Booking.com Official Search box ver 2.0 - en to tr translation catalogue (97 entries)

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Main settings
tr: Genel ayarlar

en: Preset destination
tr: Destinasyon ayarla

en: Colour scheme
tr: Renk düzeni

en: Search box text
tr: Arama kutusu metni

en: Use these settings to customise your search box.
tr: Bu ayarları kullanarak arama kutunuzu &ouml;zelleştirin.

en: Use the following fields to select a specific destination. <em>Destination types</em> and <em>IDs</em> make guest searches more accurate.
tr: Aşağıdaki satırları kullanarak belirli bir destinasyon (seyahat noktası) se&ccedil;in. Destinasyon tipleri ve ID'leri konuk aramalarının daha doğru şekilde sonu&ccedil;lanmasını sağlar.

en: Enter your colour scheme settings here.
tr: Renk d&uuml;zen ayarlarınızı buraya girin.

en: Customise the search box text here.
tr: Arama kutusu metnini buradan &ouml;zelleştirebilirsiniz.

en: For more info on your destination ID, login to the <a href="https://admin.booking.com/partner/" target="_blank">Partner Center</a>. Check <em>&quot;URL constructor&quot;</em> section to find your destination ID. These IDs, also known as UFIs, are usually a negative number ( e.g. <strong>-2140479 is for Amsterdam</strong> , but can be positive ones in the US ) while regions, district and landmarks are always positive ( e.g. <strong>1408 is for Ibiza</strong> ).
tr: Destinasyon ID numarası ile ilgili daha fazla bilgi i&ccedil;in <a href="https://admin.booking.com/partner/" target="_blank">Ortak Merkezi'ne</a> giriş yapın. Destinasyon ID numaranızı bulmak i&ccedil;in <em>&quot;URL kurucusu&quot;</em> b&ouml;l&uuml;m&uuml;n&uuml; inceleyin. Aynı zamanda UFI olarak da anılan bu ID numaraları genellikle negatif bir sayıdır (&ouml;rn. <strong> İstanbul i&ccedil;in -2140479</strong>, ancak ABD'de pozitif olabilir) b&ouml;lgeler, semtler ve simgesel yapılarsa her zaman pozitif sayılardır (&ouml;rn. <strong>Ibiza 1408</strong>).

en: long
tr: Uzun

en: short
tr: Kısa

en: Left
tr: Sol

en: Centre
tr: Orta

en: Right
tr: Sağ

en: select...
tr: seç…

en: city
tr: Şehir

en: landmark
tr: Simge yapı

en: region
tr: B&ouml;lge

en: airport
tr: Havaalanı

en: needs to be an integer
tr: bir tam sayı olması gerekir

en: Use only alphanumeric strings and commas for multiple slugs
tr: Birden fazla kısa isim i&ccedil;in sadece alfa sayısal dize ve virg&uuml;ller kullanın

en: Cname format is incorrect
tr: CNAME formatı yanlış

en: Missing or incorrect information
tr: Eksik veya yanlış bilgi

en: Check-in date
tr: Check-in tarihi

en: Booking.com search box destination
tr: Booking.com arama kutucuğunda destinasyon

en: Use the following fields to select a location for your Booking.com search box widget for this specific post or page
tr: Aşağıdaki formu kullanarak bu paylaşım veya sayfaya &ouml;zel Booking.com arama kutucuğu aracı i&ccedil;in belirli tek bir konum se&ccedil;ebilirsiniz

en: e.g. Amsterdam
tr: &ouml;r. İstanbul

en: Destination
tr: Seyahat noktası

en: Destination type
tr: Seyahat noktası tipi

en: district
tr: Semt

en: e.g. -2140479 for Amsterdam
tr: örn. İstanbul için -755070

en: Destination ID ( e.g. -2140479 for Amsterdam )
tr: Destinasyon ID Numarası (örn. İstanbul için -755070)

en: Your affiliate ID
tr: Tesis ID'niz

en: Your affiliate ID is a unique number that allows Booking.com to track commission. If you are not an affiliate yet, <a href="https://www.booking.com/affiliate-program/v2/index.html" target="_blank">check our affiliate programme</a> and get an affiliate ID. It's easy and fast. Start earning money, <a href="https://www.booking.com/affiliate-program/v2/index.html" target="_blank">sign up now!</a>
tr: Tesis ID'niz, Booking.com'un komisyonunuzu takip etmesini sağlayan benzersiz bir numaradır. Hen&uuml;z ortak değilseniz <a href=“https://www.booking.com/affiliate-program/v2/index.html” target=“_blank”>ortaklık programımıza bir g&ouml;z</a> atın ve tesis ID'si alın. Kolay ve hızlı! <a href=“https://www.booking.com/affiliate-program/v2/index.html” target=“_blank”>Hemen kayıt olun</a>, para kazanmaya başlayın

en: e.g.
tr: &ouml;rn.

en: Width
tr: Genişlik

en: Need a specific width (e.g. 150px)? You can customise the width of your search box easily - just fill in your pixel requirements. If you leave this field empty, you'll get default settings.
tr: Belirli bir genişlik mi istiyorsunuz (&ouml;r. 150 px)? Arama kutunuzun b&uuml;y&uuml;kl&uuml;ğ&uuml;n&uuml; kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. Piksel gereksinimlerini girmeniz yeterli. Bu alanı boş bıraktığınız takdirde varsayılan ayarları kullanacaksınız.

