MailPoet - MP2 - en to it_IT translation catalogue (1232 entries)

en:  %1$s email(s) scheduled.
it_IT: %1$s email(s) programmate.

en:  %1$s subscriber has been deleted.
it_IT: %1$s sottoscrittore è stato eliminato.

en:  %1$s subscribers have been deleted.
it_IT: %1$s iscritti sono stati cancellati.

en: "%2$s" imported from %1$s
it_IT: "%2$s" importati da %1$s

en: "Read more" text
it_IT: testo "Leggi tutto"

en: "View in browser"
it_IT: "Visualizza nel browser"

en: %1$s day | %1$s days
it_IT[0]: %1$s giorno
it_IT[1]: %1$s giorni

en: %1$s emails appear more than once in your file : %2$s.
it_IT: %1$s email appaiono pi&ugrave; di una volta nel tuo file : %2$s.

en: %1$s emails are not valid : %2$s.
it_IT: %1$s email inviate %2$s fa

en: %1$s emails every %2$s
it_IT: %1$s email inviate %2$s fa

en: %1$s hour | %1$s hours
it_IT[0]: %1$s ora
it_IT[1]: %1$s ore

en: %1$s minute | %1$s minutes
it_IT[0]: %1$s minuto
it_IT[1]: %1$s minuti

en: %1$s out of %2$s sent.
it_IT: %1$s di %2$s inviate.

en: %1$s second | %1$s seconds
it_IT[0]: %1$s secondo
it_IT[1]: %1$s secondi

en: %1$s subscriber has been added to "%2$s".
it_IT: %1$s sottoscrittori sono stati aggiunti a "%2$s".

en: %1$s subscriber has been confirmed.
it_IT: %1$s sottoscrittore è stato confermato.

en: %1$s subscriber has been moved to "%2$s".
it_IT: %1$s sottoscrittore è stato spostato in "%2$s".

en: %1$s subscriber has been removed from "%2$s".
it_IT: %1$s sottoscrittore è stato rimosso da "%2$s".

en: %1$s subscriber has been removed from all existing lists.
it_IT: %1$s sottoscrittore è stato rimosso da tutte le liste esistenti.

en: %1$s subscribers added to %2$s.
it_IT: %1$s iscritti aggiunti a %2$s.

en: %1$s subscribers have been added to "%2$s".
it_IT: %1$s iscritti sono stati aggiunti a "%2$s".

en: %1$s subscribers have been confirmed.
it_IT: %1$s iscritti sono stati confermati.

en: %1$s subscribers have been moved to "%2$s".
it_IT: %1$s gli iscritti sono stati spostati in "%2$s".

en: %1$s subscribers have been removed from "%2$s".
it_IT: %1$s iscritti sono stati rimossi da "%2$s".

en: %1$s subscribers have been removed from all existing lists.
it_IT: %1$s iscritti sono stati rimossi da tutte le liste esistenti.

en: %1$s subscribers were exported. Get the exported file [link]here[/link].
it_IT: %1$s iscritti sono stati esportati. Clicca [link]QUI[/link] scaricare il file.

en: %1$s week | %1$s weeks
it_IT[0]: %1$s settimana
it_IT[1]: %1$s settimane

en: %1$s year | %1$s years
it_IT[0]: %1$s anno
it_IT[1]: %1$s anni

en: %1$sth
it_IT: %1$s click

en: %d file(s) have been successfully uploaded.
it_IT: %d file sono stati caricati con successo.

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
it_IT: %s supera la dimensione massima di caricamento per l'uploader multi-file, quando utilizzato nel tuo browser.

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
it_IT: %s eccede la dimensione massima di caricamento per questo sito.

en: %sTo edit%s, mouse over to show edit button below.
it_IT: %sPer modificare%s, sposta il mouse sopra per far comparire i pulsanti al di sotto.

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
it_IT: &#8220;%s&#8221; non è stato in grado di caricare.

en: &lt; Prev
it_IT: &lt; Pagina precedente

en: (%1$s votes)
it_IT: (%1$s voti)

en: , %1$s of which were %2$s
it_IT: , %1$s delle quali %2$s

en: ... or duplicate one below to copy its design.
it_IT: ...o duplica una di quelle presenti per copiare il design.

en: 1 line | %d lines
it_IT[0]: 1 riga
it_IT[1]: %d righe

en: 1st
it_IT: Primo

en: 2nd
it_IT: Secondo

en: 3rd
it_IT: Terzo

en: 5 Minute User Guide
it_IT: Guida Utente in 5 Minuti

en: 80,000 Users Can’t Be Wrong
it_IT: 80.000 utenti non possono essersi sbagliati

en: << Back
it_IT: << Indietro

en: A Brand New MailPoet. Let the Fun Begin.
it_IT: Un nuovo MailPoet. Che il divertimento inizi.

en: A New But Familiar Experience
it_IT: Una esperienza nuova ma familiare

en: A checkbox is added as option for your customers to signup for your newsletter while purchasing from your digital store.
it_IT: Una casella di spunta è aggiunta come opzione per consentire ai clienti di iscriversi alla tua newsletter mentre acquistano dal tuo negozio digitale.

en: A new list "%1$s" has been created out of this segment.
it_IT: Una nuova lista "%1$s" è stata creata da questo segmento.

en: A subscriber is directed to a page of your choice after clicking on the unsubscribe link, at the bottom of a newsletter.
it_IT: Un iscritto è condotto ad una pagina di tua scelta dopo aver cliccato sul link per cancellare l'iscrizione, in fondo alla newsletter.

en: A theme called %1$s exists already. To overwrite it, tick the corresponding checkbox before uploading.
it_IT: Un tema col nome %1$s esiste gi&agrave;. Per sovrascriverlo, spunta la casella corrispondente prima dell'upload.

en: A well designed plugin for a simple idea.
it_IT: Un plugin ben disegnato per una semplice idea.

en: API Key
it_IT: Chiave API

en: Action Required
it_IT: Azione richiesta

en: Actions will be executed after %1$s messages
it_IT: Le azioni possono essere eseguite dopo %1$s messaggi

en: Activate
it_IT: Attivato

en: Activate MailPoet Premium Version
it_IT: Attiva la versione Premium di MailPoet

en: Activate if your SMTP ports are blocked.
it_IT: Attiva se le tue porte SMTP sono bloccate.

en: Activate now
it_IT: Attiva adesso

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Add / Edit group of posts
it_IT: Aggiungi / Modifica gruppo di articoli

en: Add Images
it_IT: Aggiungi Immagini

en: Add Link & Alternative text
it_IT: Aggiungi collegamento & testo alternativo

en: Add List
it_IT: Aggiungi lista

en: Add New Field
it_IT: Aggiungi Nuovo Campo

en: Add Subscriber
it_IT: Aggiungi utente

en: Add a checkbox in your forms, and choose which lists the user gets added to.
it_IT: Aggiungi una casella di spunta nei tuoi moduli, e scegli a quali liste viene aggiunto l'utente.

en: Add a checkbox on checkout page for your customers to subscribe to your MailPoet newsletters.
it_IT: Aggiungi una casella di spunta nella pagina di checkout per consentire ai tuoi clienti di iscriversi alle tue newsletter MailPoet.

en: Add a checkbox on the registration form of this plugin so your new users join a list of your choice.
it_IT: Aggiungi una casella di spunta al modulo di registrazione di questo plugin in modo che i tuoi nuovi utenti possano iscriversi ad una lista a tua scelta.

en: Add a link in the footer of all your newsletters so subscribers can edit their profile and lists. [link]See your own subscriber profile page.[/link]
it_IT: Aggiungi un link al piè di pagina di tutte le tue newsletter per permettere agli iscritti di modificare il loro profilo e liste. [link]Vedi la tua pagina profilo.[/link]

en: Add a new field to add to your forms so your visitors can subscribe to your MailPoet newsletters.
it_IT: Aggiungi un nuovo campo ai tuoi moduli in modo che i tuoi visitatori possano iscriversi alle tue newsletter MailPoet.

en: Add item
it_IT: Aggiungi elemento

en: Add link / Alternative text
it_IT: Aggiungi collegamento / testo alternativo

en: Add list
it_IT: Aggiungi lista

en: Add more themes
it_IT: Aggiungi altri temi:

en: Add new field
it_IT: Aggiungi nuovo campo

en: Add to list
it_IT: Aggiungi alla lista

en: Added
it_IT: Aggiunto

en: Address:
it_IT: Indirizzo:

en: After submit...
it_IT: Dopo l'invio...

en: Align center
it_IT: Allinea al centro

en: Align left
it_IT: Allinea a sinistra

en: Align right
it_IT: Allinea a destra

en: All
it_IT: Tutti

en: All %1$s subscribers are selected.
it_IT: Vengono selezionati tutti gli %1$s iscritti.

en: All New Interface
it_IT: Interfaccia tutta nuova

en: All Newsletters
it_IT: Tutte le Newsletter

en: All Sent
it_IT: Inviate

en: All subscribers on this page are selected.
it_IT: Vengono selezionati tutti gli iscritti in questa pagina.

en: All-New MailPoet Sending Service
it_IT: Servizio di invio di MailPoet tutto nuovo

en: Allow HTML edits
it_IT: Consenti modifiche in HTML

en: Allow site admins to change the sending method
it_IT: Permetti agli amministratori dei siti di cambiare il metodo di invio

en: Allow site admins to deactivate Signup Confirmation
it_IT: Permetti agli amministratori dei siti di disattivare la conferma della sottoscrizione.

en: Allow users who register to your site to subscribe on a list of your choice.
it_IT: Permetti agli utenti che si registrano sul sito di iscriversi a una lista a tua scelta.

en: Allowed Files
it_IT: File ammessi

en: Alphanumerical
it_IT: Alfanumerico

en: Already paid?
it_IT: Hai gi&agrave; pagato?

en: Alternative text:
it_IT: Testo alternativo

en: Alternatively, try the demo (new tab).
it_IT: In alternativa, prova la demo (nuova scheda).

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
it_IT: Si è verificato un errore con il caricamento. Prova più tardi.

en: An error occurred. [link]Show more details.[/link]
it_IT: Si è verificato un errore. [link]Mostra più dettagli.[/link]

en: And taxonomies as well...
it_IT: Ed anche le tassonomie...

en: Apply
it_IT: Applica

en: April
it_IT: Aprile

en: Archive page shortcode
it_IT: Shortcode pagina archivio

en: Are you sure you selected the right port? You can leave it empty if you do not know what to specify
it_IT: Sei sicuro di aver selezionato la porta corretta? Puoi lasciare il campo vuoto se non sai cosa inserire

en: Are you sure you want to delete this custom field?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questo campo personalizzato?

en: Are you sure you want to delete this form?
it_IT: Sicuro di voler cancellare questo modulo?

en: Are you sure you want to ignore the %1$s subscribers of the list %2$s?
it_IT: Sei sicuro di voler ignorare i %1$s iscritti alla lista %2$s?

en: Ask for:
it_IT: Chiedi di:

en: August
it_IT: Agosto

en: Authentication
it_IT: Autenticazione

en: Author:
it_IT: Autore:

en: Auto Newsletters
it_IT: Newsletters automatiche

en: Automatic latest content
it_IT: Ultimi contenuti automatici

en: Automatic newsletter
it_IT: Newsletter automatica

en: Automatically add paragraphs
it_IT: Aggiungi automaticamente i paragrafi

en: Automatically sent...
it_IT: Automaticamente inviata...

en: Average rating: %1$s
it_IT: Media voti: %1$s

en: Back
it_IT: Indietro

en: Back to lists
it_IT: Ritorna alle liste

en: Back to selection
it_IT: Torna alla selezione

en: Background
it_IT: Sfondo

en: Background color
it_IT: Colore Background esterno

en: Background color with alternate
it_IT: Colore di sfondo con alternativa

en: Batch insert options
it_IT: Opzioni inserimento di massa

en: Be creative! It's the first thing your subscribers see. Tempt them to open your email.
it_IT: Sii creativo! &Egrave; la prima cosa che i tuoi iscritti vedono. Invogliali ad aprire la tua email.

en: Blocked IP
it_IT: IP Bloccato

en: Bookmarks Selection
it_IT: Seleziona segnalibri

en: Bounce
it_IT: Rimbalzo

en: Bounce Email
it_IT: Email Respinte

en: Bounce Handling
it_IT: Gestione email respinte

en: Bounce handling connection test
it_IT: Test di connessione messaggi respinti

en: Bounce handling processing
it_IT: Elaborazione messaggi respinti

en: Bounced
it_IT: Rimbalzato

en: Bulk Actions
it_IT: Azioni di gruppo

en: Button label:
it_IT: Testo del pulsante:

en: CSV file
it_IT: File CSV

en: Can you confirm that this column is corresponding to that field?
it_IT: Puoi confermare che questa colonna corrisponde a quel campo?

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Cannot access CSV file. Verify access rights to this directory "%1$s"
it_IT: Impossibile accedere al file CSV. Verifica i diritti di accesso a questa directory "%1$s"

en: Categories and tags
it_IT: Categorie e tag

en: Categories:
it_IT: Categorie:

en: Change log
it_IT: Lista modifiche

en: Change the footer's content in MailPoet's %1$sSettings%2$s page.
it_IT: Cambia il contenuto del footer nella pagina di %1$sImpostazioni%2$s di MailPoet.

en: Charset
it_IT: Set di caratteri

en: Check again what you're trying to import.
it_IT: Verifica quello che stai cercando di importare.

en: Check this box if you want transparency
it_IT: Clicca qui se vuoi la trasparenza

en: Check your inbox now to confirm your subscription.
it_IT: Controlla la tua email per confermare la tua iscrizione.

en: Check your inbox or spam folder now to confirm your subscription.
it_IT: Controlla la tua posta in entrata o la cartella spam adesso per confermare la tua iscrizione.

en: Checkbox
it_IT: Caselle di spunta

en: Checking license
it_IT: Verifica della licenza

en: Cheers, your MailPoet Newsletter Plugin
it_IT: Saluti, il tuo MailPoet Newsletter Plugin

en: Choose a FROM name and email address for notifications emails.
it_IT: Scegli un nome MITTENTE e un indirizzo email per le email di notifica.

en: Choose a list
it_IT: Scegli una lista

en: Clear selection
it_IT: Cancella selezione

en: Click here to add a title or text.
it_IT: Clicca qui per aggiungere un titolo o un testo.

en: Click here to subscribe
it_IT: Clicca qui per iscriverti

en: Click here to unsubscribe
it_IT: Clicca qui per cancellarti

en: Click here to view media.
it_IT: Clicca qui per vedere il media.

en: Clicked
it_IT: Cliccata

en: Clicked on
it_IT: Cliccato su

en: Clicks
it_IT: Click

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Comparison table of both versions
it_IT: Tavola di comparazione tra le due versioni

en: Configuration and Permissions
it_IT: Configurazione e Permessi

en: Configure
it_IT: Configura

en: Configure SPF and DKIM independently for each site.
it_IT: Configura la gestione dei Bounce, SPF e DKIM indipendentemente per ciascun sito.

en: Configure each site manually
it_IT: Configura ogni sito manualmente.

en: Configure your DNS by adding a key/value record in TXT as shown below.
it_IT: Configura il tuo DNS aggiungendo una combinazione chiave/valore in TXT come mostrato di seguito.

en: Confirm Reinstallation
it_IT: Conferma Reinstallazione

en: Confirm activating the MailPoet Premium Plugin?
it_IT: Confermi l'attivazione del Plugin Premium MailPoet?

en: Confirm installing the MailPoet Premium Plugin?
it_IT: Confermi l'installazione del Plugin Premium MailPoet?

en: Confirm unconfirmed subscribers
it_IT: Conferma gli iscritti non confermati

en: Confirm your subscription to %1$s
it_IT: Conferma la tua iscrizione a %1$s

en: Confirmation page
it_IT: Pagina di conferma

en: Conflict
it_IT: Conflitto

en: Congrats, your Premium license is active. One last step...
it_IT: Congratulazioni, la tua licenza Premium è attiva. Un ultimo passo...

en: Contact Support
it_IT: Contatta il supporto

en: Contact your administrator to modify that, it should be configurable.
it_IT: Contatta il tuo amministratore per modificare questo, dovrebbe essere configurabile.

