Booking.com Official Search box ver 2.0 - en to id_ID translation catalogue (101 entries)

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Search hotels and more...
id_ID: Cari hotel dan lainnya...

en: Destination
id_ID: Destinasi

en: Check-in date
id_ID: Tanggal check-in

en: Check-out date
id_ID: Tanggal check-out

en: Search
id_ID: Cari

en: January
id_ID: Januari

en: February
id_ID: Februari

en: March
id_ID: Maret

en: May
id_ID: Mei

en: June
id_ID: Juni

en: July
id_ID: Juli

en: August
id_ID: Agustus

en: October
id_ID: Oktober

en: December
id_ID: Desember

en: May
id_ID: Mei

en: Aug
id_ID: Agu

en: Sept
id_ID: Sep

en: Oct
id_ID: Okt

en: Dec
id_ID: Des

en: Open calendar and pick a date
id_ID: Buka kalender dan pilih tanggal

en: Your affiliate ID
id_ID: Nomor identitas afiliasi Anda

en: Your affiliate ID is a unique number that allows Booking.com to track commission. If you are not an affiliate yet, <a href="http://www.booking.com/content/affiliates.html" target="_blank">check our affiliate programme</a> and get an affiliate ID. It's easy and fast. Start earning money, <a href="https://secure.booking.com/partnerreg.html" target="_blank">sign up now!</a>
id_ID: Nomor identitas afiliasi Anda adalah nomor unik yang memungkinkan Booking.com untuk mencatat komisi Anda. Kalau Anda belum menjadi afiliasi, <a href="http://www.booking.com/content/affiliates.html" target="_blank">lihat program afiliasi kami</a> dan dapatkan nomor identitas afiliasi dengan mudah dan cepat. Mulailah menghasilkan uang dan <a href="https://secure.booking.com/partnerreg.html" target="_blank">daftar sekarang!</a>

en: e.g.
id_ID: mis.

en: Width
id_ID: Lebar

en: Need a specific width (e.g. 150px)? You can customise the width of your search box easily - just fill in your pixel requirements. If you leave this field empty, you'll get default settings.
id_ID: Perlu ukuran lebar yang spesifik (mis. 150px)? Anda bisa menyesuaikan lebar kotak pencarian Anda dengan mudah. Masukkan saja jumlah piksel yang Anda inginkan. Kalau Anda mengosongkan kolom ini, maka Anda akan menggunakan pengaturan default.

en: Need a calendar?
id_ID: Perlu kalender?

en: Set your cname if you have one. Remember to point it to www.booking.com and to inform our support team.
id_ID: Siapkan cname Anda jika Anda memilikinya. Jangan lupa untuk mengarahkannya ke www.booking.com dan beri tahu tim bantuan kami.

en: e.g. hotels.mydomain.com
id_ID: mis. hotels.mydomain.com

en: Month format
id_ID: Format bulan

en: Add a &quot;flexible-date&quot; check box
id_ID: Tambahkan kotak centang untuk &quot;tanggal fleksibel&quot;

en: Select which logo and dimension you prefer
id_ID: Pilih logo dan dimensi yang Anda mau

en: Button position
id_ID: Posisi tombol

en: Logo position
id_ID: Posisi logo

en: You can pre-fill this field with a specific destination ( e.g. Amsterdam )
id_ID: Kolom ini bisa Anda isikan lebih dulu dengan destinasi tertentu (mis. Jakarta)

en: e.g. Amsterdam
id_ID: mis. Jakarta

en: Destination type
id_ID: Jenis destinasi

en: Destination ID ( e.g. -2140479 for Amsterdam )
id_ID: Kode destinasi (mis. -2679652 untuk Jakarta)

en: e.g. -2140479 for Amsterdam
id_ID: mis. -2679652 untuk Jakarta

en: Enable meta boxes for these Custom Post Type ( use the slug )
id_ID: Aktifkan meta box untuk Tipe Post Kustom (gunakan slug)

en: If you have multiple posts, use a "," (comma) to separate them. i.e.: cpt1, cpt2, cpt3
id_ID: Jika Anda memiliki beberapa post, gunakan &quot;,&quot; (koma) untuk memisahkannya. mis.: cpt1, cpt2, cpt3

en: Background colour
id_ID: Warna latar belakang

en: Text colour
id_ID: Warna teks

en: Button background colour
id_ID: Warna latar belakang tombol

en: Button border colour
id_ID: Warna tepian tombol

en: Button text colour
id_ID: Warna teks tombol

en: Default title ( e.g. Search hotels and more... )
id_ID: Judul standar (mis. Cari hotel dan lain-lain...)

en: Destination ( e.g. Destination )
id_ID: Destinasi (mis. Destinasi)

en: Check-in ( e.g. Check-in date )
id_ID: Check-in (mis. Tanggal check-in)

en: Check-out ( e.g. Check-out date )
id_ID: Check-out (mis. Tanggal check-out)

en: Submit button ( e.g. Search )
id_ID: Tombol kirim (mis. Cari)

en: Customise your Booking.com search box below, or use the default search box by navigating to <strong>Appearance &gt; Widgets</strong> now.
id_ID: Sesuaikan kotak pencarian Booking.com Anda di bawah ini atau gunakan kotak pencarian default dengan membuka <strong>Tampilan &gt; Widget</strong> sekarang.

