change your filters!
pl_PL: Nie znaleziono odbiorców. Zmień kryteria wyszukiwania.

en: Your request has failed
pl_PL: Twoje zapytanie nie powiodło się.

en: Your sending settings ([settings]) can't send that quickly to [number] subscribers. Expect delivery delays. [link]Read more[/link]
pl_PL: Twoje ustawienia wysyłania ([settings]) nie pozwalają na tak szybką wysyłkę do [number] odbiorców. Spodziewaj się opóźnień w dostraczeniu. [link]Dowiedz się więcej[/link]

en: Your server apparently refuses to send more emails.
pl_PL: Twój serwer najwyraźniej odmówił wysyłania dalszych wiadomości.

en: Your server cannot run MailPoet.
pl_PL: Twój serwer nie obsługuje MailPoet.

en: Your server doesn't support remote exchanges.
pl_PL: Twój serwer nie obsługuje zdalnej wymiany danych.

en: Your server is missing one or many important PHP functions to run properly :  %1$s
pl_PL: Twój serwer nie posiada jednej z wielu ważnych funkcji PHP która uniemożliwia poprawne działanie wtyczki :  %1$s

en: Your server's configuration doesn't allow us to complete MailPoet's Installation!
pl_PL: Konfiguracja twojego serwera nie pozwala nam na ukończenie instalacji MailPoet!

en: Your settings are saved.
pl_PL: Twoje ustawienia zostały zapisane.

en: Your subscriber needs at least 2 options to select from
pl_PL: Abonent musi mieć co najmniej 2 opcje do wyboru

en: Your version of PHP is outdated. If you don't upgrade soon, new versions of MailPoet won't work.
pl_PL: Twoja wersja PHP jest przestarzała. Jeśli nie uaktualnisz PHP, nowe wersje MailPoet wkrótce nie będą działać.

en: Your vote could not be recorded.
pl_PL: Twój głos nie mógł być zachowany.

en: Your vote has been recorded.
pl_PL: Twój głos został zachowany.

en: Your web host has limits. We suggest 70 emails per hour to be safe. [link]Find out more[/link].
pl_PL: Twój serwer ma limity. Dla bezpieczeństwa proponujemy ustawić wysyłanie 70 e-maili na godzinę. [link]Dowiedz się więcej[/link].

en: Your website doesn't seem to have a license! Log into your [link]account manager[/link] to add a license for this website.
pl_PL: Twoja witryna sprawia wrażenie, że nie posiada licencji! Zaloguj się na [link]konto menedżera[/link] aby uzyskać licencję dla swojej witryny.

en: Yup, it works. You can start blasting away emails to the moon.
pl_PL: Tak, to działa! Możesz zacząć wysyłać newslettery.

en: Yup, we've added you to our list. You'll hear from us shortly.
pl_PL: Zostałeś dodany do listy odbiorców. Wkrótce damy o sobie znać!

en: [link]Dismiss[/link] this notice.
pl_PL: [link]Ukryj[/link] to powiadomienie.

en: [link]Find out[/link] how you can improve this.
pl_PL: [link]Dowiedz się[/link] jak możesz to ulepszyć.

en: [link]Guide[/link] to create your own theme.
pl_PL: [link]Poradnik[/link] jak stworzyć Twój własny motyw.

en: [link]Read how to update your version of PHP.[/link]
pl_PL: [link]Przeczytaj jak zaktualizować swoją wersję PHP.[/link]

en: [link]Read more on support.mailpoet.com[/link].
pl_PL: [link]Czytaj więcej na support.mailpoet.com[/link].

en: [link]Show more details.[/link]
pl_PL: [link]Pokaż więcej szczegółów.[/link]

en: [link_html]HTML[/link_html], [link_php]PHP[/link_php], [link_iframe]iframe[/link_iframe] and [link_shortcode]shortcode[/link_shortcode] versions are also available.
pl_PL: [link_html]HTML[/link_html], [link_php]PHP[/link_php], [link_iframe]iframe[/link_iframe] i [link_shortcode]shortcode[/link_shortcode] wersje są także dostępne.

en: [send_method] works with MailPoet
pl_PL: [send_method] działa w MailPoet

en: above content
pl_PL: powyżej treści

en: above text block and image
pl_PL: powyżej bloku tekstu i obrazka

en: alternate left & right
pl_PL: wyjustowane do lewej i prawej

en: and the footer?
pl_PL: a stopka?

en: any role
pl_PL: dowolna rola

en: art
pl_PL: sztuka

en: below content
pl_PL: poniżej treści

en: bounced
pl_PL: zwrócone

en: business
pl_PL: biznes

en: center
pl_PL: do środka

en: clicked
pl_PL: kliknięte

en: day(s)
pl_PL: dni

en: day(s) after.
pl_PL: dni potem.