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Copy
it_IT: Copia

en: Copy of
it_IT: Copia di

en: Copy paste in a text box
it_IT: Copia e incolla in una finestra di testo

en: Create a new email
it_IT: Crea una nuova email

en: Create a new form
it_IT: Crea un nuovo modulo

en: Create a new list
it_IT: Crea nuova lista

en: Create and send newsletters or automated emails. Capture subscribers with a widget. Import and manage your lists. This version is being replaced by MailPoet 3. Support offered to Premium customers only. Updates are limited to security issues.
it_IT: Crea e invia newsletter o email automatiche. Acquisisci sottoscrittori con un widget. Importa e gestisci i tuoi elenchi. Questa versione sta per essere sostituita da MailPoet 3. Verrà fornita assistenza solamente ai clienti Premium. Gli aggiornamenti sono limitati ai problemi di sicurezza.

en: Create and send newsletters. Import and manage your lists. Add subscription forms in widgets, articles and pages. MailPoet (formerly Wysija) is a freemium plugin updated regularly with new features.
it_IT: Crea e invia newsletter. Importa e gestisce le tue liste. Aggiunge i moduli di iscrizione nei widget, articoli e pagine. Mailpoet (formalmente Wysija) è un plugin freemium continuamente aggiornato con nuove funzionalità.

en: Created on
it_IT: Data creazione

en: Crunching&hellip;
it_IT: Sto sgranocchiando&hellip;

en: Curious but not ready to make the switch? MailPoet 3 installs as a separate plugin so you can use both versions at the same time since they don’t conflict with each other. So you can install and try MailPoet 3, see what it’s like, and keep your archive and stats in MailPoet 2.
it_IT: Curioso ma non pronto a fare il cambio? MailPoet 3 si installa come un plugin separato in modo da poter utilizzare entrambe le versioni contemporaneamente poiché non sono in conflitto tra loro. Quindi puoi installare e provare MailPoet 3, vedere com'è, e mantenere il tuo archivio e le tue statistiche in MailPoet 2.

en: Current day of the month in ordinal, ie. 2nd, 3rd, etc.
it_IT: Giorno corrente del mese in ordinale. (notazione inglese 2nd, 3rd etc)

en: Current day of the month number
it_IT: Numero del giorno corrente del mese

en: Current month number
it_IT: Numero del mese corrente

en: Currently viewing
it_IT: Stai visualizzando

en: Custom Fields
it_IT: Campi personalizzati

en: Custom dates
it_IT: Date personalizzate

en: Custom horizontal line
it_IT: Linea orizzontale personalizzata

en: Daily summary of emails sent
it_IT: Rapporto giornaliero email inviate

en: Date
it_IT: Data

en: Date created
it_IT: Data di creazione

en: Date sent
it_IT: Data di invio

en: Day
it_IT: Giorno

en: December
it_IT: Dicembre

en: Decide which emails a new customer gets automatically, based on the product he just purchased. This a Premium add-on for WooCommerce.
it_IT: Decidi quali email dare automaticamente ai nuovi clienti in base al prodotto che hanno appena acquistato. Questo è un add-on premium per WooCommerce.

en: Default style saved.
it_IT: Stile predefinito salvato.

en: Delete
it_IT: Cancella

en: Delete field
it_IT: Cancella campo

en: Delete image for all newsletters?
it_IT: Vuoi eliminare le immagini per tutte le newsletter?

en: Delete subscribers
it_IT: Cancella iscritti

en: Delete these newsletters for ever?
it_IT: Elimina queste newsletters definitivamente?

en: Delete these subscribers forever?
it_IT: Cancella questi iscritti definitivamente?

en: Delete this newsletter for ever?
it_IT: Vuoi eliminare definitivamente questa newsletter?

en: Delete this subscriber forever?
it_IT: Cancella questo iscritto definitivamente?

en: Deleting a list will not delete any subscribers.
it_IT: Eliminando una lista non verrà cancellato nessun iscritto.

en: Delivery method
it_IT: Metodo di consegna

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Details & PSD
it_IT: Dettagli e PSD

en: Device
it_IT: Dispositivo

en: Did these subscribers ask to be in your list?
it_IT: Questi utenti ti hanno chiesto di essere nella tua lista?

en: Did we mention 80,000 users have already made the switch…? If you like using MailPoet 2, keep it—we’re maintaining it for security so you’ll always be safe. Just know that when you switch to MailPoet 3, you’ll enjoy regular updates, new features, and improvements into the future.
it_IT: Abbiamo già detto che 80.000 utenti hanno già effettuato il passaggio ...? Se ti piace usare MailPoet 2, tienilo - lo manteniamo per sicurezza, così sarai sempre al sicuro. Sappi solo che quando passi a MailPoet 3, ti godrai in futuro aggiornamenti regolari, nuove funzionalità e miglioramenti.

en: Did you know we rebuilt MailPoet to help you send even better emails? Start using MailPoet 3 today!
it_IT: Lo sapevi che abbiamo rifatto MailPoet per aiutarti a inviare le email ancora meglio? Comincia oggi a usare MailPoet 3!

en: Dismiss
it_IT: Respingi

en: Display and insert options
it_IT: Mostra e inserisci opzioni

en: Display label within input:
it_IT: Mostra etichette negli input

en: Display labels in inputs
it_IT: Mostra etichette negli input

en: Display problems? [link]View this newsletter in your browser.[/link]
it_IT: Problemi di visualizzazione? [link]Prova a visualizzare la newsletter nel tuo browser.[/link]

en: Display...
it_IT: Mostra..

en: Displays at the top of your newsletters. Don't forget to include the link tag, ie: [link]The link[/link]
it_IT: Visualizzato in cima alla tue newsletter. Non dimenticare di includere il tag link, esempio: [link]Il link[/link]

en: Divider
it_IT: Divisore

en: Divider Selection
it_IT: Seleziona articolo

en: Dividers Selection
it_IT: Seleziona divisori

en: Do not match as a 'date field' if most of the rows for that column return the same error.
it_IT: Non vericare come 'campo data' se la maggior parte delle righe per quella colonna ritornano lo stesso errore.

en: Do or do not. There is no try.
it_IT: Fallo o no. Non c'è prova.

en: Do you want to install that version?
it_IT: Vuoi installare quella versione?

en: Domain
it_IT: Dominio

en: Don't forget to include: <br><br>[activation_link]Confirm your subscription.[/activation_link]. <br><br>Optional: [lists_to_confirm].
it_IT: Non dimenticare di includere: <br><br>[activation_link]Conferma la tua iscrizione.[/activation_link]. <br><br>Opzionale:
    [lists_to_confirm].

en: Don't see the add-on you're looking for? <a href="%s">Submit it</a> in our contact form.
it_IT: Non vedi l'add-on che stai cercando? <a href="%s">Segnalalo</a> nel nosto modulo di contatto.

en: Don't send to existing subscribers, only to future ones.
it_IT: Non inviare agli iscritti esistenti, solo per quelle future.

en: Don't wait & send right now.
it_IT: <br />Non aspettare e invia adesso.

en: Done
it_IT: Fatto

en: Download
it_IT: Scarica

en: Download MailPoet 3 now
it_IT: Scarica ora MailPoet 3

en: Download as .zip
it_IT: Scarica come .zip

en: Download original Photoshop file
it_IT: Scarica template Photoshop

en: Download the Premium plugin.
it_IT: Scarica il plugin Premium.

en: Downloads: %1$s
it_IT: Download: %1$s

en: Draft
it_IT: Bozza

en: Drag and drop %1$stext, posts, dividers.%2$s Look on the right!
it_IT: Trascina e rilascia %1$stesto, articoli, divisori. %2$s Guarda sulla destra!

en: Drag the widgets below into your newsletter.
it_IT: Trascina i widget qui sotto nella tua Newsletter.

en: Drop files here
it_IT: Rilascia i file qui

en: Drop your footer image here.
it_IT: Posiziona il tuo logo o il titolo in questo spazio.

en: Drop your logo in this header.
it_IT: Posiziona il tuo logo o il titolo in questo spazio.

en: Duplicate
it_IT: Duplica

en: Easy to Switch
it_IT: Il cambiamento è facile da effettuare

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit Automatic latest content
it_IT: Modifica Ultimi contenuti automatici

en: Edit Lists
it_IT: Modifica le liste

en: Edit custom field
it_IT: Modifica campo personalizzato

en: Edit display
it_IT: Modifica vista

en: Edit field
it_IT: Modifica campo

en: Edit form
it_IT: Modifica modulo

en: Edit lists
it_IT: Modifica lista

en: Edit name
it_IT: Modifica nome

en: Edit subscription page link
it_IT: Link pagina Modifica iscrizione

en: Edit text
it_IT: Modifica testo

en: Edit your subscriber profile: %1$s
it_IT: Modifica il tuo profilo: %1$s

en: Edit your subscription
it_IT: Gestisci la tua iscrizione

en: Editing list %1$s
it_IT: Modifica lista %1$s

en: Element has been deleted.
it_IT: L'elemento è stato cancellato

en: Elements deleted
it_IT: Elementi cancellati

en: Email %1$s already exists.
it_IT: L'email %1$s esiste già.

en: Email Address
it_IT: Indirizzo Email

en: Email Status
it_IT: Stato Email

en: Email cannot be changed. Please subscribe again.
it_IT: Non è stato possibile cambiare l'email. Iscriviti nuovamente.

en: Email content
it_IT: Contenuto della email

en: Email notifications
it_IT: Email di notifica

en: Email subject
it_IT: Oggetto della email

en: Email will be sent to %1$s at %2$s
it_IT: Inviata a %1$s di %2$s

en: Enable MailPoet's Cron
it_IT: Abilita il Cron di Wysija

en: Enable reCAPTCHA
it_IT: Abilita reCAPTCHA

en: Enable signup confirmation
it_IT: Abilita la conferma alla registrazione

en: Enable this to show MailPoet's errors. Our support might ask you to enable this if you seek their help.
it_IT: Abilita questo per mostrare gli errori di Wysija. Il nostro staff di supporto potrebbe chederti di abilitarlo se richiedi il loro aiuto.

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: Enforce all sites to send with a unique FROM email address. You only need to configure the Automated Bounce Handling (Premium), SPF & DKIM only once.
it_IT: Obbliga tutti i siti ad inviare con un unico indirizzo Mittenten. Devi configurare solo una volta la gestione automatica dei Bounce (Premium), SPF e DKIM.

en: Enter the email addresses that should receive notifications (separate by comma).
it_IT: Inserisci gli indirizzi email che dovrebbero ricevere le notifiche (separati da virgole).

en: Error Saving newsletter...
it_IT: Errore nel salvataggio della newsletter...

en: Error Sending Message <b><i>%s</i></b> to <b><i>%s</i></b>
it_IT: Errore invio <b><i>%s</i></b> a <b><i>%s</i></b>

en: Error Validating the fields
it_IT: Errore nella validazione dei campi

en: Error matching date.
it_IT: Errore nella verifica della data.

en: Error when inserting emails.
it_IT: Errore durante l'inserimento delle email.

en: Error when inserting list.
it_IT: Errore durante l'inserimento della lista.

en: Excel for Windows
it_IT: Excel per Windows

en: Exit popup will appear when your cursor leaves the window.
it_IT: Il popup all'uscita apparirà quando il cursore lascia la finestra.

en: Exit popups are not only "in vogue", they are provably increasing conversions and therefore boost marketing, signups and sales. wBounce displays an inline popup before the user leaves your site.
it_IT: I popup all'uscita non sono solo "alla moda", ma si stanno dimostrando efficaci nell'incrementare le conversioni e, quindi, spingono il marketing, le iscrizioni e le vendite. wBounce mostra un popup in linea prima che l'utente lasci il tuo sito.

en: Export
it_IT: Esporta

en: Export Subscribers
it_IT: Esporta iscritti

en: Export confirmed subscribers only
it_IT: Esporta solo iscritti confermati

en: Export to CSV
it_IT: Esporta CSV

en: Exporting %1$s subscribers
it_IT: Esportazione %1$s iscritti

en: Extended functionalities to the free version.
it_IT: Funzionalità estese rispetto alla versione gratuita.

en: FROM email address for sites using this method
it_IT: Indirizzo email MITTENTE per siti che usano questo metodo

en: Failed Permanently
it_IT: Fallito in modo permanente

en: Failed Send
it_IT: Invio Fallito

en: Features Built for Tomorrow
it_IT: Funzionalità pensate per il futuro

en: February
it_IT: Febbraio

en: Field "%1$s" is required in table "%2$s".
it_IT: Il campo "%1$s" è obbligatorio nella tabella "%2$s".

en: Field "%1$s" needs to be a valid Email.
it_IT: Il campo "%1$s" deve essere un'email valida.

en: Field's name:
it_IT: Nome del campo:

en: File canceled.
it_IT: File eliminato.

en: Filter
it_IT: Filtra

en: Filter by status
it_IT: Filtra per stato

en: Filter by type
it_IT: Filtra per tipo

en: Final step: last details
it_IT: Fase finale: ultimi dettagli

en: First Name
it_IT: Nome

en: First name
it_IT: Nome

en: First step: main details
it_IT: Prima fase: dettagli principali

en: Footer
it_IT: Testo piè di pagina

en: Footer background
it_IT: Sfondo piè di pagina

en: Footer text
it_IT: Testo piè di pagina

en: For a limited time only, pay just $50 for MailPoet Premium (usually $99 a year for one site!)
it_IT: Per un periodo limitato, paghi solo $50 per MailPoet Premium (di solito sono $99 all'anno per un sito!)

en: For your own use and never shown to your subscribers.
it_IT: A tuo beneficio e mai mostrato agli iscritti.

en: Format
it_IT: Formato

en: Free
it_IT: Gratuito

en: Friday
it_IT: Venerd&igrave;

en: From
it_IT: Da

en: Full name of current day
it_IT: Nome del giorno corrente

en: Full name of current month
it_IT: Nome del mese corrente

en: GDPR Compliant
it_IT: Conforme GDPR

en: Geeky Options
it_IT: Opzioni avanzate

en: Get Help!
it_IT: Richiedi aiuto!

en: Get Premium now
it_IT: Ottieni la versione Premium

en: Get [link]MailPoet Premium[/link] to see the link.
it_IT: Prendi [link]MailPoet Premium[/link] per vedere il link.

en: Get all MS users
it_IT: Ottieni tutti gli utenti MS

en: Go Premium!
it_IT: Compra versione Premium adesso!

en: Got a sales question? [link]Get in touch[/link]
it_IT: Hai una domanda sulla vendita? [link]Resta in contatto[/link]

en: Great, you'll never hear from us again!
it_IT: Bene, non ti scriveremo più!

en: HTTP error.
it_IT: Errore HTTP.

en: Header
it_IT: Testata

en: Header background
it_IT: Sfondo intestazione

en: Heading 1
it_IT: Titolo 1

en: Heading 2
it_IT: Titolo 2

en: Heading 3
it_IT: Titolo 3

en: Hello!
    