en: Set your cname if you have one. Remember to point it to www.booking.com and to inform our support team.
tr: Eğer varsa, size ait CNAME'i kurun. Bunu www.booking.com adresine y&ouml;nlendirmeyi ve destek ekibimizi bilgilendirmeyi unutmayın.

en: e.g. hotels.mydomain.com
tr: &ouml;rn. hotels.mydomain.com

en: Add a &quot;flexible-date&quot; check box
tr: &quot;Esnek tarih&quot; işaret kutusu ekle

en: Select which logo and dimension you prefer
tr: Tercih ettiğiniz logo ve boyutu se&ccedil;in

en: Button position
tr: D&uuml;ğme konumu

en: Logo position
tr: Logo konumu

en: You can pre-fill this field with a specific destination ( e.g. Amsterdam )
tr: Bu alanı belirli bir seyahat noktasıyla doldurabilirsiniz (&ouml;r. İstanbul)

en: Enable meta boxes for these Custom Post Type ( use the slug )
tr: &Ouml;zel G&ouml;nderi T&uuml;rleri i&ccedil;in meta kutuları etkinleştirin (kısa isim kullanın)

en: If you have multiple posts, use a "," (comma) to separate them. i.e.: cpt1, cpt2, cpt3
tr: Birden fazla g&ouml;nderiniz varsa, bunları ayırmak i&ccedil;in virg&uuml;l (&quot;,&quot;) kullanın. &Ouml;r.: cpt1, cpt2, cpt3

en: Background colour
tr: Fon rengi

en: Text colour
tr: Metin rengi

en: Button background colour
tr: Buton zemin rengi

en: Button border colour
tr: Buton kenar rengi

en: Button text colour
tr: Buton metin rengi

en: Default title ( e.g. Search hotels and more... )
tr: Otel ve daha fazlasını arama...

en: Search hotels and more...
tr: Oteller ve daha fazlasını ara...

en: Destination ( e.g. Destination )
tr: Seyahat noktası ( {e.g.} Seyahat noktası )

en: Check-in ( e.g. Check-in date )
tr: Check-in (&ouml;r. Check-in tarihi)

en: Check-out ( e.g. Check-out date )
tr: Check-out (&ouml;r. Check-out tarihi)

en: Check-out date
tr: Check-out tarihi

en: Submit button ( e.g. Search )
tr: Onay butonu (&ouml;r. Ara)

en: Search
tr: Ara

en: Customise your Booking.com search box below, or use the default search box by navigating to <strong>Appearance &gt; Widgets</strong> now.
tr: Booking.com arama kutunuzu kişiselleştirin veya <strong>G&ouml;r&uuml;n&uuml;m &gt; Ara&ccedil;lar</strong> kısmına gelerek varsayılan arama kutusunu kullanın.

en: Preview
tr: &Ouml;n izleme

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Reset to default
tr: Varsayılana sıfırla

en: Click the lock icon to choose another destination
tr: Başka bir destinasyon se&ccedil;mek i&ccedil;in kilit ikonuna tıklayın

en: e.g. city, region, district or specific hotel
tr: &Ouml;rneğin: Şehir, b&ouml;lge, semt veya belirli bir otel

en:  I don't have specific dates yet
tr: Tarihlerim daha kesinleşmedi

en: Sorry, we need at least part of the name to start searching.
tr: &Uuml;zg&uuml;n&uuml;z, arama yapmaya başlamak i&ccedil;in ismin en azından bir kısmına ihtiyacımız var.

en: Your check-out date is more than 30 nights after your check-in date. Bookings can only be made for a maximum period of 30 nights. Please enter alternative dates and try again.
tr: Check-out tarihiniz check-in tarihinizden 30 gece sonradır. Rezervasyonlar en fazla 30 gecelik yapılabilir. L&uuml;tfen farklı tarihler girip tekrar deneyiniz.

en: Your check-in date is in the past. Please check your dates and try again.
tr: Ge&ccedil;miş bir check-in tarihi girdiniz. L&uuml;tfen tarihlerinizi kontrol edip tekrar deneyiniz.

en: Please check your dates, the check-out date appears to be earlier than the check-in date.
tr: L&uuml;tfen tarihlerinizi g&ouml;zden ge&ccedil;irin, check-out tarihiniz check-in tarihinizden daha erken g&ouml;z&uuml;k&uuml;yor.

en: Next month
tr: Sonraki ay

en: Open calendar and pick a date
tr: Takvimi a&ccedil; ve bir tarih se&ccedil;

en: Prev month
tr: &Ouml;nceki ay

en: Close calendar
tr: Takvimi kapat

en: January
tr: Ocak

en: February
tr: Şubat

en: March
tr: Mart

en: April
tr: Nisan

en: May
tr: Mayıs

en: June
tr: Haziran

en: July
tr: Temmuz

en: August
tr: Ağustos

en: September
tr: Eyl&uuml;l

en: October
tr: Ekim

en: November
tr: Kasım

en: December
tr: Aralık

en: Mo
tr: Pts

en: Tu
tr: Sal

en: We
tr: Çar

en: Th
tr: Per

en: Fr
tr: Cum

en: Sa
tr: Cts

en: Su
tr: Paz

en: Updating...
tr: Sayfa yenileniyor...

en: Close
tr: Kapat

en: Display an accomodation search box
tr: Tesis arama kutucuğunu g&ouml;ster