en: drop content here
pl_PL: tutaj upuść treść

en: e-commerce
pl_PL: manufacturing

en: e.g.:smtp.mydomain.com
pl_PL: np. smtp.mojastrona.pl

en: education
pl_PL: edukacja

en: emails
pl_PL: e-maile

en: empty
pl_PL: puste

en: every 10 minutes
pl_PL: co 10 minut

en: every 15 minutes
pl_PL: co 15 minut

en: every 2 hours
pl_PL: co 2 godziny

en: every 2 minutes
pl_PL: co 2 minuty

en: every 30 minutes
pl_PL: co 30 minut

en: every 5 minutes
pl_PL: co 5 minut

en: every hour
pl_PL: co godzinę

en: every minute
pl_PL: co minutę

en: excerpt
pl_PL: wypis

en: food
pl_PL: żywność

en: full post
pl_PL: pełny wpis

en: go back to Step 1
pl_PL: wróć do kroku nr 1

en: go to page
pl_PL: idź do strony

en: government
pl_PL: działalność rządowa

en: has been activated.
pl_PL: został uaktywniony.

en: has been de-activated.
pl_PL: został zdezaktywowany.

en: heading 1
pl_PL: Nagłówek 1

en: heading 2
pl_PL: Nagłówek 2

en: heading 3
pl_PL: Nagłówek 3

en: health and sports
pl_PL: zdrowie i sport

en: hey, click on this text!
pl_PL: hej, kliknij na ten tekst!

en: hour(s)
pl_PL: godzin

en: hour(s) after.
pl_PL: godzin potem.

en: if there's new content
pl_PL: jeśli będzie nowa treść

en: iframe version
pl_PL: wersja iframe

en: immediately
pl_PL: natychmiast

en: immediately.
pl_PL: natychmiast.

en: in any WordPress role
pl_PL: w jakiejkolwiek roli WordPressa

en: in text block
pl_PL: w bloku tekstu

en: insurance
pl_PL: ubezpieczenia

en: left
pl_PL: do lewej

en: manufacturing
pl_PL: produkcja

en: marketing and media
pl_PL: marketing

en: medium
pl_PL: średni

en: monthly every...
pl_PL: co miesiąc, w każdy...

en: monthly on the...
pl_PL: co miesiąc, w dzień...

en: moved to the trash.
pl_PL: przeniesiony do kosza.

en: newest
pl_PL: Najnowsze

en: no
pl_PL: nie

en: no image
pl_PL: bez obrazka

en: of
pl_PL: z

en: of %1$s
pl_PL: z %1$s

en: oldest
pl_PL: Najstarsze

en: once a day at...
pl_PL: raz dziennie, o...

en: opened
pl_PL: otwarte

en: or simply [link]go back to design[/link].
pl_PL: albo po prostu [link]wróć do projektowania[/link].

en: other
pl_PL: inne

en: photography
pl_PL: fotografia

en: play with this image
pl_PL: zarządzaj zdjęciem

en: real estate
pl_PL: nieruchomości

en: religious
pl_PL: religia

en: right
pl_PL: do prawej

en: see links with a [link]Premium licence[/link].
pl_PL: zobacz linki z [link]licencją Premium[/link].

en: selected
pl_PL: wybrany

[ctx: settings tab title]
en: Add-ons
pl_PL: Dodatki

[ctx: settings tab title]
en: Advanced
pl_PL: Zaawansowane

[ctx: settings tab title]
en: Basics
pl_PL: Podstawy

[ctx: settings tab title]
en: Forms
pl_PL: Formularze

[ctx: settings tab title]
en: Send With...
pl_PL: Opcja Wysyłania

[ctx: settings tab title]
en: Signup Confirmation
pl_PL: Potwierdzenie Zapisu

en: show as list
pl_PL: pokaż jako listę

en: show message
pl_PL: wyświetl wiadomość

en: small
pl_PL: mały

en: subscribers will receive "%1$s" after import.
pl_PL: Subskrybenci otrzymają "%1$s" po imporcie.

en: technology
pl_PL: technologia

en: title only
pl_PL: tylko tytuł

en: total max upload file size : %1$s
pl_PL: maksymalny rozmiar pliku: %1$s

en: travel
pl_PL: podróże

en: undelivered
pl_PL: niedostarczone

en: underline
pl_PL: podkreślenie

en: unopened
pl_PL: nieotwarte

en: unsubscribed
pl_PL: wypisano

en: was not activated as it requires <strong><a href="%s">%s</a></strong> to be installed and active first.
pl_PL: nie był uaktywniony ponieważ wymaga: <strong><a href="%s">%s</a></strong> aby być zainstalowane i uaktywnione.

en: week(s)
pl_PL: tygodni

en: week(s) after.
pl_PL: tygodni potem.

en: weekly on...
pl_PL: co tydzień, w...

en: which you have pasted
pl_PL: które wkleiłeś

en: yes
pl_PL: tak