    Hurray! You've subscribed to our site.
    We need you to activate your subscription to the list(s): [lists_to_confirm] by clicking the link below: 
    
    [activation_link]Click here to confirm your subscription.[/activation_link]
    
    Thank you,
    
     The team!
it_IT: Ciao!
    
    Congratulazioni! Ti sei appena iscritto al nostro sito.
    Devi confermare la tua iscrizione alla/e lista/e [lists_to_confirm] cliccando il link seguente:
    
    [activation_link]Conferma la tua iscrizione.[/activation_link]
    
    Grazie,
    Il team

en: Here is the list of bounced emails.
it_IT: Questa è la lista delle email respinte.

en: Hey! %1$s has an update (version %2$s), <a href="%3$s">click here to update</a>.
it_IT: Hey! %1$s ha un aggiornamento (versione %2$s), <a href="%3$s">fai clic qui per aggiornare</a>.

en: Hey! We have a quick question for you:
it_IT: Ciao! Abbiamo una breve domanda per te:

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: Hide display options
it_IT: Nascondi le opzioni video

en: Hide this message
it_IT: Nascondi questo messaggio

en: Hide!
it_IT: Nascondi!

en: Horizontal line
it_IT: Linea orizzontale

en: How about a new list?
it_IT: Che ne dici di una nuova lista?

en: How do you want to import?
it_IT: Con che metodo vuoi importare?

en: Howdy,
    
     The subscriber %1$s has just subscribed to your list '%2$s' 
    
     Cheers,
    
     The MailPoet Plugin
it_IT: Salve,
    
    L'abbonato %1$s si è appena iscritto alla tua lista '%2$s' 
    
    Saluti,
    
    Il plugin MailPoet

en: Howdy,
    
     The subscriber %1$s has just unsubscribed to your list '%2$s' 
    
     Cheers,
    
     The MailPoet Plugin
it_IT: Salve,
    
    L'abbonato %1$s si è appena cancellato dalla tua lista '%2$s' 
    
    Saluti,
    
    Il plugin MailPoet

en: Hurry, this one-time offer is only valid until 30 November.
it_IT: Sbrigati, questa offerta unica è valida solamente fino al 30 Novembre.

en: I'll setup a cron job on my server to execute at the frequency I want. Read about [link]setting up a cron job yourself[/link].
it_IT: Configurerò un cron job sul mio server per eseguire con la frequenza che voglio. Leggi su [link] come creare tu stesso un processo di cron job [/link].

en: I'm a premium user, MailPoet.com will make sure my emails get sent on time.
it_IT: Sono un utente premium, Mailpoet.com si assicurerà che le mie email siano inviate puntualmente.

en: IO error.
it_IT: Errore IO.

en: IP address
it_IT: Indirizzo IP

en: If I want I can [link]create an additional cron job[/link] on my end to increase the frequency.
it_IT: Se voglio posso [link]creare un cron job addizionale[/link] sul mio lato per incrementare la frequenza.

en: If I want I can [link]create an additional cron job[/link] on my end to increase the sending frequency.
it_IT: Se voglio posso [link]creare un cron job addizionale[/link] sul mio lato per incrementare la frequenza di invio.

en: If a theme with the same name exists, overwrite it.
it_IT: Se un tema con lo stesso nome esiste, sovrascrivilo.

en: If the answer is "no", consider yourself a spammer.
it_IT: Se la risposta è no, puoi essere considerato uno spammer.

en: If you confirm the theme switch, it will override your header, footer, dividers and styles
it_IT: Se confermi il cambio di tema, la tua testata, piede, divisori e stili saranno sovrascritti.

en: If you confirm this, all your current MailPoet data will be erased (newsletters, themes, statistics, lists, subscribers, etc.)
it_IT: Se confermi tutti i dati correnti MailPoet (newsletter, temi, statistiche, liste, iscritti, ecc.) saranno persi.

en: If you have this problem, then this is your solution. Totally free too.
it_IT: Se riscontri questo problema, questa è la soluzione per te. E completamente gratuita.

en: If you leave this area empty, it will not display once you send your email
it_IT: Se lasci questa parte vuota non sar&agrave; mostrata quando spedisci le tue email.

en: If you recently, successfully, sent a lot of emails, those errors may also be due to your server limitations.
it_IT: Se recentemente, hai inviato con successo molte email, questi errori possono essere dovuti a limitazioni del tuo server.

en: If you want to use a Gmail address, you need to send with Gmail. Check <a id="tip-send-with" href="%s">sending settings</a>.
it_IT: Se vuoi utilizzare un indirizzo Gmail, devi inviare con Gmail. Controlla le <a id="tip-send-with" href="%s">impostazioni di invio</a>.

en: Ignore column...
it_IT: Ignora colonna...

en: Ignore current subscribers
it_IT: Ignora gli iscritti attuali

en: Image
it_IT: Immagine

en: Image Parameters
it_IT: Parametri dell'immagine

en: Image alignment
it_IT: Allineamento immagini

en: Image has been deleted.
it_IT: L'immagine è stata eliminata.

en: Image selection has been saved.
it_IT: La selezione immagine è stata salvata.

en: Image selection has not been saved.
it_IT: La selezione immagine non è stata salvata.

en: Image width
it_IT: Larghezza immagine

en: Images
it_IT: Immagini

en: Import
it_IT: Importa

en: Import "%1$s" as date field
it_IT: Importa "%1$s" come campo data

en: Import Subscribers
it_IT: Importa iscritti

en: Import as "%1$s"
it_IT: Importa come "%1$s"

en: Import from %1$s
it_IT: Importa da %1$s

en: Import from plugin %1$s has been cancelled.
it_IT: L'importazione dal plugin %1$s è stata annullata.

en: Import from plugin %1$s has been completed.
it_IT: L'importazione dal plugin %1$s è stata completata.

en: Import subscribers from plugins
it_IT: Importa iscritti da plugin

en: Import the %1$s subscribers from the plugin: %2$s
it_IT: Importati %1$s iscritti dal plugin: %2$s

en: In Queue
it_IT: In coda

en: In queue
it_IT: In coda

en: Include author
it_IT: Includi autore

en: Include categories
it_IT: Includi categorie

en: Includes: %1$s
it_IT: Include: %1$s

en: Industry
it_IT: Settore

en: Information is missing.
it_IT: Le informazioni sono state perse.

en: Insert Subscription Form
it_IT: Inserisci un Modulo di iscrizione

en: Insert [newsletter:total] to show number of posts, [newsletter:post_title] to show the latest post's title & [newsletter:number] to display the issue number.
it_IT: Inserisci [newsletter: total] per visualizzare il numero di messaggi, [newsletter: post_title] per mostrare l'ultimo titolo del messaggio e [newsletter: number] per visualizzare il numero di uscita.

en: Insert block here
it_IT: Inserisci un blocco qui

en: Insert dynamic data about your subscribers, the newsletter, today's date, etc...
it_IT: Inserisci dati dinamici suoi tuoi iscritti, newsletter, data di oggi, ecc...

en: Insert form
it_IT: Inserisci form

en: Insert selected
it_IT: Inserisci selezionato

en: Inserting selected articles...
it_IT: Inserimento articoli selezionati in corso...

en: Install MailPoet 3 now
it_IT: Installa adesso MailPoet 3

en: Install Themes
it_IT: Installa i temi

en: Install from WordPress.org
it_IT: Installa da WordPress.org

en: Installing MailPoet Newsletter Premium plugin
it_IT: Installazione del plugin MailPoet Newsletter Premium

en: Installing MailPoet Premium Version
it_IT: Installazione del plugin MailPoet versione Premium

en: Installs As a Separate Plugin
it_IT: Installa come Plugin Separato

en: Is this field mandatory?
it_IT: Questo campo è obbligatorio?

en: Is your site compatible with MailPoet 3?
it_IT: Il tuo sito è compatibile con MailPoet 3?

en: Issue number
it_IT: Numero uscita

en: It doesn't always work the way we want it to, doesn't it? We have a [link]dedicated support website[/link] with documentation and a ticketing system.
it_IT: Non funziona sempre nel modo in cui vogliamo non è vero? Abbiamo un [link]sito di supporto dedicato[/link] con documentazione e un sistema di ticket.

en: It installs as a separate plugins, so your existing MailPoet 2 plugin will continue to work
it_IT: Si installerà come plugin separato, in modo che il tuo plugin MailPoet 2 già esistente continuerà a funzionare

en: It seems your widget has been deleted from the WordPress' [link]widgets area[/link].
it_IT: Sembra che il tuo widget sia stato cancellato dall'[link]area widget[/link] di WordPress.

en: It's free, and has proven popular with our users.
it_IT: È gratuito, e si è dimostrato popolare tra i nostri utenti.

en: January
it_IT: Gennaio

en: July
it_IT: Luglio

en: June
it_IT: Giugno

en: Just like in MailPoet 2, set up emails to be sent automatically after one of your subscribers signs up. In MailPoet 3, this feature became Premium. We made it free again. Hurray, hurray.
it_IT: Proprio come in MailPoet 2, imposta le e-mail da inviare automaticamente dopo che uno dei tuoi iscritti si è registrato. In MailPoet 3, questa funzione è diventata Premium. L'abbiamo reso di nuovo libero. Evviva, evviva.

en: Key
it_IT: Chiave

en: Label:
it_IT: Etichetta:

en: Last
it_IT: Liste

en: Last 180 days
it_IT: Ultimi 180 giorni

en: Last 30 days
it_IT: Ultimi 30 giorni

en: Last 365 days
it_IT: Ultimi 365 giorni

en: Last 7 days
it_IT: Ultimi 7 giorni

en: Last 90 days
it_IT: Ultimi 90 giorni

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Last click
it_IT: Ultimo click

en: Last month
it_IT: Ultimo mese

en: Last name
it_IT: Cognome

en: Last open
it_IT: Ultima apertura

en: Last updated: %1$s
it_IT: Aggiornato: %1$s

en: Latest batch was sent %1$s ago.
it_IT: Ultima esecuzione inviata %1$s fa.

en: Latest content already sent.
it_IT: Ultimi contenuti già inviati.

en: Latest post title
it_IT: Titolo ultimo articolo

en: Leaky Paywall is a Premium plugin to put content behind a paywall. This add-on manages your customers' customers subscriptions.
it_IT: Leaky Paywall è un plugin Premium per mettere i tuoi contenuti dietro un paywall. Questo add-on gestisce le iscrizioni dei tuoi clienti.

en: Learn more.
it_IT: Per saperne di pi&ugrave;

en: Leave this option to Yes. Only a tiny portion of SMTP services ask Authentication to be turned off.
it_IT: Lascia questa opzione su Si. Solo pochi servizi SMTP non richiedono l'autenticazione.

en: Let subscribers select their lists:
it_IT: Consenti ai tuoi abbonati di scegliere le loro liste:

en: Letters only
it_IT: Solo lettere

en: Line is empty
it_IT: La riga è vuota

en: Link to browser version
it_IT: Collegamente alla versione per il browser

en: Links
it_IT: Collegamenti

en: List "%1$s" has been deleted.
it_IT: La lista "%1$s" è stata cancellata.

en: List "%1$s" has been duplicated.
it_IT: La lista "%1$s" è stata copiata.

en: List "%1$s" has been synchronised.
it_IT: La lista "%1$s" è stata cancellata.

en: List created based on a newsletter segment.
it_IT: Lista creata in base ad un segmento Newsletter.

en: List has been updated.
it_IT: La lista è stata aggiornata.

en: List of fields to export
it_IT: Lista campi da esportare

en: List of forms
it_IT: Elenco dei moduli

en: List selection
it_IT: Selezione liste

en: Lists
it_IT: Liste

en: Lists and Subscribers
it_IT: Liste e iscritti

en: Lists to which the subscriber was subscribed.
it_IT: Lista alla quale l'iscritto era registrato.

en: Loading more Results...
it_IT: Sto caricando altri Risultati...

en: Loading results...
it_IT: Caricamento risultati in corso...

en: Loading...
it_IT: Caricamento...

en: Local time is <code>%1$s</code>
it_IT: L'ora locale è <code>%1$s</code>

en: Looking for Premium?
it_IT: Stai cercando Premium?

en: Looking for a faster method to send? [link]Read more[/link] on sending with a professional SMTP.
it_IT: Cerchi una spedizione pi&ugrave; rapida? [link]Leggi[/link] come spedire professionalmente usando SMTP.

en: MailPoet Subscription Form
it_IT: Modulo di iscrizione MailPoet

en: MailPoet Version
it_IT: Versione di MailPoet

en: MailPoet Version:
it_IT: MailPoet Versione:

en: MailPoet cannot be reinstalled because your folder <em>wp-content/uploads/wysija</em> needs to be writable. Change your permissions and reinstall.
it_IT: MailPoet non può essere reinstallato poichè la tua cartella <em>wp-content/uploads/wysija</em> deve essere scrivibile. Modifica i tuoi permessi e reinstalla.

en: MailPoet employs a talented group of people who geek out on providing outstanding email delivery. No interns here — just real engineers applying 30 years of combined experience to deliver improvements, bug fixes, and features you ask for on a weekly release schedule.
it_IT: MailPoet si avvale di un gruppo di persone di talento che si occupano di fornire un recapito di posta elettronica eccezionale. Qui non ci sono stagisti, ma solo veri ingegneri che applicano 30 anni di esperienza combinata per offrire miglioramenti, correzioni di bug e le funzionalità richieste per un programma settimanale di rilascio.

en: MailPoet has been reinstalled successfully using the same version. Settings and data have been deleted.
it_IT: MailPoet è stato reinstallato con successo utilizzando la stessa versione. Le impostazioni e i dati sono stati cancellati.

en: MailPoet has been uninstalled. Your site is now cleared of MailPoet.
it_IT: MailPoet è stato disinstallato. Il tuo sito è ripulito da MailPoet.

