Booking.com Official Search box ver 2.0 - en to it translation catalogue (105 entries)

en: Settings
it: Impostazioni

en: Main settings
it: Impostazioni principali

en: Preset destination
it: Destinazione precompilata

en: Colour scheme
it: Schema colori

en: Search box text
it: Testo box di ricerca

en: Use these settings to customise your search box.
it: Usa queste impostazioni per personalizzare il tuo box di ricerca.

en: Use the following fields to select a specific destination. <em>Destination types</em> and <em>IDs</em> make guest searches more accurate.
it: Utilizza i campi seguenti per selezionare una destinazione specifica. <em>La tipologia</em> e <em>l’ID</em> della destinazione rendono pi&ugrave; precisa la ricerca degli utenti.

en: Enter your colour scheme settings here.
it: Inserisci qui le impostazioni per il tuo schema di colori.

en: Customise the search box text here.
it: Personalizza qui il testo del box di ricerca.

en: For more info on your destination ID, login to the <a href="https://admin.booking.com/partner/" target="_blank">Partner Center</a>. Check <em>&quot;URL constructor&quot;</em> section to find your destination ID. These IDs, also known as UFIs, are usually a negative number ( e.g. <strong>-2140479 is for Amsterdam</strong> , but can be positive ones in the US ) while regions, district and landmarks are always positive ( e.g. <strong>1408 is for Ibiza</strong> ).
it: Per trovare l’ID di una destinazione, <a href="https://admin.booking.com/partner/" target="_blank">accedi al Centro Partner</a> e consulta la sezione <em>&quot;Link generator&quot;</em>. Gli ID, anche chiamati UFI, sono in genere composti da un codice numerico negativo (per es. <strong>-126693 per Roma</strong>). I codici privi di segno negativo (eg. <strong>1408 per Ibiza</strong>) si riferiscono a destinazioni negli Stati Uniti, regioni, quartieri e punti di interesse.

en: long
it: per esteso

en: short
it: breve

en: Left
it: A sinistra

en: Centre
it: Centrato

en: Right
it: Destra

en: select...
it: seleziona

en: city
it: citt&agrave;

en: landmark
it: luogo di interesse

en: region
it: regione

en: airport
it: aeroporto

en: Use only alphanumeric strings and commas for multiple slugs
it: Usa solamente stringhe alfanumeriche e virgole per pi&ugrave; slug

en: Cname format is incorrect
it: Il formato del record cname non &egrave; corretto

en: Missing or incorrect information
it: Informazioni mancanti o sbagliate

en: needs to be an integer
it: deve essere un numero intero

en: Check-in date
it: Check-in

en: Booking.com search box destination
it: Destinazione per il box di ricerca di Booking.com

en: Use the following fields to select a location for your Booking.com search box widget for this specific post or page
it: Compila i campi qui sotto per indicare una destinazione specifica da inserire nel widget del box di ricerca di Booking.com, per questa pagina o questo post.

en: e.g. Amsterdam
it: per es. Roma

en: Destination
it: Destinazione

en: Destination type
it: Tipo di destinazione

en: district
it: quartieri

en: e.g. -2140479 for Amsterdam
it: per es. -126693 per Roma

en: Destination ID ( e.g. -2140479 for Amsterdam )
it: ID della destinazione (per es. -126693 per Roma)

en: Your affiliate ID
it: Il tuo ID affiliato

en: Your affiliate ID is a unique number that allows Booking.com to track commission. If you are not an affiliate yet, <a href="https://www.booking.com/affiliate-program/v2/index.html" target="_blank">check our affiliate programme</a> and get an affiliate ID. It's easy and fast. Start earning money, <a href="https://www.booking.com/affiliate-program/v2/index.html" target="_blank">sign up now!</a>
it: Il tuo ID affiliato &egrave; un codice individuale che permette a Booking.com di tracciare la commissione. Se non sei ancora un partner affiliato, scopri il nostro <a href=“https://www.booking.com/affiliate-program/v2/index.html” target="_blank">programma per partner affiliati</a> per ricevere il tuo ID. &Egrave; facile e veloce! <a href=“https://www.booking.com/affiliate-program/v2/index.html” target="_blank">Iscriviti subito</a> e aumenta gi&agrave; da ora i tuoi profitti!

en: e.g.
it: per es.

en: Width
it: Larghezza

en: Need a specific width (e.g. 150px)? You can customise the width of your search box easily - just fill in your pixel requirements. If you leave this field empty, you'll get default settings.
it: Vuoi usare una larghezza specifica (per es. 150px)? Personalizzare la larghezza del tuo box di ricerca &egrave; semplice: indica nel riquadro il valore dei pixel di cui hai bisogno. Se non riempi questo campo, verranno applicate le impostazioni di default.

