USP 20200817 - en to sv translation catalogue (352 entries)

en:  approved posts
sv:  godkända tjänster

en:  file
sv:  fil

en:  file required
sv:  fil krävs

en:  files
sv:  filer

en:  files required
sv:  filer krävs

en:  or higher, and has been deactivated!
sv:  eller högre, och har inaktiverats!

en:  pixels
sv:  pixlar

en:  required
sv:  nödvändig

en: &ldquo;Add another image&rdquo; link
sv: & ldquo; Lägg till en annan bild & rdquo; länk

en: &mdash; the ultimate solution for user-generated content.
sv: & Mdash; den ultimata lösningen för användargenererat innehåll.

en: (Provide your own form template &amp; styles)
sv: (Ge din egen formmall & stilar)

en: (Provide your own styles)
sv: (Ge dina egna stilar)

en: (Recommended)
sv: (Rekommenderad)

en: (Visit
sv: (Besök

en: ..and upload them into a directory named
sv: ..och ladda upp dem till en katalog med namnet

en: Access Control
sv: Åtkomstkontroll

en: Add another image
sv: Lägg till en annan bild

en: Admin
sv: Administration

en: An error occurred. Please go back and try again.
sv: Ett fel uppstod. Gå tillbaka och försök igen.

en: Antispam Question
sv: Antispamfråga

en: Any size donation helps me to continue developing this free plugin and other awesome WordPress resources.
sv: Varje storlek donation hjälper mig att fortsätta utveckla detta gratis plugin och andra fantastiska WordPress resurser.

en: Are you sure you want to restore all default options? (this action cannot be undone)
sv: Är du säker på att du vill återställa alla standardalternativ? (den här åtgärden kan inte ångras)

en: Assigned Author
sv: Tilldelad författare

en: Auto-Display Content
sv: Auto-Visa innehåll

en: Auto-Display Custom Field
sv: Autovisa anpassat fält

en: Auto-Display Email
sv: Auto-Visa e-post

en: Auto-Display Images
sv: Auto-Visa bilder

en: Auto-Display Name
sv: Auto-Visa namn

en: Auto-Display URL
sv: Auto-Visa URL

en: Auto-display after post content
sv: Automatisk visning efter inlägg

en: Auto-display before post content
sv: Visa automatiskt före innehållet

en: Automatically display user-submitted Custom Field:
sv: Visa automatiskt användarinlämnat anpassat fält:

en: Automatically display user-submitted URL:
sv: Visa automatiskt användarinlämnad URL:

en: Automatically display user-submitted author/name:
sv: Visa automatiskt användarinlämnad författare / namn:

en: Automatically display user-submitted email:
sv: Visa automatiskt e-post:

en: Automatically display user-submitted images:
sv: Visa bilder som användarna skickat in automatiskt:

en: By default USP records the IP address with each submitted post. Check this box to disable all IP tracking.
sv: Som standard registrerar USP IP-adressen för varje skickat inlägg. Markera den här rutan för att inaktivera all IP-spårning.

en: By default, CSS &amp; JavaScript assets are loaded on every page. Here you may specify the URL(s) of the USP form to load assets only on that page. Note: leave blank to load on all pages. Use commas to separate multiple URLs.
sv: Som standard är CSS & amp; JavaScript-tillgångar laddas på varje sida. Här kan du ange URL: erna på USP-formuläret för att bara ladda tillgångar på den sidan. Obs: lämna tomt för att ladda på alla sidor. Använd kommatecken för att separera flera webbadresser.