en: MailPoet is a community-driven project, so when you ask, we listen and deliver. We’ve built your most highly requested features into MailPoet 3, including the ability to segment subscribers by opens or clicks (Premium), left/right post image alignment, and all—new templates.
it_IT: MailPoet è un progetto guidato dalla comunità, quindi quando lo chiedi, ascoltiamo e consegniamo. Abbiamo integrato in MailPoet 3 le funzionalità più richieste, inclusa la possibilità di segmentare gli iscritti mediante aperture o click (Premium), l'allineamento dell'immagine dei post post sinistro / destro e template completamente nuove.

en: MailPoet page
it_IT: Pagina di MailPoet

en: MailPoet says:
it_IT: MailPoet dice:

en: Mailbox Full
it_IT: Casella email piena

en: Mailbox not available
it_IT: Casella email non disponibile

en: March
it_IT: Marzo

en: Match data
it_IT: Confronta i dati

en: Maximum of posts to show
it_IT: Numero massimo di articoli da mostrare

en: Maximum upload file size: %d%s.
it_IT: Dimensione massima del file: %d%s.

en: May
it_IT: Maggio

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
it_IT: Memoria esaurita. Prova con un file più piccolo.

en: Message delayed
it_IT: Messaggio ritardato

en: Method set by the network admin.
it_IT: Metodo scelto dall'amministratore di rete.

en: Modified On
it_IT: Modificata il

en: Modify
it_IT: Modifica

en: Monday
it_IT: Luned&igrave;

en: Month
it_IT: Mese

en: Month (January, February,...)
it_IT: Mese (Gennaio, Febbraio,...)

en: Move to list
it_IT: Sposta alla lista

en: My first list
it_IT: Lista Test

en: My rating: %1$s
it_IT: Il mio voto: %1$s

en: N/A
it_IT: N/D

en: Name
it_IT: Nome

en: Name & email of yourself or your company.
it_IT: Questi sono nome ed email tuoi o della tua azienda.

en: Need Help Switching?
it_IT: Hai bisogno di aiuto per fare il cambio?

en: Network's Default Sending Method
it_IT: Modalità di invio di default

en: Network's Method
it_IT: Metodo di rete

en: Never opened or clicked
it_IT: Mai aperte o cliccate

en: New Form
it_IT: Nuovo Modulo

en: New form
it_IT: Nuovo modulo

en: New list
it_IT: Nuova lista

en: New subscriber to %1$s
it_IT: Nuova iscrizione alla lista %1$s

en: Newsletter Images
it_IT: Immagini della Newsletter

en: Newsletter Pro (by Satollo)
it_IT: Newsletter Pro

en: Newsletter Subject
it_IT: Oggetto Newsletter

en: Newsletter can't be deleted.
it_IT: La newsletter non può essere eliminata.

en: Newsletter deleted.
it_IT: Newsletter eliminata.

en: Newsletter has been saved as a draft.
it_IT: La newsletter è stata salvata come bozza.

en: Newsletter has been saved.
it_IT: La newsletter è stata salvata.

en: Newsletter has been scheduled.
it_IT: La newsletter è stata salvata.

en: Newsletter profile has been updated.
it_IT: Il profilo della Newsletter è stato aggiornato.

en: Newsletter successfully created.
it_IT: Newsletter creata con successo.

en: Newsletters
it_IT: Newsletter

en: Newsletters (by Tribulant)
it_IT: Newsletters

en: Newsletters are already being sent. Your latest newsletter will be sent afterwards.
it_IT: Le Newsletters sono già state inviate. La tua ultima newsletter verrà inviata in seguito.

en: Next &gt;
it_IT: Prossima pagina &gt;

en: Next send out in %1$s
it_IT: Prossimo invio tra %1$s

en: Next send out on %1$s
it_IT: Prossimo invio il %1$s

en: Next step
it_IT: Prossimo passo

en: Next try in %s minutes.
it_IT: Prossimo tentativo fra %s minuti.

en: Nice work, you’ve updated MailPoet 2!
it_IT: Bel lavoro, hai aggiornato MailPoet 2!

en: No Results were found
it_IT: Non è stato trovato alcun risultato

en: No email sent.
it_IT: E-email non inviata.

en: No list specified
it_IT: Nessuna lista specificata

en: No subscriber found, most probably because he was deleted.
it_IT: Nessun utente trovato, forse è stato cancellato.

en: No thanks! I have enough visitors on my site. Their visits will trigger MailPoet's cron automatically.
it_IT: No grazie! Ho abbastanza visitatori sul mio sito. Le loro visite attiveranno automaticamente il cron di Wysija.

en: No thanks! I'll use MailPoet version 2 for now
it_IT: No, grazie! Per ora userò la versione 2 di MailPoet

en: None of your queued emails have been sent? Then activate this option.
it_IT: Nessuna delle tue email in coda sono state inviate? Attiva questa opzione.

en: Not Configured!
it_IT: Non configurato!

en: Not active.
it_IT: Non attivo.

en: Not sent
it_IT: Non inviate

en: Not sent yet.
it_IT: Non ancora inviata

en: Note: Find out what this subscriber opened and clicked with our [link]Premium version.[/link]
it_IT: Nota: scopri cosa ha aperto e cliccato questo iscritto con la nostra [link]versione Premium.[/link]

en: Nothing
it_IT: Niente

en: November
it_IT: Novembre

en: Number of lines:
it_IT: Numero di linee:

en: Numbers only
it_IT: Solo numeri

en: October
it_IT: Ottobre

en: Once a week
it_IT: Una volta la settimana

en: Once every 28 days
it_IT: Ogni 28 giorni

en: Once every fifteen minutes
it_IT: Ogni quindici minuti

en: Once every five minutes
it_IT: Ogni cinque minuti

en: Once every minute
it_IT: Una al minuto

en: Once every ten minutes
it_IT: Ogni dieci minuti

en: Once every thirty minutes
it_IT: Ogni trenta minuti

en: Once every two hours
it_IT: Ogni 2 ore

en: Once every two minutes
it_IT: Ogni due minuti

en: One configuration for all sites
it_IT: Una configurazione per tutti i siti

en: One email has been sent. | %d emails have been sent to unconfirmed subscribers.
it_IT[0]: Una email è stata spedita.
it_IT[1]: %d email sono state spedite agli iscritti non confermati.

en: One less subscriber to %1$s
it_IT: Un utente in meno a %1$s

en: Oops! There are no newsletters to display.
it_IT: Oops! Non ci sono newsletter da mostrare.

en: Oops! We could not add you!
it_IT: Oops! Non è stato possibile aggiungerti!

en: Oops! You're already subscribed.
it_IT: Risulti già iscritto.

en: Open, clicks, unsubscribed
it_IT: Aperte, cliccate, cancellati

en: Opened
it_IT: Aperta

en: Opened & Clicked
it_IT: Aperte e cliccate

en: Opened & Unsubscribed
it_IT: Aperte e cancellati

en: Opened date
it_IT: Data di apertura

en: Opened only
it_IT: Soltanto aperte

en: Order:
it_IT: Ordine:

en: Ordering
it_IT: Ordine

en: Our toolbar doesn't load?
it_IT: La nostra barra degli strumenti non viene caricata?

en: PHP version 5.6 or above (you have version %s)
it_IT: Versione PHP 5.6 o superiore (hai la versione %s)

en: Page %1$s
it_IT: Pagina %1$s

en: Page does not exist.
it_IT: La pagina non esiste.

en: Page is not accessible.
it_IT: La pagina non è accessibile.

en: Pages
it_IT: Pagine

en: Paste this shortcode in a page to display a list of past newsletters.
it_IT: Incolla questo shortcode in una pagina per mostrare una lista delle newsletter precedenti.

en: Paste this shortcode to display the number of confirmed subscribers in post or page.
it_IT: Incolla questo codice per visualizzare il numero di iscritti confermati nel post o nella pagina.

en: Pause
it_IT: Pausa

en: Paused
it_IT: In pausa

en: Phone number, (+,-,#,(,) and spaces allowed)
it_IT: Numero di telefono, (+,-,#,(,) e spazi consentiti)

en: Photoshop file available as part of [link]Premium features[/link].
it_IT: Il file photoshop è disponibile per gli utenti Premium. [link]11 buone ragioni per aggiornare[/link]

en: Pick a date
it_IT: Scegli una data

en: Pick a list
it_IT: Scegli una lista

en: Pick one or many lists
it_IT: Seleziona una o più liste

en: Pick the lists you want to import those subscribers to.
it_IT: Scegli le liste nelle quali vuoi importare gli abbonati.

en: Pick your prefered configuration?
it_IT: Scegli la tua configurazione preferita?

en: Please contact your host or server administrator to fix this.
it_IT: Si prega di contattare il vostro host o l&#39;amministratore del server per risolvere questo problema.

en: Please delete <%= chars %> character<%= plural %>
it_IT: Cancella <%= chars %> caratteri

en: Please enter <%= chars %> more character<%= plural %>
it_IT: Inserisci altri <%= chars %> caratteri

en: Please enter CAPTCHA correctly.
it_IT: Iimmettere correttamente il CAPTCHA.

en: Please enter first name
it_IT: Inserisci il nome

en: Please enter last name
it_IT: Inserisci il cognome

en: Please make a selection first!
it_IT: Si prega di effettuare prima la selezione.

en: Please select a newsletter.
it_IT: Seleziona una newsletter.

en: Please select an article.
it_IT: Seleziona un articolo.

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
it_IT: Prova a caricare questo file con il %1$sbrowser uploader%2$s

en: Please verify your link to this page.
it_IT: Verifica il tuo link a questa pagina.

en: Please verify your mail configuration and make sure you can send a test of this email.
it_IT: Si prega di verificare la configurazione della casella di posta e assicurarsi che ci sia la possibilità di inviare una email di prova

en: Position your mouse over the image to the left.
it_IT: Posiziona il mouse sopra l'immagine a sinistra.

en: Post Notifications
it_IT: Notifiche dei Post

en: Post Selection
it_IT: Selezione un articolo

en: Post type
it_IT: Tipo di post

en: Posts
it_IT: Articoli

en: Preceded by:
it_IT: Preceduto da:

en: Premium licence does not exist for your site. Purchase it [link]here[/link].
it_IT: La licenza premium non è presente sul tuo sito.

en: Premium users save 20% with this coupon: MAILPOET20
it_IT: Gli utenti Premium risparmiano il 20% con questo coupon: MAILPOET20

en: Premium users save 20% with this coupon: MP20
it_IT: Gli utenti Premium risparmiano il 20% con questo coupon: MP20

en: Premium users save 25% with this coupon: mailpoet25
it_IT: Gli utenti Premium risparmiano il 25% con questo coupon: mailpoet25

en: Premium version is valid for your site.
it_IT: Aggiornamento alla versione premium valido.

en: Preselect today's date:
it_IT: Preseleziona la data di oggi:

en: Prevent people from being subscribed to your list unwillingly, this option ensures you to keep a clean list.
it_IT: Previeni che gli utenti vengano iscritti alla tua lista contro la loro volontà, questa opzione ti assicura di mantenere una lista pulita.

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Preview in new tab
it_IT: Anteprima in un nuovo tab

en: Preview page
it_IT: Anteprima pagina

en: Preview without images
it_IT: Anteprima senza immagini

en: Process bounce handling now!
it_IT: Elabora adesso i messaggi respinti!

en: Process refreshed to avoid a possible loss of connection.
it_IT: Processo aggiornato per prevenire una possibile perdita di connessione.

en: Process refreshed to avoid a time limit.
it_IT: Processo aggiornato per eludere il limite di tempo.

en: Purchase
it_IT: Acquista

en: Purchase the premium version.
it_IT: Acquista la versione premium.

en: Put a form in a top or bottom bar of your site, or in a nice box within your posts with GetConversion's free plugins. Connect them to MailPoet with this add-on.<br/></br>Get 30% off the Premium version of their add-on by clicking <a href="http://getconversion.com/products/gc-mailpoet-ex-pro/?coupon=MAILPOET">here</a>.
it_IT: Inserisci un modulo in una barra in alto o in fondo al tuo sito, o un modulo nei tuoi articoli con i plugin gratuiti di GetConversion. Collegali a MailPoet con questo add-on.<br/></br>Ricevi uno sconto del 30% sulla versione Premium del loro add-on facendo clic <a href="http://getconversion.com/products/gc-mailpoet-ex-pro/?coupon=MAILPOET">qui</a>.

en: Put a subscription form in a popup, footer bar or slide-in to add subscribers with this Premium plugin.
it_IT: Metti l'iscrizione in un popup, nel footer o in un pannello a comparsa per aggiungere iscritti con questo plugin Premium.

en: Queue is empty!
it_IT: La coda è vuota!

en: Quickly create newsletter signup forms for your MailPoet mailing lists using the power and flexibility that Ninja Forms provides.
it_IT: Crea velocemente moduli di iscrizione per le tue mailing list MailPoet utilizzando la potenza e la flessibilità fornita da Ninja Forms.

en: Radio buttons
it_IT: Bottoni radio

en: Random text or HTML
it_IT: Testo casuale o HTML

en: Random text or instructions
it_IT: Testo a scelta o istruzioni

en: Rate
it_IT: Frequenza

en: Read More
it_IT: Leggi tutto

en: Read documentation
it_IT: Leggi la documentazione

en: Read more
it_IT: Continua a leggere

en: Read more.
it_IT: Leggi tutto.

en: Read online.
it_IT: Leggi online.

en: Read the FAQ
it_IT: Leggi le FAQ

en: Refresh the page you current are!
it_IT: Aggiorna la pagina in cui sei attualmente!

en: Registration is disabled on this site.
it_IT: La registrazione è disabilitata su questo sito.

en: Reinstall
it_IT: Reinstalla

en: Reinstall MailPoet?
it_IT: Reinstalla MailPoet?

en: Reinstall from scratch
it_IT: Reinstalla da zero

en: Reinstall now...
it_IT: Reinstalla ora..

en: Remove
it_IT: Rimuovi collegamento

en: Remove from all lists
it_IT: Rimuovi da tutte le liste

en: Remove from list
it_IT: Rimuovi dalla lista

en: Remove from the queue
it_IT: Rimuovi dalla coda

en: Remove image
it_IT: Rimuovi immagine

en: Remove link
it_IT: Rimuovi collegamento

en: Remove text
it_IT: Rimuovi testo

en: Renew now.
it_IT: rinnova adesso.