en: e.g. hotels.mydomain.com
it: per es. hotels.mydomain.com

en: Add a &quot;flexible-date&quot; check box
it:  Inserisci una casella di spunta per l’opzione &quot;date flessibili&quot;

en: Select which logo and dimension you prefer
it: Scegli il logo e la misura che preferisci

en: Button position
it: Posizione del pulsante

en: Logo position
it: Posizione del logo

en: You can pre-fill this field with a specific destination ( e.g. Amsterdam )
it: Puoi far comparire una destinazione precompilata in questo campo (per es. Roma)

en: Enable meta boxes for these Custom Post Type ( use the slug )
it: Abilita le meta box per i Custom Post Type (usa lo slug)

en: If you have multiple posts, use a "," (comma) to separate them. i.e.: cpt1, cpt2, cpt3
it: Se hai pi&ugrave; articoli, usa una &quot;,&quot; (virgola) per separarli. Ad es. cpt1, cpt2, cpt3

en: Background colour
it: Colore sfondo

en: Headline Text size
it: Dimensione del testo del titolo

en: Font size in px
it: Dimensione carattere in px

en: Headline Text colour
it: Colore del testo del titolo

en: Text colour
it: Colore testo

en: Destination Text colour
it: Colore del testo di destinazione

en: Destination Background colour
it: Destinazione Colore di sfondo

en: Flex Date Text colour
it: Flex Date Colore del testo

en: Date Background colour
it: Data Colore di sfondo

en: Date Text colour
it: Data Colore del testo

en: Button background colour
it: Colore dello sfondo del pulsante

en: Button border colour
it: Colore del bordo del pulsante

en: Button text colour
it: Colore del testo del pulsante

en: Default title ( e.g. Search hotels and more... )
it: Titolo di default (per es. Cerca hotel e altro... )

en: Search hotels and more...
it: Cerca hotel e altro...

en: Destination ( e.g. Destination )
it: Destinazione (per es. Destinazione)

en: Check-in ( e.g. Check-in date )
it: Check-in (per es. Data di check-in)

en: Check-out ( e.g. Check-out date )
it: Check-out (per es. Data di check-out)

en: Check-out date
it: Check-out

en: Submit button ( e.g. Search )
it: Pulsante d’invio (per es. Cerca)

en: Search
it: Cerca

en: Customise your Booking.com search box below, or use the default search box by navigating to <strong>Appearance &gt; Widgets</strong> now.
it: Personalizza il tuo box di ricerca di Booking.com, o utilizza il box standard che trovi in <strong>Aspetto &gt; Widget</strong>.

en: Have you already downloaded the new <a href="https://wordpress.org/plugins/bookingcom-banner-creator/" target="_blank">Banner Creator</a> plugin? Lots of responsive and customisable ready-to-use banners for your WP site!
it: Hai già scaricato il nuovo plugin <a href="https://wordpress.org/plugins/bookingcom-banner-creator/" target="_blank">Banner Creator</a> ? Un sacco di banner reattivi e personalizzabili pronti all'uso per il tuo sito WP!

en: Preview
it: Anteprima

en: Save Changes
it: Salva

en: Reset to default
it: Riapplica le impostazioni di default

en: Click the lock icon to choose another destination
it: Clicca sull&rsquo;icona a forma di lucchetto per scegliere un&rsquo;altra destinazione

en: e.g. city, region, district or specific hotel
it: per es. citt&agrave;, regione, quartiere o hotel specifico

en:  I don't have specific dates yet
it: Decidi le date pi&ugrave; tardi

en: Sorry, we need at least part of the name to start searching.
it: Siamo spiacenti, per avviare la ricerca dovresti inserire almeno parte del nome della destinazione.

en: Your check-out date is more than 30 nights after your check-in date. Bookings can only be made for a maximum period of 30 nights. Please enter alternative dates and try again.
it: Hai selezionato un periodo di oltre 30 notti. &Egrave; possibile prenotare soggiorni per una durata massima di 30 notti. Modifica le date e prova di nuovo.

en: Your check-in date is in the past. Please check your dates and try again.
it: La data di arrivo &egrave; gi&agrave; trascorsa. Verifica le date inserite e riprova.

en: Please check your dates, the check-out date appears to be earlier than the check-in date.
it: Ti preghiamo di verificare le date. Il giorno del check-out risulta antecedente a quello del check-in.

en: Next month
it: Mese prossimo

en: Open calendar and pick a date
it: Apri il calendario e scegli una data

en: Prev month
it: Mese precedente

en: Close calendar
it: chiudi

en: January
it: Gennaio

en: February
it: Febbraio

en: March
it: Marzo

en: April
it: Aprile

en: May
it: Maggio

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

en: Mo
it: Lun

en: Tu
it: Mar

en: We
it: Merc

en: Th
it: Gio

en: Fr
it: Ven

en: Sa
it: Sab

en: Su
it: Dom

en: Updating...
it: Aggiornamento in corso...

en: Close
it: Chiudi

en: Display an accomodation search box
it: Mostra un box di ricerca per trovare un alloggio