en: Case-sensitivity
sv: Case-känslighet

en: Categories
sv: kategorier

en: Categories &amp; Tags
sv: Kategorier & amp; Tags

en: Category ID for Hidden Field
sv: Kategori-ID för dolda fält

en: Challenge Question
sv: Utmana frågan

en: Challenge Response
sv: Utmaningssvar

en: Check this box if you have shown support
sv: Markera den här rutan om du har visat support

en: Check this box if you want the challenge response to be case-sensitive
sv: Kryssa i den här rutan om du vill att utmaningssvaret ska vara känsligt för skift

en: Check this box if you want to be notified via email for new post submissions
sv: Markera den här rutan om du vill bli meddelad via e-post för nya inlägg

en: Check this box if you want to enable RTE/Visual Editor for the Post Content field
sv: Markera den här rutan om du vill aktivera RTE / Visual Editor för fältet Post Content

en: Check this box if you want to include the external JavaScript files (recommended)
sv: Markera den här rutan om du vill inkludera externa JavaScript-filer (rekommenderas)

en: Check this box to display a select/dropdown menu of existing tags (valid when Tag field is displayed)
sv: Markera den här rutan för att visa en markerings- / rullgardinsmeny med befintliga taggar (giltigt när fältet Tagg visas)

en: Check this box to enable HTML format for email alerts
sv: Markera den här rutan för att aktivera HTML-format för e-postvarningar

en: Check your email for the password.
sv: Kontrollera ditt lösenord för din e-postadress.

en: Check your email to reset your password.
sv: Kontrollera din e-post för att återställa ditt lösenord.

en: Checkbox Error
sv: Fel i kryssrutan

en: Checkbox Name
sv: Kryssruta Namn

en: Checkbox Text
sv: Text i kryssrutan

en: Choose reCaptcha version
sv: Välj reCaptcha-version

en: Click to view/select categories
sv: Klicka för att visa / välja kategorier

en: Configure your settings for User Submitted Posts.
sv: Konfigurera dina inställningar för inlämnade inlägg.

en: Congratulations, you&rsquo;re logged in.
sv: Grattis, du är inloggad.

en: Correct captcha required
sv: Rätt captcha krävs

en: Custom Content
sv: Anpassat innehåll

en: Custom Field
sv: Anpassat fält

en: Custom Field Label
sv: Anpassad fältetikett

en: Custom Field Markup
sv: Anpassad fältmarkering

en: Custom Field Name
sv: Anpassat fältnamn

en: Custom Form + Custom CSS
sv: Anpassad form + Anpassad CSS

en: Custom checkbox required
sv: Anpassad kryssruta krävs

en: Custom markup for the &ldquo;Add another image&rdquo; link. Leave blank to use the default markup (recommended).
sv: Anpassad markering för & ldquo; Lägg till en annan bild & rdquo; länk. Lämna tomt för att använda standardmarkeringen (rekommenderas).

en: Custom text/markup to be included before the submission form (leave blank to disable)
sv: Anpassad text / markering som ska inkluderas före inlämningsformuläret (lämna tomt för att inaktivera)

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Disable IP Tracking
sv: Inaktivera IP-spårning

en: Disable Replace Author
sv: Inaktivera Ersätt författare

en: Disable Required
sv: Inaktivera krävs

en: Disable all required attributes on default form fields (useful for troubleshooting error messages)
sv: Inaktivera alla nödvändiga attribut i standardformulärfält (användbart för felsökning av felmeddelanden)

en: Disable this field
sv: Inaktivera det här fältet

en: Display Checkbox
sv: Visa kryssruta

en: Display Image Gallery
sv: Visa bildgalleri

en: Display Submitted Posts
sv: Visa inlämnade inlägg

en: Display content only to users with a specific capability:
sv: Visa endast innehåll för användare med en specifik förmåga:

en: Display content to logged-in users:
sv: Visa innehåll för inloggade användare:

en: Display content to visitors only:
sv: Visa endast innehåll för besökare:

en: Display custom checkbox on your form (useful for GDPR, agree to terms, etc.)
sv: Visa anpassad kryssruta på ditt formulär (användbart för GDPR, godkänn villkor etc.)