en: Reply-to
it_IT: Rispondi a

en: Reply-to name & email
it_IT: Indirizzo email di risposta

en: Request successful
it_IT: Richiesta completata con successo

en: Resend confirmation email
it_IT: Rimanda email di conferma

en: Resume
it_IT: Riprendi

en: Return to MailPoet
it_IT: Ritorna a MailPoet

en: Roles and permissions
it_IT: Ruoli e permessi

en: SMTP port
it_IT: Porta SMTP

en: SPF and DKIM
it_IT: SPF e DKIM

en: Saturday
it_IT: Sabato

en: Save
it_IT: Salva

en: Save & close
it_IT: Salva e chiudi

en: Save and reactivate
it_IT: Salva e riattiva

en: Save as draft and close
it_IT: Salva come bozza e chiudi

en: Save changes
it_IT: Salva le modifiche

en: Save settings
it_IT: Salva impostazioni

en: Saved! Add this form to [link_widget]a widget[/link_widget].
it_IT: Salvato! Aggiungi questo modulo ad [link_widget]un widget[/link_widget].

en: Saved! The changes are already active in your widget.
it_IT: Salvato! Le modifiche sono già attive nel tuo widget.

en: Saving default style...
it_IT: Salvataggio stile predefinito...

en: Saving form...
it_IT: Salvataggio modulo in corso...

en: Saving newsletter...
it_IT: Salvataggio della newsletter in corso...

en: Schedule
it_IT: Pianifica

en: Schedule it
it_IT: Pianifica

en: Scheduled
it_IT: Programmata

en: Scheduled to be sent in %1$s
it_IT: Pianificato per l'invio tra %1$s

en: Scheduled to be sent on %1$s
it_IT: Pianificato per l'invio il giorno %1$s

en: Search
it_IT: Cerca

en: Search newsletters
it_IT: Cerca Newsletter

en: Search recipients
it_IT: Cerca destinatari

en: Search subscribers
it_IT: Cerca iscritti

en: Searching...
it_IT: Ricerca in corso...

en: Second step:  "%1$s"
it_IT: Seconda fase: "%1$s"

en: Secure connection
it_IT: Connessione sicura

en: Security Problem
it_IT: Problema di sicurezza

en: Security error.
it_IT: Errore di sicurezza.

en: Security failure during request
it_IT: Errore di sicurezza durante la richiesta

en: See Premium version 2 [link]features list[/link]
it_IT: Guarda l'[link]elenco delle funzioni[/link] della versione 2 Premium

en: Segment of %1$s
it_IT: Segmento di %1$s

en: Select
it_IT: Lista di selezione

en: Select Files
it_IT: Seleziona file

en: Select a field type:
it_IT: Seleziona un tipo di campo:

en: Select a form:
it_IT: Seleziona un modulo:

en: Select all %1$s subscribers.
it_IT: Seleziona tutti i %1$s iscritti.

en: Select at least 1 subscriber!
it_IT: Seleziona almeno 1 iscritto!

en: Select list(s):
it_IT: Seleziona lista (o più di una):

en: Select the list you want to add:
it_IT: Seleziona la lista che vuoi aggiungere:

en: Select the page to display the subscriber's profile.
it_IT: Seleziona la pagina per visualizzare il profilo dell'iscritto

en: Select your industry.
it_IT: Seleziona il tuo settore.

en: Select...
it_IT: Seleziona...

en: Selection options
it_IT: Opzioni di selezione

en: Send
it_IT: Invia

en: Send Process
it_IT: Processo di invio

en: Send Welcome Emails for Free
it_IT: Invia gratuitamente le email di benvenuto

en: Send a test mail
it_IT: Invia una email di prova

en: Send immediately.
it_IT: Invia immediatamente.

en: Send later
it_IT: Invia più tardi

en: Send preview
it_IT: Invia anteprima

en: Send with a professional SMTP provider, a great choice for big and small lists. We've negotiated promotional offers with a few providers for you.
it_IT: Invia con un servizio SMTP professionale, una fantastica scelta per grandi e piccole liste. Abbiamo concordato con alcuni fornitori delle offerte promozionali per te.

en: Send yourself some test emails to confirm which method works with your server.
it_IT: Invia a te stesso alcune email di prova per capire quale metodo funziona con il tuo server.

en: Send...
it_IT: Invia...

en: Sender
it_IT: Mittente

en: Sender of notifications
it_IT: Mittente delle notifiche

en: Sending
it_IT: Invio in corso

en: Sending a test email
it_IT: Invia una email di prova

en: Sending batch of emails...
it_IT: Invio batch email in corso...

en: Sending has resumed.
it_IT: L'invio è ripreso.

en: Sending immediately after someone subscribes to the mailing list %1$s
it_IT: Invia immediatamente appena qualcuno si iscrive alla lista %1$s

en: Sending is now paused.
it_IT: L'invio è ora in pausa.

en: Sending per event
it_IT: Invio per evento

en: Sending preview...
it_IT: Invio anteprima in corso..

en: Sending suspended.
it_IT: Invio sospeso.

en: Sendmail path
it_IT: Percorso Sendmail

en: Sent
it_IT: Inviata

en: Sent %2$s after a new user is added to your site as %1$s.
it_IT: Inviato %2$s dopo che un nuovo utente &egrave; stato aggiunto al tuo sito come %1$s

en: Sent %2$s after someone subscribes to the mailing list %1$s
it_IT: Invia %2$s dopo che qualcuno si iscrive alla lista %1$s

en: Sent On
it_IT: Inviata

en: Sent daily at %1$s.
it_IT: Invia giornalmente alle %1$s.

en: Sent immediately after a new user is added to your site as %1$s.
it_IT: Invia immediatamente dopo che un nuovo utente &egrave; stato aggiunto al tuo sito come %1$s.

en: Sent monthly on the %1$s %2$s at %3$s
it_IT: Invia mensilmente il  %1$s %2$s alle %3$s

en: Sent monthly on the %1$s at %2$s
it_IT: Inviata a %1$s di %2$s

en: Sent on
it_IT: Inviata

en: Sent to %1$s out of %2$s
it_IT: Inviata a %1$s di %2$s

en: Sent to %1$s subscribers.
it_IT: Inviata a %1$s iscritti

en: Sent weekly on %1$s at %2$s
it_IT: Inviata a %1$s di %2$s

en: September
it_IT: Settembre

en: Set as default style.
it_IT: Imposta come stile predefinito.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Share anonymous data
it_IT: Condividi dati in forma anonima

en: Share anonymous data and help us improve the plugin. [link]Read more[/link].
it_IT: Condividi dati in forma anonima e aiutaci a migliorare il plugin. [link]Leggi tutto[/link].

en: Shortcode to display total number of subscribers
it_IT: Shortcode per mostrare il numero totale di iscritti

en: Show
it_IT: Mostra

en: Show all months
it_IT: Visualizza tutti i mesi

en: Show all themes
it_IT: Visualizza tutti i temi

en: Show display options
it_IT: Mostra le opzioni video

en: Show divider between posts
it_IT: Mostra divisorio tra i post

en: Size:
it_IT: Grandezza:

en: So you know, MailPoet has a completely new version...
it_IT: Quindi sai, MailPoet ha una versione completamente nuova ...

en: Social Bookmark Selection
it_IT: Selezione dei Link ai Siti Sociali

en: Social bookmarks
it_IT: Links social network

en: Sorry, you have filled your storage quota (%s MB).
it_IT: Hai superato il limite di capienza del disco (%s MB).

en: Sort by
it_IT: Ordina per

en: Spam test results
it_IT: Risultati del test di spam

en: Split subscribers into %1$s pages.
it_IT: Unisci iscritti in %1$s pagine.

en: Squares or weird characters are displayed in your emails? Select the encoding for your language.
it_IT: Nella tue email ci sono caratteri strani o quadrati? Scegli il tipo di encoding per la tua lingua.

en: Standard Newsletters
it_IT: Newsletters Standard

en: Standard newsletter
it_IT: Newsletter standard

en: Statistics
it_IT: Statistiche

en: Stats
it_IT: Statistiche

en: Stats : %1$s
it_IT: Statistiche : %1$s

en: Stats dashboard
it_IT: Bacheca statistiche

en: Status
it_IT: Stato

en: Step %1$s
it_IT: Fase %1$s

en: Step 1:
it_IT: Fase 1:

en: Step 2:
it_IT: Fase 2:

en: Step 3:
it_IT: Fase 3:

en: Step 4:
it_IT: Fase 4:

en: Stop fake signups by robots with WangGuard, a free white listing service, and plugin.
it_IT: Ferma le false iscrizioni dei robots con WangGuard, un plugin e un servizio gratuito per filtrare.

en: Styles
it_IT: Stili

en: Styles could not be saved
it_IT: Gli stili non possono essere salvati

en: Styles have been saved
it_IT: Gli stili sono stati salvati

en: Subject
it_IT: Oggetto

en: Subject line
it_IT: Oggetto

en: Submit
it_IT: Invia

en: Subscribe in comments
it_IT: Iscrizione nei commenti

en: Subscribe in registration form
it_IT: Iscrizione nel form di registrazione

en: Subscribe to our Newsletter
it_IT: Iscriviti alla Newsletter

en: Subscribe to our newsletter and join our [total_subscribers] subscribers.
it_IT: Iscriviti alla nostra newsletter ed unisciti ai nostri [total_subscribers] iscritti.

en: Subscribe!
it_IT: Iscriviti

en: Subscribed
it_IT: Iscritto

en: Subscribed on
it_IT: Iscritto il

en: Subscriber
it_IT: Iscritto

en: Subscriber Status
it_IT: Stato iscritto

en: Subscriber already exists. [link]Click to edit[/link].
it_IT: Iscritto già esistente. [link]Modifica[/link].

en: Subscriber has been modified. [link]Edit again[/link].
it_IT: Iscritto modificato. [link]Modifica di nuovo[/link].

en: Subscriber has been saved.
it_IT: L'utente è stato salvato.

en: Subscriber has not been modified.
it_IT: L'utente non è stato aggiornato.

en: Subscriber has not been saved.
it_IT: L'utente non è stato salvato.

en: Subscriber not found : <b><i>%s</i></b>
it_IT: Utente non trovato: <b><i>%s</i></b>

en: Subscriber opened %1$s of %2$s email
it_IT: L'iscritto ha aperto %1$s di %2$s email

en: Subscriber opened %1$s of %2$s emails
it_IT: L'iscritto ha aperto %1$s di %2$s email

en: Subscriber profile page
it_IT: Profilo iscritto

en: Subscribers
it_IT: Iscritti

en: Subscribers can choose from these lists :
it_IT: Gli iscritti possono scegliere tra queste liste:

en: Subscribers can edit their profile
it_IT: Gli iscritti possono gestire il loro profilo

en: Subscribers in no list
it_IT: Iscritti non inseriti in liste

en: Subscribers per page:
it_IT: Iscritti per pagina:

en: Subscribers to show per page:
it_IT: Iscritti per pagina:

en: Subscribers will now need to activate their subscription by email in order to receive your newsletters. This is recommended.
it_IT: Gli utenti iscritti potrebbero avere bisogno di attivare la loro sottoscrizione tramite email per ricevere le tue newsletter. Consigliato.

en: Subscription MailPoet
it_IT: Registrazione a MailPoet

en: Subscription confirmation
it_IT: Conferma iscrizione

en: Subscription date
it_IT: Data iscrizione

en: Subscription form for your newsletters.
it_IT: Form di iscrizione per le tue Newsletter.

en: Subscription without JavaScript is disabled.
it_IT: Registrazione senza Javascript disabilitata.

en: Success
it_IT: Riuscito

en: Success message:
it_IT: Messaggio di conferma:

en: Successfully connected to %1$s
it_IT: Connessione riuscita a %1$s

en: Successfully sent to <b><i>%s</i></b>
it_IT: Email di test inviata correttamente a <b><i>%s</i></b>

en: Sunday
it_IT: Domenica

en: Test email successfully sent to %s
it_IT: Email di test inviata correttamente a %s

en: Test method
it_IT: Prova metodo

en: Text
it_IT: Testo

en: Text Area
it_IT: Area di testo

en: Text Input
it_IT: Campo di testo

en: Text of "Unsubscribe" link
it_IT: Testo del link "Cancella"

en: Thanks!
it_IT: Grazie!

en: Thanks! Now take me to MailPoet.
it_IT: Grazie! Ora portami su MailPoet

en: The <strong>from email</strong> value you have entered (%1$s) is not a valid email address.
it_IT: Il valore <strong>da email</strong> che hai inserito (%1$s) non &egrave; un indirizzo valido.

en: The <strong>reply to</strong> email value you have entered (%1$s) is not a valid email address.
it_IT: Il valore <strong>rispondi a</strong> che hai inserito (%1$s) non corrisponde ad un indirizzo valido.

en: The MailPoet team will continue to support the Premium users of version 2 (the one you are using now) until the spring of 2019. A purchase of the Premium for version 2 will be valid for Premium version 3.
it_IT: Il team di MailPoet continuerà a supportare gli utenti Premium della versione 2 (quella che stai utilizzando ora) fino alla primavera del 2019. L'acquisto di Premium per la versione 2 sarà valido per la versione Premium 3.

en: The MySQL user you have setup on your WordPress site (wp-config.php) doesn't have enough privileges to CREATE MySQL tables. Please change this user yourself or contact the administrator of your site in order to complete MailPoet's installation. mysql errors:(%1$s)
it_IT: L'utente MYSQL con cui hai configurato il suo sito WordPress (wp-config.php) non ha abbastanza privilegi per CREARE tabelle MySQL. Per favore cambia questo utente o contatta l'amministratore del tuo sito in modo da completare l'installazione di MailPoet. errori mysql:(%1$s)

en: The PHP Extension openssl is not enabled on your server. Ask your host to enable it if you want to use an SSL connection.
it_IT: L'estensione openssl non è abilitata sul server. Contatta il tuo provider se vuoi usare una connessione sicura (SSL).

en: The Send Process stopped because there are too many errors.
it_IT: Il processo di invio è stato interrotto perchè ci sono troppi errori.

en: The address will be added to your newsletter's footer. This helps avoid spam filters.
it_IT: L&acute;indirizzo sar&agrave; aggiunto al pi&egrave; di pagina della tua newsletter. Aiuta ad evitare i filtri anti-spam.

en: The authors have done a pretty awesome job.
it_IT: Gli autori hanno fatto un lavoro meraviglioso.

en: The bounce email address "%1$s" might actually cause the problem. Leave the field empty and try again.
it_IT: L'indirizzo email respinte "%1$s" attualmente potrebbe causare il problema. Lascia vuoto questo campo e prova di nuovo.

en: The data you are trying to import doesn't appear to be in the CSV format (Comma Separated Values).
it_IT: I dati che stai cercando di importare non sembrano essere nel formato CSV (Comma Separated Values)

en: The email ID %s is not published
it_IT: L'ID della email %s non è pubblicato

en: The email is not valid!
it_IT: L'indirizzo email non è valido!

en: The first line of a CSV file should be the column headers : "email","lastname","firstname".
it_IT: La prima riga del file CSV deve essere la colonna di intestazione: "email","cognome","nome".

en: The first thing your subscribers see. Be creative and increase your open rate!
it_IT: La prima cosa che vedono gli iscritti. Sii creativo ed aumenta il tasso di apertura!

en: The folder "%1$s" is not writable, please change the access rights to this folder so that MailPoet can setup itself properly.
it_IT: La cartella "%1$s" non è scrivibile, per favore cambia i permessi di accesso a questa cartella in modo che MailPoet possa configurarsi propriamente.