en: Preview
id_ID: Pratinjau

en: Save Changes
id_ID: Simpan perubahan

en: Reset to default
id_ID: Setel ulang ke default

en: Main settings
id_ID: Pengaturan utama

en: Preset destination
id_ID: Isian destinasi

en: Colour scheme
id_ID: Tabel warna

en: Search box text
id_ID: Teks kotak pencarian

en: Use these settings to customise your search box.
id_ID: Gunakan pengaturan ini untuk menyesuaikan kotak pencarian Anda.

en: Use the following fields to select a specific destination. <em>Destination types</em> and <em>IDs</em> make guest searches more accurate.
id_ID: Gunakan kolom berikut ini untuk memilih destinasi tertentu. Jenis dan kode destinasi menjadikan pencarian tamu lebih akurat.

en: Enter your colour scheme settings here.
id_ID: Masukkan pengaturan warna Anda di sini.

en: Customise the search box text here.
id_ID: Sesuaikan teks kotak pencarian di sini.

en: For more info on your destination ID, login to the <a href="https://admin.booking.com/partner/" target="_blank">Partner Center</a>. Check <em>&quot;URL constructor&quot;</em> section to find your destination ID. These IDs, also known as UFIs, are usually a negative number ( e.g. <strong>-2140479 is for Amsterdam</strong> , but can be positive ones in the US ) while regions, district and landmarks are always positive ( e.g. <strong>1408 is for Ibiza</strong> ).
id_ID: Untuk informasi tentang kode destinasi, login ke <a href="https://admin.booking.com/partner/" target="_blank">Sentra Mitra</a>. Periksa bagian <em>&quot;penyusun URL&quot;</em> untuk menemukan kode destinasi Anda. Kode ini juga dikenal sebagai UFI dan biasanya merupakan angka negatif (mis. <strong>-2679652 untuk Jakarta</strong>, tetapi bisa juga angka positif untuk AS) sementara wilayah, distrik, dan landmark selalu angka positif (mis. <strong>Ibiza adalah 1408</strong>).

en: long
id_ID: panjang

en: short
id_ID: pendek

en: Left
id_ID: Kiri

en: Centre
id_ID: Tengah

en: Right
id_ID: Kanan

en: select...
id_ID: pilih…

en: city
id_ID: kota

en: region
id_ID: wilayah

en: airport
id_ID: Bandara

en: needs to be an integer
id_ID: ini harus berupa bilangan bulat.

en: affiliate ID is different from partner ID: should start with a 1, 3, 8 or 9. Please change it.
id_ID: ID afiliasi berbeda dengan ID mitra. ID afiliasi Anda harus dimulai dengan 1,3,8, atau 9. Harap coba lagi.

en: Use only alphanumeric strings and commas for multiple slugs
id_ID: Hanya boleh menggunakan string alfanumerik dan koma untuk beberapa slug

en: Cname format is incorrect
id_ID: Format Cname tidak benar

en: Missing or incorrect information
id_ID: Informasi yang hilang atau salah

en: Booking.com search box destination
id_ID: Destinasi di kotak pencarian Booking.com

en: Use the following fields to select a location for your Booking.com search box widget for this specific post or page
id_ID: Gunakan kolom di bawah ini untuk menetapkan satu destinasi di dalam widget kotak pencarian Booking.com Anda terkait kiriman/halaman tertentu

en: district
id_ID: kawasan

en: Click the lock icon to choose another destination
id_ID: Klik ikon gembok untuk memilih destinasi lain

en: e.g. city, region, district or specific hotel
id_ID: mis. kota, daerah, distrik, atau nama hotel

en:  I don't have specific dates yet
id_ID: Saya belum punya tanggal yang pasti

en: Sorry, we need at least part of the name to start searching.
id_ID: Maaf, kami memerlukan setidaknya sebagian dari nama tujuan untuk mulai mencari

en: Your check-out date is more than 30 nights after your check-in date. Bookings can only be made for a maximum period of 30 nights. Please enter alternative dates and try again.
id_ID: Tanggal check-out Anda melebihi 30 malam setelah tanggal check-in Anda. Pemesanan hanya bisa dilakukan untuk periode maksimal 30 malam. Silakan masukkan tanggal yang berbeda lalu coba lagi.

en: Your check-in date is in the past. Please check your dates and try again.
id_ID: Tanggal check-in Anda telah lewat. Silakan periksa kembali tanggal Anda lalu coba lagi.

en: Please check your dates, the check-out date appears to be earlier than the check-in date.
id_ID: Harap periksa tanggal Anda, tanggal check-out sepertinya lebih awal daripada tanggal check-in.

en: Next month
id_ID: Bulan depan

en: Prev month
id_ID: Bulan sebelumnya

en: Close calendar
id_ID: Tutup kalender

en: Mo
id_ID: Sen

en: Tu
id_ID: Sel

en: We
id_ID: Rab

en: Th
id_ID: Kam

en: Fr
id_ID: Jum

en: Sa
id_ID: Sab

en: Su
id_ID: Min

en: Updating...
id_ID: Mengupdate...

en: Close
id_ID: Tutup

en: Display an accomodation search box
id_ID: Tampilkan kotak pencarian akomodasi