en: Display the Form
sv: Visa formuläret

en: Display the form
sv: Visa formuläret

en: Do not auto-display submitted URL
sv: Visa inte automatiskt inlämnad URL

en: Do not auto-display submitted email
sv: Visa inte automatiskt skickat e-postmeddelande

en: Do not auto-display submitted images
sv: Visa inte skickade bilder automatiskt

en: Do not auto-display submitted name
sv: Visa inte det skickade namnet automatiskt

en: Do not auto-display the Custom Field
sv: Visa inte det anpassade fältet automatiskt

en: Do not replace post author with submitted user name
sv: Ersätt inte postförfattaren med skickat användarnamn

en: Donate via PayPal
sv: Donera via PayPal

en: Draft
sv: Förslag

en: Duplicate post title. Please try again.
sv: Duplicera inläggets titel. Var god försök igen.

en: Email
sv: E-post

en: Email &ldquo;From&rdquo; Address
sv: E-post & ldquo; Från & rdquo; Adress

en: Email Address for Alerts
sv: E-postadress för varningar

en: Email Alert Message
sv: E-postvarningsmeddelande

en: Email Alert Subject
sv: E-postvarning Ämne

en: Email Alerts
sv: E-postvarningar

en: Email Markup
sv: E-postmarkering

en: Enable
sv: Gör det möjligt

en: Enable HTML Format
sv: Aktivera HTML-format

en: Enable Shortcodes
sv: Aktivera kortkoder

en: Enable and require
sv: Aktivera och kräva

en: Enable but do not require
sv: Aktivera men kräver inte

en: Enable shortcodes in widgets. By default, WordPress does not enable shortcodes in widgets.
sv: Aktivera kortkoder i widgetar. Som standard aktiverar inte WordPress kortkoder i widgetar.

en: Enable users to select multiple categories.
sv: Aktivera användare att välja flera kategorier.

en: Enables your visitors to submit posts and images from anywhere on your site.
sv: Gör det möjligt för dina besökare att skicka inlägg och bilder från var som helst på din webbplats.

en: Enter the *only* correct answer to the challenge question
sv: Ange det * enda * korrekta svaret på utmaningsfrågan

en: Enter your Private Key
sv: Ange din privata nyckel

en: Enter your Public Key
sv: Ange din offentliga nyckel

en: Enter your username or email to reset your password.
sv: Ange ditt användarnamn eller e-postadress för att återställa ditt lösenord.

en: Error Message
sv: Felmeddelande

en: Error message displayed if user does not check the box
sv: Felmeddelande visas om användaren inte markerar rutan

en: Error:
sv: Fel:

en: Example
sv: Exempel

en: FYI: here is a
sv: FYI: här är en

en: Featured Image
sv: Utvald bild

en: File not uploaded. Please check the file and try again.
sv: Filen har inte laddats upp. Kontrollera filen och försök igen.

en: File type not allowed (please upload images only)
sv: Filtyp är inte tillåten (ladda bara upp bilder)

en: For advanced functionality and unlimited forms, check out
sv: För avancerad funktionalitet och obegränsade formulär, kolla in

en: For more options, like the ability to upload other file types (like PDF, Word, Zip, videos, and more), check out
sv: För fler alternativ, som möjligheten att ladda upp andra filtyper (som PDF, Word, Zip, videor och mer), kolla in

en: Forgot?
sv: Glömde?

en: Form Fields
sv: Formfält

en: Form Style
sv: Formstil

en: General Settings
sv: Allmänna Inställningar

en: General error message that is displayed if post submission fails (basic markup is allowed)
sv: Allmänt felmeddelande som visas om inlämning av inlägg misslyckas (grundläggande markering är tillåten)

en: Get USP Pro
sv: Skaffa USP Pro

en: Get USP Pro for unlimited forms!
sv: Skaffa USP Pro för obegränsade former!

en: Give USP a 5-star rating at WordPress.org
sv: Ge USP ett 5-stjärnigt betyg på WordPress.org

en: HTML5 Form + Default CSS
sv: HTML5 Form + Standard CSS

en: HTML5 Form + Disable CSS
sv: HTML5 Form + Inaktivera CSS

en: Have an account?
sv: Har ett konto?