en: The folder "%1$s" is not writable, please change the access rights to this folder so that Mailpoet can setup itself properly.
it_IT: La cartella "%1$s" non è scrivibile, per favore cambia i permessi di accesso a questa cartella in modo che MailPoet possa configurarsi propriamente.

en: The form named "%1$s" has been created.
it_IT: Il modulo "%1$s" è stato creato.

en: The form named "%1$s" has been deleted.
it_IT: Il modulo "%1$s" è stato eliminato.

en: The last batch of emails should start sending automatically in the next few minutes.
it_IT: L'invio dell'ultimo gruppo di email dovrebbe partire nei prossimi minuti.

en: The list created automatically on import of the plugin's subscribers : "%1$s
it_IT: Lista creata automaticamente durante l'importazione di iscritti del plugin: "%1$s

en: The list created automatically on install of the MailPoet.
it_IT: La lista creata automaticamente con l'installazione di MailPoet.

en: The list does not exists or cannot be deleted.
it_IT: Questa lista non esiste o è stata cancellata.

en: The list does not exists or cannot be synched.
it_IT: Questa lista non esiste o è stata cancellata.

en: The list existed in "%1$s" and has been imported automatically.
it_IT: La lista esisteva in "%1$s" ed &egrave; stata importata automaticamente.

en: The list has been deleted.
it_IT: La lista è stata eliminata.

en: The list you've pasted is too big for the browser. <strong>Upload the file</strong> instead.
it_IT: La lista che hai incollato è troppo grande per il browser.<strong> Prova a caricare un file.</strong>

en: The newsletter doesn't exist.
it_IT: La newsletter non esiste.

en: The newsletter has been duplicated.
it_IT: La newsletter è stata copiata.

en: The newsletter will be deactivated, you will need to reactivate it once you're over editing it. Do you want to proceed?
it_IT: La newsletter sarà disattivata, dovrai riattivarla una volta che avrai terminato le modifiche. Vuoi proseguire?

en: The posts below were added with the widget %sAutomatic latest content%s
it_IT: Gli articoli sotto sono stati aggiunti con la widget %sAutomatic latest content%s

en: The second line of a CSV file should be a set of values : "joeeg@example.com","Average","Joe".
it_IT: La seconda riga del file CSV deve essere un set di valori:  "indirizzo@esempio.com","Average","Joe".

en: The segment cannot be unsubscribed from an [IMPORT] list.
it_IT: Il segmento non può essere cancellato da una lista [IMPORT].

en: The segment has been removed from the queue of this newsletter.
it_IT: Il segmento è stato rimosso dalla coda di questa newsletter.

en: The segment has been unsubscribed from all the lists.
it_IT: Il segmento è stato rimosso da tutte le liste.

en: The segment has been unsubscribed from the list "%1$s".
it_IT: Il segmento è stato cancellato dalla lista "%1$s".

en: The selected value is already matched to another column.
it_IT: Il valore selezionato corrisponde già con un'altra colonna.

en: The simplest solution for small lists. Your web host sets a daily email limit.
it_IT: La soluzione pi&ugrave; semplice per piccole liste. Il tuo hosting imposta un limite giornaliero alle email.

en: The subscriber list that will be used for this campaign.
it_IT: La lista di iscritti che sar&agrave; utilizzata per questa campagna.

en: The theme %1$s has been installed on your site.
it_IT: Il tema %1$s &egrave; stato installato sul tuo sito.

en: The theme you selected could not be loaded.
it_IT: Il tema selezionato non può essere caricato.

en: The two first lines of the file you've uploaded are as follow:
it_IT: Le 2 prime righe del file che hai caricato sono le seguenti:

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="http://wordpress.org/extend/mobile/">native app for your device</a> instead.
it_IT: Il browser web del tuo dispositivo non può essere usato per caricare file. Potresti invece usare l'<a href="http://wordpress.org/extend/mobile/">applicazione nativa per il tuo dispositivo</a>.

en: Theme %1$s could not be deleted.
it_IT: Il tema %1$s non può essere cancellato.

en: Theme %1$s has been deleted.
it_IT: La lista "%1$s" è stata cancellata.

en: Themes
it_IT: Temi

en: Then paste your list here
it_IT: Incolla la tua lista qui

en: There are %1$s messages in your mailbox
it_IT: Ci sono %1$s messaggi nella tua casella di posta

en: There are %1$s pending email(s)
it_IT: Ci sono %1$s messaggi nella tua casella di posta

en: There are no bounced messages to process right now!
it_IT: Non ci sono messaggi di ritorno da processare adesso

en: There are no list to send to.
it_IT: Non ci sono liste cui inviare.

en: There are no messages
it_IT: Non ci sono messaggi

en: There are no newsletters.
it_IT: Non ci sono newsletter

en: There are no posts corresponding to that search.
it_IT: Non ci sono articoli corrispondenti alla ricerca.

en: There is no plugin to import from.
it_IT: Non ci sono plugin per importare.

en: There is no subject or body in this email
it_IT: Non c'è l'oggetto o il corpo in questa email

en: There must be an active 3rd party plugin or theme breaking our interface. [link]Read more.[/link]
it_IT: Ci deve essere un altro plugin attivo o un tema che vanno in conflitto con la nostra interfaccia. [link]Per saperne di più.[/link]

en: There seems to be an error with the list you're trying to import.
it_IT: Ci potrebbe essere un problema con la lista che stai importando. Ci sono %1$s email in %2$s righe

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
it_IT: Si è verificato un errore di configurazione. Contatta l'amministratore del server.

en: There's no license for "%1$s". If you're Premium, add this domain in your [link]account manager[/link].
it_IT: Non esiste licenza per "%1$s". Se sei un utente Premium, aggiungi questo dominio nel tuo  [link]account manager[/link].

en: There's no stats to load!
it_IT: Non ci sono statistiche da caricare!

en: These tables could not be created on installation: %1$s
it_IT: Queste tabelle non hanno potuto essere create durante l'installazione: %1$s

en: Third party
it_IT: Terze parti

en: This Premium plugin allows you to add MailPoet's forms in many places, and in Facebook.
it_IT: Questo plugin Premium permette di aggiungere moduli MailPoet in molti posti, e in Facebook.

en: This Premium plugin allows you to add a MailPoet form in a popup.
it_IT: Questo plugin premium ti permette di aggiungere un modulo MailPoet in un popup.

en: This Premium plugin allows you to put a pretty form right below the header. Nothing more, nothing less.
it_IT: Questo plugin Premium ti permette di inserire un bel modulo subito sotto la testata. Niente di più, niente di meno.

en: This allows you to modify the HTML of text blocks in the visual editor.
it_IT: Questo consente di modificare il codice HTML dei blocchi di testo nell&#39;editor visuale.

en: This changes the label for the unsubscribe link in the footer of your newsletters.
it_IT: Questo cambia la scritta per cancellarsi dalla newsletter al piede di essa.

en: This email engine works on 95&#37; of servers
it_IT: Questo metodo funziona sul 95&#37; dei server.

en: This feature cannot work because the "Comments" feature of the plugin JetPack is enabled.
it_IT: Questa caratteristica non può funzionare perché la funzione "Commenti" del plugin JetPack è abilitata.

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
it_IT: Questa funzione richiede frame inline. O hai disabilitato gli iframe o il tuo browser non li supporta.

en: This field contains no values
it_IT: Questo campo non contiene valori

en: This field does not exist
it_IT: Questo campo non esiste

en: This file is empty. Please try another.
it_IT: Questo file è vuoto. Prova con un altro.

en: This file is not an image. Please try another.
it_IT: Questo file non è un'immagine. Prova con un altro.

en: This file type is not allowed. Please try another.
it_IT: Questo tipo di file non è ammesso. Prova con un altro.

en: This form adds subscribers to these lists:
it_IT: Questo modulo aggiunge iscritti a queste liste:

en: This form does not exist
it_IT: Questo modulo non esiste

en: This form does not exist.
it_IT: Questo modulo non esiste.

en: This form has already been deleted.
it_IT: Questo modulo è già stato eliminato.

en: This free plugin allows you to design and position a form at the beginning or bottom of a post.
it_IT: Questo plugin gratuito ti permette di disegnare e posizionare un modulo all'inizio o alla fine di un articolo.

en: This free plugin allows you to put a form in a popup, that's it.
it_IT: Questo plugin gratuito ti permette di inserire un modulo in un popup, tutto qui.

en: This image might be in an article. Delete anyway?
it_IT: Questa immagine potrebbe essere in un articolo. Eliminarla comunque?

en: This is fast!
it_IT: Veloce!

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
it_IT: Questo è più grande della dimensione massima. Prova con un altro.

en: This is the free version of a more powerful Premium version.
it_IT: Questa è la versione gratuita di una più potente versione Premium.

en: This is the subject of the email. Be creative since it's the first thing your subscribers will see.
it_IT: Questo è l'oggetto della email. Sii creativo è la prima cosa che i tuoi iscritti vedono.

en: This method works on 5&#37; of servers
it_IT: Questo metodo funziona sul 5&#37; dei server.

en: This needs to be in CSV style or a simple paste from Gmail, Hotmail or Yahoo. See [link]examples in our support site[/link].
it_IT: Il testo deve essere in stile CSV o testo semplice da Gmail, Hotmail o Yahoo. Vedi gli [link]esempi sul supporto del nostro sito[/link].

en: This needs to be in CSV style. See [link]examples in our support site[/link].
it_IT: Il testo deve essere in stile CSV. Vedi gli [link]esempi sul supporto del nostro sito.[/link]

en: This tab will be filled with images from your WordPress Posts.
it_IT: Questa scheda sarà riempita con immagini dai tuoi articoli WordPress.

en: This tab will be filled with images from your current and previous newsletters.
it_IT: Questa scheda verrà riempita con immagini prese dalle newsletter attuali e precedenti.

en: This text is displayed when email clients block images, which is most of the time.
it_IT: Questo testo viene visualizzato quando un client di posta blocca le immagini.

en: Thursday
it_IT: Gioved&igrave;

en: Time remaining: %1$s
it_IT: Tempo rimasto: %1$s

en: Tired of waiting more than 48h to send your emails?
it_IT: Stanco di aspettare più di 48 ore per inviare le tue email?

en: Title alignment
it_IT: Allineamento titolo

en: Title format
it_IT: Formato titolo

en: Title position
it_IT: Posizione titolo

en: Title:
it_IT: Titolo:

en: Titles & text
it_IT: Titoli e testo

en: To
it_IT: A

en: To edit, simply click on this block of text.
it_IT: Per modificare, semplicemente fai clic su questo blocco di testo.

en: To resume send [link]Go premium now![/link]
it_IT: Per riprendere l'invio [link]Acquista premium adesso![/link]

en: To subscribe to our dandy newsletter simply add your email below. A confirmation email will be sent to you!
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo qui sotto. Ti verrà inviata una email di conferma.

en: To which address should all the bounced emails go? Get the [link]Premium version[/link] to automatically handle these.
it_IT: A quale indirizzo saranno inviate le email respinte? Acquista la [link]versione premium[/link] per gestirli automaticamente.

en: Today you have sent %1$s emails
it_IT: Oggi hai inviato %1$s email

en: Today's statistics
it_IT: Statistiche di oggi

en: Toggle Geeky Options
it_IT: Mostra/nascondi opzioni avanzate

en: Top links
it_IT: Migliori link

en: Total clicks
it_IT: Click totali

en: Total number of posts or pages
it_IT: Numero totale di articoli o pagine

en: Total of batch
it_IT: Totale

en: Total of subscribers
it_IT: Totale sottoscrittori

en: Try MailPoet 3
it_IT: Prova MailPoet 3

en: Try Risk-Free
it_IT: Prova senza rischi

en: Try it yourself, we were impressed by the free versions.
it_IT: Provalo, siamo rimasti colpiti dalle versioni gratuite.

en: Try the new (and much better) MailPoet now
it_IT: Prova ora il nuovo (il molto migliore) MailPoet

en: Try the new version 3 today.
it_IT: Prova oggi la nuova versione 3.

en: Try the online demo
it_IT: Prova la demo online

en: Tuesday
it_IT: Marted&igrave;

en: Type name of your new list
it_IT: Scrivi il nome della nuova lista

en: Type of date:
it_IT: Tipo di data:

en: Unconfirmed
it_IT: Non confermato

en: Unconfirmed subscribers will receive your newsletters from now on without the need to activate their subscriptions.
it_IT: Gli utenti non confermati da adesso possono ricevere le tue Newsletter senza avere bisogno di attivare le loro iscrizioni.

en: Unique clicks
it_IT: Click unici

en: Unlisted
it_IT: Non appartenente a liste

en: Unopened
it_IT: Non aperta

en: Unsubscribe
it_IT: Se hai ricevuto erroneamente questo messaggio e non sei interessato: cancella iscrizione

en: Unsubscribe from all lists
it_IT: Cancella da tutte le liste

en: Unsubscribe from list: %1$s
it_IT: Cancella dalla lista: %1$s

en: Unsubscribe link
it_IT: Link Cancellazione

en: Unsubscribe page
it_IT: Cancella iscrizione

en: Unsubscribed
it_IT: Cancellato

en: Unsubscribed on %1$s
it_IT: Cancellato il %1$s

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Update Plugin
it_IT: Aggiorna il plugin

en: Update list
it_IT: Aggiorna lista

en: Update procedure to MailPoet version "%1$s" failed!
it_IT: Procedura di aggiornamento a MailPoet versione "%1$s" fallita!

en: Updated Weekly
it_IT: Aggiornato ogni settimana

en: Upgrade DKIM key
it_IT: Aggiorna la chiave DKIM

en: Upgrade to Premium – Save 50%
it_IT: Aggiorna alla versione Premium - Risparmia il 50%

en: Upload Theme (.zip)
it_IT: Carica tema (.zip)

en: Upload a file
it_IT: Carica un file

en: Upload error, file %1$s is too large! (MAX:%2$s)
it_IT: Errore di caricamento, il file %1$s è troppo grande! (massimo:%2$s)

en: Upload failed.
it_IT: Caricamento fallito.

en: Upload stopped.
it_IT: Caricamento interrotto.

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
it_IT: o

en: Use `view_in_browser_link` instead.
it_IT: Usa `view_in_browser_link` invece.

en: Use an email from your domain, like <strong>info@%s</strong> to avoid the spam folder, or even be blocked.
it_IT: Usa un'email dal tuo dominio, come <strong>info@%s</strong> per evitare di finire nella cartella spam, oppure essere bloccato.

en: Use reCAPTCHA to protect MailPoet subscription forms. [link]Sign up for an API key pair here[/link].
it_IT: Usa reCAPTHA per proteggere i form di iscrizione a MailPoet. [link]Iscriviti qui per avere una coppia di chiavi API[/link]

en: Use the same method as the one used for your WP site.
it_IT: Usa lo stesso metodo usato per il tuo sito WP.

en: Use this URL in your cron job: [cron_url]
it_IT: Usa questo URL nel vostro cron job: [cron_url]

en: Used for communication between your site and Google. Be sure to keep it a secret.
it_IT: Utilizzato nella comunicazione tra il tuo sito e Google. assicurati di mantenerlo segreto.

en: Used in the HTML code your site serves to users.
it_IT: Utilizzato nel codice HTML che il tuo sito passa agli utenti.

en: User choice: %s
it_IT: Scelta dell'utente: %s

en: User has been inserted.
it_IT: L'utente è stato inserito.

en: User has been updated.
it_IT: Utente aggiornato con succcesso.

en: User has not been inserted.
it_IT: L'utente non è stato registrato.

en: User has not been updated.
it_IT: L'utente non è stato aggiornato.

en: Users can still change their reply-to address for their newsletter. Network admins can still edit sending method for each site.
it_IT: Gli utenti possono ancora cambiare il loro indirizzo rispondi-a per ma loro newsletter. Gli amministratori di rete possono ancora cambiare il metodo di invio per ogni sito.

en: Validate for:
it_IT: Valida per:

en: Value
it_IT: Valore

en: Verify that the date in blue matches the original one.
it_IT: Verifica che la data in blu corrisponda con quella originale.

en: Very powerful, if not a quirky user interface.
it_IT: Molto potente, con un'interfaccia utente inusuale.

en: View
it_IT: Visualizza

en: View all
it_IT: Visualizza tutto

en: View all lists
it_IT: Visualizza tutte le liste

en: View all themes by %1$s
it_IT: Visualizza tutti i temi per %1$s

en: View author's website
it_IT: Vail al sito dell'autore.

en: View by lists
it_IT: Visualizza per liste

en: View in browser link
it_IT: Visualizza nel browser

en: View newsletter
it_IT: Visualizza la newsletter

en: View stats or edit
it_IT: Visualizza statistiche o modifica

en: View subscribers
it_IT: Visualizza iscritti

en: View the 2-minute video
it_IT: Guarda 2 minuti di video

en: Visitors who submit a comment on a post can click on a checkbox to subscribe.
it_IT: I visitatori che inviano un commento su un articolo possono spuntare una casella per iscriversi.

en: Visual
it_IT: Visuale

en: Want to start all over again? This will wipe out MailPoet and reinstall anew.
it_IT: Vuoi ricominciare da zero? Questo spazzer&agrave; via Wysija e lo reinstaller&agrave; da zero.

en: Watch out! If you reinstall this theme all the files which are in the folder:/wp-content/uploads/wysija/themes/%1$s will be overwritten. Are you sure you want to reinstall?
it_IT: Attenzione! Se reinstalli questo tema tutti i file contenuti nella cartella:/wp-content/uploads/wysija/themes/%1$s saranno sovrascritti. Sicuro di voler reinstallare?

en: Watch the MailPoet 3 install video
it_IT: Guarda il video di installazione di MailPoet 3

en: We built our all-new MailPoet Sending Service specifically to handle the demands of WordPress. With more than 30+ million emails now passing through our servers each month, enjoy high open rates with our industry-leading 97.5% deliverability rate.
it_IT: Abbiamo creato il nostro nuovissimo servizio di invio MailPoet appositamente per gestire le esigenze di WordPress. Con oltre 30 milioni di e-mail che ora passano attraverso i nostri server ogni mese, goditi alti tassi di apertura con il nostro tasso di consegna del 97,5% leader del settore.

en: We could not install your theme. It appears it's not in the valid format.
it_IT: Non abbiamo potuto installare il tuo tema. Sembra non sia nel formato consentito.

en: We couldn't find any valid addresses in the first 10 rows.
it_IT: Non siamo riusciti a trovare nessun indirizzo valido nelle prime 10 righe.

en: We don’t officially support IIS (you can still try)
it_IT: Non supportiamo ufficialmente IIS (puoi ancora provarlo)

en: We don’t officially support Multisite (it is still usable)
it_IT: Non supportiamo ufficialmente Multisite (è ancora utilizzabile)

en: We don’t officially support right-to-left language (it is still usable)
it_IT: Non supportiamo ufficialmente la lingua da destra a sinistra (è ancora utilizzabile)

en: We kept all non delivered emails in the queue, so you will be able to resume the send process later.
it_IT: Tutte le email non inviate sono state messe in coda, in modo da essere in grado di riprendere il processo di invio più tardi.

en: We received %1$s messages from the user %2$s
it_IT: Hai ricevuto %1$s messaggi da %2$s

en: We recommend this plugin as the good alternative to WPML for multilingual sites. It's lean, straightforward, and leaves your site's core largely untouched. Each language has its own site in your WordPress Multisite install. Works great with MailPoet.
it_IT: Ti raccomandiamo questo plugin come una buona alternativa a WPML per i siti multilingua. È semplice, leggero e lascia il nucleo del tuo sito praticamente immutato. Ogni lingua ha il suo sito nella tua installazione WordPress multisite. Funziona perfettamente con MailPoet.

en: We redesigned our drag-and-drop designer so it’s sleeker and more intuitive than ever. With over 20 templates to choose from (all free!), you’ll delight and impress subscribers when your emails land in their inboxes.
it_IT: Abbiamo ridisegnato il nostro designer drag-and-drop in modo che sia più elegante e più intuitivo che mai. Con oltre 20 modelli tra cui scegliere (tutti gratuiti!), delizierai e stupirai gli abbonati quando le tue e-mail finiranno nelle loro caselle di posta.

en: We suggest you setup a cron job. [link]Read more[/link] on support.mailpoet.com
it_IT: Suggeriamo di impostare un cron job. [link]Più informazioni[/link] su support.mailpoet.com

en: We use MailPoet to run MailPoet, so we protect your data as if it were our own. In just a few clicks, you can create GDPR-friendly sign-up forms that help you comply with European privacy regulations.
it_IT: Usiamo MailPoet per eseguire MailPoet, quindi proteggiamo i tuoi dati come se fossero i nostri. In pochi click è possibile creare form di iscrizione compatibili con GDPR che consentono di rispettare le normative Europee sulla privacy.

en: We were unable to contact the API, the site may be down. Please try again later.
it_IT: Non siamo riusciti a contattare l'API, il sito potrebbe non rispondere. Riprova pi&ugrave; tardi.

en: Website
it_IT: Sito web

en: Wednesday
it_IT: Mercoled&igrave;

en: Welcome Page!
it_IT: Pagina di Benvenuto!

en: We’re Phasing Out MailPoet 2
it_IT: Stiamo eliminando MailPoet 2

en: We’re happy to chat with you! With team members spread around the world, MailPoet offers fast, reliable and friendly support via email and live chat. Prefer to DIY? Our knowledge base is always online. Reach out any time — we’re real humans and here to help.
it_IT: Siamo felici di chattare con te! Con i membri del team sparsi in tutto il mondo, MailPoet offre supporto rapido, affidabile e amichevole via e-mail e chat dal vivo. Preferisci il Fai-da-Te? La nostra documentazione base è sempre online. Ci raggiungi in qualsiasi momento - siamo veri umani e qui per aiutare.

en: We’ve rebuilt it from the ground up to give you better performance and stability, a stunning new interface, all-new integration with the MailPoet Sending Service, and updated plans offering better value. On the other hand, the old MailPoet is only getting security updates.
it_IT: L'abbiamo ricostruito da zero per offrirti prestazioni e stabilità migliori, una straordinaria nuova interfaccia, un'integrazione completamente nuova con il servizio di invio di MailPoet e piani aggiornati che offrono un valore migliore. D'altra parte, il vecchio MailPoet riceve solo aggiornamenti di sicurezza.

en: What type of newsletter is this?
it_IT: Che tipo di newsletter è?

en: What's new?
it_IT: Novità.

en: When a new WordPress user is added to your site...
it_IT: Quando un nuovo utente WordPress è aggiunto al tuo sito...

en: When failed permanently
it_IT: Quando è fallito in modo permanente

en: When mailbox is full
it_IT: Quando la casella email è piena

en: When mailbox is not available
it_IT: Quando la casella email non è disponibile

en: When message is delayed
it_IT: Quando il messaggio è ritardato

en: When setting up the bounce system, you need to have a different address for the bounce email and the forward to address
it_IT: Quando si imposta il sistema di gestione dei messaggi respinti, è necessario avere indirizzi diversi per gli errori e per l'inoltro.

en: When someone subscribes
it_IT: Quando qualcuno si iscrive

en: When someone subscribes to the list...
it_IT: Quando qualcuno si iscrive alla lista...

en: When someone unsubscribes
it_IT: Quando qualcuno si cancella

en: When subscribers click on the activation link, they are redirected to a page of your choice.
it_IT: Quando gli iscritti cliccano sul link di attivazione, saranno rediretti su una pagina a tua scelta

en: When the bounce is weird and we're not sure what to do, forward to:
it_IT: Quando l'email respinta è strana e non siamo sicuri di cosa fare, inviare a:

en: When the subscribers hit "reply" this is who will receive their email.
it_IT: Quando gli iscritti cliccano su "rispondi" questo &egrave; l'indirizzo che riceve la loro email.

en: When there's new content...
it_IT: Quando c'è nuovo contenuto...

en: When you are flagged as a spammer forward the bounced message to
it_IT: Quando sei stato contrassegnato come spammer inoltra la email respinta a

en: When you need to confirm you're a human being, forward to:
it_IT: Quando è necessario confermare l'iscrizione, inviare a:

en: When...
it_IT: Quando...

en: Which excerpt does it use? [link]Read more[/link]
it_IT: Quale estratto utilizza? [link]Leggi di pi&ugrave;[/link]

en: Who can change MailPoet's settings?
it_IT: Chi può cambiare le impostazioni di MailPoet?

en: Who can create newsletters?
it_IT: Chi può creare Newsletter?

en: Who can manage subscribers?
it_IT: Chi può gestire gli iscritti?

en: Who can see the styles tab in the visual editor?
it_IT: Chi può vedere la scheda degli stili nell'editor visuale?

en: Who can see the themes tab in the visual editor?
it_IT: Chi può vedere la scheda temi nell'editor visuale?

en: Widget Settings
it_IT: Impostazioni Widget

en: With our handy migration tool, you can quickly copy over your subscribers, settings, and forms to MailPoet 3. You’ll need to recreate your email designs, but there’s no learning curve here. Just a friendly and familiar interface you know—only better.
it_IT: Con il nostro pratico strumento di migrazione, puoi copiare rapidamente gli iscritti, le impostazioni e i moduli su MailPoet 3. Dovrai ricreare i tuoi progetti di email, ma qui non c'è una curva di apprendimento. Un'interfaccia amichevole e familiare, lo sai, è solo meglio.

en: With this segment
it_IT: Con questo segmento

en: Wondering what’s new? Check out [link]the change log[/link]
it_IT: Cerchi che c'è di nuovo? Guarda il [link]registro delle modifiche[/link]

en: WordPress Posts' Images
it_IT: Immagini degli articoli di WordPress

en: WordPress Users
it_IT: Utenti WordPress

en: WordPress post
it_IT: Articolo di WordPress

en: WordPress user display name
it_IT: Nome utente di WordPress

en: Wow! Thanks for being part of our community for so long.
it_IT: Wow! Grazie per essere parte della nostra comunità per così tanto tempo.

en: Year
it_IT: Anno

en: Year, month
it_IT: Anno, mese

en: Year, month, day
it_IT: Anno, mese, giorno

en: Yes
it_IT: Si

en: Yes, I want to purchase Premium version 2
it_IT: Sì, voglio acquistare la versione 2 Premium

en: Yes, add me to your mailing list.
it_IT: S&igrave;, aggiungimi alla lista di invio.

en: Yikes! Couldn't find any subscribers.
it_IT: Oddio! Impossibile trovare iscritti.

en: Yikes! To edit a form, you need to have at least 1 list.
it_IT: Accidenti! Per modificare un modulo, devi avere almeno 1 lista.

en: Yikes! You're near the limit of %1$s subscribers for MailPoet's free version. Upgrade to [link]Premium[/link] to send without limits, and more.
it_IT: Oddio! Sei vicino al limite di %1$s inscritti per la versione gratuita di MailPoet. Aggiorna alla [link]Premium[/link] per inviare senza limiti, ed oltre.

en: Yikes! Your browser might not be supported. Get the latest [linkchrome]Chrome[/linkchrome], [linkff]Firefox[/linkff], [linkie]Internet Explorer[/linkie] or [linksafari]Safari[/linksafari]. It seems to work?[link_ignore]Dismiss[/link_ignore].
it_IT: Accidenti! Il tuo browser potrebbe non essere supportato. Scarica le ultime versioni di [linkchrome]Chrome[/linkchrome], [linkff]Firefox[/linkff], [linkie]Internet Explorer[/linkie] o [linksafari]Safari[/linksafari]. Funziona?[link_ignore]Nascondi[/link_ignore].

en: Yikes. You're over the limit of 2000 subscribers for the free version of MailPoet (%1$s in total). Sending is disabled now. Please upgrade your version to [link]premium[/link] to send without limits.
it_IT: Caspita. Sei sopra al limite di 2000 iscritti per la versione gratuita di MailPoet (%1$s in totale). L'invio ora è disabilitato. Per favore aggiorna la tua versione alla [link]premium[/link] per inviare senza limiti.

en: You Asked, We Built It!
it_IT: Tu chiedi, noi facciamo!

en: You are about to delete the theme : %1$s. Do you really want to do that?
it_IT: Stai percancellare il tema : %1$s. Vuoi procedere?

en: You are about to send this newsletter. Please confirm.
it_IT: Stai per inviare questa newsletter. Conferma per favore.

en: You are already subscribed to : %1$s
it_IT: Sei già iscritto a: %1$s

en: You are already subscribed.
it_IT: Risulti già registrato.

en: You are already unsubscribed.
it_IT: Sei stato già cancellato.

en: You can add this domain to your [link]account manager[/link].
it_IT: Puoi aggiungere questo dominio nel tuo [link]account manager[/link].

en: You can change the default reply-to name and email for your newsletters. This option is also used for the activation emails and Admin notifications (in Basics).
it_IT: Puoi cambiare il mittente e l'indirizzo dell'email di risposta. Questa opzione è anche usata per le email di attivazione e le notifiche in amministrazione<br />(in Impostazioni > Fondamentali).

en: You can easily add this form to your theme's [link]Widgets areas[/link].
it_IT: Si può facilmente aggiungere questo modulo sul vostro tema [link]Aree Widget[/link].

en: You can even %1$ssocial bookmarks%2$s like these:
it_IT: Puoi usare anche %1$slink ai social%2$s come questi:

en: You can only add one widget when designing a post notification sent immediately after an article is published
it_IT: Puoi aggiungere solo un widget quando stai cosituendo una post notifica spedita immediatamente dopo che un articolo &egrave; stato publicato.

en: You can only select <%= chars %> item<%= plural %>
it_IT: Puoi selezionare solo <%= chars %> elementi

en: You cannot use the DKIM signature option...
it_IT: Non puoi utilizzare l'opzione firma DKIM...