en: Here are some examples showing how to configure this shortcode:
sv: Här är några exempel som visar hur du konfigurerar denna kortkod:

en: Here you may change the name and label used by the Custom Field. You can enable this field via the Form Fields setting, above.
sv: Här kan du ändra namn och etikett som används av det anpassade fältet. Du kan aktivera det här fältet via inställningen Formfält ovan.

en: Here you may customize the address(es) used for the &ldquo;From&rdquo; header (see plugin FAQs for info).
sv: Här kan du anpassa adresserna som används för & ldquo; Från & rdquo; rubrik (se Vanliga frågor om plugin för information).

en: Hidden/Default Category
sv: Dold / standardkategori

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Human verification: leave this field empty.
sv: Mänsklig verifiering: lämna detta fält tomt.

en: If multiple addresses are specified in the previous setting, include an equal number of &ldquo;From&rdquo; addresses for this setting (in the same order).
sv: Om flera adresser anges i den föregående inställningen, inkludera ett lika antal & ldquo; Från & rdquo; adresser för den här inställningen (i samma ordning).

en: If the user is logged in, display the post-submit form; or if the user is not logged in, display the login form:
sv: Om användaren är inloggad, visa formuläret efter skicka in; eller om användaren inte är inloggad, visa inloggningsformuläret:

en: If you checked the box to receive email alerts, indicate here the address(es) to which the emails should be sent.
sv: Om du kryssat för rutan för att få e-postvarningar, ange här adressen (e) till vilka e-postmeddelanden ska skickas till.

en: If you like this plugin, please
sv: Om du gillar det här plugin, snälla

en: Image Markup
sv: Bildmarkering

en: Image Uploads
sv: Bilduppladdningar

en: Image height exceeds maximum
sv: Bildhöjden överskrider max

en: Image width exceeds maximum
sv: Bildbredden överskrider max

en: Include JavaScript
sv: Inkludera JavaScript

en: Incorrect response.
sv: Felaktigt svar.

en: Installation Docs
sv: Installationsdokument

en: Jeff Starr on Twitter
sv: Jeff Starr på Twitter

en: Leave this option disabled to remember your settings. Or, to go ahead and restore the default plugin options: check the box, save your settings, and then deactivate/reactivate the plugin.
sv: Låt detta alternativ vara inaktiverat för att komma ihåg dina inställningar. Eller, för att gå vidare och återställa standardinställningarna för plugin: markera rutan, spara dina inställningar och inaktivera / aktivera sedan plugin-programmet igen.

en: Log in or sign up! It&rsquo;s fast &amp; free!
sv: Logga in eller registrera dig! Det är snabbt & amp; fri!

en: Log out
sv: Logga ut

en: Login
sv: Logga in

en: Login/Register Form
sv: Logga in / Registrera formulär

en: Lose something?
sv: Förlorar du något?

en: Make a donation via PayPal
sv: Gör en donation via PayPal

en: Markup to use for each submitted image (when auto-display is enabled). Can use
sv: Markering som ska användas för varje skickad bild (när automatisk visning är aktiverad). Kan använda

en: Markup to use for the submitted Custom Field (when auto-display is enabled). Can use
sv: Markering som ska användas för det skickade anpassade fältet (när automatisk visning är aktiverad). Kan använda

en: Markup to use for the submitted URL (when auto-display is enabled). Can use
sv: Markering som ska användas för den skickade URL: n (när automatisk visning är aktiverad). Kan använda

en: Markup to use for the submitted author/name (when auto-display is enabled). Can use
sv: Markering som ska användas för den skickade författaren / namnet (när automatisk visning är aktiverad). Kan använda

en: Markup to use for the submitted email address (when auto-display is enabled). Can use
sv: Markering som ska användas för den skickade e-postadressen (när automatisk visning är aktiverad). Kan använda

en: Maximum image height
sv: Maximal bildhöjd

en: Maximum image width
sv: Maximal bildbredd

en: Maximum number of images
sv: Maximalt antal bilder

en: Maximum number of images exceeded
sv: Maximalt antal bilder överskridits

en: Message for email alerts. Leave blank to use the default message. Note: you can use the following variables:
sv: Meddelande för e-postvarningar. Lämna tomt för att använda standardmeddelandet. Obs! Du kan använda följande variabler:

en: Message that appears next to the upload field. Useful for stating your upload guidelines/policy/etc. Basic markup allowed.
sv: Meddelande som visas bredvid uppladdningsfältet. Användbart för att ange dina riktlinjer för uppladdning / policy / etc. Grundläggande markering tillåten.

en: Minimum image height
sv: Minsta bildhöjd

en: Minimum image height not met
sv: Minsta bildhöjd har inte uppnåtts

en: Minimum image width
sv: Minsta bildbredd

en: Minimum image width not met
sv: Minsta bildbredd har inte uppfyllts

en: Minimum number of images
sv: Minsta antal bilder

en: Minimum number of images not met
sv: Minsta antal bilder inte uppfyllts

en: More Options
sv: Fler alternativ

en: Multiple Categories
sv: Flera kategorier

en: Name Markup
sv: Namnmarkering

en: Non-empty value for hidden field
sv: Inget tomt värde för dolda fält

en: Note that the default settings work fine for most cases.
sv: Observera att standardinställningarna fungerar bra i de flesta fall.

en: Note that the url attribute accepts
sv: Observera att url-attributet accepterar

en: Obsessive Web Design &amp; Development
sv: Obsessiv webbdesign & amp; Utveckling

en: Or, use the template tag to display a list of submitted posts anywhere in your theme template:
sv: Eller använd mallen taggen för att visa en lista över inlämnade inlägg var som helst i din temamall:

en: Or, use the template tag to display an image gallery anywhere in your theme template:
sv: Eller använd mall-taggen för att visa ett bildgalleri var som helst i din temamall:

en: Or, use the template tag to display the form anywhere in your theme template:
sv: Eller använd mallen taggen för att visa formen var som helst i din temamall:

en: Overview
sv: Översikt

en: Password
sv: Lösenord

en: Pending (default)
sv: Väntar (standard)

en: Perishable Press Books
sv: Förgängliga pressböcker

en: Please
sv: Snälla du

en: Please check your email and try again
sv: Kontrollera din e-post och försök igen

en: Please complete the required fields.
sv: Vänligen fyll i de obligatoriska fälten.

en: Please return to the
sv: Vänligen gå tillbaka till

en: Please select a category..
sv: Välj en kategori ..

en: Please select some tags..
sv: Välj några taggar ..

en: Please select your image(s) to upload.
sv: Välj din bild (er) för att ladda upp.

en: Please show support by purchasing one of my
sv: Vänligen visa support genom att köpa en av mina

en: Plugin Homepage
sv: Plugin-hemsida

en: Plugin Settings
sv: Plugin-inställningar

en: Post Category
sv: Post kategori

en: Post Content
sv: Post innehåll

en: Post Images
sv: Lägg upp bilder

en: Post Status
sv: Inläggsstatus

en: Post Status for submitted posts
sv: Inläggsstatus för inlagda inlägg

en: Post Tags
sv: Skicka taggar

en: Post Title
sv: Post titel

en: Post Type
sv: Inläggstyp

en: Post category required
sv: Postkategori krävs

en: Post content required
sv: Inlägg krävs

en: Post not created. Please contact the site administrator for help.
sv: Inlägget har inte skapats. Kontakta webbplatsadministratören för hjälp.

en: Post tags required
sv: Inläggstaggar krävs

en: Post title required
sv: Posttitel krävs

en: Post-Submit Form
sv: Skicka in formuläret

en: Privacy
sv: Integritet

en: Private Key
sv: Privat nyckel

en: Profile
sv: Profil

en: Public Key
sv: Offentlig nyckel

en: Publish after
sv: Publicera efter

en: Publish after 1 approved post
sv: Publicera efter 1 godkänt inlägg

en: Publish immediately
sv: Publicera omedelbart

en: Rate and review at the Plugin Directory
sv: Betygsätt och granska i Plugin Directory

en: Rate this plugin&nbsp;&raquo;
sv: Betygsätt detta plugin & nbsp; & raquo;

en: Receive Email Alert
sv: Ta emot e-postvarning

en: Redirect URL
sv: Omdirigera URL

en: Register
sv: Registrera

en: Register for this site!
sv: Registrera dig för den här webbplatsen!