en: You have attempted to queue too many files.
it_IT: Hai tentato di mettere in coda troppi file.

en: You have been a MailPoet user for %s.
it_IT: Sei un'utente MailPoet da %s.

en: You have feedback on these stats? [link]Contact us[/link] directly to let us know.
it_IT: Hai commenti su queste statistiche? [link]Contattaci[/link] direttamente per farcelo sapere.

en: You have to select at least 1 list
it_IT: Devi selezionare almeno una lista.

en: You made a mistake? [link]Undo unsubscribe[/link].
it_IT: Ti sei sbagliato? [link]Annulla cancellazione[/link].

en: You may need to turn ON the option <i>Self-signed certificates</i>
it_IT: Potresti dover attivare l'opzione <i>Self-signed certficates</i>

en: You may only upload 1 file.
it_IT: Puoi caricare un solo file.

en: You need to activate the MailPoet Premium plugin.
it_IT: Devi attivare il plugin MailPoet Premium.

en: You need to select a type for this field
it_IT: È necessario selezionare un tipo per questo campo

en: You need to select at least one list.
it_IT: È necessario selezionare almeno una lista.

en: You need to specify a name for this field
it_IT: È necessario specificare un nome per questo campo

en: You need to specify a value for your checkbox
it_IT: È necessario specificare un valore per la tua casella di selezione

en: You need to wait %s seconds before subscribing again.
it_IT: Devi attendere %s secondi prima di iscriverti nuovamente.

en: You specified an SMTP password but you don't require an authentication, you might want to turn the SMTP authentication ON.
it_IT: È stata specificata una password SMTP ma non è attiva l'autenticazione, attivare la funzione di autenticazione SMTP.

en: You updated! It's like having the next gadget, but better.
it_IT: Aggiornato! E' come avere il gadget di prossima uscita... ma un po' migliore.

en: You'll need to know CSS to design it to your taste.
it_IT: Avrai bisogno di conoscere i CSS per disegnarlo a tuo gusto.

en: You'll need to update your DNS if you upgrade.
it_IT: Dovrai aggiornare il tuo DNS se esegui l'upgrade.

en: You're all setup! You've successfully sent with Gmail.
it_IT: Sei a posto! Hai inviato con successo usando Gmail.

en: You're almost there. Click this [link]link[/link] to activate the licence you have just purchased.
it_IT: Operazione quasi completata. Clicca su questo [link]link[/link] per attivare la licenza che hai appena acquistato.

en: You're import file is not valid.
it_IT: Il tuo file da importare non è valido.

en: You're using an older DKIM key which is unsupported by Gmail.
it_IT: Stai usando un vecchio DKIM che non è supportato da Gmail.

en: You've been subscribed!
it_IT: Sei stato iscritto!

en: You've subscribed to: %1$s
it_IT: Ti sei iscritto a: %1$s

en: You've successfully subscribed.
it_IT: Ti sei abbonato con successo.

en: You've unsubscribed!
it_IT: Cancellazione confermata!

en: You've updated to %1$s
it_IT: Hai aggiornato a %1$s

en: Your Google Campaign can only contain latin characters, numbers, spaces and hyphens!
it_IT: La tua campagna Google può contenere solo lettere, numeri, spazi e trattini!

en: Your Premium licence has expired.
it_IT: La tua licenza premium è scaduta.

en: Your SPF record
it_IT: Il tuo record SPF

en: Your auto newsletter has been activated.
it_IT: La Newsletter è stata salvata.

en: Your brand-new list awaits its first subscriber.
it_IT: La tua nuova lista è in attesa di nuovi iscritti.

en: Your browser has some limitations uploading large files with the multi-file uploader. Please use the browser uploader for files over 100MB.
it_IT: Il tuo browser ha delle limitazioni a caricare file di grosse dimensioni con l'uploader multi-file. Utilizza il browser uploader per file oltre i 100MB.

en: Your company's address
it_IT: Indirizzo della tua azienda

en: Your confirmation link expired, please subscribe again.
it_IT: Il tuo link per la conferma è scaduto, per favore sottoscrivi nuovamente.

en: Your daily newsletter stats
it_IT: Le tue statistiche giornaliere.

en: Your email could not be saved
it_IT: La tua email non può essere salvata.

en: Your email has been saved
it_IT: La tua email è stata salvata.

en: Your email preview has been sent to %1$s
it_IT: L'anteprima della tua email è stata inviata a %1$s

en: Your form could not be saved.
it_IT: Il tuo modulo non può essere salvato.

en: Your form has been saved.
it_IT: Il tuo modulo è stato salvato.

en: Your latest newsletter is being sent.
it_IT: Le tue ultime Newsletter sono state inviate.

en: Your licence doesn't allow more domains. Upgrade from your [link]account manager[/link].
it_IT: La tua licenza non consente altri domini. esegui l'upgrade dal tuo [link]account manager[/link].

en: Your lists
it_IT: Le tue liste

en: Your localhost may not have a mail server. To verify, please log out and click on the "Lost your password?" link on the login page. Do you receive the reset password email from your WordPress?
it_IT: In locale non si può avere un server di posta. Per verificare, si prega di eseguire il logout e fare click sul link "ho perso la password" nella pagina di login. Hai ricevuto l'email di reimpostazione della password dal tuo WordPress?

en: Your new site is not yet launched? Put a coming soon page with a form to capture emails with this Premium plugin.
it_IT: Il tuo nuovo sito non è ancora pubblicato? Crea una pagina di manutenzione “coming soon” con un modulo per catturare email con questo plugin Premium.

en: Your own website
it_IT: Tuo sito internet

en: Your request can't retrieve any subscribers. Change your filters!
it_IT: La tua ricerca non ha prodotto risultati. Modifica i filtri!

en: Your request has failed
it_IT: Non è stato possibile completare la tua richiesta

en: Your sending settings ([settings]) can't send that quickly to [number] subscribers. Expect delivery delays. [link]Read more[/link]
it_IT: I tuoi settaggi di invio ([settings]) non possono inviare così velocemente a [number] iscritti. Si verificheranno ritardi. [link]Leggi di pi&ugrave;[/link]

en: Your server apparently refuses to send more emails.
it_IT: Il tuo server rifiuta di inviare altre email.

en: Your server cannot run MailPoet.
it_IT: Il tuo server non può eseguire MailPoet.

en: Your server doesn't support remote exchanges.
it_IT: Il tuo server non supporta scambi remoti.

en: Your server is missing one or many important PHP functions to run properly :  %1$s
it_IT: Sul tuo server non è presente una o molte  funzioni PHP per poter funzionare correttamente: %1$s

en: Your server's configuration doesn't allow us to complete MailPoet's Installation!
it_IT: La configurazione del tuo server non consente di completare l'installazione di MailPoet!

en: Your settings are saved.
it_IT: Configurazione salvata.

en: Your subscriber needs at least 2 options to select from
it_IT: Il tuo inscritto deve selezionare almeno 2 opzioni

en: Your version of PHP is outdated. If you don't upgrade soon, new versions of MailPoet won't work.
it_IT: La tua versione PHP è obsoleta. Se non aggiorni presto, le nuove versioni di MailPoet non funzioneranno.

en: Your vote could not be recorded.
it_IT: Il tuo voto non può essere salvato.

en: Your vote has been recorded.
it_IT: Il tuo voto è stato salvato.

en: Your web host has limits. We suggest 70 emails per hour to be safe. [link]Find out more[/link].
it_IT: Il tuo hosting ha dei limiti. Suggeriamo 70 email all&acute;ora per stare tranquilli. [link]Maggiori informazioni[/link].

en: Your website doesn't seem to have a license! Log into your [link]account manager[/link] to add a license for this website.
it_IT: Il tuo sito non sembra avere una licenza! Entra nel tuo [link]account manager[/link] per aggiungere una licenza per questo sito.

en: You’re using an old version of MailPoet. This version does not get improvements any longer. [link]It’s easy to switch to the new MailPoet.[/link]
it_IT: Stai utilizzando una vecchia versione di MailPoet. Questa versione non riceve più miglioramenti. [link]È facile passare al nuovo MailPoet.[/link]

en: Yup, it works. You can start blasting away emails to the moon.
it_IT: Si, funziona. Adesso puoi iniziare ad inviare Newsletter.

en: Yup, we've added you to our list. You'll hear from us shortly.
it_IT: Sei stato aggiunto alla nostra lista. Ti contatteremo presto.

en: [link]Dismiss[/link] this notice.
it_IT: [link]Nascondi[/link] questo avviso.

en: [link]Find out[/link] how you can improve this.
it_IT: [link]Scopri[/link] come migliorare questo.

en: [link]Guide[/link] to create your own theme.
it_IT: [link]Guida[/link] per creare il tuo tema.

en: [link]Install MailPoet 3[/link] to claim your discount.
it_IT: [link]Installa MaiPoet 3[/link] per avere lo sconto.

en: [link]Read how to update your version of PHP.[/link]
it_IT: [link]Leggi come aggiornare la tua versione di PHP.[/link]

en: [link]Read more on support.mailpoet.com[/link].
it_IT: [link]Più informazioni su support.mailpoet.com[/link].

en: [link]Read the FAQ on MailPoet version 2[/link] (your version)
it_IT: [link]Leggi le FAQ sulla versione 2 di MailPoet[/link] (la tua versione)

en: [link]Show more details.[/link]
it_IT: [link]Dettagli[/link]

en: [link_html]HTML[/link_html], [link_php]PHP[/link_php], [link_iframe]iframe[/link_iframe] and [link_shortcode]shortcode[/link_shortcode] versions are also available.
it_IT: Sono disponibili anche le versioni [link_html]HTML[/link_html], [link_php]PHP[/link_php], [link_iframe]iframe[/link_iframe] e [link_shortcode]shortcode[/link_shortcode].

en: [send_method] works with MailPoet
it_IT: [send_method] funziona con MailPoet

en: above content
it_IT: sopra il contenuto

en: above text block and image
it_IT: sopra blocco di testo e immagine

en: alternate left & right
it_IT: alternato destra e sinistra

en: and the footer?
it_IT: e il footer?

en: any role
it_IT: qualsiasi ruolo

en: art
it_IT: arte

en: below content
it_IT: sotto il contenuto

en: bounced
it_IT: respinta

en: business
it_IT: lavoro

en: center
it_IT: Allinea al centro

en: clicked
it_IT: Cliccato

en: day(s)
it_IT: giorno(i)

en: day(s) after.
it_IT: giorno(i) dopo.

en: drop content here
it_IT: rilascia il contenuto qui

en: e.g.:smtp.mydomain.com
it_IT: esempio: smtp.dominio.com

en: education
it_IT: educazione

en: empty
it_IT: vuoto

en: every 10 minutes
it_IT: ogni 10 minuti

en: every 15 minutes
it_IT: ogni 15 minuti

en: every 2 hours
it_IT: ogni 2 ore

en: every 2 minutes
it_IT: ogni 2 minuti

en: every 30 minutes
it_IT: ogni 30 minuti

en: every 5 minutes
it_IT: ogni 5 minuti

en: every hour
it_IT: ogni ora

en: every minute
it_IT: ogni minuto

en: excerpt
it_IT: estratto

en: food
it_IT: cibo

en: full post
it_IT: post intero

en: go back to Step 1
it_IT: torna al passo 1

en: go to page
it_IT: Vai alla pagina

en: government
it_IT: amministrazione

en: has been activated.
it_IT: è stato attivato.

en: has been de-activated.
it_IT: è stato disattivato.

en: heading 1
it_IT: intestazione 1

en: heading 2
it_IT: intestazione 2

en: heading 3
it_IT: intestazione 3

en: health and sports
it_IT: salute e sport

en: hey, click on this text!
it_IT: ehi, fai clic su questo testo!

en: hour(s)
it_IT: ora (ore)

en: hour(s) after.
it_IT: ora(e) dopo.

en: if there's new content
it_IT: se ci sono nuovi contenuti

en: iframe version
it_IT: versione iframe

en: immediately
it_IT: immediatamente

en: immediately.
it_IT: immediatamente.

en: in any WordPress role
it_IT: in qualunque ruolo WordPress

en: in text block
it_IT: in blocco di testo

en: insurance
it_IT: assicurazione

en: left
it_IT: Allinea a sinistra

en: manufacturing
it_IT: manifatturiero

en: marketing and media
it_IT: marketing e media

en: medium
it_IT: media

en: monthly every...
it_IT: mensilmente ogni...

en: monthly on the...
it_IT: mensilmente il...

en: moved to the trash.
it_IT: spostato nel cestino.

en: newest
it_IT: più recente

en: no image
it_IT: Rimuovi immagine

en: of
it_IT: di

en: of %1$s
it_IT: di %1$s

en: oldest
it_IT: più vecchio

en: once a day at...
it_IT: una volta al giorno alle...

en: opened
it_IT: Aperto

en: or simply [link]go back to design[/link].
it_IT: o [link]torna al design[/link].

en: other
it_IT: altro

en: photography
it_IT: fotografia

en: play with this image
it_IT: gioca con questa immagine

en: reCAPTCHA secret key
it_IT: chiave segreta reCAPTCHA

en: reCAPTCHA site key
it_IT: chiave sito reCAPTCHA

en: real estate
it_IT: case vacanza

en: religious
it_IT: religiosa

en: right
it_IT: Allinea a destra

en: see links with a [link]Premium licence[/link].
it_IT: Per riprendere l'invio [link]Acquista premium adesso![/link]

en: selected
it_IT: selezionato

[ctx: settings tab title]
en: Advanced
it_IT: Avanzate

[ctx: settings tab title]
en: Basics
it_IT: Fondamentali

[ctx: settings tab title]
en: Forms
it_IT: Moduli

[ctx: settings tab title]
en: Send With...
it_IT: Invia con...

[ctx: settings tab title]
en: Signup Confirmation
it_IT: Conferma Iscrizione

en: show as list
it_IT: mostra come lista

en: show message
it_IT: Mostra messaggio

en: small
it_IT: piccola

en: subscribers will receive "%1$s" after import.
it_IT: gli iscritti riceveranno "%1$s" dopo l'importazione.

en: technology
it_IT: tecnologia

en: title only
it_IT: solo titolo

en: total max upload file size : %1$s
it_IT: Totale dimensione massima caricamento file: %1$s

en: travel
it_IT: viaggi

en: undelivered
it_IT: non consegnata

en: underline
it_IT: sottolinea

en: unopened
it_IT: Chiuso

en: unsubscribed
it_IT: Cancellato

en: was not activated as it requires <strong><a href="%s">%s</a></strong> to be installed and active first.
it_IT: non è stato attivato perchè richiede che <strong><a href="%s">%s</a></strong> sia installato ed attivato prima.

en: week(s)
it_IT: settimana(e)

en: week(s) after.
it_IT: settimana(e) dopo.

en: weekly on...
it_IT: settimanalmente il...

en: which you have pasted
it_IT: quello che avete incollato

en: yes
it_IT: si