en: Registered Email
sv: registrerad e-post

en: Registered Username
sv: Registrerat användarnamn

en: Remember me
sv: Kom ihåg mig

en: Require User Login
sv: Kräv användarinloggning

en: Require submitted post titles to be unique (useful for preventing multiple/duplicate submitted posts)
sv: Kräva att inlämnade inläggstitlar är unika (användbart för att förhindra flera inlagda inlägg)

en: Require users to be logged in to WordPress to view/submit the form
sv: Kräva att användare ska vara inloggade på WordPress för att se / skicka formuläret

en: Reset Form Button
sv: Återställ formknappen

en: Reset form
sv: Återställ form

en: Reset my password
sv: Återställ mitt lösenord

en: Restore Defaults
sv: Återgå till grundinställningarna

en: Restore default options upon plugin deactivation/reactivation
sv: Återställ standardalternativen vid inaktivering / återaktivering av plugin

en: Return to form
sv: Återgå till form

en: Save Preference
sv: Spara preferenser

en: Save Settings
sv: Spara inställningar

en: Select categories to display in the Category field.
sv: Välj kategorier som ska visas i fältet Kategori.

en: Separate multiple addresses with commas.
sv: Separera flera adresser med komma-tecken.

en: Set submitted images as Featured Images. Requires theme support for Featured Images (aka Post Thumbnails)
sv: Ställ in skickade bilder som Utvalda bilder. Kräver temasupport för utvalda bilder (alias Post-miniatyrer)

en: Settings
sv: inställningar

en: Show Support
sv: Visa support

en: Show USP Posts
sv: Visa USP-inlägg

en: Sign up now for the good stuff.
sv: Registrera dig nu för att få bra saker.

en: Sign up!
sv: Bli Medlem!

en: Specify a URL to redirect the user after post submission (leave blank to redirect back to current page)
sv: Ange en URL för att omdirigera användaren efter inlägget (lämnar tomt för att omdirigera tillbaka till den aktuella sidan)

en: Specify a maximum height (in pixels) for uploaded images
sv: Ange en maximal höjd (i pixlar) för uppladdade bilder

en: Specify a maximum width (in pixels) for uploaded images
sv: Ange en maximal bredd (i pixlar) för uppladdade bilder

en: Specify a minimum height (in pixels) for uploaded images
sv: Ange en minsta höjd (i pixlar) för uppladdade bilder

en: Specify a minimum width (in pixels) for uploaded images
sv: Ange en minsta bredd (i pixlar) för uppladdade bilder

en: Specify category ID(s) to use for &ldquo;Hidden/Default Category&rdquo; (separate multiple IDs with commas)
sv: Ange kategori-ID (er) som ska användas för & ldquo; Dold / standardkategori & rdquo; (separera flera ID med komma)

en: Specify the maximum number of images
sv: Ange det maximala antalet bilder

en: Specify the minimum number of images
sv: Ange minsta antal bilder

en: Specify the user that should be assigned as author for submitted posts
sv: Ange användaren som ska tilldelas författare för inlämnade inlägg

en: Subject line for email alerts. Leave blank to use the default subject line. Note: you can use the following variables:
sv: Ämnesrad för e-postvarningar. Lämna tomt för att använda standard ämnesraden. Obs! Du kan använda följande variabler:

en: Submit Post
sv: Skicka inlägg

en: Submit posts as WP Posts or Pages
sv: Skicka inlägg som WP-inlägg eller sidor

en: Submitter Email:
sv: Skicka e-post:

en: Submitter IP:
sv: Sändarens IP:

en: Submitter Name:
sv: Sändarens namn:

en: Submitter URL:
sv: Sändar-URL:

en: Success Message
sv: Framgångsmeddelande

en: Success message that is displayed if post submission is successful (basic markup is allowed)
sv: Framgångsmeddelande som visas om inlämning av inlägg är framgångsrik (grundläggande markering är tillåten)

en: Success!
sv: Framgång!

en: Success! Thank you for your submission.
sv: Framgång! Tack för din underkastelse.

en: THANK YOU for your support!
sv: Tack för ditt stöd!

en: Targeted Loading
sv: Riktad lastning

en: Text displayed next to checkbox. Tip: use curly brackets to output angle brackets, for example:
sv: Text visas bredvid kryssrutan. Tips: använd lockiga konsoler för att mata ut vinkelfästare, till exempel:

en: Thank you for using
sv: Tack för att du använder

en: That will enable you to customize the form and styles as desired. For more info, check out the "Custom Submission Form" section in the
sv: På så sätt kan du anpassa form och stilar efter önskemål. Mer information finns i avsnittet "Anpassat inlämningsformulär" i avsnittet

en: The file(s) could not be uploaded
sv: Filen / filerna kunde inte laddas upp

en: There was an error. Please ensure that you have added a title, some content, and that you have uploaded only images.
sv: Det var ett problem. Se till att du har lagt till en titel, något innehåll och att du bara har laddat upp bilder.

en: This setting enables any/all shortcodes in widgets (even shortcodes from other plugins).
sv: Den här inställningen aktiverar alla / alla kortkoder i widgetar (även kortkoder från andra plugins).

en: This shortcode accepts the following attributes:
sv: Denna kortkod accepterar följande attribut:

en: This shortcode displays a link that resets the form to its original state:
sv: Den här kortkoden visar en länk som återställer formuläret till sitt ursprungliga tillstånd:

en: This will be displayed as the field label on the form. Default: Custom Field
sv: Detta kommer att visas som fältetiketten på formuläret. Standard: Anpassat fält

en: Tip:
sv: Dricks:

en: To enable Google reCAPTCHA, enter your public and private keys.
sv: Ange dina offentliga och privata nycklar för att aktivera Google reCAPTCHA.

en: To prevent spam, enter a question that users must answer before submitting the form
sv: För att förhindra skräppost anger du en fråga som användarna måste besvara innan de skickar in formuläret

en: Toggle all panels
sv: Växla alla paneler

en: URL Markup
sv: URL-markering

en: USP enables you to display a post-submission form anywhere on your site.
sv: Med USP kan du visa ett formulär efter inlämning var som helst på din webbplats.

en: USP provides three shortcodes to control access and restrict content.
sv: USP tillhandahåller tre kortkoder för att kontrollera åtkomst och begränsa innehåll.

en: Unique Titles
sv: Unika titlar

en: Unlimited front-end forms
sv: Obegränsade frontformer

en: Upload Message
sv: Ladda upp meddelande

en: Upload an Image
sv: Ladda upp en bild

en: Use Existing Tags
sv: Använd befintliga taggar

en: Use a hidden field for the post category. This hides the category field and sets its value via the next option.
sv: Använd ett doldt fält för postkategorin. Detta döljer kategorifältet och ställer in sitt värde via nästa alternativ.

en: Use only alphanumeric, underscores, and dashes. If unsure, use the default name:
sv: Använd endast alfanumeriska, understreck och streck. Om du är osäker, använd standardnamnet:

en: Use the shortcode to display the form on any WP Post or Page:
sv: Använd kortkoden för att visa formuläret på en WP-post eller sida:

en: Use the user&rsquo;s Profile URL as the value of the URL field (valid when the user submitting the form is logged in to WordPress)
sv: Använd användarens profil-URL som värdet på URL-fältet (giltigt när användaren skickar in formuläret är inloggad i WordPress)

en: Use the user&rsquo;s registered email as the value of the Email field (valid when the user submitting the form is logged in to WordPress)
sv: Använd användarens registrerade e-postadress som värdet för e-postfältet (giltigt när användaren skickar in formuläret är inloggad i WordPress)

en: Use the user&rsquo;s registered username for the Name field (valid when the user submitting the form is logged in to WordPress)
sv: Använd användarens registrerade användarnamn för fältet Namn (giltigt när användaren skickar in formuläret är inloggad i WordPress)

en: Use this shortcode to display a gallery of uploaded images for each submitted post:
sv: Använd den här kortkoden för att visa ett galleri med uppladdade bilder för varje skickat inlägg:

en: Use this shortcode to display a list of submitted posts on any WP Post or Page:
sv: Använd den här kortkoden för att visa en lista över inlagda inlägg på en WP-post eller sida:

en: User Email
sv: Användar-e-post

en: User Name
sv: Användarnamn

en: User Profile URL
sv: Användarprofil URL

en: User Submitted Post
sv: Användarens inlägg

en: User Submitted Post Info
sv: Användaren skickade inläggsinformation

en: User Submitted Posts
sv: Användarinlämnade inlägg

en: User URL
sv: Användar-URL

en: User URL required
sv: Användar-URL krävs

en: User email required
sv: Användarens e-postadress krävs

en: User login required
sv: Användarinloggning krävs

en: User name required
sv: Användarnamn krävs

en: Username
sv: Användarnamn

en: Username or Email
sv: Användarnamn eller e-mail

en: Users
sv: användare

en: Verification
sv: Verifiering

en: View full post
sv: Visa hela inlägget

en: WP Page
sv: WP-sida

en: WP Post (recommended)
sv: WP Post (rekommenderas)

en: We need your support!
sv: Vi behöver ditt stöd!

en: Welcome,
sv: Välkommen,

en: With this option, you can copy the plugin&rsquo;s default templates:
sv: Med det här alternativet kan du kopiera plugin-standardmallarna:

en: You also can display a form that enables users to log in, register, or reset their password.
sv: Du kan också visa ett formulär som gör det möjligt för användare att logga in, registrera eller återställa sitt lösenord.

en: You can customize using any of the follwing attributes:
sv: Du kan anpassa med hjälp av något av följande attribut:

en: Your Email
sv: Din email

en: Your Name
sv: Ditt namn

en: Your URL
sv: Din URL

en: Your generous support enables continued development of this free plugin. Thank you!
sv: Ditt generösa stöd möjliggör fortsatt utveckling av detta gratis plugin. Tack!

en: Your generous support helps future development of
sv: Ditt generösa stöd hjälper framtida utveckling av

en: and
sv: och

en: and is greatly appreciated.
sv: och uppskattas mycket.

en: and/or
sv: och / eller

en: books
sv: böcker

en: by
sv: förbi

en: enables your visitors to submit posts and upload images from the front-end of your site.
sv: gör att dina besökare kan skicka inlägg och ladda upp bilder från framsidan av din webbplats.

en: give it a 5-star rating
sv: ge det ett 5-stjärnigt betyg

en: give this plugin a 5-star rating
sv: ge detta plugin ett 5-stjärnigt betyg

en: in your theme:
sv: i ditt tema:

en: list of USP CSS selectors
sv: lista över USP CSS-väljare

en: log in
sv: logga in

en: make a donation
sv: donera

en: or
sv: eller

en: or by making a
sv: eller genom att göra en

en: reCaptcha Version
sv: reCaptcha version

en: requires WordPress
sv: kräver WordPress

en: to configure options)
sv: för att konfigurera alternativ)

en: to get the current URL.
sv: för att få den aktuella URL: en.

en: to include markup in the deny message, you can use
sv: för att inkludera markering i avvisningsmeddelandet kan du använda

en: to output
sv: att mata ut

en: to submit content!
sv: att skicka innehåll!

en: to upgrade WordPress and try again.
sv: för att uppgradera WordPress och försök igen.

en: v2 (I&rsquo;m not a robot)
sv: v2 (I & rsquo; m inte en robot)

en: v3 (Hidden reCaptcha)
sv: v3 (Dold reCaptcha)
